Ξέρατε ότι....;

Ας δούμε τώρα την έκβαση των ευχών των σταρ.. έχουμε και λέμε..

Η Μερκούρη
μια χαρά τα πήγε στο Μπρόντγουει, ενώ ο Μπάρκουλης πρέπει να αναφέρεται στη Μαίρη Χρονοπούλου, που όχι δεν είχε χαπι έντ η ιστορία τους. Η ευχή της Χρυσούλας Ζώκα λογικά έπιασε αφού ο σύζυγος της Γιώργος Φούντας κόντεψε τα 90 αν θυμάμαι καλά, η Αλίκη Βουγιουκλάκη καλά τα πήγε οικονομικώς -αν και δεν ξέρω γιατί στάθηκε σε αυτό η στήλη, η Καρέζη όντως το '67 βρήκε την Ιθάκη της και γνώρισε τον άντρα της Κώστα Καζάκο, η Ειρήνη Παππά δε βρήκε καλλιτεχνική στέγη στη χώρα μας, ο Κούρκουλος απέκτησε τον πολυπόθητο (απο κάθε άποψη :) γιο με τη γυναίκα του Μελίτα, και απέκτησε και πολυπόθητη κόρη με τη γυναίκα του Μελίτα, κι άλλη πολυπόθητη κόρη και πολυπόθητο γιο με τη Μαριάννα Λάτση, η Μάρθα Βούρτση μπορεί να μην τα κατάφερε να αποκυρήξει τα μελό όπως εύστοχα σχολιάζει η Μπάμπινέλα, αλλά μια χαρά πρόοδο επαγγελματική σημείωσε και παίζει μέχρι αυτήν την ηλικία και να είναι καλά της ευχόμαστε, η Φυτούση νομίζω δεν απέκτησε τελικά παιδιά και με τον άντρα της χώρισε, η Χριστίνα Σύλβα δεν ξέρω αν βρήκε τελικά την ευτυχία, τα όνειρα του Κώστα Κακκαβά δεν έχω ιδέα αν εκπληρώθηκαν, ο Γιώργος Τζώρτζης δε γέμισε τελικά τη ζωή του με τη Βέτα Προέδρου, κι η ευχή του Νίκου Φέρμα δυστυχώς ακόμα επίκαιρη.
 
Karapiperin πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου, ο πιο άτυχος όλων ο Χρηστος Νεγκας που έφυγε πολύ νέος.
 
Καλα, η Καρεζη ειχε βρει την Ιθακη της (βλεπε Καζακος) απο το '66 που εγιναν τα γυρισματα του Κοντσερτου, ασχετως βεβαια που τον ειχε πρωτογνωρισει απο το '61 οταν επαιξαν μαζι στην Προδομενη αγαπη και τον εφτυσε.
Η μπορει και να την εφτυσε αυτος η κι δυο μαζι.
 
Η Χριστίνα Σύλβα είχε τόσο πολύ επηρεαστεί από τα μελό που γύριζε ώστε να μιλά με μελοτίτλους? Διότι η απάντησή της είναι κατάλληλοι τίτλοι για μελό τανίες:

"Γνώρισα μια μεγάλη αγάπη"
"Ζητώ να βρω την ευτυχία".

Εκτός αν αυτοί ήταν όντως τίτλοι ταινιών και ο επιμελητής του άρθρου τη δούλευε.
 
Το 63' έγινε κοπή πίτας στο θέατρο Καλουτα και διακρίνουμε τον Ορεστη Μακρη στην μέση να κόβει την πίτα! Δίπλα του ή Καλουτα, Μηλιαδης, Σταυριδης, Λειβαδίτης άλλους ξεχωριζετε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20200108_204547.png
    IMG_20200108_204547.png
    717,8 KB · Προβολές: 32
Μπροστά αριστερά είναι ο Γιώργος Μουζάκης, θα πρέπει να ήταν ο συνθέτης. Δίπλα στην Άννα Καλουτά είναι η Ρένα Ντορ (όχι ο κύριος με τα γυαλιά, από την άλλη μεριά :p ). Από την άλλη μεριά του Μακρή είναι η Μαρί(κ)α Καλουτά (καλλιτεχνικά ήταν Μαρία, αλλά η Άννα μιλώντας γι' αυτήν την έλεγε Μαρίκα). Τέρμα αριστερά πρέπει να είναι ο Γιώργος Κάπης. Είναι και άλλες γνωστές φυσιογνωμίες (μεταξύ Κάπη και Ρενας Ντορ είναι μια κυρία με πλούσια ελέη που μου θυμίζει Μάγια Μελάγια αλλά δεν νομίζω να την έχω δει με τέτοιο χτένισμα κι έτσι δεν είμαι σίγουρος, άλλωστε σε κάποια φάση η Μελάγια έφυγε Αμερική. Δεν ξέρω αν το 63 ήταν Ελλάδα)

Στα αρχεία του ΕΛΙΑ βλέπω ότι την περίοδο 1962-63 στο θέατρο Καλουτά παιζόταν το "Λυσιστράτη του 1963" από το θίασο Μαρίας Καλουτά - Αλέκου Λειβαδίτη (η Άννα Καλουτά εμφανίζεται ως χορογράφος) αλλά δεν ταιριάζουν καθόλου οι ηθοποιοί. Εκτός αν η "Μελάγια" είναι η Αλέκα Στρατηγού (δεν της πολυφέρνει). Πόσω από τον Μακρή ΜΠΟΡΕΙ να είναι ο Κώστας Μποζώνης που έπαιζε στη "Λυσιστράτη" (τον θυμάμαι αρκετά χρόνια μετά και έχουν μια ομοιότητα), αλλά που κολλάνε Μηλιάδης και Μακρής? Εκτός αν η Άννα Καλουτά έπαιζε αλλού και είχαν οι δύο θίαση κοινό εορτασμό.

Να μάθω να κοιτάζω RetroDB πρώτα. Πολύ περισσότερο ταιριάζει αυτό, και λογικά η "Μελάγια" είναι η Μπέττυ Μοσχονά. Α, ναι, και μουσική Μουζάκη. Οπότε είναι η πρωτοχρονιά του 1964?

Ο 13ος θεός

Έτος: 1963
Θεατρικός τίτλος: Ο 13ος θεός
Είδος: Επιθεώρηση
Θέατρο: Καλουτά
Θίασος: Μουσική Θεατρική Εταιρεία
Περίοδοι παραστάσεων: 1963-1964

Ηθοποιοί: Ορέστης Μακρής (Δημητρός Πράπας) , Μπέτυ Μοσχονά (Γωγώ Πράπα) , Δέσποινα Στυλιανοπούλου (Ρέα Πράπα) , Χάρις Λουκέα (Μπέμπυ Πράπα) , Γιώργος Κάππης (Γιος Δημητρού Πράπα) , Κία Μπόζου (Αθηνά) , Αλέκος Λειβαδίτης (Ιπποκράτης Πράπας) , Άννα Καλουτά (Όλγα Πράπα) , Τάκης Μηλιάδης (Βασ. Χατζησάββας) , Μαρία Καλουτά (Μαργαρίτα Χατζησάββα) , Μιχάλης Μπαλλής (Αλέκος Χατζησάββας) , Ρένα Ντορ (Ευμορφία Σαμαροπαΐδα) , Γιάννης Σύλβας (Δημοσθένης) , Κώστας Φυσσούν (Άρης Μπιρμπιλίδης) , Δημήτρης Βλάχος (I) (μπουζουξής) , Μαρία Αντώνοβα (μια Ελληνίδα σταρ) , Ελένη Καψάσκη (μια Ελληνίδα σταρ) , Χαρ. Τιμοθέου (πελάτης, ταχυδρόμος) , Βέρα Κρούσκα (μια Γαλλιδούλα) , Τώνης Βεάνος (Γερμανός τουρίστας) , Κατερίνα Μιλιδάκη (Γερμανίδα τουρίστρια) , Γιώργος Φουρνιάδης (Αντρέας) , Λεωνίδας Νικολαϊδης (ένας τύπος) , Χρήστος Τσορμπάς (εφημεριδοπώλης) , Δημήτρης Νικολέλης (γιατρός) , Ντία Αβδή (μια γλεντοκόπα) , Νανά Χατζηβασιλείου (μια γλεντοκόπα) , Βίκυ Τζινιέρη (χορεύτρια) , Φώτης Μεταξόπουλος (χορευτής) , Έρρικα Μπρόγερ (τραγούδι/αυτοσχεδιασμός) , Μαργαρίτα Μπρόγερ (τραγούδι/αυτοσχεδιασμός) , Μιρέλλα Κουτσοκώστα , Τάσος Κυριάκος , Άγγελος Καζάζης , Αλέκα Ζάγκα , Άρης Παπαθεοδώρου , Λ. Γιαμαλίδου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η κυρία ανάμεσα σε Κάππη και Ντορ είναι η Μπέτυ Μοσχονά. Στα δεξιά, ο κύριος είναι ο Χατζηχρήστος ή κάποιος σωσίας του.
Δεύτερη σειρά: Πάνω από τη Μοσχονά είναι ο Χρήστος Τσορμπάς ή Ζορμπάς (πρέπει να έχει γίνει ορθογραφικό λάθος). Ανάμεσα στις Μοσχονά και Ντορ, ο Φώτης Μεταξόπουλος. Πάνω από τη Ντορ, είναι η Ντία Αβδή. Πάνω από την Άννα Καλουτά, αυτός που φαίνεται το ένα του μάτι, πρέπει να είναι ο Δημήτρης Βλάχος. Πάνω από τον Μηλιάδη είναι ο Μιχάλης Μπαλλής και ακριβώς από πίσω του η Χάρις Λουκέα.
Τρίτη σειρά: Αυτός πάνω από τον Μεταξόπουλο, μοιάζει με τον Δημήτρη Νικολέλη. Η μελαχροινή πάνω από την Άννα Καλουτά, με το φουσκωτό μαλλί είναι η Κία Μπόζου. Πάνω από τον Μακρή και τη Μ. Καλουτά, είναι η Στυλιανοπούλου και ο Κώστας Φυσσούν αντίστοιχα.
 
Παιδιά άραγε ζει κανείς από όλους αυτούς τους καλους ηθοποιούς στην φωτο ή είναι όλοι στην γειτονιά των αγγέλων; Πάντως είστε τζιμανια εγώ δεν θα τους αναγνωριζα παρά μόνο δυο τρεις.
 
Πώς και δεν γνώρισα τον Κώστα Φυσσούν? Τον έψαχνα και του μοιάζει. Η Στυλιανοπούλου δίπλα του είναι αγνώριστη με αυτό το μαλλί, έπρεπε να εστιάσω την προσοχή μου στο κάτω μέρος του προσώπου της. Τον Μπαλλή τον θυμάμαι πολύ μεγαλύτερο αλλά τώρα που το λες πράγματι είναι η νεότερη εκδοχή αυτού που θυμάμαι και άρα έπρεπε να τον είχα γνωρίσει. Ο "Χατζηχρήστος" του μοιάζει αλλά δεν πρέπει να είναι. Εκείνος που με κάνει να αναρωτιέμαι είναι ο τύπος με το λευκό σακκάκι δεξιά που είναι γνωστή φυσιογνωμία. Η θέση του δείχνει σημαντικό ρόλο αλλά αν ήταν ηθοποιός θα τον γνώριζα, διότι δεν είναι τζόβενο. Ίσως να είναι κάποιος συντελεστής - σκηνοθέτης, συγγραφέας... για να τσεκάρω...

:oops: Μα βέβαια! Σκηνοθέτης και ημισεναριογράφος ήταν ο Μίμης Τραϊφόρος. Γι' αυτό μου φάνηκε γνωστός. Τον έχω συνηθίσει γέρο, με γυαλιά και αν φας, και το γέλιο κάνει δυσκολότερη την αναγνώριση, αλλά συγκρίνετε μα αυτή τη φωτό. Το 1963 ο Τραϊφόρος ήταν μόλις 50 ετών (δεν ήξερα ότι ήταν τόσο εμφανίσιμος όταν ήταν νεότερος από την εποχή που τον θυμάμαι. Ήταν και 3 χρόνια μικρότερος από τη Βέμπο, σημαντικόπράγμα τότε, δεν έλεγε κι αυτή πολλά από εμφάνιση... πώς να μην τον ζηλεύει? Ήταν και γυναικάς απ' όσο ξέρω.)

1578581013113.png

Πρέπει να ζουν πολλοί από τους ηθοποιούς. Σίγουρα η Στυλιανοπούλου και η Κρούσκα, όπως και ο Φώτης Μεταξόπουλος. Υποθέτω και οι Κώστας Φυσσούν και η Μαργαρίτα Μπρόγερ. Και αρκετοί άλλοι λιγότερο γνωστοί.
 
H Κρουσκα που είναι ελέφαντας; Όχι δεν είναι ο Χατζηχριστος αν και του μοιάζει πολύ, ναι υπάρχει και ή Στυλιανοπουλου!
 
Ουπς.:eek: Μea Culpa :D... Μάλλον ήταν στη "Λυσιστράτη του 63" και μου είχε κολλήσει το όνομα και δεν ξαναδιάβασα τη λίστα προσεκτικά να προσέξω ότι δεν υπήρχε. Επικαλούμαι καλπάζουσα γεροντική άνοια.
 
Ξερατε ότι ή Τζενη πάντα ενδιαφερόταν να είναι φιγουρινι ακόμα και όταν δεν ήταν ευρέως διάσημη εδώ στις αρχές του 50' με την μητέρα της στο Κολωνακι, στην πλατεια 17 , 18 ετων

IMG_20200110_152344.png
Το ξερατε ότι ή Καρεζη είχε συμμετοχή σε ταινία με τον Σαμι φραι γνωστό γαλλο ηθοποιό στο μία σφαίρα στην καρδιά εγώ τώρα το μαθαίνω!
 

Συνημμένα

  • IMG_20200110_134114.png
    IMG_20200110_134114.png
    960,4 KB · Προβολές: 22
Ναι, εχει ξαναγραφτει εδω αυτο. Ο Σαμι Φρεϋ ηταν συμπρωταγωνιστης της Μπαρντο στην Αληθεια και αυτο εγινε και η αιτια να συναψουν ερωτικο δεσμο.

1578672906884.png
 
Σαν σήμερα ή Καρεζη γεννηθηκε ως ευγενια Καρπουζη.
 
Με τετοιο ονοματεπωνυμο πολυ απλα δεν κανεις καριερα.
 
Μην το λες...https://youtu.be/b6SnKZ_WIz0
 
το Όνομα του καναλιού είναι καρπούζι φέτα κτλ και το παιδί τον λένε καρπουζη και έχει ένα πετυχημένο ελληνικό κανάλι. Με αλλά λόγια έκανε καριέρα με το συγκεκριμένο όνομα
 
Ή Τζενη 20 ετών, σπανια φωτό από ανάγνωση του θεατρικού έργου" ή ωραία Ελενη" με τα άλλα μέλη του θεάτρου! Ξέρουμε αν είναι ή πρώτη της θεατρική εμφάνιση;
 

Συνημμένα

  • IMG_20200121_101422.png
    IMG_20200121_101422.png
    784,5 KB · Προβολές: 9
Πίσω
Μπλουζα