Ξέρατε ότι....;

Ότι η Ξενια Καλογεροπούλου ήξερε πολύ καλά γαλλικά από μικρο κορίτσι και φυσικα λατρευε την λογοτεχνία/ παιδακι 9-10 ετων ειχε βγάλει την μανταμ Μποβαρυ στα γαλλικά που έμελλε να γινει και το αγαπημένο της για ενηλικους βιβλιο, αδυναμια της μεγάλη τα παραμυθια, τι άλλο;

Νονος της ο Καουφαν με το βιβλιοπωλειο και η μικρη Ξενια επαιρνε από κει βιβλια

πηγη: Βημα της Κυριακης οπου η ξενια μιλα για το πως αρχισε η αγαπη της για τα παραμυθια
 
αριαδνη είπε:
Ότι η Ξενια Καλογεροπούλου ήξερε πολύ καλά γαλλικά από μικρο κορίτσι και φυσικα λατρευε την λογοτεχνία/ παιδακι 9-10 ετων ειχε βγάλει την μανταμ Μποβαρυ στα γαλλικά...
Μανταμ Μποβαρυ στα 9 - 10; #) Φανταζομαι οτι στα 11 θα διαβασε και τον Εραστη της λαιδης Τσατερλι!
 
bambinella 100 είπε:
Μανταμ Μποβαρυ στα 9 - 10; #) Φανταζομαι οτι στα 11 θα διαβασε και τον Εραστη της λαιδης Τσατερλι!
και δη την εβγαλε στα γαλλικα να σκεφτεις, αθλος για παιδι 9 ετων, εγω ουτε στα ελληνικά θα την εβγαζα στα 9 ψεματα να πω αληθεια.

Ξερατε ότι η κατινα Παξινου εφτιαξε σκορδαλιά στον Γκαρι Κούπερ :D και κεινος εγλειφε και τα δακτυλά του

πηγη βημαγκαζίνο
 
Ότι η Ρενα Βλαχοπούλου, η πιο διάσημη χαρτοπαίκτρα του ελληνικού σινεμά, δεν έπιασε ποτε στην ζωή της χαρτια!

Η ίδια δήλωσε στον ιασωνα Τριανταφυλλίδη πως ''Δεν νοιάστηκα ποτε που θα μπει το όνομα μου, δεν εζησα βεντετισμούς''

Εκεινο που με παραξένεψε είναι πως εμεινε ορφανη και από τους δυο γονεις της, στον πόλεμο και εμεινε με 8 μικροτερα αδελφια, απίστευτο! με δανεικο φουστανι τραγουδησε στην αθηνα, όταν ηρθε από την κερκυρα με μόνο εισητηριο την φωνή της! Επίσης αρνηθηκε καριερα στην αμερική

πηγη ''βημα της κυριακης'' βημαγκαζινο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξέρατε ότι....;

Παρα τριχα θα βλεπαμε το Γιωργο Φουντα στο ρολο του Τζεημς Μποντ;


Οταν το 1968 ο Σων Κοννερυ αρνηθηκε να συνεχισει το ρολο που τον εκανε διασημο, οι παραγωγοι εκαναν δοκιμαστικα για να βρουν τον επομενο Μποντ για την ταινια On Her Majesty's Secret Service. Αναμεσα σε εκεινους τους ηθοποιους ηταν και ο Γιωργος Φουντας ο οποιος ειχε κανει γνωστη την παρουσια του στο διεθνη καλλιτεχνικο κοσμο μεσα απο την ταινια Ποτε την Κυριακη.



Η προταση εγινε μεσω της Φινος Φιλμ και οταν ο Φιλοποιμην τη μετεφερε στο Γιωργο Φουντα εκεινος αρνηθηκε να συμμετασχει στα δοκιμαστικα. Τελικα δεχτηκε κατοπιν πιεσεως του Φιλοποιμενος.



Αρκετο καιρο αργοτερα, κι αφου ειχαν δοκιμασει την τυχη και το ταλεντο τους πολλοι νεοι και ωραιοι ηθοποιοι, απεμειναν μονο δυο υποψηφιοι: Ο Γιωργος και ο αλλος Γιωργος, ο Tζωρτζ Λεϊζενμπι. O Eλληνας ηθοποιος εχασε το ρολο οταν δηλωσε στους παραγωγους πως δε θα προλαβαινε να μαθαινε αγγλικα μεχρι την εναρξη των γυρισματων.



 
Ευτυχως .

(Ετσι ο μαλλον χειροτερος 007 ever ηταν καποιος ~βρετανος /μελος της βρετανικης κοινοπολιτειας ως Αυστραλος).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πιστεύω ότι θα έπιανε ο Φούντας, στον ρόλο του Μπόντ. Αν είναι ισχύει, γιατί κάποιοι έχουν πει πως δεν αληθεύει αυτή η φήμη...
 
Υπάρχει κανένα τόπικ παιδιά με θέμα φανταστικές ταινίες ? δηλαδή παλιές ταινίες αλλά με άλλη φανταστική διανομή ρόλων (αυτό που έξω λένε fancast) ?

Όλο αυτό με τον κύριο Γιώργο και τον ρόλο του Μποντ θα ήταν μια καλή αρχή για κάτι τέτοιο ,θέλω να κάνω φανταστική αφίσα της ταινίας αν υπάρχει κάτι σχετικό μου λέτε
 
RIO είπε:
Εγώ πιστεύω ότι θα έπιανε ο Φούντας, στον ρόλο του Μπόντ.
Δεν νομιζω γιατι (απο οσο τον εχω παρακολουθησει τουλαχιστον) λογω της περιορισμενης του γκαμας .

Οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οι ρολοι του ηταν του μαγκα ή ή του "κακου" ή του λαικου παλικαριου που παει κοντρα στην κοινωνεια (ενας ~Ξανθοπουλος αλλα με πολυ καλιτερες επιλογες σε ρολους/ταινιες.)

Αλλωστε ο Φουντας στερουνταν εντελως υποκριτικα το χαρακτηριστο της στιγμιαιας χιουμοριστικης (κυνικης της περισσοτερες φορες) ατακας ,κατι θεμελιωδες για το ρολο το φλεγματικου Bond .

(θυμαστε ποτε να χαμογελασατε με κατι που ειπε ο Φουντας ???)

Λογικα αν ισχυει σε καποιο βαθμο το παραπανω μαλλον για το ρολο καποιου villain /κακου τον θελανε .

Αλλωστε ο Master Villain ειναι ο Stayros (Blofeld βεβαια ) που τον επαιξε στη συγκεκριμμενη ταινια ο Savalas ,

ενω o δευτερος (semi)-villain o Draco ειναι κορσικανος, "μεσογειος" δηλαδη.

Jack Taylor είπε:
Υπάρχει κανένα τόπικ παιδιά με θέμα φανταστικές ταινίες ? δηλαδή παλιές ταινίες αλλά με άλλη φανταστική διανομή ρόλων (αυτό που έξω λένε fancast) ?
Jack Taylor είπε:
Όλο αυτό με τον κύριο Γιώργο και τον ρόλο του Μποντ θα ήταν μια καλή αρχή για κάτι τέτοιο ,θέλω να κάνω φανταστική αφίσα της ταινίας αν υπάρχει κάτι σχετικό μου λέτε
007b.jpg

ΦΥΓΕ Draco

....

κραταω μαχαιρι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Δεν νομιζω γιατι (απο οσο τον εχω παρακολουθησει τουλαχιστον) λογω της περιορισμενης του γκαμας .Οι περισσοτεροι αν οχι ολοι οι ρολοι του ηταν του μαγκα ή ή του "κακου" ή του λαικου παλικαριου που παει κοντρα στην κοινωνεια (ενας ~Ξανθοπουλος αλλα με πολυ καλιτερες επιλογες σε ρολους/ταινιες.)

Αλλωστε ο Φουντας στερουνταν εντελως υποκριτικα το χαρακτηριστο της στιγμιαιας χιουμοριστικης (κυνικης της περισσοτερες φορες) ατακας ,κατι θεμελιωδες για το ρολο το φλεγματικου Bond .

(θυμαστε ποτε να χαμογελασατε με κατι που ειπε ο Φουντας ???)

Συμφωνώ πως είχε μέτριους ρόλους, αλλά αυτό πιστεύω ότι έχει κάνει με τον ελληνικό κινηματογράφο της εποχής και όχι με το ταλέντο του. Θα μπορούσε να κάνει πχ έναν πιο ανθρώπινο , μεσογειακού τύπου Μπόντ . Αν το σενάριο είχε κυνικές ατάκες, δεν νομίζω ότι θα είχε πρόβλημα να τις πει με τον κατάλληλο τρόπο ( και χωρίς να μιμείται τον κόνερυ)... :)
 
Προσωπικα το On Her Majesty's Secret Service ειναι η πιο αγαπημενη μου ταινια της σειρας.

Και για να απαντησω στην ερωτηση σου, Jack Taylor (πολυ εξυπνο να βαλεις ψεδωνυμο το "ονομα" του Βουτσα στο Γαμπρος απο το Λονδινο) :) εχω φτιαξει ενα θεμα περιπου σαν αυτο που ζητας. Ειναι το Κι αν αλλαζε κατι;
 
Δεν μπορώ να φανταστώ τον Φούντα στο ρόλο του Bond, δεν του ταίριαζε ούτε φυσιογνωμικά ούτε από στυλ παιξίματος, πέρα από το ότι όσο καλά και να μάθαινε Αγγλικά δεν θα μπορούσε να αποκτήσει άψογη προφορά υπηκόου του Ηνωμένου Βασιλείου. Αλλά στο "Ποτέ την Κυριακή" έπαιζε ρόλο με κάποιες κωμικές στιγμές και τον έβγαλε πέρα μια χαρά ή τουλάχιστον όσο καλά και οι άλλοι (για κάποιο λόγο όλοι οι ηθοποιοί εκτός του Ντασσέν του ίδιου είχαν πολύ υπερβολικό παίξιμο σ' αυτή την ταινία και με ενοχλούν)
 
bambinella 100 είπε:
Παρα τριχα θα βλεπαμε το Γιωργο Φουντα στο ρολο του Τζεημς Μποντ;
Οταν το 1968 ο Σων Κοννερυ αρνηθηκε να συνεχισει το ρολο που τον εκανε διασημο, οι παραγωγοι εκαναν δοκιμαστικα για να βρουν τον επομενο Μποντ για την ταινια On Her Majesty's Secret Service. Αναμεσα σε εκεινους τους ηθοποιους ηταν και ο Γιωργος Φουντας ο οποιος ειχε κανει γνωστη την παρουσια του στο διεθνη καλλιτεχνικο κοσμο μεσα απο την ταινια Ποτε την Κυριακη.



Η προταση εγινε μεσω της Φινος Φιλμ και οταν ο Φιλοποιμην τη μετεφερε στο Γιωργο Φουντα εκεινος αρνηθηκε να συμμετασχει στα δοκιμαστικα. Τελικα δεχτηκε κατοπιν πιεσεως του Φιλοποιμενος.



Αρκετο καιρο αργοτερα, κι αφου ειχαν δοκιμασει την τυχη και το ταλεντο τους πολλοι νεοι και ωραιοι ηθοποιοι, απεμειναν μονο δυο υποψηφιοι: Ο Γιωργος και ο αλλος Γιωργος, ο Tζωρτζ Λεϊζενμπι. O Eλληνας ηθοποιος εχασε το ρολο οταν δηλωσε στους παραγωγους πως δε θα προλαβαινε να μαθαινε αγγλικα μεχρι την εναρξη των γυρισματων.



ισχυει πως και ο Κούρκουλος ηταν υποψήφιος για τονυ;
 
Nemo είπε:
Λογικα αν ισχυει σε καποιο βαθμο το παραπανω μαλλον για το ρολο καποιου villain /κακου τον θελανε .

Αλλωστε ο Master Villain ειναι ο Stayros (Blofeld βεβαια ) που τον επαιξε στη συγκεκριμμενη ταινια ο Savalas ,

ενω o δευτερος (semi)-villain o Draco ειναι κορσικανος, "μεσογειος" δηλαδη.
Όντως. Ο Φούντας δεν θα υποδυόταν τον 007, αλλά θα συμπρωταγωνιστούσε, πιθανότατα σε αυτόν τον ρόλο, Ο ίδιος μάλιστα είχε ζητήσει, αν έπαιρνε τον ρόλο, να μην ντουμπλαριστεί. Σε συνέντευξη του παλιά είχε αναφέρει ότι τελικά δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις προθεσμίες της παραγωγής, λόγω ασθένειας της μητέρας του. Ο Φούντας ήθελε να βρίσκεται στην Ελλάδα, δίπλα της.
 
Ξέρατε ότι.....;

Στην ταινια της Φινος Φιλμ, Για ποιον χτυπα η κουδουνα, η Μπεατα Ασημακοπουλου υποδυεται τη μητρια και οχι τη μητερα της Νορας Βαλσαμη για λογους γυναικειας φιλαρεσκειας;


Στο αρχικο σεναριο ο ρολος της Μπεατας ηταν ρολος μητερας. Οταν ομως η ηθοποιος διαβασε το σεναριο δηλωσε οτι θα επαιζε στην ταινια μοναχα εαν ο ρολος γινοταν ρολος μητριας μια που η Μπεατα πιστευε πως ηταν ακομα πολυ νεα για να εχει κορη στην ηλικια της Βαλσαμη.


 


attachment.php
 
Ε, δεν είχε κι άδικο. Αν οι ημερομηνίες που διαβάζω στη wikipedia είναι σωστές, η Ασημακοπούλου ήταν 13 χρόνια μεγαλύτερη απο τη Βαλσάμη. Φυσικά με το σωστό μακιγιάζ θα μπορούσε μια χαρά να παίξει τη μητέρα της, αλλά υπάρχουν πολλοί λόγοι που κάνουν κατανοητή την απροθυμία της.
 
bambinella 100 είπε:
Στην ταινια της Φινος Φιλμ, Για ποιον χτυπα η κουδουνα, η Μπεατα Ασημακοπουλου υποδυεται τη μητρια και οχι τη μητερα της Νορας Βαλσαμη για λογους γυναικειας φιλαρεσκειας;
Στο αρχικο σεναριο ο ρολος της Μπεατας ηταν ρολος μητερας. Οταν ομως η ηθοποιος διαβασε το σεναριο δηλωσε οτι θα επαιζε στην ταινια μοναχα εαν ο ρολος γινοταν ρολος μητριας μια που η Μπεατα πιστευε πως ηταν ακομα πολυ νεα για να εχει κορη στην ηλικια της Βαλσαμη.


 


attachment.php
Δεν νομιζω πως ισχυει αυτο γιατι η Μπεατα Αασημακοπουλου πριν απο αυτη την ταινια ειχε υποδυθει σε αλλες ταινιες την μητερα του Νικου Καζη (που ηταν συνομηλικοι σχεδον) στην "Στουρναρα",τη μητερα της Ελλης Φωτιου στην"Ζηλεια" ,τη μητερα του Νικου Δαδινοπουλου στον "Χαζομπαμπα" και τη μητρια της Μαριας Σοκαλη στην ταινια "Εμπορακος".Οποτε δεν ειχε σιγουρα τετοιο κομπλεξ αφου ειχε παιξει τη μητερα πολλες φορες πριν.
 
Και γιατί δεν άλλαξαν ηθοποιό που να μοιάζει περισσότερο σε μητέρα της Βαλσάμη;
 
Στη ταινια παντως αναφερεται οτι ειναι η 2η συζυγος του Λαμπιρίκου (Δ.Παπαγιαννόπουλου):

- Μπάνικια γυναίκα η κυρία Φλώρα!


- Μπάνικια δεν λες τιποτα. Μόλις την είδε το ραμολί, τέζα! Βλέπεις δεκαπέντε χρόνια "γουρούνι" ήτανε..



- Τι γουρούνι??



- Χήρος παιδί μου! Χήρος! του την εδωσε κατακούτελα. Αυτή στην αρχή δεν τον ήθελε γιατί ήταν απο δευτερο χέρι και είχε και κότζάμ κορη
!
 
vanessa είπε:
Δεν νομιζω πως ισχυει αυτο γιατι η Μπεατα Αασημακοπουλου πριν απο αυτη την ταινια ειχε υποδυθει σε αλλες ταινιες την μητερα του Νικου Καζη (που ηταν συνομηλικοι σχεδον) στην "Στουρναρα",τη μητερα της Ελλης Φωτιου στην"Ζηλεια" ,τη μητερα του Νικου Δαδινοπουλου στον "Χαζομπαμπα" και τη μητρια της Μαριας Σοκαλη στην ταινια "Εμπορακος".Οποτε δεν ειχε σιγουρα τετοιο κομπλεξ αφου ειχε παιξει τη μητερα πολλες φορες πριν.
Οντως προηγηθηκαν ολες αυτες οι ταινιες που αναφερεις και το σκεφτηκα κι εγω αυτο. Ο Εμπορακος βεβαια, δε μετραει γιατι κι εκει τη μητρια υποδυθηκε.

Η διαφορα ειναι οτι στις ταινιες αυτες η Μπεατα επαιξε γυναικα μεγαλυτερης ηλικιας απο την πραγματικη της με το αναλογο παντα μακιγιαζ και το αναλογο γκριζαρισμα στα μαλλια. Γι' αυτο εκει δεν ειχε προβλημα. Αντιθετα, στο Για ποιον χτυπα η κουδουνα εμφανιστηκε οπως ηταν και στη ζωη της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα