Ξεπακετάρω το MegaCD ...feels like 1993

το πήραααααα και είναι καινούργιο τώρα ανοίχτηκε πρώτη φορά και είναι τέλειο... σύντομα φώτος και απο εμένα...

MEGA-CD RULZZZZZZ
 
Το εχω καραλιωσει.

Θα σου ποσταρω μια λιστα με το τι αξιζει να παιξεις για αρχη!
 
το πακέτο ξέρεις ποιο είναι? δεν έχω megadrive .... τα νευρααααα μου.. ανέβασε όμως την λίστα που λες γιατί έχω πάρα πολλά games και έχω "χαθεί"... thanks wally είσαι φίλος
 
χαχαχαχαχα το ξέρω...
 
O Amigos φλερταρει επικινδυνα με το quote of the year! :D
 
εεε μέσα στην 5αδα είμαι με αυτό... αχαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ποτέ δεν είναι αργά.. τα διάβασα όλα και έλιωσα στο γέλιο.. απο τα καλύτερα θέματα και το αφήσαμε
 
Ηρθε εν τελει το scart/stereo καλωδιο για το MegaDrive1 (εχει extra ενα jack μιας και το MD1 δεν εδινε stereo απο το AVout).

Συνεκρινα τη ποιοτητα ηχου απο MegaDrive carts, στην πρωτη περιπτωση απο το jack του MegaDrive και στη δευτερη περιπτωση απο τα RCA του MegaCD και επαληθευτηκαν αυτα που ειχα διαβασει και σε διαφορα fora:

Ο audio mixer του MegaCD ειναι πολυ καλυτερος και προσφερει πολυ πιο καθαρο ηχο.
 
Σήμερα το πρωί ο πελαργός μου έφερε αυτό!

[edit] Dead imageshack picture [edit]

Το αδερφάκι του (megadrive) το περίμενε επί 16 συναπτά έτη και επιτέλους θα σμίξουν! Το μόνο εμπόδιο που απομένει είναι ο μισητός μετασχηματιστής ρεύματος αγγλικής προέλευσης! Αυτός εδώ!

[edit] Dead imageshack picture [edit]

Θα μου πει κάποιο καλό παιδάκι που στο καλό μπορώ να βρω αντάπτορα από αγγλικό σε ευρωπαϊκό; Σήμερα έψαξα σε τουλάχιστον 10 μαγαζιά με ηλεκτρικά (στυλ Κωτσόβολος κτλ) και ή είχαν τελειώσει ή δεν φέρνουν πια. Αύριο σκέφτομαι να πάω από το αεροδρόμιο μήπως σε κανά μαγαζί εκεί έχει.

Έχω όμως και άλλο ένα προβληματισμό. Ο μετασχηματιστής όπως μπορείτε να δείτε και στη φωτό (γνήσιος SEGA) δίνει στην έξοδο 10V ~ 500mA ενώ στη βάση του megacd αναφέρει ως είσοδο τροφοδοσίας 10V ~ 1.2A. Μήπως μου έχουν στείλει λάθος μετασχηματιστή; Το μοντέλο του MegaCD είναι ΜΚ-4102-50.

Βοηθήστε παιδιά γιατί μόνο εσείς οι ρετρομανιακοί καταλαβαίνετε πως είναι να χεις το μηχανάκι σπίτι σου παρέα με 5 παιχνιδάκια και να μην μπορείς να το βάλεις μπροστά λόγω του μετασχηματιστή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να βρεις τέτοιο μετατροπέα πρέπει να πάς σε μαγαζί με ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ή ηλεκτρικ'ο εξωπλισμό (πχ μπρίζες, διακόπτες κλπ) και όχι με ηλεκτρικά τύπου Κοτσόβολος. Έχω πάρει καμια δεκαριά τέτοιους αντάπτορες από τέτοια μαγαζιά.
 
Μεγιες! Ξεκινα Policenauts! ;)

Οπως λεει και ο Γιωργος ακομα και τα συνοικιακα μαγαζια Ηλεκτρονικων διαθετουν τετοιους με λιγοτερο απο 2 ευρω.
 
Ok ευχαριστώ, θα κοιτάξω αύριο...άντε να δούμε πως θα κοιμηθώ απόψε :p
 
Επιτέλους ανταπτοράκι βρέθηκε και έγινε η σύνδεση!!!

To megadrive συνδέθηκε με scart στην τηλεόραση, το line out του τροφοδοτεί το mixer του sega cd το οποίο με τη σειρά του στέλνει τις μελωδίες του σε ένα 2.1 σετάκι creative.

[edit] Dead imageshack picture [edit]

Καλή μου απόλαυση :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με 'γειά!!!+1 για το mega drive I -1 για το Mega cd 2

Xμμμ...Αραγε καποιος απο εσάς που έχει mega drive+mega cd+32X πως και δεν εχει φτιάξει τροφοδοσια απο pc psu να δείνει ρέυμα και στα 3 ταυτόχρονα?Εγω αυτό θα έκανα πάντος
 
Ναι θα γινόταν αυτό που λές αλλά και πάλι δεν θα ήταν ολόκληρο τέρας? Πιο απλό δεν είναι να έχει κανείς ένα πολύμπριζο?

'Ασε που άλλη πολικότητα έχει το MD I, MCD I και ανάποδη το MDII, MCD II και 32Χ (και με μικρότερο βίσμα)... μπέρδεμα....
 
οχι αν μηλαμε για κάποιο pico psu ;)
 
Ξανασυνδεσα μετα απο καιρο το Απολυτο Τριδυμο Mega Drive 2-Mega CD2-32X.

Μου βγηκε ο πατος να βρω 3 πριζες ελευθερες και σε πολυπριζο 5 θεσεων πανω απο 2 γκουμουτσες της Sega δεν παιρνει.

Ελεος.

Στο saturn σωζει σε μπαταρια στρογγυλη βρηκα απο τον Γερμανο στο dreamcast στο VMU το οποιο δεν εχει χρειαστει ακομα μετα απο χρονια αλλαγη μπαταριας.

Στο Sega Cd ποιος ξερει που σωζει;
 
Πίσω
Μπλουζα