Οδηγός Επισκευής 360 RROD

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Σημειωση:Υπο κανονικες συνθηκες τα 360 καλυπτονται με εγγυηση αντικαταστασης και οποιαδηποτε επεμβαση την αχρηστευει

Σημειωση2:Οι φωτο δεν φαινονται σε μη - registered χρηστες διοτι ειναι σε Album - καποια στιγμη θα τις ανεβασω και σε Imageshack

Τα περι προβληματων των πρωτων 360 εχουν γραφτει πολλα αλλα τιποτα επισημο.

Η πιο "αποδεκτη" γνωμη ειναι οτι αποτελει μια συνισταμενη των παρακατω:

1)Στρεβλωση της πλακετας απο τα Xclamps

2)Ο τυπος κολλησης (θα τη συμπληρωσω αργοτερα με στοιχεια μιας και δεν την παλευω τωρα :) ) που επιλεχθηκε για να βγουν εγκαιρως τα κομματια στην αγορα απαιτουσε πολυ συγκεκριμενους βαθμους Κελσιου γεγονος στο οποιο προφανως δεν δοθηκε η απαιτουμενη προσοχη και ετσι εχουμε σπασιμο κολλησεων

Για το πρωτο προβλημα "προτεινεται" η αλλαγη των xclamps με βιδες-παξιμαδια που εχουμε ξανασυζητησει και εδω μεσα.

Για το δευτερο θα συζητησουμε τωρα.Δεν μπαινω σε επιπλεον λεπτομερεις,σηκωνουμε μανικια και ξεκιναμε.[υπενθυμιζω οτι οι φωτο ειναι σε gallery οποτε δεν ειναι ορατες σε μη-registered χρηστες του φορουμ)

Για το παστιτσιο θα χρειαστουμε

*HeatGun (~14 euro) με 2 σκαλες λειτουργιας

*Χοντρο διαφανες πλαστικο (εγω βρηκα ενα εξαιρετικο απο περιτυλιγμα σεντονιων :) )

*Aρκετο αλουμινοχαρτο

*ArcticSilver

1)Ξεμονταρουμε το 360 (θυμηθειτε οτι χανετε την εγγυηση) και ακουμπαμε τη πλακετα στο τραπεζι (ενταξει ή οπουδηποτε αλλου :p )

2)Αφαιρουμε τις ψυκτρες καθως και το θερμοαπαγωγικο υλικο απο GPU και CPU

3)Παιρνουμε το χοντρο πλαστικο και καλυπτουμε τη πλακετα ανοιγoντας τρυπα στα σημεια που φαινονται στις φωτο και απο τις 2 πλευρες.Τα σημεια αυτα ειναι η θεση της GPU και του Hana που ειναι τα πλεον πιθανα αιτια.Το πλαστικο θα προστατευσει τα ευαισθητα κομματια (πχ πυκνωτες) και τις αλλες κολλησεις απο τη θερμοτητα.

Πανω μερος

picture.php


Κατω μερος

picture.php


4)Μετα παιρνουμε αλουμινοχαρτο και καλυπτουμε το πλαστικο.Εγω βρηκα τα συραπτικα ιδιαιτερα πρακτικα για την εργασια αυτη...

Πανω μερος

picture.php


Κατω μερος

picture.php


5)Ξεκιναμε το HeatGun στη χαμηλη ταχυτητα και με κυκλικες κινησεις χωρις να σταματαμε επικεντρωνομαστε στη ΠΑΝΩ κενη περιοχη για 1 λεπτο.

6)Με τον ιδιο τροπο χειρισμου,ανεβαζουμε τη μεγαλη σκαλα (~500+ Κελσιου) και για 4 λεπτα επικεντρωνομαστε στη πανω πλευρα.

7)Κατεβαζουμε στη μικρη σκαλα και για 1 λεπτο συνεχιζουμε να λουζουμε με το κλασικο τροπο τη περιοχη του πανω κενου στη πλακετα.

8 )Το αφηνουμε τουλαχιστον 1 ωρα να κρυωσει και μετα απλωνουμε ArcticSilver και μονταρουμε τις ψυκτρες.

9)Μεγιες

Εγω με αυτο το τροπο επανεφερα ενα δικο μου και ενα του αδερφου μου launch 360s τα οποια εχουν μετεπειτα δοκιμαστει με αρκετες ωριτσες FallOut3,GearsOfWar2 και ειναι αστερια.

Σας ευχομαι καλες επιτυχιες...

ΥΓ

-Σε περιπτωση που δεν τα καταφερουμε θα επαναλαβουμε το operation και στη κατω μερια

-Σε περιπτωση που δεν τα καταφερουμε θα επαναλαβουμε το operation και στα CPU και RAM chips.

-Συγνωμη για τη τραγικη ποιοτητα των pics αλλα μαλλον μπερδευτηκε στο νεταρισμα η χαζομηχανη μου λογω του πλαστικου και του αλουμινοχαρτου...
 
Πότε το κόβεις να έρχεσαι κατά Καστοριά (άντε μέχρι Τρίκαλα μεριά) να μου το συνιάρεις λίγο το δικό μου? (προοληπτικά πάντα) :)
 
Μην μασας!Για να σου λεω, μεχρι και εγω, οτι ειναι piece of cake...ειναι :D
 
Νομίζω πως βρήκα έναν καλύτερο οδηγό με 100% επιτυχία,και πολύ πιο εύκολο. :bow:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=mZiWCVSGej0]YouTube - Ring of Death xbox 360... how repair
 
Wally, έτσι όπως έβλεπα τις φωτογραφίες με το αλουμινόχαρτο και προτού φτάσω στο τέλος, νόμισα ότι η επόμενη κίνηση ήταν να μπει στο φούρνο με μακαρονάκι κοφτό. :D :D:D
 
@Grip

Για να μιλάς για 100% επιτυχία, μάλλον σημαίνει ότι το δοκίμασες και εσύ έτσι; :D

Το αποκορύφωμα ήταν το γέλιο του στο τέλος... μουάχαχαχα...

Πάντως έχουμε και αποκλειστικό inside info για όποιους αντιμετωπίζουν δυσκολία με αυτή την τεχνική, επειδή όσο νά 'ναι υπάρχουν και δύστροπα XBox 360... Δοκιμάστε να το πετάξετε από το παράθυρο. :D
 
Ωστε υπάρχει λύση?Νομίζω πως έχω γύρω στα πέντε νεκρά! :cheers:

Βούρ για ψήσιμο λοιπόν! :D
 
Ωραίος οδηγός Wally!

Αχρείαστος να'ναι... :D
 
ο καλυτερος τροπος για να φτιαξεις το "ring of death" an δε θελεις να δωσεις ουτε ενα ευρω ειναι να το τυλιξετε καλα με μια κουβερτα και να το θεσετε σε λειτουργια για 15 λεπτα!!!(ΠΡΟΣΟΧΗ ομως μη βαλετε και καμια φωτια με τη κουβερτα!!!)

θα πρεπει να τυλιξετε πολυ καλα για να κλεισουν ολοι οι εξαεριστικοι ποροι!!

το εχω δοκιμασει και εδω και 6 μηνες δουλευει μια χαρα το μηχανημα!!!
 
Ειναι ημιμετρο.Το ιδιο αποτελεσμα μπορεις να εχεις αν αποσυνδεσεις τον ανεμιστηρα μεχρι να δεις 2 λαμπακια.Απλα ζεσταινει παραπανω τις κολλησεις και τις "φερνει".

Το heatgun ειναι πολυ πιο μονιμη λυση (και το reballing μονιμοτερη αλλα και γελοια ακριβοτερη)
 
βασικα σκεφτομαι να βρω κανα χαλασμενο στο ebay και να δοκιμασω και το heatgun!!!!

reballing ti?????

ti ειναι αυτο?
 
Σήμερα είπαν να μου ανάψουν και εμένα τα λαμπάκια μετά από 12 μέρες που το είχα αφήσει να ξεκουράζεται....

Ούτε ο οδηγός έπιασε ούτε τπτ...

Θα τα πούμε από την Δευτέρα με την MS...

Μέχρι τότε ζήτω το ps3 και το gc που πήρε την θέση του 360 στο σύνθετο.. :p
 
Grip είπε:
Μέχρι τότε ζήτω το ps3 και το gc που πήρε την θέση του 360 στο σύνθετο.. :p
Δηλαδή, είπες να κάνεις ένα διάλειμμα από το hardcore gaming, προκειμένου να δεις καμιά ταινία σε bluray και να παίξεις κανένα Μάριο να περνά η ώρα... :p
 
Χμ...

Δεν θα το λεγα.

Το ps3 μου έχει βγει τρομερό ως media center με το pms.

Από την άλλη στο cube έχω πάρει σβάρνα όλα τα RE (πλην του 5 που το έχει πάρει εργολαβία το ps3.... ;)
 
Wally φοβερο το post σου,το εκανα και λειτουργισε μια χαρα,το μονο προβλημα ειναι πως τωρα απο πχ τα 10 Παιχνιδια διαβαζει τα 2-3 στα υπολοιπα πεταει τιν γνωστη οθονη που γραφει "ΧΒΟΧ 360"
 
Αγαπητε δεν φταιει το heatgunning. Μαλλον δεν γραφεις σε καλη μαρκα DL που σημαινει οτι ειναι για καμια 30 παιξιματα τα δισκακια :)
 
ευχαριστω για την απαντηση,απλα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι αμεσως πριν απο το RROD επαιζαν ενω μετα σταματησαν,παιχνιδια που πριν το συμβαν ειχαν απροβληματιστη λειτουργια,ορισμενα ειχαν παιξει max 3 φορες και αλλα που τα ειχα και περισσοτερο καιρο,μου κανει εντυπωση.υπαρχει περιπτωση να "εχασε" κατι το drive επειδη στην διαδικασια του fixαρισματος της ταμπλετας εκανα boot χωρις να ειναι συνδεδεμενο?

α να προσθεσω οτι καθως διαβαζει το dvd αντι για thumbnail βγαζει "play dvd" κανενα error απο εκει και μετα,μονο τιν ασπρη οθονη με το λογοτυπο του xbox
 
Μολις Δοκιμασα Και Το Πειραγμα Του Ποτενσιομετρου (το αφησα στα 3,3kΩ) χωρις δυστηχως να δω βελτιωση...το drive μου ειναι samsung, το firmware δεν γνωριζω σιγουρα αλλα πιθανοτατα το 1.2
 
wally σου έβγαλε ποτέ πάλι το πρόβλημα? ρωτάω αν είναι να τα κάνω αυτά που λες μπας και γλιτώσω την αγορά 3του 360 (το σιχάθηκα πια αυτό το μηχάνημα.. αλλά μου αρέσουν και τα παιχνίδια του)
 
Βρε πάρτε το τελευταίο με HDMI και ξεμπερδέψατε. Τι ασχολείστε με το παλιό;
 
Πίσω
Μπλουζα