Οδηγός Επισκευής 360 RROD

@Amigos

Ναι και ξανακανα το ιδιο.
 
με ένα jasperάκι , ξεχνάμε τα RROD... τα παλιά κάποια στιγμή πολύ απλά θα χαιρετήσουν...

xbox360c.jpg
 
του εχω βαλει 2 εξτρα κουλερ τα οποια μαλιστα ειναι και απο αθλον επεξεργαστες το εχω και ανοιχτο και παλι τιποτα..

οπως το λες keropi παω για jasper αλλα ρε φιλε ακομα αυτο το μηχανημα δεν το χαρεί.. ειναι το 2 που 8α κανω ανταλλακτικά και μάλιστα το πρωτο το ειχα παρει μετρητα 460 ευρω.. έλεος.. να καθεσαι να παίζεις με την ψυχη στο στομα .. τώρα αντε παλι 200 ευρω
 
Μην το αφηνεις ανοιχτο. Χαλας τη ροη του αερα.

Βγαλε τα xclamps, βαλε παστα αναμεσα στις ψυκτρες και τα τσιπ, βαλε ψυκτρακια στις μνημες. Επισης μια μοντα στα ανεμιστηρια βοηθα.
 
Amigos είπε:
του εχω βαλει 2 εξτρα κουλερ τα οποια μαλιστα ειναι και απο αθλον επεξεργαστες το εχω και ανοιχτο και παλι τιποτα..
οπως το λες keropi παω για jasper αλλα ρε φιλε ακομα αυτο το μηχανημα δεν το χαρεί.. ειναι το 2 που 8α κανω ανταλλακτικά και μάλιστα το πρωτο το ειχα παρει μετρητα 460 ευρω.. έλεος.. να καθεσαι να παίζεις με την ψυχη στο στομα .. τώρα αντε παλι 200 ευρω

...τουλάχιστον τώρα είσαι 99% σίγουρος ότι δεν θα χαλάσει από τη ζέστη :D
 
Μην το αφηνεις ανοιχτο. Χαλας τη ροη του αερα. Βγαλε τα xclamps, βαλε παστα αναμεσα στις ψυκτρες και τα τσιπ, βαλε ψυκτρακια στις μνημες. Επισης μια μοντα στα ανεμιστηρια βοηθα.
Εχετε ακουσει κανενα αλλο προιον να δινεται με τετοιου ειδους οδηγιες, μπας και δουλεψει ?....

Η χειροτερη κατασκευαστικα κονσολα απο καταβολης της βιομηχανιας videogames..
 
Και η μονη που μπορεις να επιστρεψεις αν σου χαλασει και να σου στειλουν αλλη εις τον αιωνα τον άπαντα...

Ομιλουμε για τα launch κομματια
 
Με το jasper τα προβλήματα τελειώνουν. Ότι ψηκτράκια και να του βάλεις, όσες μόντες και να κάνεις στα παλιά το πρόβλημα ήταν το υλικό επικόλλησης των ολοκληρωμένων στη πλακέτα.

Το υλικό ήταν solder free με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται και να ξεκολλάει το ολοκληρωμένο. Βέβαια, βοήθαγε και η παραγόμενη θερμότητα αρκετά.

Τα νέα Japsper δεν έχουν αυτό το πρόβλημα, το δικό μου θα έπρεπε να τα έχει ήδη τινάξει τουλάχιστον δις. Και το υλικό έχει αλλάξει, αλλά και η κατασκευή των ολοκληρωμένων ώστε η παραγόμενη θερμότητα να είναι μικρότερη.

Συγκριτικά το 360 μου κάνει λιγότερο θόρυβο από το PS2 slim, του οποίου το ανεμιστηράκι ακούγεται. Οι 2 ανεμιστήρες πίσω ίσα που γυρίζουν και μιλάμε για ώρες παιχνιδιού.

Πάρε ένα arcade και βάλτου το σκληρό σου πάνω.
 
Αληθεια,πως μπορώ να αν το δικό μου θα βγάλει πρόβλημα ?
 
Wally είπε:
Μην το αφηνεις ανοιχτο. Χαλας τη ροη του αερα. Βγαλε τα xclamps, βαλε παστα αναμεσα στις ψυκτρες και τα τσιπ, βαλε ψυκτρακια στις μνημες. Επισης μια μοντα στα ανεμιστηρια βοηθα.
και σου στέλνουν παλι την ιδια σαβούρα και μετα απο λίγες μέρες το ξανά στέλνεις πάλι και η ζωή συνεχίζετε :eek: o_O :beerz:

@pooky αυτο θα κανω φιλε θα ριξω και το σλκηρο μου επανω και τελος.. και εγω βλεπω να λενε τα καλύτερα για το jasper :award:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A1200 είπε:
Αληθεια,πως μπορώ να αν το δικό μου θα βγάλει πρόβλημα ?

ειναι jasper αυτο που εχεις? αν δεν είναι μετά απο 1-2 μήνες ετοιμάσου για να το στειλεις γερμανια για αλλαγή .. αν δεν ειναι στην εγγύηση ετοίμασε ενα 200αρι για καινούργιο :banghead: :banghead:
 
A1200 είπε:
Αληθεια,πως μπορώ να αν το δικό μου θα βγάλει πρόβλημα ?
Έχει έξοδο HDMI; Αν ναι, είναι Jasper, άρα είσαι μια χαρά. Αν δεν έχει, πούλα το όσο προλαβαίνεις. Το elite value edition (δεν έχει καλώδιο HDMI και κάτι έγινε, παίρνεις όποιο θες και βάζεις πάνω) έχει λιγότερο από 250 ευρώ και με μεγάλο σκληρό δίσκο. Παίρνεις αυτό και ξεμπερδεύεις. :) ;)
 
παιδια πας για αγορά 360 jtag .. θα σας πω εντυπώσεις μεσα στην εβδομάδα
 
Αυτα εχουν και επιλογη για το throttle των ανεμιστηρων.

Κανει διαφορα. Σε launch console απο 80 βαθμους, το ιδιο παιχνιδι επαιζε στους 55 βαθμους με τα fans στο 100%
 
τεραστια διαφορα καλη φαση αλλα μαλλον θα κανει σαν ελικοπτερο.. αν και δεν με νοιαζει πως θα κανει αρκει να παιζει...
 
Wally είπε:
5)Ξεκιναμε το HeatGun στη χαμηλη ταχυτητα και με κυκλικες κινησεις χωρις να σταματαμε επικεντρωνομαστε στη ΠΑΝΩ κενη περιοχη για 1 λεπτο.
6)Με τον ιδιο τροπο χειρισμου,ανεβαζουμε τη μεγαλη σκαλα (~500+ Κελσιου) και για 4 λεπτα επικεντρωνομαστε στη πανω πλευρα.

7)Κατεβαζουμε στη μικρη σκαλα και για 1 λεπτο συνεχιζουμε να λουζουμε με το κλασικο τροπο τη περιοχη του πανω κενου στη πλακετα.
Στα παραπανω περασματα με heat gun ποση αποσταση πρεπει να εχει η μουσουδα του heat gun απ την πλακετα;

Το πλαστικο κατω απο το αλουμινοχαρτο δεν λυωνει; Φοβαμαι μη γινει μια αμορφη διαφανης μαζα κατω απο το αλουμινοχαρτο με τοσο μεγαλες θερμοκρασιες...
 
To πλαστικο να ειναι χοντρο και το αλουμινοχαρτο να ειναι ελαφρως χαλαρο.

Kανα 10αρι εκατοστα απο τα τσιπακια
 
Εγώ πάντως προτείνω άμα έχετε προ-jasper κονσόλα με εγγύηση ακόμα, να χρησιμοποιήσετε το heat gun για να την κάψετε και να σας δώσουν μια jasper :p
 
ποια εγγυηση; του εχουμε περασει 300 firmware...

θα δοκιμασω και βλεπουμε...
 
Και με firmware άμα δεν είσαι banned ή blacklisted δεν υπάρχει πρόβλημα... Αρκεί να πάρεις ένα τηλέφωνο δοκιμαστικά να τους ρωτήσεις άμα είσαι ακόμα μέσα στην εγγύηση.
 
Πίσω
Μπλουζα