Οι Δίκαιοι (1974 ΥΕΝΕΔ)

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.832
Οι Δίκαιοι (1974 ΥΕΝΕΔ)


RetrpDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%B9_%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%B9

Παντως, η πρωτη χρονολογικα σειρα με τον Θανο Λειβαδιτη σε ρολο μαχομενου κατα του εγκληματος και της διαφθορας, ηταν Οι Δικαιοι του 1974. Ο Λειβαδιτης στο ρολο του δικηγορου Αγγελου Καρνεζη και μαζι του Μανος Κατρακης, Βυρων Παλλης, Μαρια Αλιφερη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Δίκαιοι

Οι Δικαίοι τους έλεγα. Μετά τον Ιβανόη ήταν η αγαπημένη μου εκπομπή. Την παρακολουθούσα φ α ν α τ ι κ ά και αν καμιά φορά με έβαζαν για ύπνο πριν, τότε έκανα την άρρωστη και τον κακό χαμό για να σηκωθώ και να τη δω.

Η σειρά είχε 125 επεισόδια και έκανε πρεμιέρα στην ΥΕΝΕΔ στις 16 Φεβρουαρίου 1974. Τελείωσε στις 8 Μαϊου 1976.


Το σενάριο ήταν του πρωταγωνιστή Θάνου Λειβαδίτη.


Ηθοποιοί: Θάνος Λειβαδίτης (δικηγόρος Άγγελος Καρνέζης), Ιάκωβος Ψαρράς(ιδιωτικός ντετέκτιβ).





Η σειρά αφορούσε δικαστικές ιστορίες του δικηγόρου Άγγελου Καρνέζη, που αγωνίζεται εναντίον του κακού και του άδικου.


Σας παρακαλώ αν έχετε φωτογραφίες της σειράς από περιοδικά τις ανεβάζετε; Ή ένα μικρό τηλεοπτικό κάτι της αρχής των τίτλως ας πούμε Τsalk; :biglaugh: (αν γίνεται και δε δημιουργηθεί πρόβλημα φυσικά)

 

 


 
krios είπε:
Σας παρακαλώ αν έχετε φωτογραφίες της σειράς από περιοδικά τις ανεβάζετε; Ή ένα μικρό τηλεοπτικό κάτι της αρχής των τίτλως ας πούμε Τsalk; :biglaugh:
 

 


Υπομονή!!!!!!!

 


Κάτι θα βρεθεί να βάλω!
 
Εχω βαλει καποιες φωτο στο Κουιζ
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ. Ξέρω πως κάνετε πάντα το καλύτερο.
 
Πάντως και στην εκπομπή Ριμέικ με τη Θεολογίδου το 1991 από ότι έχω δει δεν έδειξε καθόλου πλάνα (με κίνηση). Έδειξε απλώς κάποιες σκηνές (film) χωρίς ήχο.
 
Να αναφερουμε μεταξυ των αλλων ηθοποιων και τη Μαρια Αλιφερη, τοτε τουλαχιστον εγω τη γνωρισα. Αλλα και ο καταξιωμενος Θανος Κωτσοπουλος ειχε παιξει, με μεγαλη σταδιοδρομια στην αρχαια τραγωδια. Ενθυμουμαι το συγκλονιστικο φιναλε της ιστοριας με την αρχαιοκαπηλεια, στην οποια ο ενοχος ηταν αν θυμαμαι καλα ο Δημητρης Μαλαβετας, και στο οποιο ο Λειβαδιτης ανακαλυψε τα αρχαια λιγο πριν φυγαδευτουν στο εξωτερικο, αφου προηγουμενως ο ενοχος, ο οποιος ηταν γλυπτης, τα ειχε καλυψει εγκιβωτιζοντας τα μεσα σε νεα γλυπτα δικα του. Αφου θρυμματισε το εξωτερικο γλυπτο ο Καρνεζης αποκαλυψε τα κλεμμενα γλυπτα.
 
Θυμίζω απλώς ότι ο σκηνοθέτης της σειράς Αντώνης Τέμπος στην πρόσφατη αποκλειστική συνέντευξη που μας έδωσε ανέφερε αρκετές λεπτομέριες για την σειρά αυτή.

Επίσης στην συγκεκριμένη συνέντευξη υπάρχουν και κάποιες φωτογραφίες από την σειρά.
 
Ευπαλίνος είπε:
Ενθυμουμαι το συγκλονιστικο φιναλε της ιστοριας με την αρχαιοκαπηλεια, στην οποια ο ενοχος ηταν αν θυμαμαι καλα ο Δημητρης Μαλαβετας, και στο οποιο ο Λειβαδιτης ανακαλυψε τα αρχαια λιγο πριν φυγαδευτουν στο εξωτερικο, αφου προηγουμενως ο ενοχος, ο οποιος ηταν γλυπτης, τα ειχε καλυψει εγκιβωτιζοντας τα μεσα σε νεα γλυπτα δικα του. Αφου θρυμματισε το εξωτερικο γλυπτο ο Καρνεζης αποκαλυψε τα κλεμμενα γλυπτα.
Μμμμ ωραια πληροφορια αυτη! Αν θυμασαι και για τις αλλες ιστοριες λεπτομερειες πες μας...πχ η Αλιφερη ως πορνη κλπ
 
Ευπαλίνε πολύ καλές οι πληροφορίες που μας έδωσες. Μήπως θυμάσαι και την μουσική των τίτλων της σειράς? Κάποιο στιχουργό έστω ή συνθέτη? Υπάρχει σε κάποιο Βινύλιο?
 
Η μουσική πάντως δεν ηταν πρωτοτυπη.Την μουσικη επιμελεια την εκανε ο Νικος Σκιαδας
 
Ο Νίκος Σκιαδάς ο ηθοποιός εννοείς?
 
Α δεν ξερω! Αυτο λεει το βιβλιο του Γεωργιαδη,αυτο σου λεω λολ
 
Δυστυχως για τη μουσικη περα απο τις πληροφοριες που καποιοι μας δωσανε δεν θυμαμαι κατι αλλο. :(
 
...

%25CE%25BF%25CE%25B9%2B%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25B9%25CE%25BF%25CE%25B9.png

%25CE%25BF%25CE%25B9%2B%25CE%25B4%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25B9%25CE%25BF%25CE%25B9.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όταν είπες Johnalepou για κάποιο βιβλίο του Γεωργιάδη σε ποιο ακριβώς αναφέρεσαι?
 
ΤΟ ΑΛΜΑΝΑΚ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΘΟΝΗΣ του Βασίλη Γεωργιάδη

By the way , super το avatar σου,νομιζω ειχα πρωτοδημοσιεύσει τη φωτό αυτή στο Κουίζ ή θυμάμαι λάθος?
 
Ναι αν θυμάμαι καλά την είχες ανεβάσει, αν και την είχα και εγώ στο αρχείο μου.
 
picture.php
 
Ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
 
Πίσω
Μπλουζα