Οι Ιερόσυλοι (1983 ΕΡΤ2)

OI ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ

ΤΙΤΛΟΙ ΑΡΧΗΣ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0PYY92v65mM&feature=channel_page]YouTube - ΞΞΞʽΞΞ£Ξ?ΞΞΞ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ως φαν της αυτοκίνησης ακόμα θυμάμαι την celica του Λειβαδίτη που για την Ελλάδα των 80'ς φάνταζε ως υπεραυτοκίνητο...

Στα αθώα παιδικά μου μάτια η σειρά ήταν -απατηλή βέβαια- επιβεβαίωση ότι κανείς δεν γλυτώνει από τα χέρια του νόμου και ότι το καλό πάντα θριαμβεύει. Μεγάλωσα αρκετά για να καταλάβω ότι αυτό ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας...
 
itan poli kali seira. itan apo tis protes tou thanou leivaditi. aftos itan o protagonistis kai epeze nomizo kai i elena nathanail. imoun poli mikros alla tin thimamai prepei na itan seira tou 1983. tin thelo kiolas an iparhei lol
 
Φίλε tvseriesfan548,καλώς ήρθες στο GRM....

Πρέπει να σε πληροφορήσω ότι τα greeklish απαγορεύονται από τους κανόνες λειτουργίας...
 
οκ - δεν το προσεξα - εχω συνηθίσει να γραφω ετσι. να πω κιόλας ότι εκανα και λάθος πιο πάνω δεν ηταν οι ιεροσυλοι με την έλενα ναθαναήλ ήταν οι αξιόπιστοι (1982).
 
Dom καπου εχω ανεβασει μερικες δικες σου φωτο στη RetroDB...αν υπαρχει προβλημα ριξε PM ;)
 
Κανένα πρόβλημα αγαπητέ μου, τα πράματα αυτά είναι για να μοιράζονται :)

το RetroDB τι είναι? Έχω να μπω καιρό στο site και έχασα επεισόδια φένεται.

Ξεκίνησα να γυρίζω ταινίες ο κουζουλός και είμαι τρομέρα busy, τώρα είμαι στην 2η (μικρού μήκους για αρχή) :p

Nα η 1η

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=uzZls1eGi00]YouTube - Ξ¨ΞΞΞΞΞ? (Corner Shop?)
 
Συγχαρητηρια!Aπροβλεπτη και λιγο spooky!H μουσικουλα απο τα *******, ολα τα λεφτα ;)

Οσο για το RetroDB,πατα το 3o TAB κατω απο το logo του GRM και θα καταλαβεις
 
ok να σαι καλά :) (το είδα το λίνκ και καταχάρηκα)

Δεν με λες

Το ταινιάκι μπορεί να γίνει αυτόνομο thread στον τομέα ΣΙΝΕΜΑΣ?

όχι τπτ άλλο να φροντίζουμε τις ντόπιες (ελλαδικές προσπάθειες)
 
Ανοιξε νεο thread και εγω θα το "φαω" απο εδω
 
είπαμε Νο problem μην τα ξαναλέμε :)
 
Παιδιά, θα προσπαθήσω να θυμηθώ τους ρόλους που ενσάρκωναν κάποιοι από τους ηθοποιούς:

Θάνος Λειβαδίτης: Άρης Μαρτέλης (δημοσιογράφος, το ίδιο ονοματεπώνυμο και ιδιότητα χρησιμοποίησε και στη "Βεντέτα").

Δημήτρης Ιωακειμίδης: Επώνυμο Καραπάλης, όνομα δε θυμάμαι. Αν δε με απατά η μνήμη μου, στη σειρά ήταν ιδιοκτήτης λούνα-παρκ και "ζευγάρι" με τη Νίκη Κρεούζη. Το "Καραπάλης" χρησιμοποιήθηκε και στη "Βεντέτα", καθώς ήταν το επώνυμο του δολοφονηθέντος "Γιώργη", της "Στέλλας" (Έλενα Στρατή) και του μεγαλύτερου αδελφού που δε θυμάμαι το όνομά του και τον ενσάρκωνε ο Βασίλης Κανάκης.

Αθηνόδωρος Προύσαλης: Επώνυμο Βαγιανός, ιδιότητα κλειδαράς, τηλεοπτικός "σύζυγος" της Ελευθερίας Σπανού.

Σπύρος Μπιμπίλας: Τηλέμαχος Βαγιανός, γιος του κλειδαρά και δολοφόνος των Μπίρου, Τσόγκα και των υπολοίπων. Ήθελε να εκδικηθεί τη δολοφονία του πατέρα του.

Σωτήρης Τσόγκας: Επώνυμο Βέργος, ιδιότητα ζωγράφος, "ζευγάρι" με την Ελένη Φιλίνη.

Στέλιος Λιονάκης: Ταγματάρχης Μαγκλής, όπως και στη "Βεντέτα".

Ο Δημήτρης Μυράτ είχε ένα γερμανικό ονοματεπώνυμο, αλλά δεν το θυμάμαι. Επίσης, γερμανικό όνομα είχε και η Μυρτώ Παράσχη. Τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι, παρά μόνο το ότι ο Γαλανός ήταν "ζευγάρι" με τη Θεοδωροπούλου και ο Μαβίδης με τη Γκίνη.
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Παιδιά, θα προσπαθήσω να θυμηθώ τους ρόλους που ενσάρκωναν κάποιοι από τους ηθοποιούς:



Σωτήρης Τσόγκας: Επώνυμο Βέργος, ιδιότητα ζωγράφος, "ζευγάρι" με την Ελένη Φιλίνη.

Στέλιος Λιονάκης: Ταγματάρχης Μαγκλής, όπως και στη "Βεντέτα".

Ο Δημήτρης Μυράτ είχε ένα γερμανικό ονοματεπώνυμο, αλλά δεν το θυμάμαι.(Χάνς Γκάριγκ) Επίσης, γερμανικό όνομα είχε και η Μυρτώ Παράσχη(Λίντα Ούλντριχ). Τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι, παρά μόνο το ότι ο Γαλανός(Μηνάς Θεοδώρου) ήταν "ζευγάρι" με τη Θεοδωροπούλου και ο Μαβίδης με τη Γκίνη.

Τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι τώρα ούτε εγώ.

Ο ζωγράφος Βέργος δεν ήταν ζευγάρι με την Φιλήνη. Η Φιλήνη ήταν βοηθός στην εφημερίδα που δούλευε ο Μαρτέλης (Λειβαδίτης)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρά επαναπροβλήθηκε στα μέσα της δεκαετίας του '90 από δύο τοπικά κανάλια της Θεσσαλονίκης: Την Ωμέγα Τηλεόραση και (αν δε με απατά η μνήμη μου) το Europe one (ασπρόμαυρη μάλιστα) στο οποίο εργάζομαι τώρα. Λέω να ψάξω μπας και υπάρχει πουθενά, αν και το κόβω δύσκολο.

Επίσης, το ίδιο έγινε και με τη "Βεντέτα" με τον τίτλο "Η απαγωγή".

Κρίμα πάντως που η ΕΡΤ έσβησε από το αρχείο της αυτές τις δύο εκπληκτικές σειρές και ειδικά τους "Ιερόσυλους". Θυμάμαι ότι πριν ξεκινήσει η μουσική, ακούγονταν καμπάνες και το πλάνο έδειχνε τους βράχους των Μετεώρων και το αυτοκίνητο του Μαρτέλη να κατεβαίνει τις στροφές.
 
Ας βοηθησω λιγο κι εγω...

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Παιδιά, θα προσπαθήσω να θυμηθώ τους ρόλους που ενσάρκωναν κάποιοι από τους ηθοποιούς:
Θάνος Λειβαδίτης: Άρης Μαρτέλης (δημοσιογράφος, το ίδιο ονοματεπώνυμο και ιδιότητα χρησιμοποίησε και στη "Βεντέτα").

Δημήτρης Ιωακειμίδης: Επώνυμο Καραπάλης, όνομα δε θυμάμαι.
ΚΟΣΜΑΣ Καραπαλης.

Χριστος Μπιρος: Κυριακος Ακυλινας. Φιλος κολλητος του Καραπαλη. Αν δεν κανω λαθος, νομιζω ηταν αυτος ο ιδιοκτητης του Λουνα Παρκ (παντως, ουτως η αλλως, παντα στο Λουνα Παρκ ηταν με τον Καραπαλη).

Ξεφευγει απο το ντου στα Μετεωρα μεσα σε φορτηγο-ψυγειο, κρυολογει αλλα...θεραπευεται συντομα.


Αθηνόδωρος Προύσαλης: Επώνυμο Βαγιανός, ιδιότητα κλειδαράς, τηλεοπτικός "σύζυγος" της Ελευθερίας Σπανού.

Σπύρος Μπιμπίλας: Τηλέμαχος Βαγιανός, γιος του κλειδαρά και δολοφόνος των Μπίρου, Τσόγκα και των υπολοίπων. Ήθελε να εκδικηθεί τη δολοφονία του πατέρα του.

Δεν υπαρχουν 'υπολοιποι', σκοτωσε μονο το ζωγραφο και τον Ακυλινα. (Καλο ειναι να μην αποκαλυπτουμε δολοφονους, παντως).


Σωτήρης Τσόγκας: Επώνυμο Βέργος, ιδιότητα ζωγράφος, "ζευγάρι" με την Ελένη Φιλίνη.
Οχι, ο Τσογκας ηταν ζευγαρι με την Κρεουζη. Η Φιλινη, οπως επισημανθηκε, ηταν συνεργατις του Μαρτελη.

Σπυρος Μαβιδης : Επωνυμο Μακρακης, ονομα δε θυμαμαι.

Ο μονος Ελληνας ιεροσυλος που καταφερε να φτασει στο δικαστηριο !

Σταματης Τζελεπης : Φωτογραφος, συνεργατης του Μαρτελη.

Τακης Βουλαλας : Αδερφος του Καραπαλη.

Βρε παιδια, μια απορια : Πως λεγοταν ο ηθοποιος που ενσαρκωνε το Στεφαν Χαινερ στους Ιεροσυλους (το Γερμανο που ειχε ερθει στην Ελλαδα προς το τελος της σειρας για να βοηθησει το Χανς Γκαρινγκ να ξεμπερδεψει) ;

Δημητρης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα