Οι Ιερόσυλοι (1983 ΕΡΤ2)

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Η σειρά επαναπροβλήθηκε στα μέσα της δεκαετίας του '90 από δύο τοπικά κανάλια της Θεσσαλονίκης: Την Ωμέγα Τηλεόραση και (αν δε με απατά η μνήμη μου) το Europe one (ασπρόμαυρη μάλιστα) στο οποίο εργάζομαι τώρα. Λέω να ψάξω μπας και υπάρχει πουθενά, αν και το κόβω δύσκολο. Επίσης, το ίδιο έγινε και με τη "Βεντέτα" με τον τίτλο "Η απαγωγή".

Κρίμα πάντως που η ΕΡΤ έσβησε από το αρχείο της αυτές τις δύο εκπληκτικές σειρές και ειδικά τους "Ιερόσυλους". Θυμάμαι ότι πριν ξεκινήσει η μουσική, ακούγονταν καμπάνες και το πλάνο έδειχνε τους βράχους των Μετεώρων και το αυτοκίνητο του Μαρτέλη να κατεβαίνει τις στροφές.
Οι τίτλοι που έχω ανεβάσει είναι από την μετάδωση της Ωμέγα tv to 1996 (για το europe one δεν θα θυμάμαι). Δεν πιστεύω ότι θα βρείς κάτι Τάσο άλλα δεν χάνεις και τίποτα να ψάξεις αφού μάλλον έχεις την δυνατότητα (Η Ωμέγα tv ήταν αρνητική όταν ρώτησα εγώ για την σειρά - όχι ότι περίμενα ότι κάτι θα βγει)
 
Ναι, αλλα ο Καραπαλης πεθανε στα Μετεωρα, απο τις σφαιρες των αστυνομικων. Λιγο πριν πεθανει εξομολογειται στον Ακυλινα οτι σκοτωσε τον κλειδαρα για να του παρει το κομματι της εικονας αλλα οτι για το φονο του ζωγραφου δεν ηξερε τιποτα.

Δημητρης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λευτέρης Μακράκης ήταν το όνομα του Σπύρου Μαβίδη στην σειρά. Όσο για το όνομα του ηθοποιού που έκανε τον Στέφαν Χαινερ στην δική των ιερόσυλων και το όνομα του Γερμανού κλειδαρά που έφερε ο Γκάριγκ μετά το θάνατο του Βαγιανού θα το βρούμε από τους τίτλους της σειράς (τα αντίστοιχα επεισόδια) αν τα έχει κανείς
 
------

------
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LQpb68PzmqA]YouTube - Broadcast Yourself.

Για να μπείτε έστω και λίγο στο κλίμα της σειράς
 
http://www.youtube.com/user/Whamegafan35

Απο το τελευταιο επεισοδιο, αφιερωμενο στον Σπυρο Μπιμπιλα που εχει σημερα τα γεννεθλια του.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Να μην το δει οποιος δεν εχει δει την σειρα, γιατι θα του αποκαλυφθει το τελος της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρχίζω Χρήστο τις πρώτες για το 2009 υποκλίσεις

:bow: :bow: :bow: :bow:

:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
ChristosM είπε:
Απο το τελευταιο επεισοδιο, αφιερωμενο στον Σπυρο Μπιμπιλα που εχει σημερα τα γεννεθλια του.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Να μην το δει οποιος δεν εχει δει την σειρα, γιατι θα του αποκαλυφθει το τελος της.
Σάμπως υπάρχει ποτέ περίπτωση να βρούμε και να δούμε την σειρά..; Πολύ καλή κίνηση πάντως! Κι απο'μένα χρόνια πολλά στον κύριο Μπιμπίλα!!
 
Mandrake είπε:
Σάμπως υπάρχει ποτέ περίπτωση να βρούμε και να δούμε την σειρά..; Πολύ καλή κίνηση πάντως! Κι απο'μένα χρόνια πολλά στον κύριο Μπιμπίλα!!
Οι Ιεροσυλοι δεν εχουν σβηστει μια και πριν χρονια παιχτηκαν με αλλαγμενο τιτλο απο τοπικο καναλι της Β Ελλαδος (δες τα posts του φιλου tsalk). Βεβαια αυτο δεν σημαινει πως η ΕΡΤ σιγουρα εχει το σηριαλ!!

Πολυ θα θελαμε η ΕΡΤ να μας διαφωτισει καποια στιγμη για το τι υπαρχει ακομα στο αρχειο της.
 
Η σειρά της ΕΡΤ-2 παραγωγής 1983 είχε προβληθεί σε κάποια μικρά περιφεριακά κανάλια ανα την Ελλάδα γύρω στο 1995-96 (γνωρίζω 2 κανάλια μικρά από την Θεσσαλονίκη,άλλα είμαι βέβαιος ότι παίχτηκε και από άλλα κανάλια την ίδια περίοδο) με αλλαγμένο τον τίτλο, και λεγόταν οι αρχαιοκάπηλοι. Δεν ξέρω αν η ΕΡΤ πούλησε την δειρά στα κανάλια αυτά ή αν κλάπηκε μέσα από την ΕΡΤ από κάποιος. Το θέμα είναι ότι η σειρά υπάρχει δεν ξέρω όμως σε ποιανού χέρια σήμερα.
 
tsalk είπε:
Η σειρά της ΕΡΤ-2 παραγωγής 1983 είχε προβληθεί σε κάποια μικρά περιφεριακά κανάλια ανα την Ελλάδα γύρω στο 1995-96 (γνωρίζω 2 κανάλια μικρά από την Θεσσαλονίκη,άλλα είμαι βέβαιος ότι παίχτηκε και από άλλα κανάλια την ίδια περίοδο) με αλλαγμένο τον τίτλο, και λεγόταν οι αρχαιοκάπηλοι. Δεν ξέρω αν η ΕΡΤ πούλησε την δειρά στα κανάλια αυτά ή αν κλάπηκε μέσα από την ΕΡΤ από κάποιος. Το θέμα είναι ότι η σειρά υπάρχει δεν ξέρω όμως σε ποιανού χέρια σήμερα.
Ακριβως. Σε ευχαριστουμε tsalk.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα έχω κι αυτόν τον τίτλο στα υπόψιν!
 
Xρόνια Πολλά και από πλευράς μου στον Κο Μπιμπίλα

ChristoM ευχαριστούμε για το πολύ δυνατό απόσπασμα της σειράς
 
παιδια συγχαρητηρια για το αφιερωμα σ αυτην την υπεροχη σειρα της ΕΡΤ2,υπαρχει καποιος τροπος να βρουμε ολα τα επεισοδια η μερος αυτων να τα δουμε και να τα σωσουμε στους υπολογιστες μας για τις μελλοντικες γενιες οπως και το ετσι ξαφνικα του μεγκα?θα χαρω να μου πειτε πως γινεται κ απο που να τα κατεβασουμε.Χρονια πολλα κ απο μενα στον κυριο Μπιμπιλα, Μανος απο Ελσινκι
 
manost είπε:
παιδια συγχαρητηρια για το αφιερωμα σ αυτην την υπεροχη σειρα της ΕΡΤ2,υπαρχει καποιος τροπος να βρουμε ολα τα επεισοδια η μερος αυτων να τα δουμε και να τα σωσουμε στους υπολογιστες μας για τις μελλοντικες γενιες οπως και το ετσι ξαφνικα του μεγκα?θα χαρω να μου πειτε πως γινεται κ απο που να τα κατεβασουμε.Χρονια πολλα κ απο μενα στον κυριο Μπιμπιλα, Μανος απο Ελσινκι
Φίλε (και συνονόματε) Μάνο,από το μακρινό Ελσίνκι,διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς του forum,καθότι αυτό που ζητάς αντίκειται σε αυτούς...
 
Αχ θελωωωω επαναληψη τωραααααα! Τηέφωνηστε στο 6066000 ειναι το ειδικο τηλεφωνο της ΕΡΤ. Μαζικη επιθεσηηηηηηηηηη
 
Υπάρχει κάποιος να μου πεί πώς & πού μπορούμε να αποκτήσουμε όλες αυτές τις τηλεοπτικές ταινίες; Ευχαριστώ !!!
 
aggelidisk είπε:
Υπάρχει κάποιος να μου πεί πώς & πού μπορούμε να αποκτήσουμε όλες αυτές τις τηλεοπτικές ταινίες; Ευχαριστώ !!!
Νομίζω η απάντηση είναι προφανής:Δε μπορούμε !

Tώρα,αν εννοείς κάτι άλλο,σε παραπέμπω στα posts 62-63 πιο πάνω...

BTW,welcome to GRM !
 
Μία απορία μου δημιουργήθηκε βλέποντας κάποια videos που έχει ανεβάσει ο φίλος tsalk στο youtube. Οι σειρές "Ιερόσυλοι"/"Αρχαιοκάπηλοι", [ame=http://www.youtube.com/watch?v=gWWm7Q5U2ss&feature=related]"Οι Αξιόπιστοι" και [ame=http://www.youtube.com/watch?v=x4FYEJc_Gj8&feature=related]"Η Βεντέτα" γιατί έχουν ίδιο soundtrack; Είναι μοντάζ του φίλου tsalk ή όντως, όλες, είχαν το ίδιο theme;
 
Πίσω
Μπλουζα