Οι Πανθέοι (1977 ΕΡΤ)

Ευχαριστω, bernard. Εαν και εφ' οσον κατι τετοιο δεν ειναι πολυ κουραστικο για σενα, νομιζω οτι θα ειναι μια ενδιαφερουσα πληροφορια για ολους εμας τους ρετρομανιακους.
 
Μιας που πήρα φόρα σήμερα πάρτε και το 20ο επεισόδιο της σειράς σε μορφή φωτορομάντζου μια προσφοαρά της Ραδιοτηλεόρασης

Προβλήθηκε στις 9-9-1977 και είναι από τον πρώτο κύκλο της σειράς

fetch


fetch


Το 21ο επεισόδιο που βρίσκεται στην δεύτερη σελίδα αυτού του Θρέντ προβλήθηκε στις 16-9-1977
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερά τα αποσπάσματα Άλκη! Ειδικά εκεί που απεικονίζονται όλοι μαζί. Αν έχεις πολύ θα ήθελα να δω κι άλλα.
 
bernard.c είπε:
Επομένως, θα πρέπει να υπάρχουν αντίστοιχα αφιερώματα σε τεύχη της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ για όλα τα επεισόδια της σειράς και για τις 3 κύκλους που προβλήθηκαν. Ας το έχουμε υπόψη μας για το μέλλον - η σειρά προβλήθηκε μεταξύ της Παρασκευής 15 Απριλίου 1977 και του Σαββάτου 16 Ιουνίου 1979.
bambinella 100 είπε:
Αυτο δεν το ηξερα. Δηλαδη καποια στιγμη η μερα προβολης αλλαξε κι εγινε Σαββατο; Εχουμε καμια πληροφορια για το ποτε περιπου συνεβη αυτο; ...Εαν και εφ' οσον κατι τετοιο δεν ειναι πολυ κουραστικο για σενα, νομιζω οτι θα ειναι μια ενδιαφερουσα πληροφορια για ολους εμας τους ρετρομανιακους.
Με κάποια καθυστέρηση είναι η αλήθεια, επανέρχομαι στο θέμα που έθιξε πολύ σωστά η φίλη bambinella 100 σχετικά με την ημερομηνία μετάδοσης του τελευταίου επεισοδίου της τηλεοπτικής σειράς "Οι Πανθέοι". bambinella 100, είχες πολύ δίκιο τελικά που αναρωτήθηκες - και το λέω αυτό διότι ψάχνοντας στα τηλεοπτικά προγράμματα του 1979 σε δύο εφημερίδες, επιβεβαίωσα αυτό που υποψιαζόμασταν: ότι η ημερομηνία Σάββατο 16 Ιουνίου 1979 ως ημερομηνία προβολής του τελευταίου επεισοδίου της σειράς είναι λανθασμένη! Η σωστή ημερομηνία (που επιβεβαιώνουν και οι δύο εφημερίδες) είναι η Παρασκευή 1 Ιουνίου 1979.

Ως εκ τούτου, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η ημέρα προβολής της σειράς δεν άλλαξε ποτέ κατά τη διάρκεια της προβολής της και ήταν πάντα η Παρασκευή. Η πηγή που αναφέρει το Σάββατο 16 Ιουνίου 1979 έχει επομένως λάθος και διόρθωσα ήδη το εν λόγω post και το λήμα της σειράς στη RetroDB. Μπράβο σου bambinella 100 που το επεσήμανες λοιπόν! :)

Επιπλέον, καθότι νομίζω σε όλους μας αρέσει το φωτορομάντζο της σειράς από τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, σας παραθέτω τις σχετικές σελίδες που αφορούν το πρώτο επεισόδιο που προβλήθηκε την Παρασκευή 15 Απριλίου 1979 (κι αυτή η ημερομηνία έχει επιβεβαιωθεί από το περιοδικό) :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικό bernard, σε ευχαριστούμε πολύ. Να θυμίσω ότι το έν λόγω επεισόδιο ΥΠΑΡΧΕΙ στην ΕΡΤ.
 
tsalk είπε:
Να θυμίσω ότι το έν λόγω επεισόδιο ΥΠΑΡΧΕΙ στην ΕΡΤ.
Σοβαρά; Υπάρχει το πρώτο; Ξέρεις πόσα επεισόδια εικάζεται ότι σώζονται στο σύνολο;
 
bernard.c είπε:
Σοβαρά; Υπάρχει το πρώτο; Ξέρεις πόσα επεισόδια εικάζεται ότι σώζονται στο σύνολο;
Το αναφέρω στην πρώτη σελίδα αυτού του θρεντ (και νομίζω ήταν και το πρώτο μου πόστ στο retromaniax)

Τα επεισόδια που εικάζεται ότι υπάρχουν (έχει αναφερθεί, μάλλον επίσημα) είναι 3. Το πρώτο και τελευταίο και κάποιο από την μέση περίπου.
 
tsalk είπε:
Το αναφέρω στην πρώτη σελίδα αυτού του θρεντ (και νομίζω ήταν και το πρώτο μου πόστ στο retromaniax)
Χεχε, είχες κάνει "ποδαρικό" με τους Πανθέους στο forum λοιπόν! :)

tsalk είπε:
Τα επεισόδια που εικάζεται ότι υπάρχουν (έχει αναφερθεί, μάλλον επίσημα) είναι 3. Το πρώτο και τελευταίο και κάποιο από την μέση περίπου.
Έτσι, για να υπάρχει η αρχή, το τέλος και κάτι από τη μέση... Α, ρε ΕΡΤ...!!!

tsalk, καλά έκανες και μου το θύμισες για τα 3 επεισόδια, διότι το είχα ξεχάσει.... :thanx2:
 
bernard.c είπε:
Χεχε, είχες κάνει "ποδαρικό" με τους Πανθέους στο forum λοιπόν! :)

Έτσι, για να υπάρχει η αρχή, το τέλος και κάτι από τη μέση... Α, ρε ΕΡΤ...!!!

tsalk, καλά έκανες και μου το θύμισες για τα 3 επεισόδια, διότι το είχα ξεχάσει.... :thanx2:
Απ οτι εχω ακουσει υπαρχουν και μερικα ακομα...

Η δε δημοσιευση των επεισοδιων στην Ραδιοτηλεοραση σταματα καποια στιγμη. Ετσι δεν υπαρχουν ολα τα επεισοδια σε αυτη τη μορφη.
 
attachment.php


Κάτια Δανδουλάκη και Τζένη Ζαχαροπούλου

ή αν προτιμάτε Μάρμω Πανθαίου και Νίνα Αυγουστάκη
 
Εγχρωμη φωτογραφια απο ασπρομαυρη σειρα!

Αφου θυμασαι οτι η Τζενη Ζαχαροπουλου υποδυοταν τη Νινα Αυγουστακη, θα πει οτι εχεις φοβερο μνημονικο, tsalk!

Μπραβο και για τα δυο!
 
Απο το αφιέρωμα της εφημερίδας "Το Βήμα"

«Οι Πανθέοι»

(ΕΡΤ, 1977-79). Μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της ελληνικής τηλεόρασης, βασισμένη στη μυθιστορηματική τριλογία του Τάσου Αθανασιάδη. Ολη η Ελλάδα αναμένει εναγωνίως το τηλεοπτικό «σμίξιμο» της Μάρμως Πανθέου (Κάτια Δανδουλάκη) με τον Κίτσο (Στέλιος Καλογερόπουλος). Σκηνοθετεί ο Βασίλης Γεωργιάδης.
 
σκανδαλησε αυτο το σμιξημο τοτε .που ηταν πρωτογνωρο για τα ηθη της ελληνικης κοινωνιας .και σχολιασθηκε δυσμενως.
 
Θυμάμαι τη σειρά πολύ έντονα. Ήταν μια πολύ μεγάλη παραγωγή για τα τότε δεδομένα, η αναπαράσταση της εποχής ήταν πολύ προσεγμένη και η σκηνοθεσία του Βασίλη Γεωργιάδη άψογη όπως πάντα. Όσο για τους ηθοποιούς, ο ένας ήταν καλύτερος του άλλου: Άγγελος Αντωνόπουλος, Κάτια Δανδουλάκη (η Μάρμω είναι ο καλύτερος τηλεοπτικός της ρόλος), Λυκούργος Καλλέργης, Φαίδων Γεωργίτσης, Αλέκα Παϊζη, Στέλιος Καλογερόπουλος, Γιάννης Αργύρης, Νίκος Απέργης, Μαίρη Ιγγλέση, Ντόρα Βολανάκη, Λουίζα Ποδηματά, Σοφία Ρούμπου, Κώστας Μπαλαδήμας και πολλοί άλλοι. Πολύ κρίμα που δεν σώζεται!!! Ήταν υπόδειγμα τηλεοπτικής μεταφοράς λογοτεχνικού έργου (του Τάσου Αθανασιάδη).
 
Το 44ο επεισόδιο της σειράς όπως δημοσιευόταν στο περιοδικό Ραδιοτηλεόραση με μορφή φωτορομάντζου.

attachment.php


attachment.php
 
Το τελευταιο επεισοδιο της υπεροχης αυτης σειρας μπορουμε ολοι να παρακολουθησουμε στην επισημη σελιδα της ΕΡΤ. Οι τελευταιες σκηνες της σειρας, οπως φυσικα και ολη η σειρα, ακρως καλοφτιαγμενες, συγκινητικες και με εκπληκτικες ερμηνειες, να μας θυμιζουν αυτο το μικρο αριστουργημα της τηλεορασης που σβηστηκε στα μεσα της δεκαετιας του 80 απο τους γνωστους "εγκληματιες". Καλη θεαση σε ολους...
 
Χαίρομαι ιδιαίτερα που η ΕΡΤ συνεχίζει να μας εκπλήττει και να μας ευχαριστεί τελευταίως. Αν δεν απατώμαι υπάρχει και το πρώτο επεισόδιο το οποίο ελπίζω να δούμε σύντομα στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ.
 
Eγώ γιατί δε το βλέπω βρε παιδιά;;; :xm: Μου το εμφανίζει αλλά δε μου βγάζει τη μικρογραφία ώστε να πατήσω πάνω του και να αρχίσει η αναπαραγωγή...Τι φταίει;;;
 
Πίσω
Μπλουζα