Οι Τρεις Ντετέκτιβ

Καλησπέρα!

Δεν έχω ξαναγράψει στο φόρουμ αν και κατά καιρούς το επισκεπτομουν σαν αναγνώστης.Σημερα πήρα την απόφαση να εγγραφω για να μπω στην παρέα σας με αφορμή τους 3 ντετέκτιβς!

[edit] Εκτός κανονισμών [edit] 

Και τώρα κάποια τριβια/σχολιακια για τη σειρά:

-με απλό γκουγκλαρισμα,βρίσκεις κ διεθνή fan sites αναγνωστών με πληροφορίες γύρω από...τα πάντα:Οι άνθρωποι  αυτοι,π.χ.,ψάχνουν κ βρισκουν διαφορές  ανάμεσα σε  πρώτες  εκδόσεις από...τυπογραφικά λάθη  στην τάδε κ τη δεινά σελίδα!!!

-Ο ρόλος του Χίτσκοκ είναι για μένα ακόμα μυστήριο:Τον βγάλαν για τα δικαιώματα κάποια στιγμή;Ήταν εν γνώσει του απ'την αρχή ότι χρησιμοποιητο το όνομα του; Υπάρχει η απάντηση αν κ πρέπει να την ψάξετε!

-Μια ιστορία είναι γραμμένη από Έλληνα ή τουλάχιστον κάποιον με ελληνική καταγωγή,τον Πίτερ Λιραντζη:"Η ζώνη κινδύνου"

-Δεν θυμόμουν την Νέμεση τους!Είχαν αντίπαλο κάποιο παιδί;Για πείτε...

-Δεν θυμάμαι καθαρά σε ποιο βιβλίο ήταν που η λύση είναι πανομοιότυπη με τους"Φόνους στην οδό Μοργκ" του Έντγκαρ Άλαν Πόε...!Νομίζω στη σκιά που γελάει;Η αναφορά(tribute)που λένε κ στο χωριό μου είναι ξεκάθαρη από τον Τζουπιτερ στο τέλος και στάθηκε η αιτία να γνωρίσω τον Πόε από μικρή ηλικία,σε μια εποχή μάλιστα που ακουγόταν ως σουξέ το τραγούδι του Μητροπάνου σε στίχους Άλκη Αλκαίου κ μουσική Μικρούτσικου.Μιλαμε για έρλυ νάιντις.... Αυτό πιστεύω είναι γνώρισμα των καλών βιβλίων ,της τέχνης γενικότερα,να σου γνωρίζει κ άλλα,να σου ανοίγει ορίζοντες...

-Γνωμη μου πως οι ιστορίες του Άρθουρ είναι κ οι καλύτερες με αμέσως επόμενες του Αρντεν. Ξεχωρίζω με σειρά προσωπικης αξιολογησης τη Μούμια που ψιθυριζει,τον Στοιχειωμένο καθρέφτη (νομίζω τα πιο τρομακτικά, τουλάχιστον μέχρι κ τη λύση των μυστηρίων),τον Τραυλό παπαγάλο,τον Σημαδεμένο ζητιάνο,τη Σκιά που γελάει και τον Πορφυρό πειρατή.Ειδικα τα δύο πρώτα κ τα δυο τελευταία είχαν και τρομερά-στην κυριολεξία!-εξωφυλλα...

Χειρότερο θεωρώ την Ασημένια αράχνη,με εκεινη τη συνωμοσία στο φανταστικό κρατίδιο... Βαρεμάρα.

Περιμένω γνώμες για αγαπημένα και μη!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα!

Δεν έχω ξαναγράψει στο φόρουμ αν και κατά καιρούς το επισκεπτομουν σαν αναγνώστης.Σημερα πήρα την απόφαση να εγγραφω για να μπω στην παρέα σας με αφορμή τους 3 ντετέκτιβς!

[edit] Εκτός κανονισμών [edit]

Και τώρα κάποια τριβια/σχολιακια για τη σειρά:

-με απλό γκουγκλαρισμα,βρίσκεις κ διεθνή fan sites αναγνωστών με πληροφορίες γύρω από...τα πάντα:Οι άνθρωποι  αυτοι,π.χ.,ψάχνουν κ βρισκουν διαφορές  ανάμεσα σε  πρώτες  εκδόσεις από...τυπογραφικά λάθη  στην τάδε κ τη δεινά σελίδα!!!

-Ο ρόλος του Χίτσκοκ είναι για μένα ακόμα μυστήριο:Τον βγάλαν για τα δικαιώματα κάποια στιγμή;Ήταν εν γνώσει του απ'την αρχή ότι χρησιμοποιητο το όνομα του; Υπάρχει η απάντηση αν κ πρέπει να την ψάξετε!

-Μια ιστορία είναι γραμμένη από Έλληνα ή τουλάχιστον κάποιον με ελληνική καταγωγή,τον Πίτερ Λιραντζη:"Η ζώνη κινδύνου"

-Δεν θυμόμουν την Νέμεση τους!Είχαν αντίπαλο κάποιο παιδί;Για πείτε...

-Δεν θυμάμαι καθαρά σε ποιο βιβλίο ήταν που η λύση είναι πανομοιότυπη με τους"Φόνους στην οδό Μοργκ" του Έντγκαρ Άλαν Πόε...!Νομίζω στη σκιά που γελάει;Η αναφορά(tribute)που λένε κ στο χωριό μου είναι ξεκάθαρη από τον Τζουπιτερ στο τέλος και στάθηκε η αιτία να γνωρίσω τον Πόε από μικρή ηλικία,σε μια εποχή μάλιστα που ακουγόταν ως σουξέ το τραγούδι του Μητροπάνου σε στίχους Άλκη Αλκαίου κ μουσική Μικρούτσικου.Μιλαμε για έρλυ νάιντις.... Αυτό πιστεύω είναι γνώρισμα των καλών βιβλίων ,της τέχνης γενικότερα,να σου γνωρίζει κ άλλα,να σου ανοίγει ορίζοντες...

-Γνωμη μου πως οι ιστορίες του Άρθουρ είναι κ οι καλύτερες με αμέσως επόμενες του Αρντεν. Ξεχωρίζω με σειρά προσωπικης αξιολογησης τη Μούμια που ψιθυριζει,τον Στοιχειωμένο καθρέφτη (νομίζω τα πιο τρομακτικά, τουλάχιστον μέχρι κ τη λύση των μυστηρίων),τον Τραυλό παπαγάλο,τον Σημαδεμένο ζητιάνο,τη Σκιά που γελάει και τον Πορφυρό πειρατή.Ειδικα τα δύο πρώτα κ τα δυο τελευταία είχαν και τρομερά-στην κυριολεξία!-εξωφυλλα...

Χειρότερο θεωρώ την Ασημένια αράχνη,με εκεινη τη συνωμοσία στο φανταστικό κρατίδιο... Βαρεμάρα.

Περιμένω γνώμες για αγαπημένα και μη!
Γεια σου φιλε μου και καλωσηρθες στο forum.

To θεμα αυτο το ανοιξα εγω πριν χρονια σαν φανατικος οπαδος των τριων ντεντεκτιβ εχουμε γραψει πολλα και διαφορα εδω μεσα απο οσους συμμετειχαν κατα καιρους στο θεμα αυτο και χαιρομαι που εμφανιστηκε ακομα ενας οπαδος των αγαπημενων μας ντεντεκτιβ εσυ δηλαδη.Οποτε ας συνοψισουμε λιγο το θεμα με τα βιβλια των τριων ντεντεκτιβ και να γραψω και καποιες απαντησεις σε αυτα που εγραψες.

Εγω προσωπικα εχω ολη την συλλογη ολοκληρωμενη με τα κανονικα βιβλια η πλειοψηφια τους φυσικα στα ελληνικα και τα υπολοιπα που δεν εχουν κυκλοφορησει ελλαδα στα αγγλικα και μαλιστα για να τα αποκτησω το μονο που χρειαστηκε ηταν πολυ ψαξιμο και οχι χρημα γιατι βρηκα καποιους πωλητες που τα εδειναν τζαμπα οσο περιεργο και αν ακουγεταια αυτο και μιλαω για αγορα κυριως απο το  Amazon.Δεν ειχαν τα βιβλια τιμη και αφου με παραξενεψε και επικοινωνησα με τον πωλητη με επιβεβαιωσε πως οντως δεν ειχαν τιμη τα εδεινε ετσι και μαλιστα τα εστειλε ελλαδα και τζαμπα.Για να μην πολυλογω για ολα τα βιβλια που με ελειπαν και δεν κυκλοφορησαν ποτε στην ελλαδα ζητημα ειναι να εδωσα βαρια βαρια 2 ευρω γιατι περα απο αυτα που τα πηρα τζαμπα καποια αλλα ειχαν τιμη 30 λεπτα πχ.

Οπως ξερουμε τα βιβλια της original σειρας ειναι 43 και τα υπολοιπα 11 ειναι απο την crimebuster σειρα που πλεον βλεπουμε τους ηρωες μας  σε μεγαλητερη ηλικεια να οδηγουν αυτοκινητα κλπ και προσωπικα εγω εφαγα μεγαλο ξενερωμα με αυτα τα 11 βιβλια δεν μαρεσε που ειδα ετσι μεγαλους τους αγαπημενους μου ηρωες και γενικα αρκετα πραγματα να ειναι αλαγμενα οπως και φυσικα οι ιστοριες οι οποιες θα της χαρακτηριζα πολυ επιεικως μετριες εως κακες.Απο τα 54 βιβλια συνολικα της original και της crimebuster σειρας στην ελλαδα εχουν ερθει και μεταφραστει τα 42 ενω δεν εχουν ερθει και μεταφραστει τα υπολοιπα 12 ομως υπαρχει μια διευκρινηση εδω που πρεπει να κανω.Απο τα 42 αυτα βιβλια που εχουν μεταφραστει τα 40 υπαρχουν οπως ειναι γνωστο απο της εκδοσεις ψυχογιος αλλα δεν υπαρχουν τα υπολοιπα 2.Τα 2 που δεν υπαρχουν ειναι  μυστηριο του γριφου του πεθαμενου και το μυστικο του κολασμενου σκιαχτρου τα οποια κυκλοφορησαν μονο απο της εκδοσεις ιωαννης φλωρος κυκλοφοριας 1982 και μαλιστα οι εκδοσεις ιωαννης φλωρος ειχαν φερει 7 βιβλια συνολικα των τριων ντεντεκτιβ αλλα για περιεργο και ανεξηγητο λογο αυτα τα δυο βιβλια  που εγραψα δεν εμφανιστηκαν ποτε στης εκδοσεις ψυχογιος ενω αντιθετα τα αλλα 5 τα διαβασαμε κανονικα.Τα δυο βιβλια αυτα δεν υπαρχουν σχεδον πουθενα και προσωπικα ημουνα πολυ τυχερος οταν καταφερα και τα βρηκα.Επισης υπαρχει και ενα αλλο περιεργο πραγμα που ειδα στο βιβλιο ''το μυστηριο του στοιχειωμενου καθρεφτη'' και το οποιο ειναι το εξης.Πριν παρα πολλα χρονια ειχα διαβασει την εκδοση του παραπανω βιβλιου απο της εκδοσεις ιωαννης φλωρος και οταν το διαβασα αργοτερα και απο της εκδοσεις ψυχογιος οταν απεκτησα το βιβλιο διαπιστωσα πως  απο την νεοτερη εκδοση λειπει ολοκληρο κεφαλαιο και ειναι στο σημειο που βρισκουν το περασμα πισω απο τον καθρεφτη και στην παλια εκδοση μας λεει αναλυτικα τι γινετε οταν μπηκαν στο κρυφο δωματιο ενω στην νεα εκδοση οχι.Φυσικα δεν ξερω αν το λαθος αυτο ηταν στο δεικο μου βιβλιο αν ηταν καποιο τυπογραφικο λαθος δηλαδη οποτε φιλε μου αν εχεις το βιβλιο αυτο απο της εκδοσεις ψυχογιος πανε στο σημειο που αναφερω και δες αν υπαρχει το κεφαλαιο που μπαινουν στο μυστικο δωματιο πισω απο τον καθρεφτη η οχι.

Γιαυτα που αναφερεις τωρα σαν τριβια/σχολιακια δεν υπαρχει καποιο μυστηριο οσον αφορα τον χιτσκοκ γιατι πολυ απλα φυσικα και ο χιτσκοκ επερνε λεφτα απο τα δικαιωματα των βιβλιων για την αναφορα του ονοματος του δηλαδη απλα αυτο δεν ειχε επιβεβαιωθει ποτε και με καποιον επισημο τροπο απο την πλευρα του χιτσκοκ η της Random House οποτε μετα τον θανατο του χιτσκοκ αποφασιαν να μην αναφερουν το ονομα του οχι φυσικα για το νεκρο κλπ αλλα γιατι οπως ειναι φυσικο σκεφτηκαν το οικονομικο και πως στα επομενα βιβλια που θα κυκλοφορουσαν αφου δεν θα υπηρχε το ονομα του χιτσκοκ δεν θα εχαναν λεφτα για τα δικαιωματα που θα επρεπε να πανε σαυτον.Γιαυτο λοιπον και εβαλαν το ονομα του Ηector Sebastian που ειδαμε πρωτη φορα στην ιστορια του σημαδεμενου ζητιανου.

Η νεμεση τους ηταν φυσικα ο νορις ο αχαμνος η Skinny Norris.

To βιβλιο που μοιαζει με τους φονους της οδου μοργκ ειναι οντως η σκια που γελαει οπως σωστα αναφερες και στο τελος οντως ο τζουπιτερ το αναφερει γιατι οπως ειναι γνωστο σε οσους εχουν διαβασει το βιβλιο του ''Ποε''και εκει κανεις απο τους μαρτυρες δεν μπορουσε να καταλαβει την γλωσσα που μιλουσε ο δολοφονος.

Τωρα οσο για τα καλητερα βιβλια συμφωνω και επαυξανω πως τα κορυφαια ειναι φυσικα του Robert Arthur και δεν μιλαω μονο για την πλοκη και της ιστοριες αλλα και για το οτι τα 9 πρωτα βιβλια αλλα και το 11 που ειναι του Arthur ειναι κατα καποιον τροπο σαν συνεχειες ενω μετα απο αυτα χαθηκε η μπαλα καπως.Αγαπημενος κακος ο ουγκανε που ηθελα να τον εβλεπα και σε αλλες ιστοριες περα απο της δυο που τον ειδαμε και αγαπημενα και τα 11 βιβλια του Arthur που δεν χορταινω να τα διαβαζω με all time αγαπημενα το μυστηριο του  τραυλου παπαγαλου,του πυργου της φρικης,της μουμιας που ψιθυριζε  και φυσικα του ρολογιου που ουρλιαζει που το θεωρω απο τα κορυφαια γενικοτερα.Τα περισσοτερα βιβλια του William arden τα θεωρω μετρια εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων οπως του μυστηριο του γριφου του πεθαμενου που ειναι απο τα αγαπημενα μου αυτου του συγγραφεα και μαρεσει πολυ καποιες ιστοριες της M.V.Carey Οπως του κολασμενου σκιαχτρου του στοιχειωμενου καθρεφτη κ.α.

Περα απο  ολα αυτα τα κλασσικα και αγαπημενα εχουμε και τα βιβλια που εχουν γραψει συγγραφεις απο την γερμανια που εχουν μεγαλη τρελα με τους τρεις ντεντεκτιβ και εχουν γραψει καπου 60-70 ιστοριες μπορει και παραπανω και 15 απο αυτες της ιστοριες εχουν μεταφραστει και κυκλοφορησει και στην ελλαδα τα οποια 15 βιβλια τα εχω στην κατοχη μου.Ενταξει δεν ειναι και για πολλα πολλα οι γερμανικες ιστοριες ασε που με γυρισε το μυαλο που εχουν αλαξει σχεδον ολα τα ονοματα των ηρωων και χαρακτηρων γενικοτερα αλλα τουλαχιστων 2 απο τα 15 αυτα βιβλια θεωρω πως αξιζει να τα διαβασει ο οπαδος των κλασσικων τριων ντεντεκτιβ και αυτα ειναι το μυστηριο του αδειου ταφου και το φλεγομενο ξιφος.

Τα 15 βιβλια ειναι τα εξης.

Βρομικη συμφωνια

Το δηλητιριασμενο νερο

Το μυστηριο του αδειου ταφου

Το προσωπο του λυκου

Η συμμορια του ποδοσφαιρου

Νυχτα αγωνιας

Η πολη των πνευματων

Ο θησαυρος της λιμνης

Το φλεγομενο ξιφος

Εσκεμμενα φαουλ

Βρικολακες στο ιντερνετ

Λαθρεμποροι διαμαντιων

Η εκδικηση του τιγρη

Ο πυργος της φωτιας

Μυστικη αποστολη UFO
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα φίλε μου, χαιρομαι που μιλάμε!

Λοιπόν, αυτό που έχει μεγάλο ενδιαφέρον είναι όντως η φάση με την παρουσία του Χίτσκοκ στα βιβλία, τουλάχιστον στις ελληνικές εκδόσεις.Για τις πρωτότυπες αγγλικές αξίζει να το ψάξεις εσύ αφού διαθέτεις τέτοια αντίτυπα αν και μπορεί να κάνει έρευνα κάποιος κ απ'τα pdf πού προανέφερα.Εγκυροτερη λύση σίγουρα  όμως παραμένει το χειροπιαστό, μυρωδάτο χαρτί!...

Τι τρέχει λοιπόν με τις ελληνικές εκδόσεις σχετικά,με βάση τις παρατηρήσεις μου:Αν αφήσουμε τις  εκδόσεις Φλώρος κ επικεντρωθούμε μόνο στον δημοφιλέστερο Ψυχογιό (με την έννοια ότι έκανε ευρέως γνωστή τη σειρά) υπάρχουν 4 χρονικές περίοδοι.

Η πρώτη είναι αυτή που μας μεγάλωσε (!), η πιο ρετρό, με σκληρό εξώφυλλο και το χαρακτηριστικό σηματακι πάνω του όπου εμφανιζόταν το σκοτεινό προφιλ του Χίτσκοκ κ σε μπορντούρα  γυρω-γυρω έγραφε "Ο Άλφρεντ Χίτσκοκ και οι 3 ντετέκτιβ".Αυτή η περίοδος κρατά από τέλη δεκαετίας 80 για όλη τη δεκαετία του 90.

Η δεύτερη περίοδος είναι αυτή που διατηρεί το σκληρό εξώφυλλο αλλά το σηματακι αλλάζει,ο Χίτσκοκ φεύγει και σαν σχήμα και σαν αναφορά και στη θέση του μπαίνει μια... κλειδαρότρυπα (!!!)που γύρω της στη μπορντούρα γράφει 2 φορες "οι 3 ντετέκτιβ".Στα αντίτυπα που έχω ,δεν υπάρχει μέσα ο Χίτσκοκ στην πλοκή, ενώ πρόλογος κι επίλογος είναι γραμμένοι απρόσωπα κ συστήνουν απλά τους τρεις ήρωες στον αναγνώστη.Εδω χρονικα βρισκόμαστε στη δεκαετία του 2000(π.χ.,ο Στοιχειωμένος καθρέφτηςπου έχω, είναι ανατύπωση του 2006 κ είναι εμφανέστατα πιο "λεπτός" από το χοντρό βιβλίο που δανειστηκα  μικρός από τη φίλη μου την Κατερίνα!)

Η τρίτη περίοδος ειναι με μαλακό εξώφυλλο το σηματακι που έχει πάει και στην ράχη του βιβλίου είναι η φιγούρα ενός ντετέκτιβ με φακό, λείπει ο Χίτσκοκ παντελώς από εξώφυλλο/οπισθόφυλλο, αλλά υπάρχουν ιστορίες που εμφανίζεται στην πλοκή (2ο,3ο κεφάλαιο περίπου) αλλά δεν κάνει ούτε τον πρόλογο ούτε τον επίλογο!!!!!! Αντίτυπα απ'αυτή την φάση είναι από το 2007 κ μετά κ πρόκειται για μια ριζική επανακυκλοφορία της σειράς, αφού ξανακυκλοφορουν οι τίτλοι όλοι από την αρχή αλλά με αλλαγές στην εμφάνιση (πέρα από τις παραπάνω,όλο το προϊόν είναι επανασχεδιασμένο,π.χ. η ζωγραφιά του παλιού εξωφύλλου διατηρείται αλλά μέσα σ'ένα πλαίσιο,σα να κοιταμε από κάποιο παραθυρο.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε το 2017,πάλι σε μετάφραση της Αθηνάς Κακούρη (γνωστή αστυνομική συγγραφέας)με καινούρια πάλι εικονογράφηση κι εμφάνιση.Δεν ξέρω τι παίζει εδώ,προς το παρόν για τον Χίτσκοκ.

Δεδομένου λοιπόν ότι ο Χίτσκοκ πέθανε το 1980 ακριβώς,το μυστήριο δεν έχει να κάνει με δικαιώματα μετά τον θάνατο του,αφού στο "Μυστήριο της κλεμμένης φάλαινας " που γράφτηκε το 1983 κι εκδόθηκε από Ψυχογιό αργότερα, υπάρχει ο Χίτσκοκ ΚΑΙ στο περιεχόμενο,πέρα φυσικά από εξώφυλλο κ  οπισθόφυλλο....

Τι συμβαίνει λοιπόν;

Ελέγξε τα αγγλικά πρωτότυπα κ πες μας!

Όσο για το Στοιχειωμένο Καθρέφτη,πες μου ποιο κεφάλαιο είναι που λες ότι λείπει αν και δεν έχω της 1ης περιόδου.

Θα περιμένω!
 
Λοιπον πρωτα απολα να πω πως και τα 40 βιβλια που εχουν κυκλοφορησει απο της εκδοσεις ψυχογιος και εχω στην κατοχη μου ειναι οι πρωτες εκδοσεις της πρωτης περιοδου με το προφιλ του χιτσκοκ τα κλασσικα εξωφυλλα και μαλιστα στα 3 πρωτα βιβλια της σειρας πυργος της φρικης,τραυλου παπαγαλου και μουμιας που ψιθυριζε υπαρχει μεσα και η κλασσικη εικονογραφηση που μας δειχνει καποιες απο της στιγμες των ηρωων μας στην εκαστοτε ιστορια οπως ακριβως γινοταν και στα αντιστοιχα βιβλια των ξενων εκδοσεων.Στα υπολοιπα βιβλια δεν υπαρχει αυτο και δεν ξερω και αν υπαρχει και στα βιβλια απο της αλλες 3 περιοδους.Τωρα στα του χιτσκοκ που αναφερεις το πραγμα ειναι πολυ μπερδεμενο γιατι πολυ απλα τα βιβλια που κυκλοφορησε ο ψυχογιος ειναι ψιλομπαχαλο σε σχεση με την original αριθμηση και σειρα.Για παραδειγμα ο πυργος της φρικης που ειναι το πρωτο βιβλιο της σειρας κυκλοφορησε τον απριλιο του 1990 απο τον ψυχογιο οπως και το δευτερο βιβλιο του τραυλου παπαγαλου το 1990 ενω το τριτο βιβλιο η μουμια που ψιθυριζε κυκλοφορησε απο τον ψυχογιο το 1989 με αποτελεσμα να κανουμε εισοδο στην σειρα οι τρεις ντεντεκτιβ με λαθος τροπο αφου μπηκαμε με το τριτο βιβλιο της σειρας και οχι με το πρωτο τον πυργο της φρικης.Τυχεροι οσοι πηραν χαμπαρι την σειρα αυτη απο τον πυργο της φρικης κλπ και μπηκαν σωστα στην ιστορια δυστηχως εγω δεν ημουνα απο αυτους αλλα μπηκα στη σειρα με την μουμια που ψιθυριζε αφου με εφερε το βιβλιο μια θεια μου ενα δυο μηνες μετα την κυκλοφορια του.Μετα απο αυτα χαθηκε η μπαλα και την συνεχεια της σειρας το τεταρτο βιβλιο που ειναι το μυστηριο του πρασινου φαντασματος το διαβασα 5 χρονια μετα με την πρωτη εκδοση το 1995 δηλαδη ενω μεσα σε αυτα τα 5 χρονια διαβασα αλλες πρωτες εκδοσεις βιβλιων οπως το μυστηριο του χαμενου θησαυρου που κυκλοφορησε το 1991 η το μυστηριο του φλογερου ματιου που η πρωτη εκδοση κυκλοφορησε το 1994 ενω το μυστηριο του νησιου των σκελετων που η original αριθμηση του βαση της σειρας ειναι πριν του φλογερου ματιου το διαβασα με την πρωτη εκδοση του δυο χρονια μετα το 1996 δηλαδη πραγματικα ειναι να τρελαινεσαι.Σαν να μην εφταναν ολα αυτα και αφου ηταν μια εποχη που δεν υπηρχε ιντερνετ κλπ δεν μπορουσα να ξερω ποσα,ποια ακριβως και με ποια σειρα ειναι τα βιβλια και εσπαγα το κεφαλι μου και με γυρνουσε το μυαλο οταν διαβαζα στον προλογο του χιτσκοκ στο μυστηριο του φλογερου ματιου να αναφερει το πρασινο φαντασμα ως μια απο της υποθεσης που εξυχνιασαν οι τρεις ντεντεκτιβ η η αναφορα του κολασμενου σκιαχτρου σε καποιο αλλο βιβλιο της σειρας που δεν κυκλοφορησε ποτε απο τον ψυχογιο και απορουσα και ελεγα καλα που στο διαβολο ειναι αυτα τα βιβλια με αυτες της ιστοριες και ολο και ρωτουσα σε βιβλιοπωλεια ομως ακρη δεν εβρισκα.Ευτυχως με την βοηθεια της θεας τυχης εχω την πρωτη εκδοση του κολασμενου σκιαχτρου του 1980 απο της εκδοσεις ιωαννης φλωρος και μαλιστα με εικονογραφηση μεσα οπως και ο γριφος του πεθαμενου φυσικα.

Γιαυτο λοιπον και το θεμα με τον χιτσκοκ ειναι καπως περιπλοκο.Ολα τα βιβλια της πρωτης περιοδου που κυκλοφορησε ο ψυχογιος και απο την original σειρα και απο την crimebuster σειρα εχουνε μεσα προλογο και επιλογο απο τον χιτσκοκ με καποια να εχουν μονο προλογο αλλα δεν εχει σημασια αυτο το θεμα ειναι πως ολα εχουν μεσα το ονομα του χιτσκοκ και οχι του hector sebastian και μαλιστα και ολα της crimebuster σειρας εχουν τον χιτσκοκ μεχρι και το τελευταιο που κυκλοφορησε ο ψυχογιος την πρωτη εκδοση απο το μυστηριο του πεδιου μαχης νουμερο 3 (Shoot the works) το 2000 ενω στης ξενες εκδοσεις στην crimebuster σειρα δεν υπαρχει προλογος και επιλογος απο κανεναν ουτε απο χιτσκοκ ουτε απο sebastian.Κλασσικο παραδειγμα πλεον ειναι το μυστηριο του σημαδεμενου ζητιανου που ειναι και το πρωτο βιβλιο που εμφανιζεται ο Hector sebastian μετα το θανατο του χιτσκοκ και μετα την παρεξηγηση μεσα στην ιστορια με τους τρεις ντεντεκτιβ,την πρωτη γνωριμια τους και το τελος που του ζητανε να προλογηση κλπ την περιπετεια τους.Ε στην πρωτη εκδοση του βιβλιου αυτου απο τον ψυχογιο το 1995 η γνωριμια η παρεξηγηση κλπ γινετε με τον χιτσκοκ και δεν αναφερετε πουθενα ο hector sebastian δηλαδη ενω εχουμε διαβασει ενα σωρο βιβλια πιο μπροστα και ξερουμε την γνωριμια τους με τον χιτσκοκ  φτανουμε στο βιβλιο αυτο το 1995 και διαβαζουμε την γνωριμια των τριων με τον χιτσκοκ λες και ηταν τοσο δυσκολο βαλουν και αυτοι το ονομα του sebastian οπως ηταν κανονικα αλλα δεν το εκαναν πιστευω για να μη μπερδευτει ο κοσμος γιατι ο σημαδεμενος ζητιανος κυκλοφορησε το 1995 ενω ο πορφυρος πειρατης που ειναι το τριτο κατα σειρα βιβλιο με τον hector sebastian στης ξενες εκδοσεις κυκλοφορησε απο τον ψυχογιο το 1993.Για μενα λαθος τους φυσικα γιατι αμφιβαλω αν υπηρχε κανεις εκεινη την εποχη που να ηξερε ολο αυτο με τον θανατο του χιτσκοκ και την μετεπειτα αντικατασταση του απο τον sebastian.

Tωρα οσον αφορα της ξενες εκδοσεις που εχω τα υπολοιπα βιβλια που δεν ηρθαν στην ελλαδα  ειναι απο της εκδοσεις Αrmada με μαλακο εξωφυλο και το βιβλιο εχει μικροτερο μεγεθος σαν τα αρλεκιν που διαβαζε καποτε η μανα μου πριν πολλα χρονια.Ολα τα βιβλια που εχω λοιπον ειναι με τον Hector sebastian να κανει προλογο κλπ εκτος απο τα βιβλια Τhe mystery of the magic circle και Τhe mystery of the flaming footprints που ο προλογος κλπ ειναι απο τον χιτσκοκ πραγμα λογικο αφου οι ιστοριες αυτες ειναι πριν τον θανατο του χιτσκοκ.Παντως απο οσα γνωριζω απο το 1981 και μετα με αρχη το νουμερο 31 στη σειρα βιβλιο τον σημαδεμενο ζητιανο η Random House απεσυρε το σηματακι με τον χιτσκοκ και εβαλε την κλειδαροτρυπα για ολα τα υπολοιπα βιβλια της σειρας με τον hector sebastian φυσικα και μαλιστα εβγαλε και την εικονογραφηση μεσα απο τα βιβλια αν και μεχρι το 1984-85 συνεχισαν να τυπωνουν τα βιβλια 1 εως 30 με τον χιτσκοκ και το κλασσικο σηματακι.Απο το 1985 και μετα κυκλοφορησαν ξανα τα βιβλια 1 εως 30 με την κλειδαροτρυπα και τον hector sebastian αυτη την φορα αλλα και χωρις εικονογραφηση.

Τελος για τον στοιχειωμενο καθρεφτη.Το προβλημα εδω ειναι στο σημειο της ιστοριας που ο τζουπιτερ βρισκει το μεικ απ στο ραφι της βιβλιοθηκης και καθως το σηκωνει προς τα πανω φανερωνετε η μυστικη κρυπτη με το κρυφο δωματιο απο πισω.Στην παλια εκδοση που ειχα καποτε διαβασει του ιωαννη φλωρου μολις φτανουν σε αυτο το σημειο μπαινουν μεσα στο δωματιο που εχουν ανακαλυψει βρισκουν τα φαγωσιμα το νερο το σλιπινγκ μπαγκ κλπ και μεσα απο ενα μπαουλο που ανοιγουν πεταγετε το ''φαντασμα'' τρομοκρατουνται ολοι και κατεβαινει της σκαλες και διαφευγει απο την εξωπορτα ενω ο τζουπιτερ εχει κοψει ενα κομματι απο την ενδυμασια που φορουσε.Ολο αυτο λοιπον ειναι ολοκληρο κεφαλαιο το οποιο λειπει απο την πρωτη εκδοση του στοιχειωμενοι καθρεφτη που εχω την πρωτη εκδοση δηλαδη απο τον ψυχογιο γιατι στην ουσια ειναι η δευτερη αφου πρωτη ειναι του ιωαννη φλωρου.Στην εκδοση του ψυχογιου λοιπον μολις εμφανιζει ο τζουπιτερ το μυστικο δωματιο στο επομενο κεφαλαιο ειναι που εχουν παει στο σπιτι της κυριας νταρνλευ ο πιτ και ο μπομπ και οι υπολοιποι τους λενε τι εγινε αυτο που σε περιεγραψα δηλαδη χωρις ομως να υπαρχει στο βιβλιο αυτο το κεφαλαιο.Λοιπον δεν ξερω πως ειναι η εκδοση που εχεις εσυ αφου δεν ειναι αυτη της πρωτης περιοδου που εχω αλλα το κεφαλαιο που σε λεω ονομαζεται ''Η φωλια του φαντασματος'' και ξεκιναει απο την σελιδα 87 και το επομενο κεφαλαιο ονομαζεται ''Ενα μυστηριωδες γραμμα'' και ξεκιναει απο την σελιδα 94.Αναμεσα στα δυο αυτα κεφαλαια ειναι αυτο που λειπει δες το στο δεικο σου βιβλιο και πεσ μου τι γινετε μαυτο το θεμα γιατι αυτο που περιγραφω υπαρχει κανονικα στην ξενη εκδοση απλα δεν ειναι ξεχωριστο κεφαλαιο αλλα συνεχεια του κεφαλαιου η ''Φωλια του φαντασματος''.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα!

Θα ξεκινήσω με τον Στοιχειωμένο Καθρέφτη:Το βιβλίο μου είναι της 2ης περιόδου του Ψυχογιού,με σκληρό εξώφυλλο, κλειδαρότρυπα για σήμα κ απουσία του Χίτσκοκ από παντού.Γραφει μέσα "δεύτερη έκδοση/πρώτη ανατύπωση Μάιος 2006".

Η "Φωλιά" όντως ξεκινά από την σελιδα 87 κ ακολουθεί το "Γράμμα" από την 94.Ειναι όπως τα περιγράφεις εσύ-στο ένα η φάση με το μεικαπ κ τα ράφια κ στο δεύτερο η εξιστόρηση των δύο παράλληλων ερευνών κ το γραμμα του προέδρου.

Αυτό λοιπόν που καταλαβαίνω είναι ότι όντως έχουμε μπροστά μας ένα μυστήριο, φίλε μου!!!! Ισάξιο σχεδόν με τις ιστορίες των παιδικών ηρώων μας, χαχαχα!....

Μυστήριο που μεγαλώνει κυρίως στο ότι έχει να κάνει με την (εκδοτική) "παρουσία" των 3 ντετέκτιβς στην χώρα μας, κυρίως!Αν κι εχω καταλαβει καποια πραγματα κ υποψιαζομαι τι συνέβη.Σαν σωστός ντετέκτιβ όμως(ψ...ψ...ψ... ψώνιο!!!)θα παραθέσω πρώτα τα ευρήματα της έρευνας μου κ στο τέλος τα συμπεράσματα και...τον ένοχο!

Καταρχην,να ξεκινήσω λέγοντας πως δεν είναι δική  μας απορία μονο! Αναγνώστες κ φανς σ'όλο τον κόσμο, είναι ακόμα μπερδεμένοι με το τι και πώς συνέβη,αν  και στην αρχή τουλάχιστον ήταν απλά τα πράγματα.Απλα βέβαια μια κουβέντα είναι! Τεσπα,όπως ανέφερες κ εσύ σε παλαιότερο σχόλιο ,ο Χίτσκοκ όντως είχε γνώση της χρήσης των στοιχείων του από τους δημιουργούς κ πληρώνονταν κ δικαιώματα.Ο Χίτσκοκ εμφανίστηκε στ 30 πρωτους τίτλους μονο.Η σειρά μάλιστα είχε ως ορίτζιναλ τίτλο το "The Alfred Hitchcock Mystery Series", κάτι που λειτούργησε ως "κραχτης" κι απέφερε πολλά κέρδη.Ο σκηνοθέτης δεν είχε ενεργό ρόλο στη συγγραφή, όλα ήταν ιδέα κ εκτέλεση του Άρθουρ αρχικά κ του εκάστοτε συγγραφέα στη συνέχεια.Αυτο το τέχνασμα ήταν έξυπνο, αφού ο Χίτσκοκ ήδη από τις ταινίες του αρεσκόταν να παίζει με την εικόνα του,κάνοντας καμεο εμφανίσεις ως ηθοποιός!Επίσης ηταν για καιρό παρουσιαστής ενός σόου  στην  τηλεόραση ,του "Alfred Hitchcock presents"όπου θεματικη του είχε τρομακτικές ιστορίες κ ιστορίες μυστηρίου.alfred_hitchcock_presents.jpgΑυτη η ομολογουμενως καλτ σειρα είχε αρκετές φορές ως πρωταγωνιστες-ήρωες, παιδιά κ για αυτό ήταν κ ήταν ιδιαίτερα δημοφιλης στις μικρές ηλικίες:Ο Στίβεν Κινγκ έχει δηλώσει πως την έβλεπε φανατικά κ τον επηρέασε στο στυλ του.Μαλιστα το σήμα αρχής ήταν το...σκοτεινο προφίλ του Χίτσκοκ!Ring any bells?!???? Έτσι το αναγνωστικό κοινό ήταν προετοιμασμένο να δεχτεί την "εκπληξη" ότι γράφει τον πρόλογο κ τον επίλογο σε παιδικά βιβλία μυστηρίου και ... παίρνει μέρος μάλιστα και στη πλοκή!

Εκεί που τα έχουν μπερδεμένα μεχρι και τωρα οι Αμερικάνοι, είναι για την παρουσία του Χίτσκοκ στα εξώφυλλα.Δεν μιλάω για τα σηματακι με την μπορντούρα αλλά για τη...φάτσα του μέσα στη ζωγραφιά του εξώφυλλου! Αυτο έγινε για τους 3πρωτους τίτλους, Πύργο, Παπαγάλο κ Μούμια, αλλά στην Ελλάδα εχουμε μονο το εξώφυλλο του Τραυλού παπαγάλου όπου στο δωμάτιο υπάρχει  μια προτομή του Χίτσκοκ!TheMysteryOfTheStutteringParrot.jpgΓιατί; Γιατί στον  "ελληνικό" πύργο της φρίκης που  κυκλοφόρησε  αργότερα και σε διαφ.σειρα από τον πρωτοτυπο,προτιμήθηκε μεταγενεστερο εξωφυλλο(οχι εκείνο που το προσωπο του σκηνοθέτη εμφανιζεται σ'ένα τούβλο του τοιχου).Και γιατι στην Μουμια ο Harry Cane τον ζωγράφισε σαν... αρχαίο Αιγύπτιο, αλλά στην έκδοση του Ψυχογιού κρύβεται από το κολλημένο χαρτί του εσωφυλλου: βρίσκεται πάνω δεξιά,κάπου πίσω από τον Πιτ που κρατάει το καπάκι του φέρετρου...TheMysteryOfTheWhisperingMummy.jpg6943.jpg

Τώρα το μυστήριο εδω που δεν έχει λυθεί ακόμα, ειναι γιατί ο Χίτσκοκ εξακολουθούσε μέχρι πολύ μετά να έχει την τελική κουβέντα για το ποιο εξωφυλλο θα κυκλοφορήσει, ακόμα κι αν δεν ήταν πουθενά μέσα σ'αυτό,είτε σαν εικόνα είτε σαν λεκτική αναφορά!Παραθέτω παρακάτω το κείμενο με την υπογραφή του όπου κανει παρατηρήσεις για την εικονογράφηση του Μυστηρίου της ψεύτικης γάτας... χωρίς , ξαναλέω,να έχει καμμία συμμετοχή σ'αυτό.Μονο υποθέσεις γίνονται κ η επικρατέστερη είναι πως στο συμβόλαιο υπήρχε τέτοιος όρος, άσχετα αν λειτούργησε ουσιαστικά για τους 3 πρώτους τίτλους.

Μένει τελευταίο το γιατί στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στον Ψυχογιό (μιας και του Φλώρου αν εξαιρέσεις την ελληνική εσωτερική εικονογράφηση είναι πιστή και τίμια η προσπάθεια) έκαναν αυτό το αρτζιμπουρτζι: Εντάξει με το ότι κυκλοφόρησαν σε διαφορετικη σειρά τα βιβλία από τα αμερικανικά πρωτότυπα (πρώτη τη Μούμια αντί για τρίτη,π.χ.)είναι σύνηθες στη χώρα μας αυτό,έχει ξανασυμβεί (θυμίζω τα βιβλία της Αγκάθα Κρίστι από το Λυχνάρι, τυχαίο παράδειγμα)...Με ποιο δικαίωμα όμως βάζεις και βγάζεις οπότε θελεις από τα βιβλία,ένα τόσο σημαντικό πρόσωπο παγκοσμίως;

Έγραψα τι  συμβαίνει ανά περιόδους....Θα ξανααναφερω  όμως πιο αναλυτικά ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα:Πως εξηγείται το οτι στο "Μυστήριο της κλεμμένης φάλαινας" που γράφτηκε το 1983-αρα μετά το θάνατο του Χίτσκοκ- και κυκλοφόρησε πρώτη φορά στην Ελλάδα  9 ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΌΤΕΡΑ,το 1992 απο τον Ψυχογιό με αύξοντα αριθμό 72,εμφανίζεται ο σκηνοθέτης μεσα στο κείμενο,σε πρόλογο,επίλογο(αφήνω την αναφορά του εξωφύλλου);

Ενώ στο πρωτότυπο αγγλικό υπαρχει μόνο ο Σεμπάστιαν;Ε; Οέο;

Καταλήγω πως εδώ υπάρχει λαδιά.Σοβαρη ή όχι,από την νομική άποψη δεν ξέρω(να είχαν το δικαίωμα να το κάνουν;) αλλά σαν αναγνώστης,νιώθω ότι έχω κοροιδευτει.Πιστευω ότι οι μεταφραστές έκαναν και τους συγγραφείς  σε περιπτώσεις σαν κ τη παραπάνω (ας πούμε,στο αγγλικό κείμενο ο Σεμπάστιαν λέει πως έχει δουλέψει ως ιδιωτικός ντετέκτιβ,στο ελληνικό τι βάζουν στο στομα του Χίτσκοκ να λέει;!;;)αλλά όπως στην περίπτωση του Στοιχειωμένου καθρέφτη που πρόσεξες, έκαναν και τους λογοκριτές...Τι φοβήθηκαν εκεί;Μη τρομάξουν οι μικροί αναγνώστες;Μη βγει πολυσέλιδο το βιβλίο;

Αυτά για σήμερα.Περιμενω εντυπώσεις.CrookedCatLetter.jpg

(Η υπογραφή του Χίτσκοκ,κάτω με μπλε στυλό).Η φωτό είναι από το http://www.threeinvestigatorsbooks.com/index.html,φαν σαιτ όπου μπορεί κανεις να βρει κι άλλες πληροφορίες.
 
Πολύ ωραία η παρουσίαση σου! 
 
Πραγματικα ειναι καποια πραγματα που επειδη δεν μπορουμε να τα γνωριζουμε μπορουμε μονο να υποθετουμε αλλα τελικα οπως φαινεται το θεμα με τους τρεις ντεντεκτιβ στο εξωτερικο ειναι σε γενικες γραμμες λυμενο ενω στην ελλαδα ειναι μπλεγμενο σαν τον γορδιο δεσμο και εχει πιο πολλες διοδους και διαδρομες και απο τον λαβυρινθο ποθ κατοικουσε ο θρυλικος μινωταυρος χαχαχαχαχαχαχα.Oλα αυτα που αναφερεις τα γνωριζω και γω εδω και παρα πολλα χρονια οπως και για το εγγραφο αλλα και ολα τα sites που εχουν θεμα τους τρεις ντεντεκτιβ ομως περα απο της γενικοτερες πληροφοριες και λεπτομερειες για θεματα που αφορουν τους τρεις ντεντεκτιβ τον χιτσκοκ κλπ στο μυστηριο που δεν μπορουν να δωσουν λυση ειναι στην παρουσια των τριων ντεντεκτιβ στην ελλαδα αυτο μονο εμεις οι φανατικοι οπαδοι που ασχολουμαστε μπορουμε οσο ειναι δυνατον να το υποθεσουμε και εχουμε γνωση της καταστασης στην ελλαδα αλλα και παλι μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε με βαση τα στοιχεια κλπ που εχουμε στα χερια μας.

Τα συμπερασματα που εχω καταληξει εγω μετα απο ολα αυτα τα χρονια που ασχολουμαι ειναι τα εξης και μιλαω παντα για την πρωτη περιοδο με το σημα του χιτσκοκ και οχι για της αλλες περιοδους που χαθηκε η μπαλα.Αν παρατηρησει καλα καποιος θα δει πως στην ουσια αυτο που εκαναν με τα εξωφυλα των βιβλιων ηταν μια απλη αντιγραφη στην πλειοψηφια τους  απο τα βιβλια του εξωτερικου με το σημα του χιτσκοκ και με σχεδιαστη των εξωφυλλων τον Robert Adragna.Ειχαν μια χαρα την ευκολη λυση δεν χρειαζοταν να κανουν κατι παραπανω και ο λογος που πιστευω πως ενω εβαλαν το προσωπο του χιτσκοκ στην προτομη που φαινεται στον τραυλο παπαγαλο και δεν το εβαλαν στον πυργο της φρικης καταρχην ειναι γιατι αφου ειχαν την πεπατημενη με συγκεκριμενα εξωφυλλα δεν ηθελαν να αλαξουν το ολο υφος και να πηγαινανε σε αλλο εξωφυλλο οταν καλα καλα δεν ειχαν ξεκινησει την σειρα των τριων ντεντεκτιβ και να πηγαινανε στο εξωφυλλο που φαινεται το προσωπο του χιτσκοκ σε ενα απο τα τουβλα του τοιχου.Μπορει δηλαδη το εξωφυλο του τραυλου παπαγαλου να ειναι σχεδιασμενο απο τον Ed Vebell  και η μουμια που ψιθυριζε απο τον Ηarry Kane αλλα λογο του οτι τα βιβλια αυτα κυκλοφορησαν πολλα χρονια πριν ερθουν στην ελλαδα στον ψυχογιο ειχαν ηδη αποφασισει και καταληξει σε ποια εξωφυλλα θα πανε και αυτα ηταν του Robert Adragna τα οποια ειναι και τα περισσοτερα.Τωρα γιατι στην ουσια εκοψαν το εξωφυλλο και εφαγαν το μισο κεφαλι της σαρκοφαγου οπως και την προτομη του χιτσκοκ αλα φαραω πραγματικα δεν μπορω να το εξηγησω η να υποθεσω κατι γιατι πολυ απλα αφου αντεγραψαν κλασσικα το εξωφυλλο δεν υπηρχε λογος να κοπει η προτομη οπως και εκαναν τελικα.

Φυσικα υπαρχουν και ακαταλαβιστικα και ανεξηγητα φαινομενα οσον αφορα τα εξωφυλλα τα οποια ειναι πολλα και διαφορα.Για παραδειγμα αφου ειχαν την ευκολη λυση και αντεγραφαν τα εξωφυλλα για ποιο λογο δεν εκαναν την κλασσικη αντιγραφη στο μυστηριο του φλογερου ματιου,για ποιο λογο δεν εκαναν το ιδιο και στην σπηλια που βογγαει και εβαλαν ενα εξωφυλλο συγχρονο σε γενικες γραμμες που κυκλοφορησε το 1991 μηπως τους φανηκε πιο τρομακτικο για τα παιδια το εξωφυλλο της ξενης εκδοσης με το κλασσικο σημα του χιτσκοκ η με την κλειδαροτρυπα αργοτερα;;;.Το ιδιο και με το κρανιο που μιλουσε για ποιο λογο δεν εβαλαν ενα απο τα 4 εξωφυλλα που υπηρχαν μεχρι εκεινη την στιγμη και εφτιαξαν αυτο το αθλιο που υπαρχει στο βιβλιο και κολησαν και το αψου σε συννεφακι;;; Tα ιδια και στην ψευτικη γατα που με δυο εξωφυλλα διαθεσιμα αυτοι εφτιαξαν το επισης αθλιο που υπαρχει τελικα στο βιβλιο.Κατι παρομοιο εκαναν και στον στοιχειωμενο καθρεφτη που ενω υπηρχε το φοβερο και επιβλητικο εξωφυλλο του Robert Adragna αυτοι τελικα εβαλαν το εξωφυλλο της νεοτερης εκδοσης του 1991 για πιο λογο το εκανα αυτο μηπως γιατι το θεωρησαν και αυτο πως ηταν και καλα τρομακτικο;;; To ιδιο και στους πυρωμενους βραχους που αντι να βαλουν το επιβλητικο εξωφυλλο παλι του Robert Adragna εβαλαν παλι το νεοτερο του 1992.Φυσικα το ιδιο εκαναν και στην κλεμενη φαλαινα που εφτιαξαν δεικο τους εξωφυλλο που ενταξει ειναι καλο σε γενικες γραμμες ειχαν και ευκολο θεμα εξαλου.Προσωπικα εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη με ολα αυτα γιατι πραγματικα δεν υπαρχει λογικη σε καμια απο αυτες της αλαγες.

Οσο για το παραδειγμα με την κλεμμενη φαλαινα που αναφερες ειναι απειροελαχιστο και πολυ μικροτερης σημασιας σε σχεση με ολα αυτα που σε εγραψα στο προηγουμενο post μου.Δηλαδη σε φαινεται παραξενο που συνεχιζουν με τον χιτσκοκ αντι για τον sebastian στην κλεμμενη φαλαινα οταν και στα 40 βιβλια που κυκλοφορησε ο ψυχογιος με το τελευταιο της πρωτης περιοδου το πεδιο μαχης νουμερο 3 (Shoot the works) το 2000 υπαρχει κανονικα χιτσκοκ και στο εξωφυλλο αλλα και μεσα στο βιβλιο σε προλογο και επιλογο και ακουσον ακουσον  στο βιβλιο που κανονικα πρωτοσυνανταμε  τον Hector sebastian αυτοι συνεχιζουν κανονικα με τον χιτσκοκ και οχι μονο σε προλογο επιλογο αλλα κανονικα μεσα στην πλοκη της ιστοριας.Το χειροτερο φυσικα που ειναι για γελια ειναι η συνεχιση του σηματος του χιτσκοκ στο εξωφυλλο και σε προλογο και επιλογο ακομα και στην crimebuster σειρα που σε αυτη την σειρα στην ξενες εκδοσεις οχι απλα δεν υπαρχει χιτσκοκ οχι απλα δεν υπαρχει sebastian αλλα δεν υπαρχει καν προλογος και επιλογος οποτε καταληγουμε σε αυτο που ειπες και συ πως οι μεταφραστες γινοντουσαν και συγγραφεις δηλαδη ειναι να κλαις με τσιριδα που λεμε και στο χωριο μου.Φυσικα εχουμε και το παραδειγμα που σε ειπα με τον στοιχειωμενο καθρεφτη που αν δεν ειχα την τυχη να διαβασω την εκδοση του ιωαννη φλωρου πριν πολλα χρονια δεν θα ειχα παρει χαμπαρι πως ελειπε ολοκληρο κεφαλαιο απο την πρωτη εκδοση του ψυχογιου και αντε βγαλε ακρη ποιος ο λογος που το εκαναν αυτο γιατι πραγματικα δεν μπορω να πιστεψω πως το εκαναν απο φοβο μην τρομοκρατηθουν οσα παιδια το διαβασουν η λογο των παραπανω σελιδων μην τρελαθουμε κιολας δηλαδη.

Καταληγοντας πραγματικα υπαρχουν πολλα σκοτεινα σημεια με τους τρεις ντεντεκτιβ στην ελλαδα και ολα αυτα που αναφερουμε εδω και δυο μερες και περα απο υποθεσεις δεν ξερω αν ποτε μαθουμε τι πραγματικα εχει γινει γιατι δεν ειναι μονο τα παραπανω γεγονοτα που αναφερω η αυτα που αναφερες εσυ αλλα υπαρχουν και σημαντικοτερα απο το εξωφυλλο και τον χιτσκοκ και αυτα τα σημαντικοτερα ειναι τα βιβλια που λειπουν.Για ποιο λογο δηλαδη αφου ηδη υπηρχαν στην ελλαδα τα βιβλια του κολασμενου σκιαχτρου απο το 1980 κιολας και του γριφου του πεθαμενου δεν τα κυκλοφορησε ποτε ο ψυχογιος οπως εκανε με τον στοιχειωμενο καθρεφτη η με την λιμνη φαντασμα που κυκλοφορησαν επισης απο τον ιωαννη φλωρο.Μηπως παλι επεσε λογοκρασια λογο του τιτλου των βιβλιων κολασμενο σκιαχτρο δηλαδη και γριφου του πεθαμενου πως και καλα θα τρομαζαν τα παιδια που θα διαβαζαν τον τιτλο η υπαρχει καποιος αλλος λογος και αν υπαρχει ποιος θα μπορουσε να ηταν αυτος;;; Eπισης για πιο λογο δεν μεταφραστηκαν και τα υπολοιπα 10 βιβλια συνολικα της original σειρας και της crimebuster σειρας οπως εγινε με τα προηγουμενα 40 για πιο λογο δηλαδη να μην υπαρχει ολοκληρωμενη η σειρα απο τον ψυχογιο την στιγμη που το θεμα με τους τρεις ντεντεκτιβ το ειχαν παρει πολυ ζεστα απο το 1989 μεχρι και σημερα.Σπαω το κεφαλι μου τοσα χρονια και πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω εναν σοβαρο λογο που ολα τα παραπανω δεν εγιναν πραξη και φτασαμε σε σημειο να καταληξουμε εσυ να τα κατεβασεις σε pdf για να τα εχεις ολοκληρωμενα και γω να ψαχνω πανω απο 10 χρονια για να βρω τα βιβλια απο το εξωτερικο την στιγμη που επρεπε να κυκλοφορησουν κανονικα απο τον ψυχογιο οπως και ολα τα προηγουμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eλλαδαρα!... Αλλά εξαιτίας αυτών των... αυθαιρετων(κλασική εληνική λεξη)και χωρίς λογική..."ανωμαλιών" είναι που γίνονται καλτ κάποια "πράγματα". Έτσι κι εδώ.

Τι να πω... Ίσως θέλαν να δουλέψει κ κάνα δικό τους παιδί-μιλω για την εικονογράφηση στο Κρανιο π.χ.,που αν δεν λαθευω πρέπει να είναι της Σοφίας Ζαραμπουκα(που γενικά, μ'αρεσει παρά πολύ σαν καλλιτέχνις) τελείως ακατάλληλη για το ταργκετ γκρουπ που στοχεύει η σειρά: "παιδική" με την λάθος έννοια,ταιριαστή μονο για παραμυθακια,εμπασει περιπτώσει για Α' ή Β' Δημοτικού παιδιά.Τη στιγμή που εγώ ας πούμε,τα διάβασα σε ηλικία που δεν επιτρεπόταν κανονικά, γιατί ακριβώς με ιντριγκάριζαν τα "τρομακτικά" εξώφυλλα:Θα φαινομουν μεγαλύτερος στα δικά μου μάτια αν κατορθωνα και τα  διάβαζα!...

Ή πάλι μπορεί να ήταν πολύ ακριβά τα δικαιώματα (θα έπαιρναν ξεχωριστα φαντάζομαι για τη δουλειά τους οι συγκεκριμένοι αμερικανοί δημιουργοί;)κ να τους στοίχιζε φθηνότερα να το αναθέσουν σε Έλληνα!

Απαντήσεις ίσως δεν πάρουμε ποτέ.

Πάντως είχαμε κ εμείς τους δικούς μας Τρεις ντετέκτιβ,από το 1957 παρακαλώ!...Μόνο που ήταν τρελοί κ δεν τους σκηνοθέτησε κανένας Χίτσκοκ...398914movie.jpg
 
Το θεμα ειναι τα βιβλια και μονο αυτο και αυτο ηταν που με τρελενε εμενα αυτο ηταν που με γυρνουσε το μυαλο και με αναβαν τα λαμπακια και με ετρωγε το σαρακι της τρελας και της περιεργειας.Δηλαδη αφου ειχαν παρει τοσο ζεστα το θεμα και κυκλοφορησαν 40 βιβλια συνολικα για ποιο λογο δεν εφεραν και τα υπολοιπα στην ελλαδα και κυριως για πιο λογο δεν κυκλοφορησαν τον γριφο του πεθαμενου και το κολασμενο σκιαχτρο την στιγμη που ειδαμε να κυκλοφορουν απο τον ψυχογιο κανονικα αλλοι τιτλοι του ιωαννη φλωρου οπως πχ ο στοιχειωμενος καθρεφτης εστω και κουτσουρεμενος με το κεφαλαιο που λειπει αλλα και την λιμνη φαντασμα.Αυτο ειναι το σημαντικοτερο για μενα γιατι καλα τα ξενογλωσσα βιβλια κατα κυριο και πρωτο λογο λογο και τα pdf αρχεια κατα δευτερο αλλα πως να το κανουμε βρε αδεφερε εγω στα ελληνικα θα γουσταρα να τα απολαμβανω οπως και ολη την υπολοιπη σειρα που εχω διαβασει πανω απο 10 φορες το καθε βιβλιο.Αυτο ειναι κυριως που με νοιαζει και οχι τοσο αν υπαρχει η δεν υπαρχει η προτομη του χιτσκοκ στην μουμια που ψιθυριζε η γιατι δεν εβαλαν το εξωφυλλο με τον χιτσκοκ στο τουβλο στον πυργο της φρικης.Το ερωτημα αυτο γιατι δεν κυκλοφορησε ο ψυχογιος θα ηθελα καποια στιγμη να με απαντησει καποιος με στοιχεια και να με πει πραγματικα τι εγινε και ολα τα αλλα ας μην τα μαθω ποτε δε με νοιαζει.Επισης αισθανομαι παρα πολυ τυχερος που απο τοτε που κυκλοφορησαν μαζευα τα βιβλια και εχω ολα της πρωτης περιοδου με χιτσκοκ κανονικα σε προλογο επιλογο κλπ και το σηματακι στο εξωφυλλο γιατι ειμαι και τελειομανης  αλλα οπως και να το κανουμε ειναι σαν να εχεις το πραγματικο οραμα του δημιουργου οπως ακριβως το σκεφτηκε και το εκανε και οχι τα κουτσουρεμενα βιβλια που κυκλοφορησαν αργοτερα σε αλλες περιοδους.Ειδικα αυτη η τεταρτη περιοδος δεν ξερω πως ειναι απο μεσα αλλα μονο τα γελοια εξωφυλλα που βλεπω που ειναι σαν καρτουν πραγματικα μου προκαλουν αηδια ουτε να τα βλεπω δεν θελω και μαλιστα στο site του ψυχογιου εχουν βγαλει και ενα μικρο βιντεακι για ως διαφημιση και καλα για την επιστροφη των τριων ντεντεκτιβ :banghead: :banghead: :banghead:

Στην αρχη του θεματος αυτου ειχα ανεβασει φωτογραφιες απο την συλογη μου απο τον ψυχογιο οπως και τον γριφο του πεθαμενου απο τον ιωαννη φλωρο.Το κολασμενο σκιαχτρο δεν το ανεβαζω γιατι στην ουσια δεν υπαρχει κατι διαφορετικο στο εξωφυλλο απο τον γριφο του πεθαμενου αλλα το μονο που αλαζει ειναι το ονομα του βιβλιου φυσικα.Ας ανεβασω λοιπον και τα υπολοιπα ξενογλωσσα βιβλια για να ολοκληρωθει η συλογη.Σε αυτα τα βιβλια οτι βρηκα το πηρα το μονο που ηθελα ηταν να τα εχω και να διαβασω της ιστοριες των αγαπημενων μου ηρωων δεν εψαξα να βρω εκδοσεις δηλαδη με το σημα του χιτσοκοκ κλπ.

Απο τα παρακατω βιβλια εχω βιβλιο που περιεχει 2 ιστοριες Murder to go και Hot Wheels που στην ουσια η δευτερη ιστορια με ενδιεφερε γιατι την πρωτη την εχω απο τον ψυχογιο.Επισης εχω βιβλιο που περιεχει 3 ιστοριες του περιστεριου με τα δυο νυχια,της χαμενης γοργονας και αυτη που ενδιεφερε εμενα που δεν κυκλοφορησε ελλαδα Τhe mystery of the smashing glass.Εχω βιβλιο μεγαλητερο απο τα αλλα με σκληρο εξωφυλλο και επισης 3 ιστοριες της κλεμμενης φαλαινας,του ταξιδιου του τρομου και The mystery of the cranky collector Που αυτο ηταν που ηθελα αφου δεν ηρθε ποτε ελλαδα.Τελος εχω ενα απο τα βιβλια της σειρας Find your fate mystery η οποια σειρα εχει 8 βιβλια αλλα αυτα που μας ενδιαφερουν ειναι 4 γιατι μονο αυτα τα 4 περιεχουν ιστορια με τους τρεις ντεντεκτιβ.Το βιβλιο αυτο ειναι The case of the dancing dinosaurs και μετα απο αυτο δεν ασχοληθηκα αλλο να βρω τα υπολοιπα 3 γιατι πολυ απλα και η ιστορια δεν με ενθουσιασε αλλα και γιατι ειναι καπως διαφορετικη απο ολα τα υπολοιπα βιβλια με διαφορετικο τροπο δηλαδη.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG
 
Την καλησπέρα μου ξανά στην παρέα.

Κάτι νέο(;): έχω από την πρώτη περίοδο του Ψυχογιού,τη Μούμια που ψιθύριζε (που την κυκλοφόρησε πρώτη αν κ τρίτο βιβλίο στην ορίτζιναλ σειρά) και το Μυστικό του Πύργου της Φρίκης (που το κυκλοφόρησε τρίτο αν και πρώτο)... Λοιπόν, μέσα στα στοιχεία, δηλώνεται ως "δεύτερη έκδοση",(1989,1990)με πρώτη αυτή των εκδόσεων Μετόπη,το 1978.

Υπήρξε άρα και τρίτος (ως πρώτος!) εκδοτικός οίκος στην Ελλάδα,που έφερε-για πρωτη φορά μάλιστα-τους Τρεις ντετέκτιβ;

Αν τυχόν  έχει ξανααναφερθει σε προηγούμενο ποστ,συγχωρήστε την αβλεψία μου!..

Επίσης τον Πύργο της φρίκης δεν τον έβγαλε ποτέ ο Φλώρος,έτσι;Έχω το πράσινο φάντασμα από εκεί αμεταχειριστο και περιεχόταν μέσα ένα, ας το πούμε, διαφημιστικό χαρτί που παρουσίαζε τους τρεις ντετέκτιβ και ποια βιβλία έχουν βγει ήδη και ποια θα κυκλοφορήσουν προσεχώς.Δεν υπαρχει αναφορά σ'αυτό...Βγηκε μήπως αργότερα; Ή καθόλου;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την καλησπέρα μου ξανά στην παρέα.

Κάτι νέο(;): έχω από την πρώτη περίοδο του Ψυχογιού,τη Μούμια που ψιθύριζε (που την κυκλοφόρησε πρώτη αν κ τρίτο βιβλίο στην ορίτζιναλ σειρά) και το Μυστικό του Πύργου της Φρίκης (που το κυκλοφόρησε τρίτο αν και πρώτο)... Λοιπόν, μέσα στα στοιχεία, δηλώνεται ως "δεύτερη έκδοση",(1989,1990)με πρώτη αυτή των εκδόσεων Μετόπη,το 1978.

Υπήρξε άρα και τρίτος (ως πρώτος!) εκδοτικός οίκος στην Ελλάδα,που έφερε-για πρωτη φορά μάλιστα-τους Τρεις ντετέκτιβ;

Αν τυχόν  έχει ξανααναφερθει σε προηγούμενο ποστ,συγχωρήστε την αβλεψία μου!..

Επίσης τον Πύργο της φρίκης δεν τον έβγαλε ποτέ ο Φλώρος,έτσι;Έχω το πράσινο φάντασμα από εκεί αμεταχειριστο και περιεχόταν μέσα ένα, ας το πούμε, διαφημιστικό χαρτί που παρουσίαζε τους τρεις ντετέκτιβ και ποια βιβλία έχουν βγει ήδη και ποια θα κυκλοφορήσουν προσεχώς.Δεν υπαρχει αναφορά σ'αυτό...Βγηκε μήπως αργότερα; Ή καθόλου;
Σε παραπανω Post εχω γραψει την λανθασμενη σειρα που κυκλοφορησαν τα βιβλια απο τον ψυχογιο αλλα σε πολυ παλαιοτερο Post ειχα την εντυπωση πως ειχα γραψει για της εκδοσεις μετοπη τον ιωαννη φλωρο κλπ αλλα μαλον δε θυμομουνα καλα οπως εριξα μια ματια σε παλαιοτερα Post.

Εχουμε και λεμε λοιπον.Απο τον ιωαννη φλωρο τα βιβλια των τριων ντεντεκτιβ που κυκλοφορησαν ειναι συνολικα δεκα και ειναι τα παρακατω και θα αναφερω και της ημερομηνιες που κυκλοφορησαν απο τον ιωαννη φλωρο: Το μυστηριο του πρασινου φαντασματος(1980),το μυστηριο του αορατου σκυλου(1980),το μυστηριο της τερατομορφης γατας(1982),το μυστηριο του υφαλου του καρχαρια(1980),το μυστικο της στοιχειωμενης λιμνης(1980),το μυστηριο της ασημενιας αραχνης(1982),το μυστηριο του κολασμενου σκιαχτρου(1980),το μυστηριο του γριφου το πεθαμενου(1982),το μυστηριο του βουνου του τρομου(1980) και το μυστηριο του στοιχειωμενου καθρεφτη(1982). Αλλα βιβλια δεν κυκλοφορησαν απο τον ιαωννη φλωρο συμφωνα με της ερυενες που εχω κανει απο της αρχες της δεκαετιας του 90 μεχρι και σημερα και οπως βλεπουμε λειπουν 3 απο τα σημαντικοτερα βιβλια της σειρας που ειναι τα 3 πρωτα.

Απο της εκδοσεις μετοπη που πρωτοεφεραν τους τρεις ντεντεκτιβ στην ελλαδα κυκλοφορησαν 3 βιβλια και αυτα ηταν τα 3 πρωτα το μυστικο του πυργου της φρικης το μυστηριο του τραυλου παπαγαλου και το μυστηριο της μουμιας που ψιθυριζε και τα 3 αυτα βιβλια κυκλοφορησαν το 1978.

Στο συμερασμα που κατεληξα και πιστευω πως εχω δικειο για την μη κυκλοφορια των τριων πρωτων βιβλιων απο τον ιωαννη φλωρο ειμαι σιγουρος πως ειναι θεμα δικαιωματων που ειχαν οι εκδοσεις μετοπη οποτε δεν μπορουσε να κυκλοφορησει αυτα τα 3 βιβλια ΚΑΙ ο φλωρος.Μετα απο αυτη την εξελιξη λογικα ψαχτηκε ο φλωρος με τα δικαιωματα των βιβλιων οποτε καταφερε και τα πηρε και γιαυτο ειδαμε και 10 βιβλια απο αυτον και κανενα απο της εκδοσεις μετοπη παρα μονο τα 3 πρωτα.

Τωρα με τον ψυχογιο που ειδαμε κανονικα τα 3 πρωτα βιβλια και με την αναφορα της μετοπης ισως υπηρξε καποια συμφωνια με της εκδοσεις μετοπη για τα δικαιωματα των τριων πρωτων βιβλιων γιαυτο και η αναφορα της μετοπης μεσα στα βιβλια.Το ιδιο πραγμα βεβαια δεν γινετε με της εκδοσεις ιωαννη φλωρου για τα βιβλια που κυκλοφορησαν απο τον ψυχογιο και που ειχε κυκλοφορησει και ο φλωρος οπως επισης επιστρεφουμε ξανα στα ιδια και στον προβληματισμο μου για πιο λογο δηλαδη αφου κυκλοφορησαν ολα τα βιβλια του φλωρου απο τον ψυχογιο δεν κυκλοφορησε ποτε ο γριφος του πεθαμενου και το κολασμενο σκιαχτρο πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω αυτο.Για τα υπολοιπα που δεν ηρθαν ποτε ελλαδα πραγματικα δεν ασχολουμαι αλλο γιατι χανετε η μπαλα και δεν μπορω να σκεφτω καποιον σοβαρο λογο που δεν τα εφερε ο ψυχογιος και τα υπολοιπα στην αλλαδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμένα ο "Πύργος" δεν έχει αρίθμηση στη ράχη!!! Ούτε 50 ,ουτε τπτ!

Σε παραπανω Post εχω γραψει την λανθασμενη σειρα που κυκλοφορησαν τα βιβλια απο τον ψυχογιο αλλα σε πολυ παλαιοτερο Post ειχα την εντυπωση πως ειχα γραψει για της εκδοσεις μετοπη τον ιωαννη φλωρο κλπ αλλα μαλον δε θυμομουνα καλα οπως εριξα μια ματια σε παλαιοτερα Post.

Εχουμε και λεμε λοιπον.Απο τον ιωαννη φλωρο τα βιβλια των τριων ντεντεκτιβ που κυκλοφορησαν ειναι συνολικα δεκα και ειναι τα παρακατω και θα αναφερω και της ημερομηνιες που κυκλοφορησαν απο τον ιωαννη φλωρο: Το μυστηριο του πρασινου φαντασματος(1980),το μυστηριο του αορατου σκυλου(1980),το μυστηριο της τερατομορφης γατας(1982),το μυστηριο του υφαλου του καρχαρια(1980),το μυστικο της στοιχειωμενης λιμνης(1980),το μυστηριο της ασημενιας αραχνης(1982),το μυστηριο του κολασμενου σκιαχτρου(1980),το μυστηριο του γριφου το πεθαμενου(1982),το μυστηριο του βουνου του τρομου(1980) και το μυστηριο του στοιχειωμενου καθρεφτη(1982). Αλλα βιβλια δεν κυκλοφορησαν απο τον ιαωννη φλωρο συμφωνα με της ερυενες που εχω κανει απο της αρχες της δεκαετιας του 90 μεχρι και σημερα και οπως βλεπουμε λειπουν 3 απο τα σημαντικοτερα βιβλια της σειρας που ειναι τα 3 πρωτα.

Απο της εκδοσεις μετοπη που πρωτοεφεραν τους τρεις ντεντεκτιβ στην ελλαδα κυκλοφορησαν 3 βιβλια και αυτα ηταν τα 3 πρωτα το μυστικο του πυργου της φρικης το μυστηριο του τραυλου παπαγαλου και το μυστηριο της μουμιας που ψιθυριζε και τα 3 αυτα βιβλια κυκλοφορησαν το 1978.

Στο συμερασμα που κατεληξα και πιστευω πως εχω δικειο για την μη κυκλοφορια των τριων πρωτων βιβλιων απο τον ιωαννη φλωρο ειμαι σιγουρος πως ειναι θεμα δικαιωματων που ειχαν οι εκδοσεις μετοπη οποτε δεν μπορουσε να κυκλοφορησει αυτα τα 3 βιβλια ΚΑΙ ο φλωρος.Μετα απο αυτη την εξελιξη λογικα ψαχτηκε ο φλωρος με τα δικαιωματα των βιβλιων οποτε καταφερε και τα πηρε και γιαυτο ειδαμε και 10 βιβλια απο αυτον και κανενα απο της εκδοσεις μετοπη παρα μονο τα 3 πρωτα.

Τωρα με τον ψυχογιο που ειδαμε κανονικα τα 3 πρωτα βιβλια και με την αναφορα της μετοπης ισως υπηρξε καποια συμφωνια με της εκδοσεις μετοπη για τα δικαιωματα των τριων πρωτων βιβλιων γιαυτο και η αναφορα της μετοπης μεσα στα βιβλια.Το ιδιο πραγμα βεβαια δεν γινετε με της εκδοσεις ιωαννη φλωρου για τα βιβλια που κυκλοφορησαν απο τον ψυχογιο και που ειχε κυκλοφορησει και ο φλωρος οπως επισης επιστρεφουμε ξανα στα ιδια και στον προβληματισμο μου για πιο λογο δηλαδη αφου κυκλοφορησαν ολα τα βιβλια του φλωρου απο τον ψυχογιο δεν κυκλοφορησε ποτε ο γριφος του πεθαμενου και το κολασμενο σκιαχτρο πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω αυτο.Για τα υπολοιπα που δεν ηρθαν ποτε ελλαδα πραγματικα δεν ασχολουμαι αλλο γιατι χανετε η μπαλα και δεν μπορω να σκεφτω καποιον σοβαρο λογο που δεν τα εφερε ο ψυχογιος και τα υπολοιπα στην αλλαδα.
Πηγαίνοντας στα παλιά ποστ που λες, σημείωσα εκεί στη κουβέντα με την kampia πως κι ο δικός μου "Πύργος" δεν έχει αρίθμηση στην ράχη!

Πηγαίνοντας στα παλιά ποστ που λες, σημείωσα εκεί στη κουβέντα με την kampia πως κι ο δικός μου "Πύργος" δεν έχει αρίθμηση στην ράχη!
Ναι,μάλλον κάτι τέτοιο θα έπαιξε.Αραγε βρίσκονται αυτά τα βιβλία από Μετόπη; Χλωμό το κόβω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα ο δεικος μου πυργος της φρικης ειναι το πιο παλιο και πιο ταλαιπωρημενο βιβλιο που εχω και λεω πιο παλιο οχι λογο ημερομηνιας κυκλοφοριας γιατι του φλωρου ειναι πιο παλια αλλα του φλωρου τα βρηκα πολυ αργοτερα.Ειναι πιο παλιο και πιο πολυδιαβασμενο απο μενα γιαυτο και ειναι ταλαιπωρημενο και η θεια μου που με το ειχε φερει με το εφερε την χρονια που κυκλοφορησε μπορει και τον ιδιο μηνα γιατι ειχε φιλη που ειχε βιβλιοπωλειο και θυμαμαι τα λογια της που με ειπε πως εκανε κουβεντα με την φιλη της και την ειπε αυτη να παρει αυτο το βιβλιο που εχει κανα μηνα που κυκλοφορησε οποτε επειδη ειναι τοσο παλιο μπορει να εχει και τον αριθμο 50.Τωρα γιατι δεν εχει το δεικο σου κλπ δεν εχω ιδεα. Για τα βιβλια της μετοπης εχω ψαξει πραγματικα ολη την ελλαδα που λεει ο λογος και δεν υπαρχουν πουθενα οποτε μην ασχολεισαι τζαμπα.Εδω του φλωρου καλα καλα δεν βρισκονται της μετοπης θα βρεθουν.Το φλωρου επισης κυκλοφορουσαν και σε δυο εκδοσεις μια με μαλακο εξωφυλλο και μια με σκληρο κλπ σαν του ψυχογιου τα δυο που εχω εγω ειναι με το σκληρο εξωφυλλο.
 
Θα σκασω αν δεν βρω το Γριφο του Πεθαμενου στο σκληρο ασπρο εξωφυλλο
 
Μόλις δω πως μπορώ να περάσω φωτογραφίες από τη μια συσκευή στην άλλη,θ'ανεβασω τον πύργο της φρίκης χωρίς αρίθμηση.

Θα μας τρελάνει ο Ψυχογιός, τριάντα χρόνια μετά μας τρολαρει!! Χαχα!
 
Λοιπον ανεβαζω τον δικο μου πυργο της φρικης με το νουμερο 50 οσον αφορα την αριθμηση και ανεβαζω και φωτογραφιες απο το σημειο του βιβλιου που λεει την εκδοση και τον προλογο του χιτσκοκ μηπως και υπαρχει καμια διαφορα λεμε τωρα που το αποκλειω με το βιβλιο του πυργου της φρικης του φιλου Τzezas.

                                                                               IMG_0986.JPG

                                                                               IMG_0987.JPG

                                                                                IMG_0988.JPG

IMG_0989.JPG
 
Γεια σου φίλε μου! Ορίστε το δικό μου:IMG_20180512_002415.jpgIMG_20180512_002427.jpgΜεσα ειναι ολόιδιο  με το δικο σου(Απριλιος 1990).

"Το μυστήριο του κρανίου που μιλούσε" που έχω(1η περίοδος Ψυχογιού)έχει το 62 κάτω στην ράχη... Εσένα;IMG_20180512_004129.jpg
 
Ναι το νουμερο 62 εχει και μενα.Οπως ειπες φιλος εχεις τον πυργος της φρικης και την μουμια που ψιθυριζε απο την πρωτη περιοδο οποτε υποθετω τον τραυλο παπαγαλο τον εχεις απο δευτερη περιοδο λογικα  η τριτη γιατι δεν τον αναφερες και αυτον στην πρωτη.Ο τραυλος παπαγαλος που εχεις αν ειναι αλλης περιοδου οπως ειπα εχει μεσα εικονογραφηση οπως ο πυργος και η μουμια η την εκοψαν και αυτην οπως τον χιτσκοκ;

Mια που ανεφερα την εικονογραφηση ριξτε ενα βλεφαρο στην εικονογραφηση του κολασμενου σκιαχτρου του ιωαννη φλωρου που ποτε δεν ειδαμε απο τον ψυχογιο ουτε απο κανεναν αλλον βεβαια.Προσωπικα πολυ γουσταρω αυτη την καπως σκοτεινη σε υφος εικονογραφηση του Κοκκινακη.

ΥΓ: Oι παρακατω φωτογραφιες με την εικονογραφηση απο πανω προς τα κατω ειναι με την σειρα που ειναι και στο βιβλιο.

IMG_0990.JPG

IMG_0991.JPG

IMG_0992.JPG

IMG_0993.JPG

IMG_0994.JPG

IMG_0995.JPG

IMG_0996.JPG

IMG_0997.JPG

IMG_0998.JPG

IMG_0999.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Η εικονογράφηση... φοβερή, αλήθεια!

-Το 62 είναι στο κάτω μέρος;

-Ναι,σωστα μαντεψες!Ο Παπαγάλος που έχω έχει την παλιά, αμερικανική εικονογράφηση μέσα.Τον εχω από την 2η περίοδο του Ψυχογιού,αν και τον πρωτοδιαβασα μικρός φυσικά στην πρώτη ,σε σπίτι φίλης.

-Ακομα κ απ'την τρίτη περίοδο που έχω τον Πύργο (μαλακό εξώφυλλο) υπάρχει μέσα εικονογράφηση.Για την τελευταία (2017)δεν ξέρω.

-Εγραψα παλαιότερα ότι η Σοφία Ζαραμπουκα έκανε το εξώφυλλο του Κρανίου.Λαθος:Διατσεντα Παρίση!..

-Τι νομιζεις πως μπορεί να συνέβη με την απουσία αρίθμησης σε κάποια αντίτυπα του Πυργου;;;;Ο Ψυχογιός αριθμούσε όλα του τα παιδικά βιβλία,όχι μόνο αυτή την σειρά....
 
Ναι το 62 ειναι στο κατω μερος.Τωρα γιατι δεν εχει το δεικο σου αριθμηση η και της Kambias οπως εγραψε πραγματικα δεν εχω ιδεα και το μυστηριο ειναι μεγαλητερο γιατι εχουμε την ιδια εκδοση.Η δικεια μου εκδοση πραγματικα ειναι του ιδιου μηνα γιατι το βιβλιο κυκλοφορησε απριλιο και η θεια μου με το εφερε πρωτομαγια εκεινης της χρονιας  οταν ειχε ερθει στο χωριο απο την καβαλα που εμενε για να γιορτασει με μας την μερα εκεινη γιαυτο και το θυμαμαι πολυ καλα.Τωρα αν αργοτερα εβγαλαν το βιβλιο μπορει λιγους μηνες μετα γιατι ισως εξαντληθηκε χωρις να γραφουν επανατυπωση ομως και σε αυτη την εκδοση δεν εβαλαν δεν ξερω γιατι αριθμηση και μπορει η δικεια σου εκδοση να ειναι εκεινη που λεει ο λογος παλι δεν το γνωριζω απλα καποιες υποθεσεις κανω.

Τι ψαχνεις να βρεις ομως υπαρχουν πραγματα για γελια και για κλαματα οσον αφορα τους τρεις ντεντεκτιβ και τον ψυχογιο.Παρακατω ανεβαζω φωτογραφιες απο το βιβλιο Το μυστηριο του πεδιου μαχης νουμερο 3 (Shoot the works) απο την Crimebuster σειρα που ειναι της πρωτης περιοδου φυσικα κυκλοφορια μαρτιος 2000  και μεσα υπαρχει κανονικα προλογος του χιτσκοκ την στιγμη που σε κανενα βιβλιο της σειρας αυτης στο εξωτερικο δεν υπαρχει ιχνος του χιτσκοκ αφου κυκλοφορησαν τα βιβλια αυτα 1989-90.Σε ολα τα crimebuster βιβλια του ψυχογιου  υπαρχει κανονικα προλογος του χιτσκοκ αλλα πραγματικα ειναι τοσο αδιαφορος που κανει μπαμ πως ειναι μουφα και εφευρεση του μεταφραστη του εκαστοτε βιβλιου της crimebuster σειρας για λογαριασμο του ψυχογιου.Διαβασε τον απο της φωτογραφιες παρακατω και θα καταλαβεις τι ενοω γιατι σε καμια περιπτωση δεν θυμιζουν σε τιποτα τους επικους προλογους σε παλαιοτερα βιβλια της σειρας απο τον original χιτσκοκ και οχι απο τον μουφα χιτσκοκ και να χαμε να λεγαμε.

IMG_1001.JPG

IMG_1002.JPG

IMG_1003.JPG

IMG_1004.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα