• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Οι Τρεις Ντετέκτιβ

Tzezas

RetroN00b
Αντιδράσεις
12
Χαχαχα,ναι , έχεις δίκιο, πολύ χαμηλό επίπεδο!!!Εγώ το πρωτοπαρατηρησα στην Κλεμμένη Φάλαινα, θυμάσαι... Είναι πολύ μεγάλη χοντράδα,για τον κάθε άνθρωπο που απεβίωσε,ποσό μάλλον για έναν θρύλο,όπως ήταν κ είναι ο Χίτσκοκ.

Η Αθηνά Κακούρη,που μετέφρασε τα πρώτα(Πυργο,κτλ)θα μπορούσε να δικαιολογηθεί (;;;)αν υπέκυπτε στον πειρασμό σαν αστυνομική συγγραφέας που είναι,αλλά μιλάμε πως το φαινόμενο του να τσονταρουν τον Χιτσκοκ εκεί που δεν υπήρχε λόγος να το κάνουν ήταν φαινόμενο των τελευταίων σχετικα τίτλων,που τα μετέφραζαν άσημοι μεταφραστές.

Συνεχίζω με ερώτηση πάνω σ'αυτό:Δεν το έχω διαβασει το Πεδίο μάχης αλλά στην Φάλαινα δεν υπάρχει ο Σεμπάστιαν.Δηλαδη ο Ψυχογιός τον εξαφάνισε αυτόν τον χαρακτήρα;Δεν τον "έφερε" ποτέ και συνέχισε με τον Χίτσκοκ (σ'αντιθεση με το εξωτερικό!)μέχρι που τον.... σταμάτησε (χαχαχα!!!!)κι αυτόν στη 2η περίοδο και τις επόμενες;

Αυτή είναι συνοπτικά λοιπόν η ανακεφαλαίωση για αυτό το θέμα;

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Αντιδράσεις
1.079
Eτσι ακριβως ειναι φιλος.Ποτε δεν εφερε τον Hector Sebastian στην ελλαδα αλλα συνεχισε με τους μεταφραστες του εκαστοτε βιβλιου να μιμουνται με πολυ φτηνο τροπο τους προλογους του χιτσκοκ απο παλαιοτερα βιβλια.Κλασσικοτερο παραδειγμα το μυστηριο του σημαδεμενου ζητιανου που ειναι το βιβλιο που στην ουσια εμφανιζεται ο Hector Sebastian και σε προλογο επιλογο και μεσα στην ιστορια και στο βιβλιο του ψυχογιου υπαρχει κανονικα ο χιτσκοκ και σε προλογο επιλογο και μεσα στην ιστορια στη θεση του Sebastian.Εδω ειμαι σιγουρος 100% πως το παραπανω εγινε για εμπορικους λογους γιατι θα σκεφτηκαν στον ψυχογιο ο χιτσκοκ πουλαει οποτε θα πουλανε και τα βιβλια ποιος Hector Sebastian τωρα που αν τον βαλουμε θα πεσουν και οι πωλησεις.

kostasthmmy

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
ρε παιδες μηπως ξερετε πως μπορουμε να τα βρουμε σε ebook τα βιβλια? απο τις εκδοσεις ψυχογιος δεν εχω διαβασει ενα. απο τα καινουρια εχω διαβασει μονο ενα. θελω επισης να ξαναδιασω το μυστηριο του στοιχειωμενου καθρεφτη γτ δεν το θυμαμαι καθολου

Μπλουζα