Οι δικές σας προτάσεις και ιδέες ;)

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.394
Εδω θα ποσταρουμε τις δικες μας ιδεες και προτασεις και το τι μπορουμε να φτιαξουμε σχετικα με την αγαπημενη μας Candy Candy.

Εχουμε και λεμε:

Κουπες καναμε

Αφισες καναμε.

Ημερολογια καναμε.

Οικοσημο φτιαχνουμε.

Μπλουζες μπορουμε να τυπωσουμε οπως και τσαντες. Ή να τα ζωγραφισουμε εμεις στο υφασμα.

Φουλαρια.

Σκουλαρικια και κολιε μπορουμε να φτιαξουμε.

Μπρελοκ.

Δισκους σερβιρισματος.

Πολυεστερικα βαρυδια για τα χαρτια του γραφειου με φωτογραφιες Candy ή οποιον αλλον θελετε εσεις να βλεπετε.

Μολυβοθηκες για το γραφειο σας.

Βιβλιοστατες.

Μακετα τον λοφο της Πονη και το ορφανοτροφειο.

Ακομα και το μουσικο κουτι του Στιαρ μπορουμε να κανουμε (αλλα θελουμε καποιον μουσικο να βοηθησει)

Αυτα μπορω να σκεφτω και να φτιαξω (για την ωρα δεν εχω αλλες ιδεες) περιμενω και τις δικες σας
 












Μετά το μεταγιόν του πρίγκηπα νομίζω ότι έχει σειρά αυτό...

Επίσης μια βαλίστα (με ροδάκια) κόκκινη και με την Κάντυ πάνω, για τα βαριά Κάντυ αντικείμενα...

Και μια ωραία κόκκινη βιτρίνα ή βιβλιοθήκη για να τακτοποιήσουμε τη συλλογή μας (μάλλον πρέπει να απευθυνθώ στη νεοσέτ γι αυτό!)
 
Kambia είπε:
Μπλουζες μπορουμε να τυπωσουμε οπως και τσαντες. Ή να τα ζωγραφισουμε εμεις στο υφασμα.


Για μπλουζάκια σκεφτόμουν να βρούμε καλής ποιότητας μαύρα ή κόκκινα T-shirt (συνήθως τα μαγαζιά που πας και σου τυπώνουν αυτό που θες δε διαθέτουν καλής ποιότητας μπλούζες ) και από τη μιά να τυπώναμε το λογότυπο του GRM και από την άλλη το nick μας με το avatar ή όποια άλλη φωτό θέλουμε...

Θα ήταν τέλειο να σκάμε μύτη στην Καλλιπάτειρα ή στους Κέδρους δηλώνοντας την ταυτότητά μας... :fever:

Κάτι σαν αθλητική ομάδα... :D
 
Στα μπλουζακια λεμε ΝΑΙ

και στους δισκους λεμε ΝΑΙ

στις αφισες λεμε ΝΑΙ

και στις κουπες λεμε ΝΑΙ :clap:

Στα φουλαρια λεμε ΝΑΙ

στα βαρυδια λεμε ΝΑΙ :clap:

Ολα για να τα δουμε

Ολα και να τα φτιαξουμε

Ολα να τα χαρουμε

Oλα τα καντυκα :p

Φοβερη η ιδεα για μπλουζακια, ετσι οπως την περιγραφει η Juanita :clap:

Επισης μ'αρεσε αυτο με ταμ μπρελοκ και τα ημερολογια...ποτε φτιαξαμε ημερολογια??? δεν εχω δει τιποτα :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βλέπω έχουμε πολλά ταλέντα εδώ!!!

Ακόμη και στιχουργό!!!! #)
 
1ο. Ειμαι νέα στο retromaniax και ετσι δεν ηξερα οτι εχουν φτιαχτει τόσα πράγματα για την καντυ. Πώς θα μπορούσα να αποκτησω μερικά απο αυτά;

2ο. Προτείνω ακόμη να φτιαχτούν, σουβέρ. Αυτά.. που βαζουμε τα ποτηρια πανω. Προσωπικά θα τα προτιμούσα σε γυαλι, με ζωγραφιστές τις φιγουρες. Αλλά, δεν θα με χάλαγε και σε οτιδήποτε άλλο υλικό.

3ο. Αναπτήρες, για τις καπνίστριες.

4ο. Μικρά μπλοκάκια τσέπης, για σημειώσεις, καθως επισης και μικρές ατζέντες.

Για την ωρα. Δεν μου έρχεται κάτι ακόμη.
 
Καλη η ιδεα για τα σουβερ.

Για τα μπλοκακια και τις ατζεντες θα πρεπει να ρωτησουμε σε καποιο τυπογραφιο. Οπως και για τους καπνιστες/ριες πρεπει να παμε σε διαφημιστικη εταιρια. Τα προβλημα εκει ειναι οτι πρεπει να κανουμε τουλαχιστον καμια 100αρια κομματια.

Για τις κουπες δες εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=5511

Για το οικοσημο εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=5581

Για αφισες και ημερολογια μπορεις να τα τυπωσεις.

Μπορουμε να κανουμε και puzzle
 
Το puzzle ειναι φοβερη ιδεα! Μπορουμε να κανουμε ομως μεγαλα?
 
domniki είπε:
Το puzzle ειναι φοβερη ιδεα! Μπορουμε να κανουμε ομως μεγαλα?
Ναι νομιζω οτι μπορουμε. Οταν λες ομως μεγαλα? Ποσα κομματια? 3500-5000 ???
 
Λορένα είπε:
1ο. Ειμαι νέα στο retromaniax και ετσι δεν ηξερα οτι εχουν φτιαχτει τόσα πράγματα για την καντυ. Πώς θα μπορούσα να αποκτησω μερικά απο αυτά;
2ο. Προτείνω ακόμη να φτιαχτούν, σουβέρ. Αυτά.. που βαζουμε τα ποτηρια πανω. Προσωπικά θα τα προτιμούσα σε γυαλι, με ζωγραφιστές τις φιγουρες. Αλλά, δεν θα με χάλαγε και σε οτιδήποτε άλλο υλικό.

3ο. Αναπτήρες, για τις καπνίστριες.

4ο. Μικρά μπλοκάκια τσέπης, για σημειώσεις, καθως επισης και μικρές ατζέντες.

Για την ωρα. Δεν μου έρχεται κάτι ακόμη.

Λορένα, κάποια από αυτά που αναφέρουμε, π.χ. τις κούπες ή τα μπλουζάκια μπορείς να τα φτιάξεις και σε ένα μαγαζί κοντά σου.

π.χ. σε φωτογραφείο... Κάποιοι αναλαμβάνουν.

Αν πάλι δεν υπάρχει τέτοιο κοντά σου, στείλε μου φωτό και θα σου τη στείλω τυπωμένη σε κούπα.

Για μπλουζάκια θα έλεγα να κάνουμε συλλογική δουλειά, με την προϋπόθεση πως ενδιαφέρονται και άλλα μέλη του GRM...

Σουβέρ :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Για τα χαρτικά το θεωρώ λιγο δύσκολο εκτός και αν τα φτιάξουμε και τα δέσουμε εμείς εκτυπώνοντας τις φωτο που μας αρέσουν...

Για εφημεριδούλα ψήνεται κανείς;;;;

Θα μπορούσε να είναι τριμηνιαία (ηλεκτρονική) έκδοση και να αναφέρουμε όποιο ποστ θεωρούμε πως παρουσιάζει ενδιαφέρον από αυτά που θα ανεβάζουμε.

Θα αναφέρουμε και τα υπομνήματα της Akaliakoukou... σιγά σιγά θα τα αναφέρουμε όλα...

έχουμε και το μανγκ το κορεάτικο...

θα μπορούσαμε να μεταφράζουμε σιγά σιγά κάποιες σελίδες από τα γαλλικά και να το ποστάρουμε...

για δικαιώματα δεν ξέρω...

__________________

Kambia είπε:
Ναι νομιζω οτι μπορουμε. Οταν λες ομως μεγαλα? Ποσα κομματια? 3500-5000 ???

Θα προλάβουμε σ΄αυτή τη ζωή να το ολοκληρώσουμε;;;

Γιατί εγώ και ο Χουζούρης... :sleep: :sleep: :sleep:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για εφημεριδούλα ψήνεται κανείς;;;;

Θα μπορούσε να είναι τριμηνιαία (ηλεκτρονική) έκδοση και να αναφέρουμε όποιο ποστ θεωρούμε πως παρουσιάζει ενδιαφέρον από αυτά που θα ανεβάζουμε.

Θα αναφέρουμε και τα υπομνήματα της Akaliakoukou... σιγά σιγά θα τα αναφέρουμε όλα...

έχουμε και το μανγκ το κορεάτικο...

θα μπορούσαμε να μεταφράζουμε σιγά σιγά κάποιες σελίδες από τα γαλλικά και να το ποστάρουμε...

για δικαιώματα δεν ξέρω...
 
Ειχα δουλεψει παλιά σε ένα διαφημιστικό γραφειο, και ξερω τα κόλπα της δουλειάς. Δυστυχώς όμως δεν εχω τα μηχανηματα.

Για αναπτήρες π.χ που καναμε πολλους, όπως και στυλο, απλά αγοράζαμε τους αναπτηρες σκέτους, και τους περνουσαμε την στάμπα. Την οποία στάμπα, την χωρίζαμε σε τόσα κομμάτια, όσα ήταν τα χρώματα. καναμε δηλαδη, μια διαφανεια με εκεινα τα σημεια που ηταν μαυρο χρωμα π.χ. και την άλλη διαφανεια με το κοκκινο π.χ. η μια διαφανεια πανω στην άλλη, εδινε ολοκληρη την εικονα.

Στην πράξη, αυτο, μπορει να γινει, διαλέγοντας καταρχήν την εικόνα της καντυ. Μετά με διαφάνειες, ξεχωρίζουμε τα χρωματα. π.χ. μονο το ξανθο για το μαλλι, αλλη διαφανεια για τις ροζ κορδέλες, αλλη για το χρωμα του δερματος. άλλη για το περίγραμα κτλ. Ξανα, η μια διαφανεια πανω στην άλλη, δινει ολοκληρη την εικονα.

Μετά, με τι κατάλληλο κοψιμο, μενει κενή η καθε διαφανεια, και στο αντιστοιχο κενο, περναμε το καθε χρώμα, χωριστά, περιμενουμε να στεγνωσει το πρωτο, και συνεχίζουμε, και περνουμε εν τελει την ολόκληρη την φιγούρα. Με αυτόν τον τρόπο, μπορούμε να κανουμε πολλά κομματια.

Και στις ατζεντες, πανω σε μια σκέτη, μπορουμε να τυπωσουμε εικόνες

Κορίτσια, αν ήδη τα ξερετε αυτά, μην νομισετε πως θελω να σας κανω μαθημα, ως ειδημων. Απλά μια ιδέα λεω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα σουβερ ειναι πολυ ευκολο να τα κανουμε. Προτεινω να μην ειναι ομως ζωγραφισμενα αλλα φωτογραφια εγκλωβισμενη μεσα στο γυαλι ωστε να μην μπορει να παθει τιποτα. Θα δοκιμασω να κανω ενα με το πολυεστερικο.
 
Kambia είπε:
Τα σουβερ ειναι πολυ ευκολο να τα κανουμε. Προτεινω να μην ειναι ομως ζωγραφισμενα αλλα φωτογραφια εγκλωβισμενη μεσα στο γυαλι ωστε να μην μπορει να παθει τιποτα. Θα δοκιμασω να κανω ενα με το πολυεστερικο.

Ψήνομαι άγρια... :clap: :clap: :clap:
 
Ή πολύ απλά η ζωγραφισμενη εικονα να ειναι απο κατω (αν ειναι γύαλινο)
 
Λορένα είπε:
Ή πολύ απλά η ζωγραφισμενη εικονα να ειναι απο κατω (αν ειναι γύαλινο)
Ακομα και απο την κατω μερια να ειναι θα υπαρχει τριβη με το τραπεζι και θα φθαρθει.
 
Λορένα είπε:
Ειχα δουλεψει παλιά σε ένα διαφημιστικό γραφειο, και ξερω τα κόλπα της δουλειάς. Δυστυχώς όμως δεν εχω τα μηχανηματα.Για αναπτήρες π.χ που καναμε πολλους, όπως και στυλο, απλά αγοράζαμε τους αναπτηρες σκέτους, και τους περνουσαμε την στάμπα. Την οποία στάμπα, την χωρίζαμε σε τόσα κομμάτια, όσα ήταν τα χρώματα. καναμε δηλαδη, μια διαφανεια με εκεινα τα σημεια που ηταν μαυρο χρωμα π.χ. και την άλλη διαφανεια με το κοκκινο π.χ. η μια διαφανεια πανω στην άλλη, εδινε ολοκληρη την εικονα.

Στην πράξη, αυτο, μπορει να γινει, διαλέγοντας καταρχήν την εικόνα της καντυ. Μετά με διαφάνειες, ξεχωρίζουμε τα χρωματα. π.χ. μονο το ξανθο για το μαλλι, αλλη διαφανεια για τις ροζ κορδέλες, αλλη για το χρωμα του δερματος. άλλη για το περίγραμα κτλ. Ξανα, η μια διαφανεια πανω στην άλλη, δινει ολοκληρη την εικονα.

Μετά, με τι κατάλληλο κοψιμο, μενει κενή η καθε διαφανεια, και στο αντιστοιχο κενο, περναμε το καθε χρώμα, χωριστά, περιμενουμε να στεγνωσει το πρωτο, και συνεχίζουμε, και περνουμε εν τελει την ολόκληρη την φιγούρα. Με αυτόν τον τρόπο, μπορούμε να κανουμε πολλά κομματια.

Και στις ατζεντες, πανω σε μια σκέτη, μπορουμε να τυπωσουμε εικόνες

'

Λορένα, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον...

Δεν ξέρω από πλευράς τεχνοτροπίας αν μπορούμε εύκολα να τα κάνουμε...
 
Κορίτσια,δεν ξέρω αν είναι εφικτό...αλλά μου ήρθε η ιδέα τώρα στο γραφείο... επειδή χρησιμοποιώ άπειρα Post-It για σημειώσεις...Επεσαν στα χέρια μου και μερικά που είχαν υδατογραφία επάνω συμβολάκια από ομάδες (εμένα μου έφεραν του Ολυμπιακού!).Θα υπήρχε κάποιος τρόπος να φτιαχτούν και Post-it με τις αγαπημένες μας φατσούλες από την Candy? Είμαι σίγουρος πως θα έκαναν θραύση ειδικά στα κοριτσίστικα γραφεία! (κορούλα μου σου προετοιμάζω το έδαφος αν κατάλαβες! :) )
 
Τώρα που δε θα έχω υπολογιστή κατεβαίνουν οι πιο ωραίες ιδέες!

Μιας και δε θα είμαι στο φόρουμ για 10 μέρες περίπου, σας γράφω κάποια πράγματα που σκέφτομαι.

Όσο ξέρω στη Χίο υπάρχει ένα μαγαζί που φτιάχνει κούπες και επίσης πιάτα, ρολόγια και παζλ. Τα παζλ είναι περίπου σε μέγεθος σαν την οθόνη του υπολογιστή. Θα ρωτήσω αν φτιάχνει και πιο μεγάλα και πόσο κοστίζουν.

Τα γιάλινα σουβέρ φοβερή ιδέα!

Σουπλά μπορούμε να φτιάξουμε?

Επίσης μαζί με τους αναπτήρες τι θα λέγατε για ταμπακιέρες?

Για τα μπλουζάκια είμαι μέσα!!!Και για σουβέρ!!! Και γενικά για όλες τις ιδέες που είδα μέχρι τώρα,ξετρελάθηκα!!!

Επίσης θέλω να ρωτήσω σε τυπογραφείο για ατζέντες, ημερολόγια, τετράδια κλπ.

Το πιο σημαντικό όμως, και όσο αναφορά εμένα το έχω στο πρόγραμμα να το κάνω, όσο κι αν μου κοστίσει, θέλω όταν ολοκληρωθεί το σκανάρισμα του μάνγκα να πάω σε ένα τυπογραφείο και να το δέσω σε τόμους με σκληρό εξώφυλλο! Βέβαια τώρα που πήρα το κορεάτικο στα χέρια μου έπαθα πλάκα με τα χρώματα και ανακαλύψαμε και σελίδες που λείπουν από το ελληνικό.

Οπότε είναι τέλεια και η ιδέα να πάρουμε το κορεάτικο και να το μεταφράσουμε.'

Όλα αυτά βέβαια θέλουν συζήτηση και άψογη συνεργασία, αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε μια χαρά!!!

Επίσης όταν με το καλό ολοκληρωθεί το πέρασμα σε DVD όλων των επεισοδίων της Κάντυ της ΕΡΤ, θα ήταν τέλειο να φτιάξουμε μια κασετίνα να τα βάλουμε μέσα!

Αυτό νομίζω ότι θα φτιάχνεται εύκολα!!

Επίσης μου ήρθε άλλη μια τρελλή ιδέα, αλλά αυτό μάλλον είναι πολύ δύσκολο να γίνει...

Από μικρή έχω λατρεία με τις χιονόμπαλες και έχω συλλογή.

Για να καταλάβετε τι εννοώ, εννοώ χιονόμπαλες σαν αυτή

9650810.jpg

Φαντάζεστε μια με τον Άντονυ και την Κάντυ πχ στον κήπο με τα τριαντάφυλλα?


Η με το σπίτι της Πόνυ και να χιονίζει!...



Και να έχει και μουσική από τη σειρά!



Θέλω και μουσικό κουτί να φτιάξουμε!



Όσο αναφορά τη μουσική είμαι μουσικός και έχω συνεργάτες που ασχολούνται με τα τεχνικά, θα τους ρωτήσω τι μπορούμε να κάνουμε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
akaliakoukou είπε:
Επίσης μου ήρθε άλλη μια τρελλή ιδέα, αλλά αυτό μάλλον είναι πολύ δύσκολο να γίνει...Από μικρή έχω λατρεία με τις χιονόμπαλες και έχω συλλογή.

Για να καταλάβετε τι εννοώ, εννοώ χιονόμπαλες σαν αυτή



Φαντάζεστε μια με τον Άντονυ και την Κάντυ πχ στον κήπο με τα τριαντάφυλλα?

Η με το σπίτι της Πόνυ και να χιονίζει!...

Και να έχει και μουσική από τη σειρά!

Θέλω και μουσικό κουτί να φτιάξουμε!

Όσο αναφορά τη μουσική είμαι μουσικός και έχω συνεργάτες που ασχολούνται με τα τεχνικά, θα τους ρωτήσω τι μπορούμε να κάνουμε!!!

@Akaliakoukou, έχω δει σε φωτογραφείο να φτιάχνουν απλές χιονόμπαλες με τις φωτό που θέλουμε...

Βέβαια, καμία σχέση με τη φωτό που πόσταρες...

Κάτι σα φτωχοσυμπέθερος φαντάσου...

Μόλις μου ήρθε μιά καταπληκτική ιδέα που δεν πρέπει να λείπει από κανένα χρήστη του GRM - Candy forum!!!

Mouse pads με την αγαπημένη μας Κάντυ!!!

Νομίζω πως φτιάχνονται πάρα πολύ εύκολα και μπορούμε όλοι να έχουμε από 1,2,3....103... έτσι για αλλαγή... :D :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα