Οι μισθοί του σήμερα, τότε

nikostoum

RetroN00b
Joined
13 Ιαν 2010
Μηνύματα
29
Αντιδράσεις
3
Δεν θελω να μιλησω για κριση η τους εχοντες και τους μη εχοντες .αλλα την αγοραστικη αξια ενος αξιοπρεπους μισθου σημερα στα 80ς

τι θα αγοραζατε η τι θα κανατε !!!!
 
Γινε ομως λιγο συγκεκριμενος. Τι εννοεις αξιοπρεπη μισθο, και πως τον μεταφραζεις σε δραχμές 80ς;

Οταν λες τι θα αγοραζαμε, εννοεις με τις τωρινες τιμες, η με τιμες 80ς;
 
Τι θα αγοραζα στα 80s?Απλο:

α)Υπολογιστη (που ΔΕΝ ειχα)

β)Υπολογιστη τσεπης ή προγραμματιζομενο scientific calculator(που ΔΕΝ ειχα)

γ)Εγχρωμη Τηλεοραση(που ΔΕΝ ειχα)

δ)Βιντεο(που ΔΕΝ ειχα)

Aυτα!
 
υμφωνώ απολύτως! Τότε δεν είχα τίποτα απ'αυτά (και δεν θα με χάλαγε κι ένα στερεοφωνικό με μπόλικους δίσκους και κασσέτες, επίσης). Τώρα τα έχω όλα αυτά (ακόμη και το βίντεο, και ένα στικάκι που μετατρέπει βίντεο σε MPEG-2).
 
Uskoke είπε:
υμφωνώ απολύτως! Τότε δεν είχα τίποτα απ'αυτά (και δεν θα με χάλαγε κι ένα στερεοφωνικό με μπόλικους δίσκους και κασσέτες, επίσης). Τώρα τα έχω όλα αυτά (ακόμη και το βίντεο, και ένα στικάκι που μετατρέπει βίντεο σε MPEG-2).
Σωστα!Ουτε εμενα θα με χαλαγε,απλα εβαλα τις "αμεσες" προτεραιοτητες!

ΥΓ.Να επιτελους και ενας που ειχε στα 80s τα ιδια χαλια με εμενα!
 
Πιστεψε με,δεν ηταν λιγοι...καθε αλλο.
 
Αν εννοείς τι θα έκανα αν το 1985 έβγαζα τον μισθό που βγάζω σήμερα σε Ευρώ πολλαπλασιασμένα επί 340,75 δραχμές... θα αγόραζα την ΑΕΚ.
 
Θα αγοράζα μια πολαροιντ και θα έβγαζα συνέχεια φωτογραφίες για να θυμάμαι λεπτομέρειες από τη δεκαετία του 80.
 
...ως γνωστον η ΑΕΚ πωλειται 1 ευρω εδω και 2 χρονια,ενω πριν 2,5 εκανε 200μυρια ευρω,ως εκ τουτου το παραδειγμα ειναι ατυχες για τον ρετροερευνητη του μελλοντος..

στα προκειμενα τωρα,ας πουμε τωρα αρχες 80,με ενα μισθο 35χιλ. δρχ(κοντα στο βασικο ας πουμε..) με το 1/100 ,350 δρχ δλδ,επαιρνες ενα δισκο 33στροφων λονγκ-πλαιυ που λεγαν οι προχω της εποχης..

για να βγεις οξω,το 350ρι εφτανε μια χαρα..70 περιπου σινεμα,32 τα τσιγαρα,30 φραπες,κανα πενηνταρι στα ουφακια,και με τα ρεστα 2 μπυρες στην "παμπ"η μια μπυρα και δυο σουβλακια..(λεωφορειο -εισητηριο δε βαζω γιατι στο παγκαρι δεν εριχνε κανεις)

σημερις με το 1/100 ας πουμε των 800 ευρω ας μην πω τι παιρνεις και γινω χυδαιος,αν αποφασισεις να βγεις..
 
Το 1984 θα αγόραζα ότι και το 1984. Το Starletάκι μου με το οποίο έμαθα να οδηγώ από τα παράθυρα του οδηγού και συνοδηγού. Βέβαια όχι σε ένα μήνα, αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία.
 
σε λίγο θα πρέπει ν΄ανοίξουμε θέμα για το τι θα κάναμε σήμερα με τους μισθούς του τότε ...
 
Λοιπόν... θα (ξανα) αγόραζα ό,τι σε ΜαχητωνΠλανητών+Καντυκό :cheers: υπήρχε και έχοντας τη στερνή μου γνώση τότε, θα τα έκλεινα σε θυρίδα τραπέζης ώστε να γλιτώσουν από τη μάνα-λαίλαπα... :banghead: Επίσης, ένα στερεοφωνικό της προκοπής για να ακούω τους δίσκους του Νταλάρα που είχα κατά καιρούς αγοράσει... :(
 
Θυμάμαι, πρέπει να ήταν το 1980 ή το 1981 αρχές, που είχε βγει μια διαφήμιση που είχε μια εικόνα από ένα μπουκάλι γάλα (τα πλαστικά, αυτά με ένα φύλλο από αλουμίνιο για κλείσιμο). Η διάφήμιση έδιχνε έναν (αντρικό ;) καρπό που είχε ένα ρολόι και έλεγε το εξής μότο: "Έχεις χρόνο. Πιες ένα ποτήρι γάλα". Κάποιος από δίπλα είχε γράψει πάνω στην αφίσα με στιλό "17 δρχ". Και κάποιος άλλος συμπλήρωσε: "Για να πιεις ένα ποτήρι γάλα, πρέπει να χεις γκόμενα την αγελάδα".
 
Rakeesh είπε:
Γινε ομως λιγο συγκεκριμενος. Τι εννοεις αξιοπρεπη μισθο, και πως τον μεταφραζεις σε δραχμές 80ς;
Οταν λες τι θα αγοραζαμε, εννοεις με τις τωρινες τιμες, η με τιμες 80ς;
τι εννοω?

πχ παιρνεις 1000 ευρω Χ 340,75 =340750 δρχ

θα αγοραζα ενα σπιτι !!!!!

παιδια, καποια ειδη στα 80ς ηταν ακριβα σε σχεση με σημερα

πχ το atari 2600 εκανε το 84 25000 δρχ και η μια κασετα του γυρω στο 5000 χιλ

θυμαμαι τοτε πληρωναμε νοικι σε καινουργιο διαμερισμα 90 τμ στην κεφαλληνιας (κυψελη) 15000

αναλογικα μπορεις να φανταστεις ενα ηλεκτρονικο του σημερα να κανει το διπλασιο σε αξια ενοικιου αντιστοιχης κατοικιας περιπου 1200 ευρω???

μην πω για την κασετα 1/3 της τιμης δηλ 200 ευρω???ουτε στο ps3 !!!

Clemence είπε:
σε λίγο θα πρέπει ν΄ανοίξουμε θέμα για το τι θα κάναμε σήμερα με τους μισθούς του τότε ...

μαλλον θα εφτανε για να βαλεις 2 γεμισματα βενζινης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nikostoum είπε:
παιδια, καποια ειδη στα 80ς ηταν ακριβα σε σχεση με σημερα

πχ το atari 2600 εκανε το 84 25000 δρχ και η μια κασετα του γυρω στο 5000 χιλ

θυμαμαι τοτε πληρωναμε νοικι σε καινουργιο διαμερισμα 90 τμ στην κεφαλληνιας (κυψελη) 15000
Λοιπαμε φίλε αλλά θα διαφωνίσω. Είταν καλοκέρι του 1987 που αγοράσαμε atari 2600 ,μέσω ενός γνωστού που (για καλή μας τύχη) πήγε στη Γερμανία και του το παραγγήλαμε ,δεν θυμάμε ποσο ακριβώς έκανε, αλλά σίγουρα πολύ λιγοτερα απο 25000 δρχ ,αλλά το ξαναλέω απο Γερμανία και οι κασσέτες πολύ φθηνότερες.Για τις κασσέτες του atari έχεις δικιο οτι στην ελλάδα είταν πανακριβες ,έπεζαν καπου στο 5χίλιαρο(μιλάμε για αισχροκέρδια) ,και γλιφαμε τους καταστηματάρχες μπάς και μας κόψουν κανα χιλιάρικο και μας τις αφίσουν 4000 ή 3500 δρχ.

Για τις κονσόλες του σήμερα δεν έχω ιδέα παντος τι πέζει απο τιμές.

Σχετικά με το νοικι ,εαν φισικά ειναι αλήθεια αυτό που λές ,τοτε ειπαρχουν χαωδεις διαφορές Αθήνας με επαρχίας.

Με 4 χιλιάδες (στην επαρχια) νοικιάζαμε τότε μια πολύ ωραια μονοκατοικια γυρω στα 80 τ.μ. με μεγάλη αυλή ,αλλά και τα διαμερίσματα κυμενόντουσαν γυρο στο 5χίλιαρο.

Είμαι offtopic το ξέρω ,αλλά δεν μπορουσα να μην αναφερθώ σε τετοιες τεραστιες διαφορές.
 
video80 είπε:
Λοιπαμε φίλε αλλά θα διαφωνίσω. Είταν καλοκέρι του 1987 που αγοράσαμε atari 2600 ,μέσω ενός γνωστού που (για καλή μας τύχη) πήγε στη Γερμανία και του το παραγγήλαμε ,δεν θυμάμε ποσο ακριβώς έκανε, αλλά σίγουρα πολύ λιγοτερα απο 25000 δρχ ,αλλά το ξαναλέω απο Γερμανία και οι κασσέτες πολύ φθηνότερες.Για τις κασσέτες του atari έχεις δικιο οτι στην ελλάδα είταν πανακριβες ,έπεζαν καπου στο 5χίλιαρο(μιλάμε για αισχροκέρδια) ,και γλιφαμε τους καταστηματάρχες μπάς και μας κόψουν κανα χιλιάρικο και μας τις αφίσουν 4000 ή 3500 δρχ.Για τις κονσόλες του σήμερα δεν έχω ιδέα παντος τι πέζει απο τιμές.

Σχετικά με το νοικι ,εαν φισικά ειναι αλήθεια αυτό που λές ,τοτε ειπαρχουν χαωδεις διαφορές Αθήνας με επαρχίας.

Με 4 χιλιάδες (στην επαρχια) νοικιάζαμε τότε μια πολύ ωραια μονοκατοικια γυρω στα 80 τ.μ. με μεγάλη αυλή ,αλλά και τα διαμερίσματα κυμενόντουσαν γυρο στο 5χίλιαρο.

Είμαι offtopic το ξέρω ,αλλά δεν μπορουσα να μην αναφερθώ σε τετοιες τεραστιες διαφορές.
πραγματι τοσο εκανε..και εγω απο εξωτερικο το πηρα..μιλας τωρα για το 87 3 χρονια μετα οταν αρχισαν να κυκλοφορουν οι amstrand, commodore κτλ οποτε επεφτε σιγα σιγα η τιμη του...σημερα οι τιμες στις κονσολες στο PS3 με καποια αξεσουαρ παιζει στα 350 και κατι...αλλα η αθηνα με την επαρχια μην σου φαινεται περιεργο...το 82 απο Θηβα που ηρθα διναμε 8000 για μονοκατοικια και αυλη τεραστια,αλλα για Αθηνα μην σου κανει εντυπωση..καταρχην σου ειπα καινουργιο διαμερισμα-απο τα βαψιματα..αν σου φαινεται ακριβο υπολογισε στα τωρινα δεδομενα για ενα τριαρι στην Αθηνα-καποιων ετων 600 ευρω καμια 250 παραπανω αν ειναι ολοκαινουργιο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Το 1984 θα αγόραζα ότι και το 1984. Το Starletάκι μου με το οποίο έμαθα να οδηγώ από τα παράθυρα του οδηγού και συνοδηγού. Βέβαια όχι σε ένα μήνα, αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία.
Τις μετρητοις βεβαια, γιατι τοτε δοσεις για αμαξια δεν υπηρχαν
 
Υπήρχαν γραμμάτια, δεν ξέρω αν τα πρόλαβες (ανέφερες ότι στα '90's ήσουν στην εφηβεία εγώ τελείωνα το Πανεπιστήμιο τότε) και έτσι πήραμε το Starlet.

Βέβαια υπήρχε και η καλύτερη εναλλακτική, μάζευες το ποσό για αυτό που ήθελες και το αγόραζες. Αυτό που θα γίνει και πάλι στα επόμενα χρόνια θέλοντας και μη!
 
αστα ψοφια..ποσα και ΠΟΥ τα εσκασες για τη Σεβυ δε μας λες..

παντως ο μελλοντικος ρετροερευνητης θα χασει τη μπαλα σ αυτο το θεμα..

γιατι δε διαβαζετε λιγο θειο Ντον?

απο ηλεκτρονικα,ηχου,βιντεο,τουβου κλπ,αστο καλυτερα..διακοσια χιλιαρικα το βιντεο?εβαζες αλλα τοσα και επαιρνες ενα αξιοπρεπες μεταχειρισμενο αυτοκινητο.

σημερα το DVD ας πουμε, το πληρωνεις οσο μια εξοδο στην ταβερνα της γειτονιας..

βεβαια διακοσια χιλιαρικα μισθο ,ας πουμε το'82,απλα δεν υπηρχε για κοινους θνητους..

η διασκεδαση ομως ηταν τζαμπα συντροφοι..γι αυτο ολα τα μαγαζια ηταν τιγκα καθημερινες..
 
Αυτά που θα αγόραζα τότε ως μικρός,είχαν μεγαλύτερη αξία από σήμερα.Για παράδειγμα ένα μέτριο κουτί playmobil που τότε είχε 5000δρχ,σήμερα έχει 15?.Όπως επίσης τα cds ήταν ακριβά όταν πρωτοβγήκαν και για πολλά χρόνια,δηλαδή 6000-7000 δρχ,και σήμερα έχουν πέσει στα 10?.Με 5000 δρχ περνούσαμε 5 μέρες τη δεκαετία του 90,και σήμερα 20? φεύγουν σε μια μέρα.Αλλά τα τρόφιμα ήταν φθηνά τότε.Με 50.000 δρχ τότε,κάναμε τα ψώνια για 1,5 μήνα και γεμίζαμε 30 σακούλες (και παίρναμε και λίγο περιττά ψώνια μερικές φορές).Σήμερα 150? το μήνα δε φτάνουν για τα ψώνια του μήνα σε μια ολόκληρη οικογένεια.
 
Πίσω
Μπλουζα