Οι πιο cult ελληνικες (βιντεο)ταινιες

portarinos78

RetroActive
Joined
23 Ιουλ 2006
Μηνύματα
490
Αντιδράσεις
21
Ονοματιζω συνοπτικα τις δικες μου:

1) Κωτσος και εξωγηινοι

2) Ιπποτης της Λακουβας

3) Λαλακης ο εισαγομενος

4) Αγκαλιτσας ο χαζοχαρουμενος

5) Το ρεμαλι της Αθηνας (με Σουγγλακο σε πρωταγωνιστικο ρολο)

6) Ο γυρος του θανατου (με κοινωνικο θεμα την πωληση ανθρωπινων οργανων)

7) Φυλακες ανηλικων

8) Ο Σεξοκυνηγος (με Φαιδωνα Γεωργιτση στη θρυλικη ατακα και σε απταιστα βλαχικα: "Ουλες τα ιδια λιετε. Με ξεμεσασατε!!!! Εγω το φως μου ηθελα μονο")

9) Η μεγαλη αποφραξη

10) Παπασουζας

11) Ολες οι ταινιες με Κρις Σφετα.......
 
Ξέχασες τις ταινίες με τον Ταμτάκο και τον Τσάκωνα! (Κλασσική Περίπτωση Βλάβης, Ο Άνθρωπος που γύρισε από το Τσερνομπίλ! κλπ κλπ) ;)
 
ρε παιδια...

συγνωμη που θα το πω αλλα αυτα θεωρουντε σαβουρες και υποπροιοντα του ελλ.κινηματογραφου...[εξαιρω το 6) και το 7)]

Οι τιτλοι και μονο τα λενε ολα.

Οχι δηλ.οτι εγω βλεπω μονο Αγγελοπουλο αλλα αυτα ειναι χαζες βιντεοταινιες που γυριζονταν στο ποδι και σε χρονο ρεκορ.
 
To cult ως έννοια φίλε Γιώργο εμπεριέχει ενίοτε και την οπτική της γραφικότητας, της προχειρότητας..ή ακόμα της τραγικότητας και της 'σαβούρας'.

Το κριτήριο παρουσίασής των παραπάνω είναι περισσότερο η κωμικοτραγική γραφικότητα (σε τέτοιο βαθμό που τα καθιστά τέτοιες ταινίες ...αξιομνημόνευτες), παρά οποιαδήποτε παραγωγή ή σκηνοθεσία αξιώσεων!

Μην ανησυχείς και συν τω χρόνω θα καλύψουμε το σύνολο όλων των παλιών ποιοτικών ταινιών & σειρών που αξίζουν να αναφερθούν εδώ για τον έναν ή τον άλλο λόγο.
 
giorgos με την ιδια λογικη τα home micros τα οποια κανουμε κρα

να τα ξαναβρουμε ειναι σαβουρες τι τα μαζευουμε!!!!

Οι παλιες ταινιες μπορει να σου φαινονται Β αλλα πολλοι δινουν οσα οσα

για να τις αγορασουν...Ετσι ειναι οι συλλεκτες.Οι ταινιες αυτες εχουν

αλλο χαβαλε...γελας με την απλοτητα και πολες φορες με την ηλιθιοτητα

των γυρισματων και των διαλογων...Γουστα ειναι αυτα!!!!!! :)
 
Aπορουσα πως τοσο καιρο δεν ειχε γινει λογος για τις ταινιες αυτες.

Επιτρεψτε μου να προσθεσω και τις επικες ροδα τσαντα και κοπανα 1,2,3(μονο).Ε ναι λοιπον το προτυπο μου τοτε ηταν ο Στηβ Ντουζος χαχαχα.Η αληθεια ειναι βεβαια οτι ενας απο τους λογους που εχω στρογγυλοφαναρη μηχανη ειναι η γενικοτερη αντιληψη της εποχης(που ειναι καταφανης στις ταινιες αυτες) για τους μηχανοβιους.Λυπαμαι που οι πρωταγωνιστες της εποχης εκεινης,σημερα ειναι με ναρκωτικα,αυτοκτονιες,καταθλιψεις κλπ.Ισως πηραν πολυ λαμψη αποτομα και εκαψαν τα ονειρα τους.Ελαχιστοι ζουν φυσιολογικη ζωη.Αναφερομαι κυριως στους τοτε πιτσιρικαδες
 
Ε βεβαια... η εφημερη λαμψη της "αρπαχτης" δε μπορουσε να εχει συνεχεια.

Ο Ελληνικος κινηματογραφος απεβιωσε οριστικα το α' μισο της δεκαετιας του 70.

Οι παλιες ταινιες μπορει να σου φαινονται Β αλλα πολλοι δινουν οσα οσα για να τις αγορασουν...Ετσι ειναι οι συλλεκτες
Δεν κατηγορησα τις παλιες ταινιες, μονο τις b movies(ετσι λεγονται οι χαμηλου προϋποολογισμου). Σοβαρα, υπαρχουν"συλλεκτες" που ψαχνουν να...χρυσοπληρωσουν και να συλλεξουν την...Μεγαλη Αποφραξη ή το Χοντρο Λιγνο και Ψευταρο του Ψαλτη,και το Ρακος Νο 0??... Μα αυτες τις μπουρδες ουτως ή αλλως τις παιζουν συνεχεια στη τηλεοραση για να καλυπτουν τα κενα του προγραμματος τους.Αν ειναι να τις γραψω εγω στο βιντεο μου και να τις πουλησω στους...συλλεκτες
 
Ενταξει ρε Τζωρτζη μη χτυπας αλλυπητα. Εγω προσωπικα δεν ειμαι "συλλεκτης" τετοιων ταινιων και φυσικα ΔΕΝ τις θεωρω αριστουργηματα της 7ης τεχνης, για να συννενοουμαστε. Ωστοσο ποτε δεν ηταν κακο με λιγους κολλητους να μαζευτουμε ενα βραδακι και να κανουμε το χαβαλε μας με το αδεξιο-ερασιτεχνικο γυρισμα των ταινιων, το παιξιμο (?) των ηθοποιων (?), τους θλιβερους κομπαρσους, τα απιθανα ντυσιματα και soundtrack της εποχης, τα απαραδεκτα σκηνικα και διαλογους. Θελεις κι αλλα για να καταλαβεις τι εννοω? Εξαλλου νομιζω πως το υφος σου δεν συμβαδιζει ουτε με ολα οσα συζηταμε εδω. Το υφος ολου του φορουμ ειναι ιδιαιτερο αν αναλογιστεις οτι γινεται λογος για αστεια μηχανηματα με μνημη της ταξης των 64 kb, για παιχνιδια τυπου space invaders κ.α. και γενικοτερα για προσωπα ή πραγματα που στον καθενα φερνουν διαφορετικα πραγματα και συναισθηματα στο μυαλο κυριως απο τη δεκαετια του 1980. Μη γινεσαι λοιπον τοσο δεικτικος γιατι κι εσυ σε αλλα post σου με τη δικη σου λογικη θα μοπορουσες να θεωρηθεις γραφικος κι αστειος πραγμα που ωστοσο συγχωρειται λογω της φυσης του φορουμ. Σε τελικη αναλυση ολοι ειμαστε εδω μεσα γιατι το γουσταρουμε και γιατι θελουμε να συζηταμε και για μπουρδες και σαχλαμαρες. Btw αν προσφερεσαι, τοτε ευχαριστως να μου γραψεις εσυ τις ταινιες απο την ΤV. Δεν θα με ενοχλουσε καθολου. Χε χε χε.....
 
giorgos είπε:
Σοβαρα, υπαρχουν"συλλεκτες" που ψαχνουν να...χρυσοπληρωσουν και να συλλεξουν την...Μεγαλη Αποφραξη ή το Χοντρο Λιγνο και Ψευταρο του Ψαλτη,και το Ρακος Νο 0??... Μα αυτες τις μπουρδες ουτως ή αλλως τις παιζουν συνεχεια στη τηλεοραση για να καλυπτουν τα κενα του προγραμματος τους.Αν ειναι να τις γραψω εγω στο βιντεο μου και να τις πουλησω στους...συλλεκτες
Γιώργο, εμένα περιέγραψες !

Άκου τα τελευταία "διαμάντια" που εντόπισα :

ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ Ο ΒΙΑΣΜΟΣ

ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ

ΘΗΡΙΟΤΡΟΦΕΙΟ ΑΡΡΕΝΩΝ, ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΘΗΛΕΩΝ

ΝΕΙΑΤΑ ΣΤΗΝ ΛΑΣΠΗ

Ι LOVE THRANIO

ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ #2

ΟΙ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ

Ο ΚΟΜΗΣ ΤΣΑΚΩΝΑΣ

κλπ !

Τρελό κέφι !
 
Το ΘΗΡΙΟΤΡΟΦΕΙΟ ΑΡΡΕΝΩΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΘΗΛΕΩΝ το ειχα δει ! το 1985.

Με Χρυσικακο, Καφανταρη

Παρομοιο ιδια εποχης:

ΣΟΥΠΕΡ ΛΥΚΕΙΟ, ΑΚΡΩΣ ΚΟΥΦΟ & ΠΑΛΑΒΟ!

Μαθητες: Ευαγγελοπουλος, Παναγοπουλου, Μακεδος κλπ

Καθηγητες: Καλιβωκας, Πρωτοπαπας.

Οπως υποδηλωνεται και απ τους τιτλους, προκειται για μεγαλους χαβαλεδες.

Απ αυτα που ειπες, πολυ αστειο μου φανηκε ο... Κομης Τσακωνας!!

Υπαρχει καποια φωτο?...

κι εσυ σε αλλα post σου με τη δικη σου λογικη θα μοπορουσες να θεωρηθεις γραφικος κι αστειος
Oριστε??Που συμβαινει αυτο βρε Πορτοκαλινε78?? Εγω ξεχειλιζω απο σοβαροτητα και αυτοσυγκρατηση...
 
Ηθοποιός "σταθμός" του 80' ήταν και ο Παπαναστασίου.

Αφού έγινε διάσημος με την διαφήμηση για τα ελληνικά προιόντα,

πρωταγωνίστησε σε "διαμάντια" όπως :

ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟΣ

ΑΓΚΑΛΙΤΣΑΣ Ο ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ
 
To ti pistevoun gia to cult den me afora katholou

epidi OXI NA TO PERFANEFTO ALLA THA TO PARAIPERIFANEFTO IME kiniti egiklopedia (na me prosexete loipon)

milame mono gia 80 (giati ama piasoume kai alles dekaeties tha trexete kai den tha prolabenete me afta pou tha sas pw)

loipon ta cult apo 80s (kratate simioseis)

1) ta tsakalia 1981(afoy ferei kai to epitheto mou ine apo tis pio agapimenes)

2) i strofi 1982 (ta narkotika kai o mixalopoulos)

3) oi epikindinoi 1983 (listeia sto ergostasio tis fage)

4) o agalitsas 1985 (me papanastasiou kai kalogirou)

5) lalakis o eisagomenos 1984 (i gnosti diafimisi paf kai taliro gia osous thimoude)

6) o dynastias 1986 (moustakas kai ouden sxolion)

7) Mitsos o rezilis 1984 (o moystakas anigei grafeio sinikesion i xariklia)

8) Kai aftos to bioli tou 1984 (o moustakas kai ta polla tou diazigia)

9) panikos sta sxolia 1981 (o boglis vigilante epidi skotosan to pedi tou me iroini treme ANESTI BLAXO)

10) Exodos kindynou 1980 dia xeiros nikou foskolou (i upastynomos dezi aleksiou enadion ton eboron iroinis- exete dei pio orea enarktiria sekans me tous kranoforemenous mixali mosio/tamtakos kai pano mixalopoulo NAI NAI pano se kathara cross na boukaroune stin ethniki trapeza mesa apo tzamaria)

11) filakes anilikon 1982 (o mistakioforos manesis na kanei ton 18 xrono kai o nikos tsaxiridis sto rolo tou theou)

12) filakes anilikon no2 1984 (i siglonistiki sinexia den apokalypto stixia pados ine dramatikis ekbasis)

Tha epanertho dimitrios giati tora nistazo

Epiprosthetos na anafero oti oi parapanw tenies ine oles kinimatografikes kai oxi straight 2 video i gyrismenes se video alla se film 35 xilioston

Gia biedokassetes mono afto tha po KRIS SFETAS to paidi ninja
 
Ο Δράκουλας των Εξαρχείων με τον Τζίμη Πανούση.

Τι εργάρα!!!
 
Ευρέθη!

0512072054vo8.jpg


Ψήνεστε να την κάνω divx??Γρήγορα πείτε γιατί από μέρα σε μέρα θα τις αποσύρει το video club!

Δυστυχώς δεν τις πουλάει....
 
Πρεπει να ειναι το μονο Τσακωνικο εργο που δεν εχω δει!
 
Τι ειν'τουτο ρε...;;; :animeek: :animeek: :animeek: :animeek:
 
Καλύτερα μη το δείς γιατί ούτε υπό το φίλτρο του cult βλέπεται.

Κρατάει 2 ώρες και είναι πολύ κουραστικό.

Δες καλύτερα την εργάρα "Κερατάς και δαρμένος", με τον Τσάκωνα πάντα.

Κλαίγαμε από το γέλιο 10 άτομα καθ' όλη τη διάρκεια του Έργου. Υπάρχει και στα μαγαζάκια.
 
:) ))))))))))))))))))))))) να στε καλά!! Μου χαρίσατε πολύ γέλιο!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα