Οι πιο cult ελληνικες (βιντεο)ταινιες

Διαβασα προσεκτικα ολα τα ποστ και προσεξα μετα λυπης μου οτι εχετε ξεχασει μια ταινια σταθμο.ισως οτι χειροτερο(με την καλη αλλα και την κακη εννοια)εχει βγει τη δεκαετια του 80.Την υπερ ταινια ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ με το μεγιστο Ακη Φλωρεντη με το κομπιουτερ που μιλαει και που πρεπει να ολοκληρωσει ολα τα παιχνιδια αλλιως θα πεθανει.Απιστευτο πραγματικα.Επισης μεγαλη μορφη των 80ς Κωστας Καραγιωργης συνηθως σε ρολο μπατσου η αδιστακτου κακου αλλα και σε μερικες κωμωδιες.Πολυ καλος και ο Διονυσης Ξανθος με την υπερπαραγωγη ο γυρος του θανατου(πως επαιξε ο μιχαλακοπουλος σε αυτη την ταινια ποτε δεν το καταλαβα)ο οποιος θα μπορουσε να κανει περισσοτερα πραγματα.Τελευταια φορα τον θυμαμαι να παιζει στη Λαμψη.Τελος θα ηθελα να πω για την ταινια Αγρια νιατα με Διονυση ξανθο Στιβ Ντουζο και Γιαννη Ζαβραδινο.Ο τελευταιος κατα τη γνωμη μου θα μπορουσε να κανει μια καριερα καλυτερη απο τις καλτιλες αλλα δεν ξερω ποια ειναι η πορεια του και δεν εχω γνωμη.
 
Φυσικα και το θυμομαστε "Το Κομπιουτερ του Θανατου", ειχαμε ρωτησει και τον ιδιο τον Ακη Φλωρεντη σχετικα με αυτο, στη συνεντευξη που μας παραχωρησε.
 
αντε ,για ανεβασουμε λιγο το επιπεδο..

οτι πιο καμμενο εχω δει ..

http://www.youtube.com/watch?v=8qwaX3Az7gQ

δειτε την θα την λατρεψετε μεχρι..αηδιας!

νεξτ..

http://www.youtube.com/user/ChrisDRI23#p/c/E722F0E6949E7B7B/32/UI4CRpZ2zRM

κοιτα ρε τι ανεβαζουν τα αλητακια στο youtube

http://www.youtube.com/user/ChrisDRI23#p/c/E722F0E6949E7B7B/21/wbKcThwm8-w

παιδια ο τυπος εχει ανεβασει τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ..

βουρ στον πατσα!

αμαααααααααααααααν!!

παρτε Λαρς Φον Τριερ σε γκρηκ βερσιον!

http://www.youtube.com/watch?v=lFHTuWm8Vqs

"οι μπατζανακηδες ειναι ολοι ΛΕΡΕΣ!!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tasos66 είπε:
Πολυ καλος και ο Διονυσης Ξανθος με την υπερπαραγωγη ο γυρος του θανατου(πως επαιξε ο μιχαλακοπουλος σε αυτη την ταινια ποτε δεν το καταλαβα)ο οποιος θα μπορουσε να κανει περισσοτερα πραγματα.Τελευταια φορα τον θυμαμαι να παιζει στη Λαμψη.Τελος θα ηθελα να πω για την ταινια Αγρια νιατα με Διονυση ξανθο Στιβ Ντουζο και Γιαννη Ζαβραδινο.Ο τελευταιος κατα τη γνωμη μου θα μπορουσε να κανει μια καριερα καλυτερη απο τις καλτιλες αλλα δεν ξερω ποια ειναι η πορεια του και δεν εχω γνωμη.

Οι τενίες που αναφέρεις είναι κηνιματογραφικές.Νομίζω οτι σ αφτό το thread θα μιλούσαμε μόνο για video.

Anyway πολύ καλές και οι δυο. Οπως και οι χούλιγκανς.

O Kωστας Καραγιώργης πολύ μεγάλος ηθοποιος ,νομιζω οτι είταν αυθεντικός σε οτι ρόλο και αν έκανε. Εμένα μου άρεσε κυρίως σε κωμοδίες (βλέπε : The copany ).

'Aσχετο : Μήπος ξέρει κανεις σας αν οι κενουργιες τηλεωράσεις πέζουν videoκασσέτα?
 
Εξαρχεια ωρα 12.Εκπληκτικη καλτ και αρκετα σπανια.Μια απο τις ταινιες που κοσμουν τη συλλογη μου.
 
Όντως Don πολύ πράγμα έχει ανεβάσει ο φίλος...
 
To ποστ ειναι απλα εκπληκτικο!!!

Και επειδη βλεπω ψαγμενο κοσμο,εχω μια απορια.ποια ηταν ρε παιδια εκεινη η ταινια που εβαζε το Τηλεαστυ συνηθως,και ηταν ο Μουστακας στο Μινιον???Να προσπαθει να αποφυγει καποιος κακους,και να πηγαινει στον ελεφαντα,στα μπαλακια κλπ(για οσους θυμουνται)!ψαχνω να την βρω εναγωνιως!
 
Pharcyde είπε:
.ποια ηταν ρε παιδια εκεινη η ταινια που εβαζε το Τηλεαστυ συνηθως,και ηταν ο Μουστακας στο Μινιον???Να προσπαθει να αποφυγει καποιος κακους,και να πηγαινει στον ελεφαντα,στα μπαλακια κλπ(για οσους θυμουνται)!ψαχνω να την βρω εναγωνιως!

Λοιπάμε που δεν μπορώ να βοιθήσω. Εχω δει την τενία πολλές φορές αλλα ποτέ απο την αρχή! :(
 
Pharcyde είπε:
To ποστ ειναι απλα εκπληκτικο!!!Και επειδη βλεπω ψαγμενο κοσμο,εχω μια απορια.ποια ηταν ρε παιδια εκεινη η ταινια που εβαζε το Τηλεαστυ συνηθως,και ηταν ο Μουστακας στο Μινιον???Να προσπαθει να αποφυγει καποιος κακους,και να πηγαινει στον ελεφαντα,στα μπαλακια κλπ(για οσους θυμουνται)!ψαχνω να την βρω εναγωνιως!
Η ταινία που αναφέρεσε πρέπει να έχει τίτλο " Ο θυρωρός της νύστας"
 
tzias57 είπε:
Η ταινία που αναφέρεσε πρέπει να έχει τίτλο " Ο θυρωρός της νύστας"
Ευχαριστω πολυ!!!Τωρα πρεπει να την βρω για να το τσεκαρω....!
 
Pharcyde είπε:
Και επειδη βλεπω ψαγμενο κοσμο,εχω μια απορια.ποια ηταν ρε παιδια εκεινη η ταινια που εβαζε το Τηλεαστυ συνηθως,και ηταν ο Μουστακας στο Μινιον???Να προσπαθει να αποφυγει καποιος κακους,και να πηγαινει στον ελεφαντα,στα μπαλακια κλπ(για οσους θυμουνται)!ψαχνω να την βρω εναγωνιως!
Μπορεί να είναι και Ο ΑΛΕΠΟΥΣ.
 
exetlaios είπε:
Μπορεί να είναι και Ο ΑΛΕΠΟΥΣ.
Αυτο δεν είναι που είναι ο Μουστάκας κλέφτης???? και είναι σε ένα νησί ντυμένος παπάς,με μια εικόνα σε μια εκκλησία????
 
Εψαξα στο αρχειο μου και θυμηθικα οτι την παταξα καταλαθος. παιζει μαζι με τον μικρο

που επεζαι καρατε και σε αλλες ταινιες. κριμα φιλε μου δεν θυμαμε κατι παραπανο.....

την ειχε βαλει το θεμα τοτε που πεθανε ο μουστακας μαζι με την αλλη του ταινια ο παρθενοκηνιγος.
 
tina είπε:
Αυτο δεν είναι που είναι ο Μουστάκας κλέφτης???? και είναι σε ένα νησί ντυμένος παπάς,με μια εικόνα σε μια εκκλησία????
Ναι (και έχει το προσωνύμιο "αλεπούς")! :)
 
Το remake της Barbarella με την Ισμήνη Καλέση αλλά επειδή αυτό είναι απλώς μια φαντασίωση...το "Μαντόνα για πάντα" με την Ελένη Φιλίνη:

 
Λοιπὸν παιδιά νὰ μὴν ξεχνᾶμε τὸ μαυσωλεῖο τῆς Τέχνης, τὸ «The…Κόπανοι». Ἀξέχαστες θὰ μείνουν οἱ ἀτάκες «Χέλι, χέλι ἐσύ!», «Ἀγόραρε!» καὶ «Μανάρι, φίδι, χέλι!» τῆς σπιτονοικοκυρᾶς τοῦ Κωνσταντίνου, ὅπως καὶ τὸ «Μανούλιιιι!» τοῦ συγχωρεμένου τοῦ Καραγιώργου. Φοβερὴ καὶ τρομερὴ ταινία, ὅταν μὲ πιάνει κατάθλιψη τὴν βάζω ποῦ καὶ ποῦ γιὰ νὰ πάρω τὰ πάνω μου. Γελᾶ κι ὁ κάθε πικραμένος, γκαραντί.

Ἂν ἔβλεπε αὐτὸ τὸ νῆμα τοῦ φόρουμ τὸ ξαδερφάκι μου ποὺ εἶχε λόξα μὲ τὸ βίντεο καὶ τὶς βιντεοταινίες τοῦ '80, θὰ πάθαινε ἀμόκ. Χάρη σὲ αὐτὸν εἶδα τὶς ἐλάχιστες βιντεοταινίες ποὺ ἔχω δεῖ στὴν ζωή μου. Θὰ ξεχώριζα τὰ «διαμάντια»

Ὁ Βαμβαποῦλος καὶ ἡ γκολάρα του μὲ τὴν Γερασιμίδου.

Χασάπης, μόρτης κι ἀλανιάρης, μὲ Τσούκα καὶ Μπουγιουκλάκη.

Μνημεῖα τέχνης ἀμφότερα μὲ τοὺς πρωταγωνιστὲς νὰ φεύγουν νωρὶς ἀπὸ τὴν ζωή. Μιλᾶμε γιὰ ταινίες χυμαδιὸ παιδιά.
 
Joy-toy είπε:
Χασάπης, μόρτης κι ἀλανιάρης, μὲ Τσούκα καὶ Μπουγιουκλάκη.

Aυτή ειναι όντος σπάνια. Πρώτη φορά ακουω για την υπαρξη της!

Εκτος και αν έχει κυκλοφορήσει και με άλλο τίτλο
 
Επαρχιακά κανάλια........ παιδιά...... θα δείτε πολλές βιντεοταινίες και όλες επικές....
 
tina είπε:
Επαρχιακά κανάλια........ παιδιά...... θα δείτε πολλές βιντεοταινίες και όλες επικές....
+1:D

Το μήνυμα που καταχωρήσατε είναι πολύ σύντομο. Παρακαλώ αυξήστε το μήνυμά σας κατά 10 χαρακτήρες τουλάχιστον. #)
 
Πίσω
Μπλουζα