Οι σειρές που χάθηκαν...

Το σεναριο με το ταξίδι και τα δώρα από το Λονδίνο τα οποία τελικά αγοράστηκαν στην Αθήνα υπήρξε και στο σενάριο της κωμικής σειράς Ρετιρέ.
Η Χαρούλα πηγαινει ταξίδι στο Λονδίνο και πριν φύγει λαμβάνει ένα σωρό παραγγελίες για δώρα απο τους φίλους της (Ελένη, κυρία Ζαχαροπούλου...). Τελικά τα δώρα αγοράστηκαν από την Αθήνα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και αυτό με την πλούσια ξαδέλφη υπήρξε σε παραλλαγή στο "Ρετιρέ". Απλά στο Ρετιρέ δεν την διώχνουν τελικά την ξαδέρφη της Κατερίνας και είναι λίγο πιο "feel good" το τέλος του επεισοδίου (Η ξαδέρφη υποτίθεται ότι είναι μια παλιά αστή κυρία που δυστυχώς είχε χρεωκοπήσει). Γενικώς η κάθε σειρά του Δαλιανίδη "ξεπατικωτούρα" προηγούμενής του
Αναμένω με ανυπομονησία "Μυστικούς Αρραβώνες":)
 
Τώρα μου ήρθαν στο μυαλό στίχοι από την εισαγωγή μιας σειράς και τα μόνα λόγια που θυμάμαι ήταν "Φίλε σου μοιάζω, μου μοιάζεις". Θυμάστε για ποια σειρά πρόκειται;
 
Πάντως για να μεταχειριστώ και τη σύγχρονη αγγλική ορολογία η επιλογή του Αλεξανδράκη για το ρόλο του Νάσου Ανάστη μου φαίνεται μάλλον καραμπινάτο miscasting κρίνοντας και από το βιβλίο που έχω διαβάσει. Η Νόρα, αν και 30άρα περίπου τότε, μικροέδειχνε κάπως, απεναντίας του Αλέκου τα 50 sth που ήταν τότε του φαίνονταν καραμπινάτα. Εκτός κι αν είχαν κάνει κάποια τροποποίηση στο σενάριο της τηλεοπτικής διασκευής.
Σε κάθε περίπτωση, και ως γεννηθείς το 1975, οι Μυστικοί Αρραβώνες θα παραμείνουν για πάντα μια από τις πλέον πρώιμες θολές μου τηλεοπτικές μνήμες που όμως έχουν συνδυαστεί με κάτι όμορφο. Και αυτή η στοιχειωτική μουσική του Χατζηνάσιου θα είναι για πάντα μια ωραία καταβύθιση στην πολύ πρώιμη παιδική ηλικία,- στα όρια της συγκεχυμένης μνήμης και του θολού. Το γεγονός μάλιστα ότι ουδέποτε ξαναπροβλήθηκε η συγκεκριμένη σειρά βοηθά στο να διατηρείται και η μνήμη της πρώτης (και μοναδικής) τηλεθέασης
 
Πίσω
Μπλουζα