Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Ερωδιό ή ήρωνα (πάντα τα μπερδεύω αυτά) δεν εχουμε ξαναδεί πάντως.
Ουπς. πλάκωσε και Κομνηνός. Το όνειρο των απανταχού γανωματήδων.
 
1) επανω απο το νεροχυτη φαινεται το παραθυρο με τις περσίδες...πόσο πιο ρετρό; Επίσης ειναι και κατι σαν κουκλα...αραπινα;;
2) μήπως ο λεζαντογράφος να παει να...κοιταχτεί; / είναι λεζαντες τωρα αυτες;
3) καφέ εκανε καποιος;
 
Αν κρίνω από το ύφος, την έχει ήδη ακούσει.
Αν ο Derek Jarman διάβαζε Μανίνα θα τον είχε βάλει αυτόν να παίξει τον Βάκχο στο Caravaggio. Είχε όλα τα προσόντα και του άρεσαν και τα σταφύλια (όχι τα ξινά όμως).
1661263011391.png
 
Στην αρχή διάβασα ότι ο Κομνηνός ειχε μια τεράστια συλλογή από μπαχαρικά αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι έγραφε μπακιρικά (πρώτη φορά ακούω αυτή τη λέξη, μπακιρενια σκεύη τα ήξερα) οπότε όλα καλά.
Ελέφαντα με εξέπληξες. Έβαλες αφίσα από μια από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες. Η απόλυτη ταινία με tableaux vivants. Αν σου αρέσει κιόλας ο Caravaggio...
 
Κι ο Caravaggio μου αρέσει και ο Jarman. Αλλά προς τι η έκπληξη? Μην κοιτάς που τώρα δεν βλέπω ταινίες. Στα νιάτα μου ήμουν κουλτουριάρης (*) όπως έχω πει πολλάκις εδώ, συνήθως γκρινιάζοντας γιατί μας καροϊδεύετε :p

(*) Δεν χωνεύω τον όρο σινεφίλ, διότι και κάποιος που του αρέσουν οι ταινίες με τον Φραγκίσκο Μανέλλη σινεφίλ είναι, απλώς φιλ διαφορετικού είδους σινε.
 
Κι ο Caravaggio μου αρέσει και ο Jarman. Αλλά προς τι η έκπληξη? Μην κοιτάς που τώρα δεν βλέπω ταινίες. Στα νιάτα μου ήμουν κουλτουριάρης (*) όπως έχω πει πολλάκις εδώ, συνήθως γκρινιάζοντας γιατί μας καροϊδεύετε :p

(*) Δεν χωνεύω τον όρο σινεφίλ, διότι και κάποιος που του αρέσουν οι ταινίες με τον Φραγκίσκο Μανέλλη σινεφίλ είναι, απλώς φιλ διαφορετικού είδους σινε.
Όταν ακούω των όρο σινεφίλ μου θυμίζει σύφιλη εξ'ού και το αποκαλώ σινεσυφίλ :gun::gun::gun::gun:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βλέποντας τις φωτογραφίες των παλιών σταρ παρατηρώ ότι τα σπίτια τους ήταν πολύ πολύ απλά, θα τολμούσα να πω "φτωχικά".
 
Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί αντί του σινεφίλ ο όρος (αν και σιδηρόδρομος) κινηματογραφόφιλοι.
 
1) Με άλλα λόγια: ειμαι ασχετος απο μαγειρική...
2) Να παραγγείλουμε;
3) Είμαι νόστιμος στη φωτό; (βλ. Γ. Μπέζος στους Απαράδεκτους)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί μοιάζουν να το καυχιούνται που δεν ξέρουν την τύφλα τους σε καθημερινά πράγματα. Εγώ είμαι άσχετος περί τα μουσικά και πολύ με τσαντίζει αυτό. Δεν κοκκορεύομαι.
 
Πρέπει να ομολογήσουμε κι εμείς ότι ο λεζαντογράφος δεν κάνει διακρίσεις στην άγνοιά του: Εϊναι εξ ίσου ανίδεος σε όλα.

Γραμματική: Το δεύτερο "ομολογ*τε" είναι οριστική και θέλει "ει": Ομολογείτε (μιλάω με τη γραμματική του τότε, οπότε το πρώτο "ομολογήτε" είναι σωστό).
Στίξη: Το κόμμα μετά το "θάρρος" είναι λάθος.
Σημασία λέξεων: Με την συνηθισμένη στα νεοελληνικά χρήση της λέξης, ομολογείς πάντα κάτι κακό, όχι καλό.

(Και αντί για τόνο έχουν βάλει ψιλή στο υ του "ανακούφιση" αλλά αυτό είναι τυπογραφικό λάθος).

Δεν σχολιάζω το νόημα των γραφομένων.
 
Πίσω
Μπλουζα