Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Το "Άκου ανθρωπάκο" του Ράιχ είχε γίνει best seller στους κουλτουροκύκλους τω καιρώ εκείνω. Κι έχω δει και το "O Lucky Man" του Lindsay Anderson (ο McDowel ήταν στις δόξες του τότε μετά το "Κουρδιστό Πορτοκάλι" γι αυτό η αφίσα γκαρίζει το όνομά του πάνω-πάνω). Ελάχιστα θυμάμαι και από το βιβλίο και από την ταινία αλλά τότε μου είχαν αρέσει. Και το "Κόκκινο βιβλιαράκι των μαθητών" είχα αλλά αυτά που έλεγε ήταν τελείως εξωπραγματικά για ελληνικά σχολεία και την ελληνική κοινωνία τότε (και τώρα?)
 
Να ρίξω λίγο το επίπεδο τώρα;
Μέχρι να πιω καφέ έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ που έχω ξαναδεί το αμπαζούρ του Γκόλφη. Και τελικά το θυμήθηκα!

image.ashx

:diablotin:
 
Να ρίξω λίγο το επίπεδο τώρα;
Μέχρι να πιω καφέ έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ που έχω ξαναδεί το αμπαζούρ του Γκόλφη. Και τελικά το θυμήθηκα!

image.ashx

:diablotin:
Να'χω λυθεί...
 
Το γράφανε κι έτσι, υποθέτω από το "βαρύς". Άλλωστε παλιότερα το λέγανε "βαρύνομαι". Ετυμολογικά δεν στέκει

[παθ. του ρ. βαρ(ώ) -ιέμαι από παλαιότ. σημ. (και σημερ. διαλεκτ.) `πιέζω με βάρος, ενοχλώ΄]
 
Να ρίξω λίγο το επίπεδο τώρα;
Μέχρι να πιω καφέ έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ που έχω ξαναδεί το αμπαζούρ του Γκόλφη. Και τελικά το θυμήθηκα!

image.ashx

:diablotin:
Εντάξει έχει πέσει πολύ θάψιμο...ούτε το γραφείο τελετών ΜΠΑΜΠΟΥΛΑΣ ΦΑΝΗΣ & ΥΙΟΣ στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης να ήταν ( ή όπως το αποκαλώ ΜΠΑΜΠΟΥΛΑΔΙΚΟ).
 
Γιατί μας το κάνετε αυτό κύριε Γιάννη μας? Μια χαρά τραγουδάτε Ελληνικά. Τι το θέλετε το Στρέιντζερς ιν δη νάιτ (π.χ.)? Δεν σας αρέσει πώς το λέει ο Σινάτρας και θέλετε να το βελτιώσετε?

Άδικα γελάγαμε με την Έφη Θώδη. Το κάναν κι άλλοι νωρίτερα.
 
Γιατί μας το κάνετε αυτό κύριε Γιάννη μας? Μια χαρά τραγουδάτε Ελληνικά. Τι το θέλετε το Στρέιντζερς ιν δη νάιτ (π.χ.)? Δεν σας αρέσει πώς το λέει ο Σινάτρας και θέλετε να το βελτιώσετε?
Μπορει να θελει να το πει...my way. :)
 
Πίσω
Μπλουζα