Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας tonytony
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Πολυτάλαντο ή πολυατάλαντο.

Ώστε τη συγκρίνουν συχνά με την Γκρέις Κέλλυ της τηλεόρασης. Η οποία ήταν προφανώς άλλη από την Γκρέις Κέλλυ του κινηματογράφου, αλλιώς θα έλεγε "την Γκρέις Κέλλυ" σκέτα. Και μη μου πείτε "Καταλαβαίνεις τι θέλει να πει" (*) διότι εγώ καταλαβαίνω αυτό που έγραψε, όχι αυτό που έπρεπε να είχε γράψει.

(*) Μόνιμη δικαιολογία των φοιτητών μου όταν ωρυόμουν κάθε φορά που έγραφαν μια ασύντακτη πρόταση - δηλαδή σχεδόν πάντα - η οποία, όταν την ανέλυες, ή δεν είχε νόημα ή το νόημα ήταν άλλ' αντ' άλλων. Και ήταν και μηχανικοί, τρομάρα τους. Που θα πει, θα έπρεπε να είναι ακριβολόγοι ώστε να μην υπάρχει αμφιβολία τι εννοούσαν. Lost battle.
 
Μόνιμη δικαιολογία των φοιτητών μου όταν ωρυόμουν κ
Εμ έπρεπε να είχες εμένα να σου αντιταξω " Μάθε πρώτα να ξεχωρίζεις τη Ζωιτσα τη Λάσκαρη κι ύστερα ωρυεσαι όσο θες ".
Ω, τι ζωή χρυσή!
 
Αν ο πόνος μας μαθαίνει πολλά πράγματα και όχι η χαρά, καλύτερα αμαθής (χαζο)χαρούμενος παρά ψυχοπλακωμένος διανοούμενος.

Οι οβολοί της αρχαίας Ελλάδας νόμισμα ήταν αλλά δεν είχε 2 όψεις, αφού ήταν σε σχήμα σούβλας.
 
Ε, καλα, όταν λέει "κλασσική μουσική" μη νομίζετε καμιά όπερα του Βάγκνερ ή κανένα ρέκβιεμ. Τραλαλά εισαγωγές του Ροσσίνι της έπαιξε, μην το τρομάξει το κορίτσι (ήτανε κι αξύριστος). Κατά τ' άλλα... "Α, ώστε θέλεις να γίνεις ηθοποιός? Πάμε στην κρεββατοκάμαρά μου να σου δείξω τα βιβλία μου πάνω στο κρεββάτι" και το βούρλο πάει... αχ οι αθώες (λέμε τώρα) προ #metoo εποχές.

My04OTE2LmpwZWc.jpeg


 
Τελευταία επεξεργασία:
Ε, καλα, όταν λέει "κλασσική μουσική" μη νομίζετε καμιά όπερα του Βάγκνερ ή κανένα ρέκβιεμ. Τραλαλά εισαγωγές του Ροσσίνι της έπαιξε, μην το τρομάξει το κορίτσι (ήτανε κι αξύριστος). Κατά τ' άλλα... "Α, ώστε θέλεις να γίνεις ηθοποιός? Πάμε στην κρεββατοκάμαρά μου να σου δείξω τα βιβλία μου πάνω στο κρεββάτι" και το βούρλο πάει... αχ οι αθώες (λέμε τώρα) προ #metoo εποχές.
Και μετα απο 40 χρονια εντελως ξαφνικα θυμουνται τι κανανε και μυξοκλαινε στα περιοδικα του συρμου και τα πρωιναδικα.
 
  • Like
Reactions: PT8
Μπγιούτι σοπ (sic) και μπόντι σοπ (ξανά sic)
Τι μου θύμισε...
 
Ενα ιδιο ξυπνητηρι ειχε και η μεγάλη κορη του Αλέξανδρου Θεοτοκατου (Γιαννης Μπεζος) στην κωμική σειρά ΑΚΡΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΝ
 
"Τι κάνεις όταν βγαίνεις" τη ρωτάνε, "Δεν βγαίνω τα βράδια" απαντάει. Ποιος μίλησε μόνο για βράδια μαντάμ? Μεταξύ 10 με 10:30 και βραδιού είναι σχεδόν μισή μέρα και μια χαρά μπορείς να βγεις.

"Με τι μούτα θα κρίνω εγώ τους άλλους" ρωτάει. Προφανώς έκτοτε βρήκε την απάντηση σ' αυτή την υπαρξιακή ερώτηση, διότι τώρα μια χαρά κρίνει και κατακρίνει.
 
Αυτό το σπίτι πλέιμομπίλ το είχα κι εγώ!!! Ατέλειωτες ώρες το έστηνα, το χαλούσα και το ξαναέστηνα. Σιγά-σιγά απέκτησα και όλα τα δωμάτια και κάτι ψηλά απ'έξω συν μερικά άσχετα, τα ταίριαξα κι αυτά και χανόμουν με τις ώρες.
 
Η μητέρα του του "προσέχει" το σπίτι (μαγείρισσα και παραδουλεύτρα γενικής χρήσης) αλλά είναι "μια ζεστή πατρική φωλιά".
 
Πίσω
Μπλουζα