Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Stormwatch είπε:
Αν κρίνω από το τραπεζάκι, ο Λειβαδίτης είχε ανακαλύψει τα ΙΚΕΑ πριν από τους Σουηδούς...
attachment.php
Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα κ'εγω (το σπίτι μου είναι σουηδικά διακοσμημένο) ;)
 
domniki είπε:
Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα κ'εγω (το σπίτι μου είναι σουηδικά διακοσμημένο) ;)
Kι εγώ το σκέφτηκα !

Και η Μαρινέλλα, με τη μπομπίνα !
 
elephadas είπε:
Περιμένω σημειολογική ανάλυση για τα διάφορα που είναι πάνω στο κεντρικό τραπεζάκι. Τασάκι βιομηχανικού μεγέθους είναι αυτό μπροστά-μπροστά?
Το βιομηχανικού μεγέθους (!) τασάκι του Θάνου Λειβαδίτη, ήταν ένα ψηλό ξύλινο τασάκι με μεταλλικό πέταλο στο τελείωμα, αρκετά της μόδας εκείνη την εποχή.

ΤΑΣΑΚΙ.JPG

Κι άμα παραμύριζε τσιγαρίλα ή ήθελες να αλλάξεις διακόσμηση, κράταγες το πέταλο για γούρι και το υπόλοιπο πήγαινε για προσάναμα στο τζάκι! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NIOBH είπε:
Το βιομηχανικού μεγέθους (!) τασάκι του Θάνου Λειβαδίτη, ήταν ένα ψηλό ξύλινο τασάκι με μεταλλικό πέταλο στο τελείωμα, αρκετά της μόδας εκείνη την εποχή.
Προβολή συνημμένου 134308

Κι άμα παραμύριζε τσιγαρίλα ή ήθελες να αλλάξεις διακόσμηση, κράταγες το πέταλο για γούρι και το υπόλοιπο πήγαινε για προσάναμα στο τζάκι! :D
Τώρα που ανέφερες το τασάκι, θυμήθηκα κάτι παλιά τασάκια με κουμπί, που όταν το πατούσες ανοιγε ο πάτος του τασακίου και τα αποτσίγαρα έπεφταν σε έναν χώρο που δεν ερχόταν σε επαφή με τον εξωτερικό χώρο.
 

Βίκυ Μοσχολιού


 


365.jpg
365.jpg
 
Μα φαίνεται από την τοποθέτηση των χεριών ότι δεν ξέρεις, Βίκυ ! Είναι σαν να σπρώχνεις το πιάνο να βγει από το δωμάτιο ! :) Άσε μην πατήσεις και καμιά νότα, κι αρχίσουν να πέφτουν τα πιάτα από τον τοίχο !

Τώρα, πραγματικά, το σπίτι της ήταν τόσο σκοτεινό ή τόσο βαρυφορτωμένο; Είναι οι πιο σκούρες φωτογραφίες του σετ !
 
Το ότι ήταν βαρυφορτωμένο το ξέρουμε κι από άλλες φωτογραφίες. Για το σκοτεινό είναι εν μέρει θέμα φωτογράφου και εκτύπωσης, αν και η ίδια η Μοσχολιού είναι σωστά φωτισμένη
 

Βλάσσης Μπονάτσος


 


370.jpg
370.jpg
 
Aπ' όλο αυτό το "επικό" τζάκι, ανάβει μόνο ένα τετραγωνάκι, πίσω από την πλάτη του Ντούζου. Παλιά συνηθίζονταν πολύ τα "εικονικά" τζάκια, αν και αυτό δε δείχνει για εικονικό.
 

Ρένα Παγκράτη


 


377.jpg
377.jpg
 
Αξέχαστες εποχές... η διακόσμηση πάνω και κάτω από την τηλεόραση, είναι απερίγραπτα διασκεδαστική... (η οθόνη έχει φίλτρο αν δεν κάνω λάθος?)
 
Σε πρωτο πλανο ζωντανευει η απολυτη διακοσμητικη φρικη της (κατα τα αλλα αγαπημενης) δεκαετιας του '70.
 
Αυτό το "φίλτρο" της τηλεόρασης έχει συζητηθεί αλλού στο RM. Ήταν φακός Fresnel και μεγάλωνε την εικόνα (και έκοβε και κομμάτι της αν καθόσουν λίγο στο πλάι). Αν και αυτό που είχαμε εμείς την παραμόρφωνε κι όλας, γιατι στηριζόταν μόνο στο επάνω του μέρος οπότε δεν ήταν παράλληλο με την οθόνη εκτός αν ήταν τόσο κοντά της που δεν μεγέθυνε σχεδόν καθόλου. Παρατηρώ ότι της Παγκράτη ήταν παράλληλο στην οθόνη οπότε ή είχε στήριγμα και κάτω ή πολύ πιο δύσκαμπτους βραχίονες στα επάνω στηρίγματα.
 
Αυτά τα σαλόνια με το (συνήθως) πράσινο φουσκωτό βελούδο...
 
Πίσω
Μπλουζα