Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Και περίμενε από αυτή την πλιάν πολυθρόνα με πετάλια, ν' αδυνατίσει; Έλεος !
 

Ο Αλέξης Γκόλφης στο σπίτι του


 


attachment.php
 
Αν όλα τα μεγάλα τρώγανε τα μικρά τότε δεν θα είχε συζήτηση με ψαράκια αλλά με το μεγαλύτερο ψάρι που θα ήταν το μόνο που θα έμενε στο τέλος.

Πάντως το εικόνισμα του Μπρεχτ δεν φαίνεται πολύ ενθουσιασμένο πάνω από το ενυδρείο.
 
Κι έσπασα το κεφάλι μου ποιός είναι σε αυτή την εικόνα πάνω από το ενυδρείο ! Σίγουρα τον ήξερα, αλλά κόλλησα !
 

Νίκος Δαδινόπουλος


 


296.jpg
296.jpg
 
Δεν καταλαβαίνω τίποτε από αυτό το σπίτι. Ακόμη και η πόρτα με μπερδεύει. Και οι δύο πλευρές έχουν μεντεσέδες, αλλά η κλειδαριά είναι μεταξύ 4ου και 5ου παραθύρου. Δεν είναι διπλή άρα αλλά 1.25πλή. Μετά υπάρχει ένας μικρός χώρος ίσα ίσα που χωράει το έπιπλο με τον καθρέφτη, αρκετά ωραίο μεν, που όμως δεν καταλαβαίνω τι παριστάνει εκεί μια που έχει συρτάρια. Τι βάζει κανείς σε συρτάρια αμέσως μετά την εξώπορτα? Και μετά υπάρχουν εκείνα τα δύο τοιχάκια με τα εραλδικά πιθάρια. Ο χώρος ανάμεσά τους είναι στενότερος από την πόρτα και γενικά εκείνο το σαν χωλάκι που σχηματίζεται αμέσως μετά την είσοδο είναι μεγέθους ασανσέρ. Κοιτώντας προσεκτικότερα βλέπω ότι το αριστερά "τοιχάκι" δεν μοιάζει τελείως παράλληλο με το δεξι. Είναι παραμόρφωση λόγω ευρυγώνιου φακού? Είναι δυνατόν να είναι ανεξάρτητη βάση για το πιθάρι βαλμένη λίγο στραβά? Αδιανόητο μου φαίνεται.

Μετά από αυτά, το να προσπαθήσω να καταλάβω τι είναι αυτά στο μάρμαρο τυ επίπλου είναι άδικος κόπος. Το μπροστά μοιάζει σαν αγαλματάκι, που θα μπορούσε να είναι ο,τιδήποτε. Το πίσω φέρνει από μικρογραφία ρετρό βενζιναντλίας μέχρι ρολόι, αλλά άμα είναι ρολόι το αγαλματάκι κρύβει το καντράν. Και γιατί είναι έτσι κολλητά? Μήπως είναι ένα ενιαίο συνολάκι? Αλλά τότε τι παριστάνει? Το οριζόντιο αντικείμενο δεν μοιάζει διακοσμητικό οπότε τρέχα γύρευε.

Με γελούν τα μάτια μου ή ο κομψός κύριος Δαδινόπουλος φοράει μπλουζάκι και μάλιστα t-shirt ούτε καν πόλο? Οπότε τι πουκάμισο να αλλάξει αφού δεν φοράει πουκάμισο? Εκτός αν μας πει, σαν τον Καραγκιόζη για τη γραβάτα του, "Αν φορούσα θα το άλλαζα"
 
Κάπως έτσι ήταν και η παλιά πόρτα στο πατρικό μου. Φαντάζομαι ότι αυτό συνέβαινε όταν το άνοιγμα της πόρτας ήταν πολύ μεγάλο και κατά συνέπεια οι μεντεσέδες δεν μπορούσαν να αντέξουν το βάρος όλης της πόρτας (που κατά συνέπεια ήταν και αυτή μεγάλη και βαριά αφού αυτές οι πόρτες ήταν σιδερένιες) οπότε το μικρό κομμάτι της πόρτας ήταν πάντα σταθερό (αν δείτε στο πάνω μέρος φαίνεται ένα κλειστός σύρτης) εκτός από κάποια ειδική περίπτωση (το να μπει μέσα ένα φαρδύ έπιπλο πχ) με τόσο τέλεια εφαρμογή η πόρτα βέβαια (αντίστοιχη με την εφαρμογή που είχε κάθε πόρτα αυτού του τύπου) μπορούσε να πει κάποιος ότι έμενε στο σπίτι των ανέμων
 

Ο Δάκης στο σπίτι του


 


303.jpg
303.jpg
 
Μητέρα, φέρε και τη σκούπα να μαζέψεις τη στάχτη του τσιγάρου από το πάτωμα διότι δεν έχω τασάκι.

Ο κύριος με το γκολφομπάστουνο στο πουλόβερ του πάει ασσορτί με τον Μίκυ στο ρολόι που ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω τι γυρεύει στο σαλόνι ενός ποποτραγουδιστή αντί σε παιδική κρεββατοκάμαρα.
 
Thor είπε:
Κάπως έτσι ήταν και η παλιά πόρτα στο πατρικό μου. Φαντάζομαι ότι αυτό συνέβαινε όταν το άνοιγμα της πόρτας ήταν πολύ μεγάλο και κατά συνέπεια οι μεντεσέδες δεν μπορούσαν να αντέξουν το βάρος όλης της πόρτας (που κατά συνέπεια ήταν και αυτή μεγάλη και βαριά αφού αυτές οι πόρτες ήταν σιδερένιες) οπότε το μικρό κομμάτι της πόρτας ήταν πάντα σταθερό (αν δείτε στο πάνω μέρος φαίνεται ένα κλειστός σύρτης) εκτός από κάποια ειδική περίπτωση (το να μπει μέσα ένα φαρδύ έπιπλο πχ) με τόσο τέλεια εφαρμογή η πόρτα βέβαια (αντίστοιχη με την εφαρμογή που είχε κάθε πόρτα αυτού του τύπου) μπορούσε να πει κάποιος ότι έμενε στο σπίτι των ανέμων
Έχω απουσιάσει κάποιες μέρες, αλλά τουλάχιστον να εξηγήσω τα περί πόρτας, ότι είναι ακριβώς αυτό που λες, για την περίπτωση που κάποιο ιδιαίτερα φαρδύ έπιπλο πρέπει να βγει έξω ή να μπει μέσα. Θα δείτε και σε παλιά νοσοκομεία τέτοιες πόρτες.

Μετά φυσικά, όλα προσαρμόστηκαν και είναι γνωστές εκ των προτέρων οι διαστάσεις : ηλεκτρικές συσκευές όχι φαρδύτερες από 80 εκατοστά, άρα εξώπορτες διαμερισμάτων γύρω στο ένα μέτρο. Οι δε πόρτες δωματίων νοσοκομείων, γύρω στο 1.40-1.50, αναλόγως με τις προμηθευόμενες κλίνες και φορεία.

Υπάρχει επίσης περίπτωση μια τέτοια (μεταλλική) πόρτα, να έχει πράγματι διπλούς μεντεσέδες πάνω στο ίδιο φύλλο, και αυτό γιατί το "τζαμιλίκι" μπορούσε να ανοίγει από μόνο του, για δροσιά το καλοκαίρι π.χ., ανεξάρτητα από την ίδια την πόρτα. Το άνοιγμα προστατευόταν από τη "σιδεριά". Δηλαδή μπορούσες να είχες κλειδωμένη πόρτα με ανοιχτό τζαμιλίκι.

tonytony είπε:
Καλά, αν σήμερα ένας ποπ σταρ δήλωνε τόσο μαμάκιας, χωρίς δικό του σπίτι, χωρίς "κατακτήσεις" και εξώφυλλα, θα τον είχε φάει το μαύρο σκοτάδι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
elephadas είπε:
Μητέρα, φέρε και τη σκούπα να μαζέψεις τη στάχτη του τσιγάρου από το πάτωμα διότι δεν έχω τασάκι.
Ο κύριος με το γκολφομπάστουνο στο πουλόβερ του πάει ασσορτί με τον Μίκυ στο ρολόι που ανάθεμα κι αν καταλαβαίνω τι γυρεύει στο σαλόνι ενός ποποτραγουδιστή αντί σε παιδική κρεββατοκάμαρα.
για το ρολόι με το Μίκυ

...όλοι κρύβουμε ένα παιδί μέσα μας...!!!
 
Ο Δάκης δεν το έκρυβε :)
 

Η Ελπίδα στο σπίτι της


 


310.jpg
310.jpg
 
Φέσι θα τους κάνει. Πρώτη φορά το ακούω το ποτό, αλλά ας είναι καλά ο Γκούγκλης

wisniowka_cherry_vodka.jpg

Αν είναι βότκα αυτό που τους βάζει δεν είναι σφηνάκι είναι σφηνάρα.

Παρατηρώ ότι το Τζόνι Γουόκερ είναι άδειο. Κράτησε το μπουκάλι για διακοσμητικούς λόγους, να βλέπουν οι επισκέπτες ότι έχουμε και ουίσκι, δεν είμαστε ό,τι κι ό,τι? Ή έχει ακόμη ένα δαχτυλάκι στον πάτο?
 
Εγώ προσπαθώ ν' ανακαλύψω ποιό μπορεί να είναι το ποτό με τον ήλιο της Βεργίνας στο λαιμό του μπουκαλιού...
 

Μαίρη Ευαγγέλου


 


318.jpg
318.jpg
 
Το προσωπικό της γούστο την ήθελε ντυμένη σαν καπουτσίνος καλόγερος? Μέχρι και κομποσκοίνι στη μέση έχει. Ή ίσως Βενεδικτίνος καλόγερος, αν ένα απ' τα μπουκάλια περιέχει βενεδικτίνη (που πολύ μου αρέσει :) )

08048055540.jpg
 
Περίεργα ποτά. Ή τουλάχιστον περίεργα μας φαίνονται, αφού δε μπορούμε και πάλι να τα διακρίνουμε...Κρίνοντας από την εποχή, θα περιμέναμε κρασιά Καλλιγά, Ρομπόλα, CINZANO (το μόνο που ίσως διακρίνεται), κάποιο HAIG ή Ballantines, και τέτοια...

Κάποια μπουκάλια υπάρχουν σε "καβάτζα" άνω του ενός, άρα μάλλον είναι κρασιά. Επίσης, κάπου διακρίνω Σκωτσέζο με φούστα, άρα άγνωστο ουίσκι.
 
Πίσω
Μπλουζα