Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Η Γωγώ Ατζολετάκη στο σπίτι της

 


287.jpg
287.jpg
 
Eδώ υπάρχει και δεύτερο άτομο, που κάθεται στο γραφείο, μαύρα δερματόδετα βιβλία (ίσως Εγκυκλοπαίδεια ΠΡΩΪΑΣ"), και πάλι συρόμενη πόρτα, φοντανιέρα-στρείδι και λουλούδια σε θανατηφόρο βάζο. Αληθινά, γιατί το ένα έχει "κρεμάσει". Επίσης θανατηφόρο φαίνεται και το φλιτζάνι του καφέ.
 
Λούτρινος? Είδα εκείνο το γουναρικό στην άκρη αλλά νόμισα ότι ήταν ζωντανό σκυλί
 
Η Νόρα Βαλσάμη μπροστά στη βιβλιοθήκη της

 


296.jpg
296.jpg
 
Μόνο που για να βγάλει ένα βιβλίο θα έπρεπε να παραμερίσει ένα από τις χιλιάδες μιμπλό που έχουν μπροστα (πώς με νευρίαζε αυτό σε ένα σπίτι που νοικιάζαμε που είχε μια βιβλιοθήκη στο σαλόνι του! Διότι με μαγικό τρόπο βρέθηκαν ένα σωρό διακοσμητικά (για τη μητέρα μου) ενοχλητικά (για μένα) μπιχλιμπίδια).

Η περικεφαλαία τουλάχιστον δεν εμπόδιζε. Αυτό απο κάτω της κερί σε μπουκάλι είναι η διακοσμητικό ναργιλεδάκι? (είχαμε ένα τέτοιο κεραμικό)
 
Διακρίνονται μαύρες δερμάτινες πολυθρόνες επισκέπτη "χούφτες"; Κι επίσης κομπολόι-γίγας στο χαμηλό ράφι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Φαίδων Γεωργίτσης στη βεράντα του σπιτιού του

 


305.jpg
305.jpg
 
Κλασσικό μικροαστικό-θλιβερό περιβάλλον 70ς.

Σε ένα τέτοιο μπαλκόνι ξεκίνησα τα πρώτα βήματα στη ζωή.
 
Eυρεθη μελος που να μην νοσταλγει το μπαλκονι των παιδικων του χρονων,προτεινω αμεση αναρτηση στην σελιδα συμβαντων. :)
 
Περιμένουμε και τις άλλες πρωτότυπες φωτογραφίες...
 
Όταν ένα απλό στενό μπαλκόνι αποκαλείται "βεράντα" και δεν έχει ούτε μία γλαστρούλα πώς να μην το αποκαλέσεις θλιβερό? Το διαμέρισμά μας στην Αθήνα (κατασκευής 1975 ή 76) ήταν πολύ μικροαστικότερο από του Φ.Γ. αν μη τι άλλο διότι το οικογενειακό μας εισόδημα ήταν πολύ μικρότερο. Αλλά είχε αρκετά φαρδιά βεράντα μπροστά που οι γονείς μου την είχαν πνιγμένη στο πράσινο. Θυμάμαι ακόμη δυο τεράστια σιδερένια βαρέλια με γαρδένιες που όταν άνθιζαν μοσχοβολούσε ο τόπος. Αυτό το νοσταλγώ. Αν ήταν μπαλκόνι-Σαχάρα σαν της φωτό τι να νοσταλγήσει κανείς?
 
Kάγκελα τέτοιου τύπου στα μπαλκόνια, προ του κτιριοδομικού, "μάγκωναν" συνήθως παιδικά κεφάλια (όλο και θα έχετε δει και κανένα στραβωμένο). Μετά, όρισαν τα κατακόρυφα στοιχεία όχι αραιότερα από 15 εκατοστά...

Θλιβερό-ξεθλιβερό το περιβάλλον, ό,τι βλέπεις τριγύρω είναι νόμιμο σύμφωνα με την άδεια. Ούτε κλεισμένοι ημιυπαίθριοι, ούτε παράγκες-καλατζούκες στις ταράτσες, και βέβαια τότε, ούτε δάσος από κεραίες και πιάτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι όμως, εγώ νοσταλγώ ακόμα και μπαλκόνια όπως αυτό του Γεωργίτση, αφού λόγω κλίματος τα μπαλκόνια είναι ανύπαρκτα εδώ, μόνο παράθυρα υπάρχουν. Θα προτιμούσα χίλιες φορές ένα τέτοιο άδειο ελληνικό μπαλκόνι, και καλοκαιρία για να μπορώ να βγαίνω και να χαζεύω απέξω, άρα όλα είναι σχετικά...
 
Η Νέλλη Γκίνη μας ανοίγει την πόρτα του σπιτιού της

 


314.jpg
314.jpg
 
Εδώ, να υποθέσω ότι έχουμε "ματάκι" τόσο χαμηλά,πάνω από την κλειδαριά;

Έκανε και μια ομορφιά ο τουβλάς να κρύψει το δοκάρι...Αυτό παλιά είχε και γύψινο με γραμμές.

Και φυσικά αυτό το πόμολο, έτσι έβγαινε και το κεφάλι της βασίλισσας στο σκάκι !

Για την προηγούμενη τριάδα με τα interiors, ας μη σχολιάσω, πέφτουν και πολλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ το ματάκι το πέρασα για κλειδαριά ασφαλείας! και είπα μπράβο, από τότε; χαχαχα

Το πόμολο αυτό συμβαίΝει τώρα σε πολυκατοικία early 70s στου Ζωγράφου! (κ σε άλλες 75.000 πολυκατοικίες φαντάζομαι)

Πάντως από τις φωτογραφίες των σπιτιών μπορείς να καταλάβεις (σε κάποιο βαθμό) το εισοδηματικό επίπεδο του κάθε ηθοποιού.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Kάγκελα τέτοιου τύπου στα μπαλκόνια, προ του κτιριοδομικού, "μάγκωναν" συνήθως παιδικά κεφάλια (όλο και θα έχετε δει και κανένα στραβωμένο). Μετά, όρισαν τα κατακόρυφα στοιχεία όχι αραιότερα από 15 εκατοστά...
Θλιβερό-ξεθλιβερό το περιβάλλον, ό,τι βλέπεις τριγύρω είναι νόμιμο σύμφωνα με την άδεια. Ούτε κλεισμένοι ημιυπαίθριοι, ούτε παράγκες-καλατζούκες στις ταράτσες, και βέβαια τότε, ούτε δάσος από κεραίες και πιάτα...
Ολόσωστο.

ΦΖΠ1 είπε:
Εδώ, να υποθέσω ότι έχουμε"ματάκι" τόσο χαμηλά,πάνω απότην κλειδαριά;Έκανε και μια ομορφιά ο τουβλάς να κρύψει το δοκάρι...Αυτό παλιά είχε και γύψινο με γραμμές.

Και φυσικά αυτό το πόμολο, έτσι έβγαινε και το κεφάλι της βασίλισσας στο σκάκι !

Για την προηγούμενη τριάδα με τα interiors, ας μη σχολιάσω, πέφτουν και πολλά...
Δεν νομίζω ότι είναι ματάκι.. μάλλον για κλειδαριά ασφαλείας της εποχής μου φαίνεται καθώς συνεχίζουν να υπάρχουν στις τότε πόρτες.

Οσον αφορά την ομορφιά του τουβλά ήταν σύνηθες για να κρύψουν το δοκάρι. Ομως, με την προσθήκη της γύψινης χαριτομενιάς, εάν το δοκάρι ήταν κοντά σε άνοιγμα τότε έχανες σε φωτισμό στο εσωτερικό του διαμερίσματος..
 
Πίσω
Μπλουζα