Οι σταρ μας ανοίγουν το σπίτι τους

Κατι τετοιες ατακες περι Αντρεϊ Ταρκοφσκι ελεγαν και πολλες φιναλιστ των καλλιστειων που αναθεμα τες κι αν τον ειχαν ακουσει ποτε στη ζωη τους. Το πολυ - πολυ να νομιζαν πως ηταν ποταμι στην αφρικανικη ηπειρο.
Ολα κι ολα ομως! Οταν ερχοταν η ωρα των ερωτησεων οι περισσοτερες απαντουσαν πως δε ζουσαν παρα μονο για να βλεπουν τις ταινιες του. :gun:

Αλλα ως γνωστον, οι καλλιστειακες ερωτησεις και απαντησεις ειναι τοσο αληθινες και αυθορμητες οσο και οι ποζες της Βουγιουκλακη.
 
Έλα όμως που οι ταινίες που αναφέρει δεν είναι του Ρώσου Андрей Арсеньевич Тарковский (1932-1986) αλλά του Πολωνού Krzysztof Kieślowski (1941-1996). Είναι όντως καταπληκτικές ταινίες (έχω δει τις δύο από τις 3 και τα άλλα δύο χρώματα της τριλογίας των χρωμάτων, Κόκκινο και Άσπρο. Ο Δεκάλογος στον οποίον ανήκει η τρίτη μου έχει ξεφύγει). (*) Του άρεσε τόσο πολύ ο Ταρκόφσκι που απέδιδε σε αυτόν ταινίες άλλων? Κρατάω βέβαια μία πισινή, διότι ο συντάκτης είναι επιεικώς άσχετος(**). Μπορεί ο Δ.Α. να είπε σωαστά Κισλόφσκι κι αυτός να μην τον είχε ακούσει ποτέ και σου λέει, σκηνοθέτης σε -φσκι, Ταρκόφσκι θα είναι. Πάλι καλά που δεν έγραψε Τσαϊκόφσκυ.

Έχω και μια ασεβή απορία. Όταν τελείωσε το πρώτο έτος της σχολής του Κουν αυτός την άφησε ή εκείνη? Ου παντός υποκριτού ες Κουν εσθ' ο πλους.

(*) Ευτυχώς που δεν είμαι καλλονός σε διαγωνισμό και δεν με πιάνει το θάψιμο της bambi. Αν και δεν είμαι ιδιαίτερα Ταρκοφσκικός. Από τις ταινίες του που έχω δει το "Αντρέι Ρουμπλόφ" μου φάνηκε βαρετό, το "Σολάρις" υπέροχο και το "Στόκερ" (Στάλκερ που το γράψανε ελληνικά) πολύ ψυχοπλακωτικό αν και εξαιρετικό από ιστορία και σκηνοθεσία

(**) Όπως φαίνεται και από το "[οι φωτογραφίες] ανακαλύπτουν την προσωπική του ζωή" λες και οι φωτογραφίες είναι ο Σέρλοκ Χολμς ή η κα. Νικολούλη

 
Kαλα, ουτε κι εγω ειμαι Ταρκοφσκικη. Δυο ταινιες του εχω δει απο την Κινηματογραφικη Λεσχη: Το Σολαρις και τον Καθρεφτη και δεν μπορω να πω πως ενθουσιαστηκα. Πολυ ιδιαιτερος τροπος γραφης παντως.
 
Εγώ όταν ακούω για Ταρκόφσκι μου έρχεται σαν άλλη Μαρίνα Κουντουρατου να αναφωνησω
" Μμμμμμμ, σιγά το Βασίλη Τερλεγκα!!"
Η Μαρινα Κουντουρατου ποια ειναι;
 
Η ηρωίδα που ενσάρκωσε η Εβελίνα Παπούλια στη σειρά "Δύο ξένοι" , κάτι σαν Ελένη Μενεγάκη , δε το είδες ποτέ;;;:shocked:
Οχι. Θα πρεπει να ντρεπομαι για αυτο;
Ειχα χαζεψει θυμαμαι κατι σκηνες απο το πρωτο επεισοδιο με εναν αξυριστο που ουρλιαζε συνεχως και στο σαλονι του αντι για καναπε ειχε μια μπανιερα. Μου ηρθε να ξερασω απο το ολο σκηνικο και φυσικα δεν ξαναειδα τιποτα απο αυτο αλλη φορα στη ζωη μου. Οπως αλλωστε δε βλεπω τιποτα απολυτως απο τα προγραμματα της τηλεορασης εδω και πολλα χρονια. Ουτε καν ειδησεις. Αυτες κι αν τις σιχαινομαι....
Οταν θελω να ενημερωθω ενημερωνομαι μεσω διαδικτυου απο σαϊτ που εχω σε εκτιμηση και που δεν αναπαραγουν τα ιδια παραμυθια με σχεδον ολους τους αλλους. Και οσον αφορα τη διασκεδαση, βαζω σε στικακι τις ταινιες που επιλεγω εγω και οχι αυτες που επιλεγουν τα βοθροκαναλα και βλεπω μονο ο,τι μου αρεσει και ο,τι μου ταιριαζει.
Αυτα και ελπιζω να ξεκαθαρισα απαξ και δια παντος για ποιο λογο δεν ειχα την τιμη να γνωριζω την κυρια Κουντουρατου.
 
Οχι. Θα πρεπει να ντρεπομαι για αυτο;
Ειχα χαζεψει θυμαμαι κατι σκηνες απο το πρωτο επεισοδιο με εναν αξυριστο που ουρλιαζε συνεχως και στο σαλονι του αντι για καναπε ειχε μια μπανιερα. Μου ηρθε να ξερασω απο το ολο σκηνικο και φυσικα δεν ξαναειδα τιποτα απο αυτο αλλη φορα στη ζωη μου. Οπως αλλωστε δε βλεπω τιποτα απολυτως απο τα προγραμματα της τηλεορασης εδω και πολλα χρονια. Ουτε καν ειδησεις. Αυτες κι αν τις σιχαινομαι....
Οταν θελω να ενημερωθω ενημερωνομαι μεσω διαδικτυου απο σαϊτ που εχω σε εκτιμηση και που δεν αναπαραγουν τα ιδια παραμυθια με σχεδον ολους τους αλλους. Και οσον αφορα τη διασκεδαση, βαζω σε στικακι τις ταινιες που επιλεγω εγω και οχι αυτες που επιλεγουν τα βοθροκαναλα και βλεπω μονο ο,τι μου αρεσει και ο,τι μου ταιριαζει.
Αυτα και ελπιζω να ξεκαθαρισα απαξ και δια παντος για ποιο λογο δεν ειχα την τιμη να γνωριζω την κυρια Κουντουρατου.
Με το να μη γνωρίζεις την Κουντουράτου (Παπούλια) ή τον μουσάτο (Σεργιανόπουλος), όχι δεν χάνεις, μάλλον κερδίζεις. Η σειρά όμως προσφέρει απίστευτες σκηνές με τις Φλώρα (Διαβάτη) και Ντένη (Κώνστα). Μόνο σκηνές με αυτές τις δύο κυνηγάω και χαζεύω. Η υπόλοιπη σειρά είναι μόνο τσιρίδες και ένας χαζοέρωτας ανάμεσα σε έναν κομπλεξικό και μια αγγελοκρουσμένη αλαφροΐσκιωτη.
(Ας μην πιάσουμε το θέμα της ελληνικής τηλεόρασης και το πόσο οπισθοδρομική είναι. Λειτουργεί ακόμα με όρους δεκαετίας 1990)
 
Α, εγώ τότε έβλεπα τηλεόραση και αρκετή κιόλας! Το τι σκουπίδι είδα εκείνη την εποχή ούτε λέγεται ούτε γράφεται. Αλλά οι Δύο Ξένοι δεν ήταν σκουπίδι, ήταν πρωτοποριακή σειρά για την εποχή της. Δεν έπιασε επίπεδα ντόλτσε βίτα αλλά είχε ένα κάτι. Απ την άλλη ξέρω και πολλούς που δεν τους άρεσε καθόλου ποτέ. Σε επανάληψη δε θα την έβλεπα αλλά θυμάμαι αρκετές ατάκες και λόγω καλής μνήμης. Τώρα δεν ξέρω αν τη βλέπει πια κανείς, κι αν λέει τίποτα αυτό το χιούμορ που ήταν της τότε εποχής και για να λέμε την αλήθεια δεν κατάφερε να γίνει κλασικό. Πω, πω, πέρασαν πάνω από είκοσι χρόνια..... :-(
Απλώς θεώρησα πως είναι γνωστή η ηρωίδα γι αυτό την έγραψα.

Για το Μίλτο Μακρίδη να σας πω αν δεν το ξέρετε πως ο μπαμπάς του ο Βύρων παντρεύτηκε σε δεύτερο γάμο την κουκλίτσα Γιούλη Σταμουλάκη (ναι, εντάξει, δε λέω πως σας νοιάζει, αλλά να μην το ξέρετε; πείτε πως πάτε σε τηλεπαιχνίδι γνώσεων και πρέπει για τις 100.000 ευρώ να απαντήσετε στην ερώτηση ποια ήταν η μητριά του Μίλτου Μακρίδη. Να μην ξέρετε; )
 
Η κορη του Θ. Αθεριδη...σαν αγορακι ποζαρει!!!!

Προφανως η φωτο ειναι απο το δωματιο της μικρης, αφου εχουμε στον τοιχο τον πινακα του ελληνικου αλφαβητου σε αφισα.
 
Η κορη του Θ. Αθεριδη...σαν αγορακι ποζαρει!!!!

Προφανως η φωτο ειναι απο το δωματιο της μικρης, αφου εχουμε στον τοιχο τον πινακα του ελληνικου αλφαβητου σε αφισα.
Αν δεν έλεγες ότι ήταν κόρη δεν θα το καταλάβαινα, ειλικρινά!
 
Παρά πολλά μπλιμπλικια στη βιβλιοθήκη της κυρίας Αλεξανιαν. Πώς στην ευχή τα καθαρίζουν ήθελα να ήξερα...
Ή τα περνάνε λέτε ένα φτερό από πάνω κι ότι αρπάξει; αχ, Τόνι αν βάλεις κι άλλο σπίτι με οικοκυρικα ζητήματα θα με πιάσει κρίση άγχους
 
Βλέπετε κανένα λουλούδι να κυριαρχεί στις αγαπημένες γωνίες της κυρίας Αλεξανιάν?
 
@karapiperim : που να έβλεπες το βιβλιοπωλείο που είχαν η μάνα μου και η νονά μου, ο εφιάλτης της νοικοκυράς, χιλιάδες βιβλία, τρομερή σκόνη, παρόλο το αρκουδίσιον. αφού πήραν μια Γαλλίδα την Ελίζαμπεθ να τις βοηθά, κανονικά με τα ένσημα της όλα, και όταν της έλεγαν να καθαρίσει, απάντησε με την φοβερή ατάκα, γιατί να τα ξεσκονίσω, αφού θα ξαναλερωθούν! αμίμητη ατάκα αντίστοιχη σε ελληνική ταινία.
 
Πίσω
Μπλουζα