Οι τηλεοπτικές σειρές που σώζονται στο Αρχείο της ΕΡΤ

Η Κραυγή των Λύκων πρέπει να σώζεται. Πριν αρκετά χρόνια την είχε προβάλλει τοπικό κανάλι της Θεσσαλονίκης με τον τίτλο «Οι Μεγιστάνες».
 
Εδώ δε σώζεται το "Τραγουδιστάδες της λευτεριάς" που είναι σειρά του '80 τι να λέμε τώρα...Τα "Λιονταράκια" του ΄85 μόνο 6 επεισόδια??? Ντροπή τους!!! Πάντως πάντα θα κλαίω με μαύρο δάκρυ για την Αλίκη...Πίστευα πως κάποτε θα με αξίωνε ο Θεός να δω έστω "κάτι" από Αμαλία ή Θεατρίνα...Αλλά δυστυχώς κάποιοι δεν είχαν Θεό μέσα τους...(Τι έπαθα βραδιάτικα... :( )
 
johnalepou είπε:
Μπράβο παιδιά μου! Κάτι που φάνταζε αδύνατον εσείς το καταφέρατε!!!
Σοκαριστική η λίστα!

Εχω τοσες απορίες!

Δηλ. ο Αγνωστος Πολεμος τελικα τπτ ε?Και που βρεθηκαν οι σκηνες?

Και το ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ που υπηρχε μια φημη οτι σωζοταν ολοκληρο?

O Φώσκολος δλδ βλέπω πετάχτηκε συλλήβδην...

Μα είναι δυνατόν ομως να διασωζονται ολοκληρα τα ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ και ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ? Ειναι αρκετα επεισοδια...Πάλι τυχερή η Δανδουλάκη λόγω φιλμ!

Ειδικά δε οι ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ που αναφέρετε,ειναι 68 επεισόδια...μου κανει τεραστια εντυπωση

Καλά,ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ διασώζεται ολόκληρος??? Και γιατι δεν τον εδωσαν στα DVD τότε??

Εκείνες κι εγώ 1 επεισόδιο??? Μου φαίνεται απίστευτο οτι θα το δούμε

Πάντως είναι απίστευτο ότι απουσιάζουν αρκετές σειρές που ήταν ολόκληρες με φιλμ οπως Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΟΙΞΗ και Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ με την Αλιφέρη, ΛΕΣΧΗ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ,ΑΠΟΡΡΗΤΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ 27,Η ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ, ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ κ.α. Τα σαίνια της ΕΡΤ καταφεραν να εξαφανισουν ακομα και αυτες.

Από το 1978 λείπει η ΕΓΝΑΤΙΑ που λογικά πρέπει να σώζεται αφού είχε μπει σε επανάληψη γύρω στο 1992

Είναι τραγικό πάντως να έχουν διασωθεί καποιες "άκυρες" σειρες οπως ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΓΛΩΣΣΟΥ και να εχουν χαθει ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ και η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΑΜΑΛΙΑ...

Επίσης παράδοξο να έχουν διασωθει σειρες του 1981 που δεν βγηκαν ποτε στον αέρα...(φυσικά όσα επεισόδια είχαν προλάβει να γυριστούν)

Ντροπή για άλλη μια φορά στους άθλιους που ευθύνονται για την καταστροφή της τηλεοπτικής μας κληρονομιάς

Α ρε Νόρα γιατι να εχεις κανει τα περισσοτερα στην ΥΕΝΕΔ! Πάνε όλα! Ευτυχως βλεπω ανακαλυψατε οτι σωζεται το ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ οπου ηταν guest,παλι καλα...

Γενικά παιδιά από τη λίστα βλεπουμε οτι εχουν διασωθει σειρές κυρίως του James Paris που ήταν κινηματογραφημένες 100%
Εύλογες οι απορίες σου johnalepou, τις συγκεντρώνουμε μαζί με τις απορίες άλλων μελών για να τις απευθύνουμε στην ΕΡΤ.

Από αυτά που γράφεις συγκρατώ επίσης ότι πέρα από την Δανδουλάκη και τον James Paris :) , "τυχερές" ήταν όντως οι περισσότερες σειρές γυρισμένες σε φιλμ, έναντι αυτών που ήταν γυρισμένων σε 1 ή 2 ίντσες (βίντεο)... Εκεί είναι οι μεγάλες απώλειες.... :(
 
Dimitrissss είπε:
Η Κραυγή των Λύκων πρέπει να σώζεται. Πριν αρκετά χρόνια την είχε προβάλλει τοπικό κανάλι της Θεσσαλονίκης με τον τίτλο «Οι Μεγιστάνες».
Φυσικά και σώζεται! Με τον ίδιο τίτλο το είχε προβάλλει και το TRT Λάρισας!
 
johnalepou είπε:
Μπράβο παιδιά μου! Κάτι που φάνταζε αδύνατον εσείς το καταφέρατε!!!
Σοκαριστική η λίστα!

Εχω τοσες απορίες!

Δηλ. ο Αγνωστος Πολεμος τελικα τπτ ε?Και που βρεθηκαν οι σκηνες?

Και το ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ που υπηρχε μια φημη οτι σωζοταν ολοκληρο?

O Φώσκολος δλδ βλέπω πετάχτηκε συλλήβδην...

Μα είναι δυνατόν ομως να διασωζονται ολοκληρα τα ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ και ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ? Ειναι αρκετα επεισοδια...Πάλι τυχερή η Δανδουλάκη λόγω φιλμ!

Ειδικά δε οι ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ που αναφέρετε,ειναι 68 επεισόδια...μου κανει τεραστια εντυπωση

Καλά,ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ διασώζεται ολόκληρος??? Και γιατι δεν τον εδωσαν στα DVD τότε??

Εκείνες κι εγώ 1 επεισόδιο??? Μου φαίνεται απίστευτο οτι θα το δούμε

Πάντως είναι απίστευτο ότι απουσιάζουν αρκετές σειρές που ήταν ολόκληρες με φιλμ οπως Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΟΙΞΗ και Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ με την Αλιφέρη, ΛΕΣΧΗ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ,ΑΠΟΡΡΗΤΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ 27,Η ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ, ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ κ.α. Τα σαίνια της ΕΡΤ καταφεραν να εξαφανισουν ακομα και αυτες.

Από το 1978 λείπει η ΕΓΝΑΤΙΑ που λογικά πρέπει να σώζεται αφού είχε μπει σε επανάληψη γύρω στο 1992

Είναι τραγικό πάντως να έχουν διασωθεί καποιες "άκυρες" σειρες οπως ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΓΛΩΣΣΟΥ και να εχουν χαθει ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ και η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΑΜΑΛΙΑ...

Επίσης παράδοξο να έχουν διασωθει σειρες του 1981 που δεν βγηκαν ποτε στον αέρα...(φυσικά όσα επεισόδια είχαν προλάβει να γυριστούν)

Ντροπή για άλλη μια φορά στους άθλιους που ευθύνονται για την καταστροφή της τηλεοπτικής μας κληρονομιάς

Α ρε Νόρα γιατι να εχεις κανει τα περισσοτερα στην ΥΕΝΕΔ! Πάνε όλα! Ευτυχως βλεπω ανακαλυψατε οτι σωζεται το ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ οπου ηταν guest,παλι καλα...

Γενικά παιδιά από τη λίστα βλεπουμε οτι εχουν διασωθει σειρές κυρίως του James Paris που ήταν κινηματογραφημένες 100%
Πρώτα απ' όλα σ' ευχαριστούμε πολύ Johnalepou, καθώς και όλα τα παιδιά, για τα καλά σου λόγια. Και ο Bernard και εγώ είμαστε ιδιαίτερα συγκινημένοι με αυτό το θέμα και

έχουμε και εμείς αρκετές απορίες ακόμα.

Διαβάζοντας τις δικές σου απορίες και παρατηρήσεις θα ήθελα να σχολιάσω μερικά πράγματα και να απαντήσω σε ορισμένα που γνωρίζω.

Το "Εν τούτω Νίκα" σώζεται ολόκληρο (ναι και τα 116 επεισόδια) αλλά όχι από την ΕΡΤ. Ανάλογη ιστορία είναι το σήριαλ "Η Κραυγή των Λύκων" το οποίο υπάρχει ολόκληρο αλλά όχι στην ΕΡΤ.

Η σειρά "Εγνατία" του 1978 πρέπει να δώθηκε στην ΕΡΤ για μία και μόνο επαναπροβολή το 1992 από τον παραγωγό. Λογικά ο παραγωγός θα την έχει ακόμα.

Όπως βλέπουμε το αρχείο της ΥΕΝΕΔ είναι αυτό που υπέστη την μεγαλύτερη καταστροφή εκείνα τα χρόνια (με την αλλαγή από ΥΕΝΕΔ σε ΕΡΤ-2). Δυστυχώς το κανάλι της ΥΕΝΕΔ είχε πολλές αξιόλογες και ιδιαίτερα δημοφιλείς σειρές. Ίσως και περισσότερες σε αριθμό.

Κάποια κινηματογραφημένα σήριαλ, όπως αυτά που αναφέρεις, είναι πιθανό να βρεθούν στο άμεσο μέλλον μια και η καταγραφή των film συνεχίζεται. Γενικά πιστεύω πως θα ακούσουμε κι άλλα ευχάριστα και η λίστα με τις σωζώμενες σειρές θα μεγαλώσει!

Είναι όντως πολύ κρίμα για τους "Εμπόρους των Εθνών και την "Βασίλισσα Αμαλία" (και πόσες ακόμα σειρές...), όμως η "Υπέροχη Γλωσσού" πρέπει να ήταν αρκετά καλή αν σκεφτούμε πως τα κείμενα της σειράς ήταν του μοναδικού Ψαθά που μας χάρισε την απολαυστική Μαντάμ Σουσού.

Τέλος συμφωνώ και επαυξάνω ότι ήταν έγκλημα που στα μέσα της δεκαετίας του 80 κάποιοι αποφάσισαν να σβήσουν όλες αυτές τις θρυλικές τηλεοπτικές σειρές για λόγους που δεν είχαν σχέση με την "οικονομία"...

Ας μείνουμε όμως στο σημαντικό, ότι σήμερα Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2011 κάποια αγαπημένα τηλεοπτικά προγράμμα "επιστρέφουν" στους τηλεθεατές που τα αγάπησαν.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τους ανθρώπους του αρχείου της ΕΡΤ που δουλεύουν σήμερα εκεί, χάρη στους οποίους θα τα ξαναδούμε μετά από 30 και πλεον χρόνια. Ανυπομονωωωώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τουλάχιστον καταφέραμε να μάθουμε τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει (επίσημα στην ΕΡΤ). Τα συγχαρητήριά μου στον φίλο bernard για την υπομονή και την επιμονή του, αλλά και στον ChristosM για την πολύτιμη βοήθειά του.
 
Μία ιστορία που είχα ακούσει πριν πάρα πολλά χρόνια και δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματική ή κατά πόσο μεταφέρθηκε αλλοιωμένη, είναι η εξής:

Όταν γύρω στα 1982 - 1983 είχε δοθεί εντολή να σβηστεί «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται», κάποιοι Κρητικοί στην καταγωγή υπάλληλοι της ΕΡΤ πήγαν στο γραφείο του γενικού διευθυντή και του είπαν: Τις πομπίνες με το Χριστός ξανασταυρώνεται δεν θα τις σβήσουμε. Θα τις κάψουμε, την ώρα που θα καίγεται ολόκληρη η ΕΡΤ!

Δεν ξέρω τελικά τι έγινε κι αν το σίριαλ τελικά σβήστηκε ή όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΕΡΤ δεν κάηκε.
 
Dimitrissss είπε:
Μία ιστορία που είχα ακούσει πριν πάρα πολλά χρόνια και δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματική ή κατά πόσο μεταφέρθηκε αλλοιωμένη, είναι η εξής:
Όταν γύρω στα 1982 - 1983 είχε δοθεί εντολή να σβηστεί «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται», κάποιοι Κρητικοί στην καταγωγή υπάλληλοι της ΕΡΤ πήγαν στο γραφείο του γενικού διευθυντή και του είπαν: Τις πομπίνες με το Χριστός ξανασταυρώνεται δεν θα τις σβήσουμε. Θα τις κάψουμε, την ώρα που θα καίγεται ολόκληρη η ΕΡΤ!

Δεν ξέρω τελικά τι έγινε κι αν το σίριαλ τελικά σβήστηκε ή όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΕΡΤ δεν κάηκε.
Φίλε Dimitrissss όπως θα διάβασες παραπάνω «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται» δεν έχει σβηστεί. Και τα 50 επεισόδια της σειράς υπάρχουν στο αρχείο της ΕΡΤ.
 
ChristosM είπε:
Φίλε Dimitrissss όπως θα διάβασες παραπάνω «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται» δεν έχει σβηστεί. Και τα 50 επεισόδια της σειράς υπάρχουν στο αρχείο της ΕΡΤ.
Συνεπώς οι απειλές των Κρητικών έπιασαν τόπο. Μπράβο σύντεκνοι! (αν αληθεύει βέβαια η ιστορία).
 
Είναι πραγματικό σοκαριστικό ότι καταφερατε αυτο το πραγμα Christos kai Bernard! Μπράβο και πάλι μπράβο!

Βεβαίως ας ελπίσω ότι οι ολόκληρες διασωζόμενες σειρες δεν θα ανεβουν μονο στο ιντερνετ,αλλα θα προβληθουν και κανονικά από κάποιο κρατικό κανάλι! Άλλη η χάρη της TV!
 
Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ μέσα από την καρδιά μου για αυτούς που κατάφεραν και θα δούμε ολόκληρα επεισόδια από σερές όπως Λούνα Παρκ , Εκείνες κι εγώ ,Μεθοριακός σταθμός.

:)
 
Χαίρομαι ιδιαιτέρως που υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας που εργάζονται με ανιδιοτελή κίνητρα και πραγματική αγάπη και χωρίς να αποθαρρύνονται από τους δύσκολους καιρούς. Φέρατε εις πέρας bernardc & ChristosM ένα δύσκολο έργο δίνοντας χαρά σε όλους εμάς που μεγαλώσαμε με την ασπρόμαυρη (καταρχήν) τηλεόραση. Πανηγυρίζω για ό,τι διασώθηκε, θλίβομαι για τις απώλειες ..... Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα. Επιτέλους και μία ακτίδα φωτός !!!
 
Κι εγω σας ευχαριστω παω να συμπληρωσω με τη λιστα μου!!!!Μετροποντικες και ρετροποντικες!!!!!
 
Πω πωωω .... είστε φοβεροίιιιιιι !!! Σαν ψέματα μού φαίνεται ότι μετά από πολλάααα χρόνια θα ξανακούσω το τραγούδι των τίτλων της σειράς Γκασταρμπάιτερ που, όποτε, ως παιδάκι, το άκουγα κοντεύαν να με πιάσουν τα κλάματα .... Ή τα στοιχειωμένα συνθεσάιζερς του Σταμάτη Σπανουδάκη της σειράς "Οι υπάλληλοι" .... Αλλά και όλα τα επεισόδια της "Απέναντι Όχθης" με την πανέμορφη Λίλα Καφαντάρη .... Και πρώτο επεισόδιο από "Φως του Αυγερινού" με Λουκή, Φιλιώ και Μπαρμπα Λια .... και Μάχη των Πελαργών .... και τόσα, τόσα άλλα .... Θα περιμένω πώς και πώς μέχρι να ανεβούν όλα τα σωσμένα στο ψηφιακό αρχείο για να τα τιμήσω δεόντως !!!!

Φυσικά, στεναχωριέμαι κι εγώ που ένα σωρό όμορφα πράγματα, που πέρασαν από τις μικρές μας οθόνες, δεν θα τα ξαναβρούμε μπροστά μας .... Για παράδειγμα, είναι κρίμα που δεν έχει σωθεί τίποτε από το "Ο κόσμος κι ο Κοσμάς", που, κατά την ταπεινή μου άποψη, περιλαμβάνεται σίγουρα στα 4-5 ωραιότερα σήριαλς που είδαμε στην ελληνική τηλεόραση .... που δεν σώθηκαν ούτε λίγα λεπτά από την "Αργώ" [τηλεοπτική μεταφορά του μυθιστορήματος του Θεοτοκά], τουλάχιστον θα άξιζε να διασωθεί η εισαγωγή με το μελαγχολικό βαλσάκι που έγραψε γι' αυτήν ο Γιάννης Ζουγανέλης, παιγμένο με ένα ξεθωριασμένο ακορντεόν ... ή "Η τελευταία νύχτα της γης", για να μάς "εξάψει" ξανά τη φαντασία για το "τι θα γινόταν αν ο κομήτης του Χάλεϋ συγκρουόταν με τη γη" .... Ή, έστω ένα επεισόδιο από το "Ημερολόγιο ενός θυρωρού", για να θυμηθούμε ξανά τα κυριακάτικα βραδάκια που το βλέπαμε μαζί με τους γονείς μας και τους παππούδες μας .... ή από τον "Δρόμο", για να ευχαριστηθεί ξανά η ψυχή μας Νίκο Ρίζο ....

Επίσης : Θα μού άρεσε να δω αρχείο με τις σωσμένες αγαπημένες μας παιδικές εκπομπές : Παραμυθάς, Φρίξος και Νέλλη, Άγκυρες και Ρόδες, Κόκκινοι Γίγαντες Άσπροι Νάνοι, Επιχείρηση Ιφιγένεια, Ελάτε τωρα να γίνουμε φίλοι, Θησαυρός της Βαγίας κλπ κλπ κλπ : Απ' όλα αυτά τι έχει σωθεί ??? Με αυτά μεγαλώσαμε και ... θέλουμε να τις δείξουμε και στα δικά μας παιδιά !!!!

 


Όμως .... ας απολαύσουμε αυτά που έχουμε στη διάθεσή μας και για τα άλλα .... ας μη χάνουμε τις ελπίδες μας !!! Ίσως στο μέλλον να ανακαλυφθεί κάτι και από αυτά που μάς λείπουν .......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...και να πούμε ότι είναι πολύ πιθανόν πως χωρίς τις εντατικές προσπάθειες των δύο παιδιών μας να μην βλέπαμε ποτέ το διασωθέν υλικό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τη μια να πω συγχαρητήρια, για άλλη μια φορά, και από την άλλη να παραπονεθώ που με αφήσατε στην απέξω! :cry:

Θέλουμε TV Team στο διοικητικό συμβούλιο της ΕΡΤ ΤΩΡΑ!
 
Μόλις ανέβηκε στο επίσημο site της ΕΡΤ ένα επεισόδιο από "Τα Καθημερινά" του Γιάννη Δαλιανίδη. Καλή αρχή παιδιά!
 
Ολέεεεεεεε πάμε ξεκινήσαμεεε!!!!
 
Ανέβηκε το πρώτο επεισόδιο της σειράς "Το Φως του Αυγερινού" !!!!!!!!!!!!! Τρέξτε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπο παιδικες εκπομπες και τηλεοπτικα παιχνιδια τι να γινετε αραγε;


Μιλαμε για τηλεπαιχνιδια με Αλιφερη και Ασπροι γιγαντες, καρτουνς με original μεταγλωτισεις κ.τ.λ κ.τ.λ,ισως oμως να μην εχουν το ιδιο ενδιαφερον προβολης με τις σειρες για μη ρετρολαγνους.



But still.



Xαρηκα με τα "Αναποδα" λυπηθηκα με αλλα,αλλες σειρες περιμενα απο του Δαλιανιδη και αλλες φανερωθηκαν ,anyway ενα απο τα μεγαλυτερα μυστηρια απο καταβολης ελληνικου ιντερνετ εφτασε στο τελος του.
:thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα