Οι τηλεοπτικές σειρές που σώζονται στο Αρχείο της ΕΡΤ

Αυτή η έρευνα που κάνετε υπάρχει περίπτωση να την κάνετε και στα ιδιωτικά καναλια;κα εκει το τοπίο ειναι λίγο γκρίζο σε καποιες σειρες.βλεπε Άγγελος κατα λαθος η οργη των θεων κλπ
 
Στο επίσημο site της ΕΡΤ ανεβαίνουν ασταμάτητα νέα βίντεο.

Μόλις ανέβηκε ένα επεισόδιο από τον "Μεθοριακό Σταθμό"!! Θα τρελαθώ! Πάω να (ξανα)χαθώ στα παιδικά μου χρόνια. Ευχαριστούμε ΕΡΤ.

Να το και το λατρεμένο μας "Λούνα Παρκ". Εχω κατασυγκινηθεί...

Μόλις ανέβηκε και το πρώτο επεισόδιο από την κωμική σειρά "Μια υπέροχη γλωσσού" του Δημήτρη Ψαθά !!
Χρήστο να είσαι καλά για τις πληροφορίες και τα καλά νέα.  Βέβαια, τώρα είδα αυτές τις πληροφορίες γιατί έψαχνα τρόπο να "μπω" στα αρχεία της ερτ και να δώ παλιά σήριαλ, κάτι που δεν κατάφερα.  Ισως επειδή δεν είμαι και πολύ της τεχνολογίας.  Εάν μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο την άσχετη, θα το εκτιμούσα.  Νάσαι καλά και πάλι.
 
Ευχαριστως να βοηθησω...ποια η απορια?
 
Ευχαριστως να βοηθησω...ποια η απορια?
Ευχαριστώ Χρήστο για το ενδιαφέρον σου.  Προσπαθώ να βρώ παλιές σειρές στο αρχείο της Ερτ (απο αυτές που ανέφερες) αλλά δεν τα καταφέρνω.  "Πατάω" στην "αναζήτηση" τον τίτλο της σειράς που μ' ενδιαφέρει και μου βγάζει άλλα αντί άλλων.  Η αλήθεια είναι ότι δεν τα καταφέρνω καλά με αυτά τα πράγματα.  Διαβάζω ότι εσείς βλέπετε κάποια επεισόδια που "ανεβαίνουν", δοκιμάζω αλλά τίποτα.  Σίγουρα κάτι δεν κάνω καλά.  Εάν θέλεις να με πληροφορήσεις τον τρόπο (με απλά ελληνικά) θα το εκτιμήσω.
 
Ευχαριστώ Χρήστο για το ενδιαφέρον σου.  Προσπαθώ να βρώ παλιές σειρές στο αρχείο της Ερτ (απο αυτές που ανέφερες) αλλά δεν τα καταφέρνω.  "Πατάω" στην "αναζήτηση" τον τίτλο της σειράς που μ' ενδιαφέρει και μου βγάζει άλλα αντί άλλων.  Η αλήθεια είναι ότι δεν τα καταφέρνω καλά με αυτά τα πράγματα.  Διαβάζω ότι εσείς βλέπετε κάποια επεισόδια που "ανεβαίνουν", δοκιμάζω αλλά τίποτα.  Σίγουρα κάτι δεν κάνω καλά.  Εάν θέλεις να με πληροφορήσεις τον τρόπο (με απλά ελληνικά) θα το εκτιμήσω.
Στο ert.gr θα επιλεξεις ΑΡΧΕΙΟ. Μετα πανω ψηλα, απο το ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ θα επιλεξεις το "Αρχειο Τηλεοπτικου Προγραμματος". Μετα πανω δεξια, στο πλαισιο κατω απο την "Εισαγωγη κειμενου" θα γραψεις με κεφαλαια αυτο που ψαχνεις, για παραδειγμα ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ και θα πατησεις το κοκκινο κουμπι Αναζητηση. Το Λουνα Παρκ θα εμφανιστει πρωτο...  Με αυτο τον τροπο θα αναζητησεις αυτα που θες να δεις. Ελπιζω να βοηθησα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ Χρήστο για το ενδιαφέρον σου.  Προσπαθώ να βρώ παλιές σειρές στο αρχείο της Ερτ (απο αυτές που ανέφερες) αλλά δεν τα καταφέρνω.  "Πατάω" στην "αναζήτηση" τον τίτλο της σειράς που μ' ενδιαφέρει και μου βγάζει άλλα αντί άλλων.  Η αλήθεια είναι ότι δεν τα καταφέρνω καλά με αυτά τα πράγματα.  Διαβάζω ότι εσείς βλέπετε κάποια επεισόδια που "ανεβαίνουν", δοκιμάζω αλλά τίποτα.  Σίγουρα κάτι δεν κάνω καλά.  Εάν θέλεις να με πληροφορήσεις τον τρόπο (με απλά ελληνικά) θα το εκτιμήσω.
Εχεις δικιο που δε βγαζεις ακρη γιατι πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι το εν λογω σαϊτ εχει το μαυρο του το χαλι. Για παραδειγμα, πριν απο λιγο πληκτρολογησα στην Εισαγωγη κειμενου Ο θανατος του Τιμοθεου Κωνστα, με μικρα, αλλα και με κεφαλαια και μου εβγαλε και στις δυο περιπτωσεις Η ζωη και ο θανατος του Καραβελα. Οποτε μην απελπιζεσαι γιατι δεν εισαι η μονη που αντιμετωπιζει προβληματα εκει και ουτε φταις εσυ. Αλλοι ειναι οι φταιχτες, απλως εμεις την πληρωνουμε και παλι.

Εναλλακτικα, πληκτρολογησε στο Google τον τιτλο της εκπομπης που σε εδιαφερει και διπλα στον τιτλο γραψε ert.gr. Εγω παντως με αυτον τον τροπο ειδα τελικα Τιμοθεο Κωνστα!
 
Στο ert.gr θα επιλεξεις ΑΡΧΕΙΟ. Μετα πανω ψηλα, απο το ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ θα επιλεξεις το "Αρχειο Τηλεοπτικου Προγραμματος". Μετα πανω δεξια, στο πλαισιο κατω απο την "Εισαγωγη κειμενου" θα γραψεις με κεφαλαια αυτο που ψαχνεις, για παραδειγμα ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ και θα πατησεις το κοκκινο κουμπι Αναζητηση. Το Λουνα Παρκ θα εμφανιστει πρωτο...  Με αυτο τον τροπο θα αναζητησεις αυτα που θες να δεις. Ελπιζω να βοηθησα.
Ευχαριστώ Χρήστο θα κάνω όπως μου είπες.  Ελπίζω να "δουλέψει".

Εχεις δικιο που δε βγαζεις ακρη γιατι πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι το εν λογω σαϊτ εχει το μαυρο του το χαλι. Για παραδειγμα, πριν απο λιγο πληκτρολογησα στην Εισαγωγη κειμενου Ο θανατος του Τιμοθεου Κωνστα, με μικρα, αλλα και με κεφαλαια και μου εβγαλε και στις δυο περιπτωσεις Η ζωη και ο θανατος του Καραβελα. Οποτε μην απελπιζεσαι γιατι δεν εισαι η μονη που αντιμετωπιζει προβληματα εκει και ουτε φταις εσυ. Αλλοι ειναι οι φταιχτες, απλως εμεις την πληρωνουμε και παλι.

Εναλλακτικα, πληκτρολογησε στο Google τον τιτλο της εκπομπης που σε εδιαφερει και διπλα στον τιτλο γραψε ert.gr. Εγω παντως με αυτον τον τροπο ειδα τελικα Τιμοθεο Κωνστα!
Ευχαριστώ και σένα Bambinella για το ενδιαφέρον σου.  Θα προσπαθήσω και με αυτόν τον τρόπο.
 
Στο θέατρο της Δευτέρας στην ΕΡΤ2 παίζει τώρα "Δον Καμίλο", με Μ. Φωτόπουλο!!! Αχ, τι υπέροχες παραγωγές ήταν αυτές!!!
 
Πράγματι εξαιρετικές.  Εγώ βέβαια προτιμούσα περισσότερο το ραδιόφωνο.  Ημουν μικρή (τηλεόραση δεν είχαμε ακόμα) και με γοήτευαν οι ιστορίες που άκουγα.  Μου άρεσε πολύ μιά ραδιοφωνική σειρά κατασκοπείας που δεν θυμάμαι ούτε τον τίτλο της, αλλά η μουσική στην έναρξη ήταν μαγευτική.  Πέρασαν χρόνια μέχρι να μάθω οτι ήταν η "νύχτα στο φαλακρό βουνό" του Μουσόργκσκι.  Αυτή η σειρά με μάγευε.  Εχουν περάσει τόσα χρόνια και τίποτα δεν μου έχει κάνει τόση εντύπωση.
 
Υπαρχει καποια ενημερωση για τη ψηφιοποιηση των σειρων που υπαρχουν στον αρχειο της ΕΡΤ? Υπηρξε καποια εξελιξη απο το 2015 και μετα? Π.χ Τα επεισοδια των  σειρων Εκεινες και εγω, Γιουγκερμαν ψηφιοποιηθηκαν? Βρεθηκε κατι καινουργιο? Εστω και με καθυστερηση, συγχαρητηρια για τη προσπαθεια σας.
 
Καλησπέρα σε όλους! Μια ερώτηση γράφεται ότι σώζεται η σειρά «Αληθινες Ιστορίες» στην ΕΡΤ και όντως το βλέπω και από αλλου πάω στο ert-achives ούτε με την χρονολογία ούτε με άλλο τρόπο βρίσκω τίποτα; Πως μπορώ να την βρω τελικά; Σας ευχαριστώ πολύ 
 
καλησπέρα.ήθελα να ρωτήσω η ΕΡΤ επίσημα υποστήριξε κάτι για το ο Χριστός ξανασταυρώνετε;δηλαδή τα 50 επεισόδια που έχει γιατί δέν τα μεταδίδει;όσο αναφορά για τα παλιά παιδικά πχ Νίλς χόλγκερσον ,προφανώς ή δέν έχουν δικαιωματα μετάδωσης,ή δέν είναι σε καλή κατάσταση για να τα παρακολουθήσουμε.ας είχαμε εμείς αυτά τα παιδικά σε αυτήν την κατάσταση,και θα το λύναμε το θέμα.
 
Καλησπέρα σε όλους! Μια ερώτηση γράφεται ότι σώζεται η σειρά «Αληθινες Ιστορίες» στην ΕΡΤ και όντως το βλέπω και από αλλου πάω στο ert-achives ούτε με την χρονολογία ούτε με άλλο τρόπο βρίσκω τίποτα; Πως μπορώ να την βρω τελικά; Σας ευχαριστώ πολύ
Η σειρά αυτή του ΕΙΡΤ ειχε γυριστει σε φιλμ, οποτε και να ηθελαν δεν μπορουσαν να την σβησουν.
Η ΕΡΤ ειχει πει πως τα επεισόδια υπάρχουν στις αποθηκες, ομως δεν ειχαν κανει ταυτοποιηση, ουτε και θεαση για να δουν εαν οντως διασωθηκαν και δεν καταστραφηκαν. Μεχρι πριν καιρό η ΕΡΤ δεν μπορουσε να κανει μεταγραφη των φιλμ, ομως εδω και τουλαχιστον εναν χρονο εχει ξεκινησει και μαλιστα με θαυμαστα αποτελεσματα. Ευχομαι να συνεχισουν ωστε να βγουν πολλα στο φως.

καλησπέρα.ήθελα να ρωτήσω η ΕΡΤ επίσημα υποστήριξε κάτι για το ο Χριστός ξανασταυρώνετε;δηλαδή τα 50 επεισόδια που έχει γιατί δέν τα μεταδίδει;όσο αναφορά για τα παλιά παιδικά πχ Νίλς χόλγκερσον ,προφανώς ή δέν έχουν δικαιωματα μετάδωσης,ή δέν είναι σε καλή κατάσταση για να τα παρακολουθήσουμε.ας είχαμε εμείς αυτά τα παιδικά σε αυτήν την κατάσταση,και θα το λύναμε το θέμα.
Δεν ειναι επιβεβαιωμενο οτι και τα 50 επεισοδια εχουν διασωθει στο ακεραιο. Επισης δεν γνωριζουμε εαν η ΕΡΤ εχει μεταγραψει αυτα τα 2-ιντσα. Οσον αφορα τον Νιλς, εικαζω πως οι μαγνητικες ταινιες της μεταγλωττισης είτε επεστραφησαν στο στουντιο που την εκανε, ειτε σβηστηκαν/χαθηκαν απο την ιδια την ΕΡΤ. Γι αυτο και μια προβολη που ειχε γινει πριν μερικα χρονια ειχε διαφορετικη μεταγλωττιση απο αυτη του 1983. Ευτυχως καποια επεισοδια εχουν διασωθει απο ιδιωτες που εγραφαν τον Νιλς τοτε αλλα και στις δυο επαναληψεις του το 1985 και 1987 και τα εχουμε δει κατα καιρους στο ιντερνετ.
 
Καλησπέρα, δεν θυμάμαι χρονολογία, αλλά πρέπει να ήταν μετά το 1984-5, ένα τηλεπαιχνίδι, που έψαχναν κάτι κλειδιά μέσα σε βαλίτσες.... σώζεται; πως λεγόταν;
 
Καλησπέρα, δεν θυμάμαι χρονολογία, αλλά πρέπει να ήταν μετά το 1984-5, ένα τηλεπαιχνίδι, που έψαχναν κάτι κλειδιά μέσα σε βαλίτσες.... σώζεται; πως λεγόταν;
Καλημέρα, εδώ μήπως υπάρχει;
 
Καλημέρα, εδώ μήπως υπάρχει;
Ευχαριστώ ναι! --> "Τυχερή πτήση"... Επιτέλους το βρήκα....! Αλλά κρίμα που έχουν χαθεί κ δεν υπάρχει ούτε μία φωτογραφία τους.... :( Κάποιος πρέπει να κάνει ταξίδι στο χρόνο.... κ να τα καταγράψει!!!
 
παιδια ισχυουν αυτα που λεει η Θεολογιδου ,οτι μπορουν οι κασετες με ειδικους επιστημονες ,να γινει ανακτηση χαμενων αρχειων;δειτε λιγο το βιντεο εδω.
αν παραβιαζω τους κανονες ας σβηστει το λινκ.δειτε λιγακι και τα σχολια στο youtube τι γραφει
 
Πίσω
Μπλουζα