Οι υπέρτατες Δημοπρασίες!!!!!!

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας SONIC
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Στο ηλεκτρονικό παιχνίδι «StadiumEvents» της Nintendo ανήκει το ρεκόρ του πιο ακριβοπληρωμένου τίτλου στην ιστορία.

Αμερικανός συλλέκτης πλήρωσε 30.216 ευρώ (41.300 δολάρια) για ένα κουτί που παρέμενε σφραγισμένο από το 1987, τη χρονιά που κυκλοφόρησε το παιχνίδι.

Η δημοπρασία κράτησε τρεις ημέρες και έσπασε το προηγούμενο ρεκόρ, που ήταν 20.100 δολάρια, πάλι για ένα παιχνίδι της Nintendo, το «CampusChallenge».

Το παιχνίδι «StadiumEvents» θεωρείται ένα από τα σπανιότερα στον κόσμο. Μόνο 20 αντίτυπα είναι γνωστό πως υπάρχουν, από τα οποία μόνο ένα είναι σφραγισμένο.

Πηγή: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4563851&ct=2
 
Σπεκτρουμάδες όλου του κόσμου ενωθείτε! :D

Protos από MIA παιχνίδια δεν βγαίνουν κάθε μέρα. (αν και μάλλον χρειάζεται restoration η κασέτα)

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300404914664

Από όσο μπορώ να κρίνω, ο πωλητής πρέπει να είναι ο David McGee.
 
WOW!

Απο RG #5

RG: Can you remember what happened to The Master and Anaconda, two titles that were reportedly going to be released by Software Projects but never materialised?
SF: The Master was a game by Dave McGee, an ex-Imagine programmer who was a bit of a goth at the time (we all were!) and favoured a top hat for meetings. Anyway, The Master was going to be published by Software Projects but he fell out with Tommy Barton (a businessman who put money into Software Projects) even after Software Projects had the cover artwork done in its style. He tried to sell it to Thor but Paul McKenna wasnʼt interested. He then took it round all the games companies in UK until he eventually found someone to buy it from him.

Dave McGee became partners with John Robinson and founded Reptile Industries Ltd, which was a small Liverpool based developer (named after The Sisters of Mercy track, Reptile House). Its first title was a sophisticated Spectrum 128Kb shoot-em-up called Anaconda (named after another Sisters track, naturally). Dave programmed and John created some excellent Spectrum graphics. After a bit of legal wrangling with Software Projects the game was shelved.
 
Και μια δημοπρασία αφιερωμένη στον Wally:

3050 δολλάρια για ένα X360.

Και μάλιστα των 20 GB, που λογικά σημαίνει ότι σε 1-2 βδομάδες σοβαρής χρήσης το έχεις στο τσεπάκι το RROD. :P

Διαβάστε την ιστορία του και τον λόγο που πήγε τόσο ψηλά εδώ.
 
Και μια δημοπρασία αφιερωμένη στον Wally:3050 δολλάρια για ένα X360.

Και μάλιστα των 20 GB, που λογικά σημαίνει ότι σε 1-2 βδομάδες σοβαρής χρήσης το έχεις στο τσεπάκι το RROD.

Διαβάστε την ιστορία του και τον λόγο που πήγε τόσο ψηλά εδώ.
έφτασε τα 3000 δολλάρια! πάντως μου φαίνεται πολύ ύποπτη δημοπρασία,είναι δυνατόν να πουλάνε ένα τεκμήριο δικης? πρώτη φορά το ακούω,αυτά δεν τα κρατάνε σε αρχεία?
 
geoanas είπε:
Εξαιρετικά overpriced κατά την γνώμη μου. Να μερικές τιμές που είναι αρκετά κοντά στην πραγματικότητα του Ebay για όλα αυτά:

$250-300: Border Down l.e.: Segadirect with mouse pad Used but looks new.

$100-150: Karous: Segadirect with telephone card NEW

$100-150: Exelica: Segadirect with telephone card and Poster NEW

$150-200: Under Defeat l.e.: Segadirect with OST CD and Poster NEW

$100: Psyvariar 2: Segadirect with badge (not open) Used but looks new

$80: Ikaruga: Used but looks new

$30: Gunbird 2: Used but looks new

$100-150: Shikigami no shiro 2 l.e.with OST CD audio: Segadirect with telephone card Used but looks new

$50: Rez: Used but looks new

$100-150: Chaos Field: Segadirect with Special Bonus CD NEW

$100-150: Trizeal: Segadirect with towel and CD Audio NEW

$100-150: Radirgy: Segadirect with telephone card NEW

$60: Mars Matrix: Used but looks new

$80: Zero Gunner 2: Used but looks new

$30: Giga Wing: Used but looks new

$60: Giga Wing 2: Used but looks new

$50: Out Trigger Boxed: with mouse Used but looks new, no spine card

$100- : Bakuretumuteki Bangaioh: Used but looks new, no spine card

$30: Macross M3: Used, no spine card

$30- : Gunbird 2: Used but looks new, no spine card

Ακόμα και τα μέγιστα να υπολογίσει κάποιος, όλα αυτά μαζί κοστίζουν γύρω στα $2100, όχι $3500 που ζητάνε. Και με λίγη υπομονή, μπορείς να τα βρεις και φτηνότερα, πχ εγώ πήρα το Mars Matrix για $35.
 
Ο δεύτερος είναι κλέφτης ! (γι αυτό και τον ανέφερα).

Όσο αφορά την πρώτη δημοπρασία, πρόκειται (ίσως) για την σπανιότερη cart του Atari.
 
geoanas είπε:
Ο δεύτερος είναι κλέφτης ! (γι αυτό και τον ανέφερα).Όσο αφορά την πρώτη δημοπρασία, πρόκειται (ίσως) για την σπανιότερη cart του Atari.
ναι οντως. η πλακα ειναι πως την περασμενη εβδομαδα, ο τυπος ειχε προς πωληση μονο την κασετα, αλλα μετα απο μερες βρηκε και το κουτι και εκει ειναι που αρχισαν να πεφτουν τα χιλιαρικα στην δημοπρασια... ελεος ομως
 
asemnos είπε:
ΑχαχαΧΑΧαχΑΧΑΧαΧΑχΑ

λεει πως η κουκλα ειναι δικης του/της κατασκευης με διαφορα μπιχλιμπιδια απο το 1920... now that makes sense...

κλωστες, κουβαρια, κουμπια, βελονες και ολα τα συναφη ειναι ΡΕΤΡΟ! οποτε μπορουμε και εμεις να κανουμε ενα γλυπτο με σπασμενα G&W και να βγαλουμε τα αντερα μας :P :P:P
 
asemnos είπε:
http://global.ebay.com/MITS_Altair_8800_computer_manuals_in_UK/170467616416/item
Απο πολλούς θεωρείται το πρώτο pc. Φαντάσου να τον έδειχνε να λειτουργεί...
Το είχα στο Watching - Έκλεισε στα $5,682 !!!

Και το έχω στη Wish List μου!!! Α ρε τα φράγκα μου μέσα... Μπορεί να μην έχω τα λεφτά αλλά τουλάχιστον μπορώ να έχω ...όνειρα - αυτά είναι τσάμπα! :)
 
Πίσω
Μπλουζα