Οι φίλοι μας...τα ζώα!

Δεν ήξερα, αλλά βρίσκω λογικό, ότι οι πρωτόπλαστοι τον χειμώνα αντικαθιστούσαν το φύλλο συκής με ρετάλια από φλοκάτες, αν και το μικροσκοπικό του Μεταξόπουλου δεν τον ζεσταίνει, απλώς τον προστατεύει από το να ξεφτιλιστεί. Αλλά ο όφις μόνο φίλος τους δεν ήταν. Προσωπικά θα έβρικα τον Παράδεισο βαρετό αλλά σ' εκείνους άρεσε, και τον έχασαν εξ αιτίας του.

Το χιμπατζάκι δεν θα έπρεπε να φοράει γαντάκια στα πόδια του αντί παπούτσια? Τι σόι τετράχειρο είναι?
 
Ας ελπίσουμε ότι αυτό δεν ήταν ένα ακόμη εξώφυλλο εν όψει Πάσχα....
 
Έχω βγάλει πολλές φωτογραφίες κατά καιρούς με δέντρα να φυτρώνουν από κεφάλια ανθρώπων, αλλά ούτε εγώ δεν θα έβγαζα μία που να δείχνει κεφάλι διαπερασμένο από αεροπλάνο σαν σουβλάκι.
 
Άμα έχει ποντίκια το σπίτι της δεν βάζει φάκες? (Αν και με τόσα γατόσκυλα μάλλον δεν χρειάζεται). Δεν σκοτώνει κουνούπια και μύγες? Πλάσματα της φύσης δεν είναι κι αυτα? Αλλά σκυλιά και γατιά κυρίως βλέπω να έχουν οι φωτογραφίες. Και άλλα όμορφα ζώα άντε και κανένα φίδι για φωτογράφηση. Δεν είδα καμιά φιλόζωη σταρ να υμνεί τους αρουραίους και να φωτογραφίζεται με την αγαπημένη της κατσαρίδα.
 
Άμα έχει ποντίκια το σπίτι της δεν βάζει φάκες? (Αν και με τόσα γατόσκυλα μάλλον δεν χρειάζεται). Δεν σκοτώνει κουνούπια και μύγες? Πλάσματα της φύσης δεν είναι κι αυτα? Αλλά σκυλιά και γατιά κυρίως βλέπω να έχουν οι φωτογραφίες. Και άλλα όμορφα ζώα άντε και κανένα φίδι για φωτογράφηση. Δεν είδα καμιά φιλόζωη σταρ να υμνεί τους αρουραίους και να φωτογραφίζεται με την αγαπημένη της κατσαρίδα.

Μα τα γατιά, οι κάτοικοι στα νησιά, τα είχαν (ακόμα και σήμερα τα έχουν δηλαδή) για να κυνηγούν τα έντομα και τα ποντίκια. Έχω δει μια υπέροχη μαύρη γάτα στη Σκόπελο να έχει τσακώσει ένα ποντίκι και επειδή, είχα σταματήσει και τη χάζευα, με κοιτούσε πολύ θυμωμένα. Σου λέει "έχει γούστο να μου το πάρει από το στόμα". Το λατρεμένο μου Κουρελάκι (η γατούλα μου που την έχασα πριν ένα μήνα ακριβώς), όταν το βρήκα σε κακό χάλι στο νησί και το έκανα καλά, οπότε και το κράτησα, μου έφερνε στο σπίτι δώρα και φώναζε κιόλας "νιάου, νιάου" για να βγω στην αυλή να τα δω. Πεταλουδίτσες, ακριδούλες, σαμιαμίδια... Μια φορά είχε φέρει ένα πουλάκι πολύ μικρό. Της το πήρα από το στόμα, αλλά ήταν πολύ αργά. Ίσως είχε πέσει από την φωλιά του και το Κουρελάκι το μάζεψε. Τα κουνούπια, οι μύγες και οι κατσαρίδες είναι βρώμικα έντομα. Αν ποτέ κάποια κατσαρίδα μπει στο σπίτι, τα γατιά είναι αυτά που με ειδοποιούν. Περιφέρονται γύρω-γύρω από το σημείο που έχει μπει το έντομο, πάνε από εδώ, πάνε από εκεί, μυρίζουν. Καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Μιλάμε όμως, για μέσα στο σπίτι. Έξω στη φύση, συνήθως δεν πείραζα και δεν πειράζω κανένα έντομο αν και κάποια τα σιχαίνομαι, όπως τις ακρίδες. Δε με ενοχλούν και δεν τα ενοχλώ. Πολλές φορές τα παρακολουθώ, όπως τα μυρμήγκια που μου αρέσει να τα βλέπω. Μια φορά στην αυλή στο νησί, ήταν μια ψόφια ακρίδα. Τα μυρμήγκια την μάζευαν σιγά-σιγά. Ένα κομμάτι της προσπάθησαν να το πάρουν, αλλά δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ, γιατί τους είχε πέσει μέσα σε μια γουβίτσα ανάμεσα στις πλάκες του κήπου. Ήταν απίστευτη η προσπάθεια που έκαναν. Πήγαν κι άλλα να βοηθήσουν τα πρώτα. Όταν κατάφεραν και έβγαλαν το κομμάτι από τη γουβίτσα, δεν ξανάκαναν το ίδιο λάθος. Τα υπόλοιπα κομμάτια τα πήγαν από άλλη μεριά. Είχαμε χαζέψει με τον άντρα μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα