Οι 10 πιο αγαπημένες ταινίες της δεκαετίας 80!

1. Οργισμένο είδωλο ( εκπληκτική ταινία, Σκορτσέζε υπέροχος και ο Ντε Νίρο και πολύ καλή εμφάνιση του Τζο Πεσι)
2. Έξαψη ( εξαιρετικό νέο νουάρ με μια θεσπέσια Κάθλιν Τέρνερ και υπέροχη υπόθεση)
3. E.T. ( ταινία που τη βλέπεις απολαυστικά σε όποια ηλικία και εάν είσαι)
4. Aliens ( Εξαιρετική ταινία δράσης και επιστημονικής φαντασίας με μια Σιγκούρνι Γουίβερ να απογειώνει το ρόλο που την έκανε σταρ)
5. Σχέσεις Στοργής ( μια ταινία συγκινητική, αστεία, γλυκιά και ταυτόχρονα πικρή. Ρεσιτάλ ερμηνείας από όλους τους πρωταγωνιστές με κορωνίδα την αγαπημένη μου Σίρλεϊ Μακλειν και άψογο σεγόντο από το Τζακ Νίκολσον)
6. Ο Σημαδεμένος ( εξαιρετική ταινία με τον Αλ Πατσίνο στο στοιχείο του εξαιρετικό σε έναν ρόλο που ταυτίστηκε, ενώ πανέμορφη και θαυμάσια και η Μισέλ Φάιφερ στο ρόλο που την έκανε γνωστή)
7. Φοβερό αντιπολεμικό δράμα με πολύ καλές παρουσίες από όλους όμως κατ' εμέ η ιστορία και τα μηνύματα έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία από εμένα)
8. Επικίνδυνες Σχέσεις ( Ταινία που προσωπικά με συγκλόνισε όταν την είδα. Πολύ καλή σκηνοθεσία, όμως θεωρώ πως η ταινία είναι ταινία ερμηνειών. Η Γκλεν Κλοουζ απογειώνει την εξαιρετική της πορεία στα 80s ίσως στον δυσκολότερο ρόλο της καριέρας δίνει μια ερμηνεία ρεσιτάλ. Ο Τζον Μάλκοβιτς παίζει υπέροχα με αυτό το παγωμένο βλέμμα και ταυτόχρονα πολύ σαδιστικό. Φυσικά και η Μισέλ Φάιφερ αποδυκνύει πόσο καλή ηθοποιός είναι πανέμορφη και ταυτόχρονα τόσο αθώα και εγκρατης αλλά και τόσο παθιασμένη. Στα πρώτα βήματα τους ο Κιάνου Ριβς και η Ούμα Θέρμαν, ο πρώτος κάπως παράταιρος ενώ η δεύτερη σε θετική παρουσία. Το φινάλε μοναδικό)
9. Η εκλογή της Σόφη ( Μέριλ Στριπ στο ρόλο της καριέρας της ρεσιτάλ ερμηνείας... Και μόνο για την επίμαχη σκηνή αξίζει συγχαρητήρια... Ιδιαίτερα δυνατή ταινία)
10. Γορίλες στην ομίχλη ( Ταινία με πολλά μηνύματα για τα ζώα και τη συμπεριφορά των ανθρώπων προς αυτά... Η ταινία βρυθει μηνυμάτων καί μόνο για αυτό αξίζει παρακολούθησης. Στα συν και η δυνατή ερμηνεία της Σιγκούρνι Γουίβερ που είναι η ψυχή της ταινίας)
Με τυχαία σειρά
 
7.Platoon
1. Οργισμένο είδωλο ( εκπληκτική ταινία, Σκορτσέζε υπέροχος και ο Ντε Νίρο και πολύ καλή εμφάνιση του Τζο Πεσι)
2. Έξαψη ( εξαιρετικό νέο νουάρ με μια θεσπέσια Κάθλιν Τέρνερ και υπέροχη υπόθεση)
3. E.T. ( ταινία που τη βλέπεις απολαυστικά σε όποια ηλικία και εάν είσαι)
4. Aliens ( Εξαιρετική ταινία δράσης και επιστημονικής φαντασίας με μια Σιγκούρνι Γουίβερ να απογειώνει το ρόλο που την έκανε σταρ)
5. Σχέσεις Στοργής ( μια ταινία συγκινητική, αστεία, γλυκιά και ταυτόχρονα πικρή. Ρεσιτάλ ερμηνείας από όλους τους πρωταγωνιστές με κορωνίδα την αγαπημένη μου Σίρλεϊ Μακλειν και άψογο σεγόντο από το Τζακ Νίκολσον)
6. Ο Σημαδεμένος ( εξαιρετική ταινία με τον Αλ Πατσίνο στο στοιχείο του εξαιρετικό σε έναν ρόλο που ταυτίστηκε, ενώ πανέμορφη και θαυμάσια και η Μισέλ Φάιφερ στο ρόλο που την έκανε γνωστή)
7. Φοβερό αντιπολεμικό δράμα με πολύ καλές παρουσίες από όλους όμως κατ' εμέ η ιστορία και τα μηνύματα έχουν πολύ μεγαλύτερη σημασία από εμένα)
8. Επικίνδυνες Σχέσεις ( Ταινία που προσωπικά με συγκλόνισε όταν την είδα. Πολύ καλή σκηνοθεσία, όμως θεωρώ πως η ταινία είναι ταινία ερμηνειών. Η Γκλεν Κλοουζ απογειώνει την εξαιρετική της πορεία στα 80s ίσως στον δυσκολότερο ρόλο της καριέρας δίνει μια ερμηνεία ρεσιτάλ. Ο Τζον Μάλκοβιτς παίζει υπέροχα με αυτό το παγωμένο βλέμμα και ταυτόχρονα πολύ σαδιστικό. Φυσικά και η Μισέλ Φάιφερ αποδυκνύει πόσο καλή ηθοποιός είναι πανέμορφη και ταυτόχρονα τόσο αθώα και εγκρατης αλλά και τόσο παθιασμένη. Στα πρώτα βήματα τους ο Κιάνου Ριβς και η Ούμα Θέρμαν, ο πρώτος κάπως παράταιρος ενώ η δεύτερη σε θετική παρουσία. Το φινάλε μοναδικό)
9. Η εκλογή της Σόφη ( Μέριλ Στριπ στο ρόλο της καριέρας της ρεσιτάλ ερμηνείας... Και μόνο για την επίμαχη σκηνή αξίζει συγχαρητήρια... Ιδιαίτερα δυνατή ταινία)
10. Γορίλες στην ομίχλη ( Ταινία με πολλά μηνύματα για τα ζώα και τη συμπεριφορά των ανθρώπων προς αυτά... Η ταινία βρυθει μηνυμάτων καί μόνο για αυτό αξίζει παρακολούθησης. Στα συν και η δυνατή ερμηνεία της Σιγκούρνι Γουίβερ που είναι η ψυχή της ταινίας)
Με τυχαία σειρά
 
Κουιζ : Η ταινία με τις περισσότερες ουρές στα ταμια το 80' ήταν τα γκουνις ποια ήταν την δεκαετία του 90' ; πανευκολο
 
Μπα πως και δεν είχα ανακαλύψει το παρόν thread;
Έχω όμως μια απορία, εννοούμε τις δέκα πιο αγαπημένες ταινίες των 80ς που βλέπαμε τότε και τις ξαναβλέπαμε και τις ματαξαναβλέπαμε επειδή ήτανε στη μόδα και το βίντεο ή ταινίες των 80ς που εκτιμήσαμε αργότερα; Για παράδειγμα το "Κράμερ εναντίον Κράμερ" πρέπει να το έχω δει πέντε έξι φορές μη σου πω και εφτά αλλά έχω να το δω ξανά πάνω από εικοσιπέντε χρόνια και δεν με τραβάει να το ξαναδώ. Τότε όμως το βλέπαμε και το ξαναβλέπαμε για το δράμα και τον καταπληκτικό Ντάστιν Χόφμαν. Α, μόλις τώρα είδα ότι τελικά η ταινία γυρίστηκε το 1979 απλά εμείς την είχαμε ξεζουμίσει στα μισά των 80ς.
Λοιπόν:
1. Stand by me - 1986
2. Indiana Jones - Raiders of the lost Ark 1981 (1981 μεν αλλά το βίντεο έβγαζε καπνούς παίζοντας το ξανά και ξανά από το 85 μέχρι το 88)
3. Back to the future - 1985
4. Police Academy - 1984
5. Rambo the first blood - 1982 (ρε τι είχε τραβήξει αυτό το βίντεο)
6. E.T. - 1982
7. Indiana Jones and the temple of doom - 1984
8. Η Λάμψη - 1980
9. Top Gun - 1986
10. A fish called Wanda - 1988
Όλες οι παραπάνω επιλέχθηκαν με βάση την συχνότητα που τα έβλεπα και παρόλο ταύτα δεν τα είχα βαρεθεί.
Συμπεράσματα:
1. Η δεκαετία του ογδόντα ήταν η δεκαετία που οι ταινίες περιπέτειας εξελίχθηκαν πολύ. Αληθινή περιπέτεια χωρίς να θυμίζει βίντεο κλιπ και να ζαλίζεσαι.
2. Το βίντεο που είχαμε τότε (ένα Gruding) ήταν απίστευτα γερό.
 
^^^
Ουτε μια δεν εχω δει απο αυτες τις εξι.
Βαλε μου απο τη δεκαετια του '50 να σου πω! :D
 
Δύσκολο να διαλέξω ανάμεσα σε Wrath of Khan και The Thing...
 
^^^
Ουτε μια δεν εχω δει απο αυτες τις εξι.
Βαλε μου απο τη δεκαετια του '50 να σου πω! :D
big-goal-of-the-year-is-to-start-watching-older-movies-v0-b3n04dzm9z9a1.jpg
Εδώ τι διαλέγετε, μόνο μια . Είναι δύσκολο να διαλέξεις εδώ έχουμε αριστουργηματα
 
Εδώ τι διαλέγετε, μόνο μια . Είναι δύσκολο να διαλέξεις εδώ έχουμε αριστουργηματα

Εννοειται πως ειναι αδυνατον να διαλεξουμε μονο μια! Θα σου πω τις δικες μου αγαπημενες βαζοντας στο Νο 1 αυτη που μου αρεσει περισσοτερο και παει λεγοντας...

1. Dial M for murder
2. Gaslight
3. Rebecca
4. The birds
5. Rear window
6. Strangers on a train
 
Εννοειται πως ειναι αδυνατον να διαλεξουμε μονο μια! Θα σου πω τις δικες μου αγαπημενες βαζοντας στο Νο 1 αυτη που μου αρεσει περισσοτερο και παει λεγοντας...

1. Dial M for murder
2. Gaslight
3. Rebecca
4. The birds
5. Rear window
6. Strangers on a train
Mονο την πρώτη δεν έχω δει από αυτές που αναφέρεις, είναι όλες μια και μια , δεν είναι σαν του 80' που υπάρχει το καλό, το κακό και το μέτριο.
 
Mονο την πρώτη δεν έχω δει από αυτές που αναφέρεις, είναι όλες μια και μια , δεν είναι σαν του 80' που υπάρχει το καλό, το κακό και το μέτριο.

Τo Dial M for murder βασιζεται σε θεατρικο εργο και το σεναριο του ειναι ευφυεστατο. Κραταει τον θεατη σε αγωνια μεχρι το τελευταιο λεπτο, στην κυριολεξια. Πρωταγωνιστει η πανεμορφη Γκρεϊς Κελυ.
Δες το με την πρωτη ευκαιρια.
 
Για μένα ναμπερ ουαν το "Σιωπηλός Μάρτυς" (rear window). Στο νούμερο δύο θα βάλω το Tokyo Story για την πολύ συγκινητική ιστορία, αριστούργημα που σου λέει πολλά για την ιαπωνική κουλτούρα. Στο τρία θα συμφωνήσω με την Bambinella για το Dial up a murder την ευφυή σκηνοθεσία του Χίτσκοκ, απογειώνει το σενάριο. Όσο για την Grace Kelly η προσωπική μου άποψη είναι ότι ήταν καλλονή με εκπληκτικό βλέμμα (Σκορπιός βλέπεις) και αρμονικότατα χαρακτηριστικά, μαζί με Χεντι Λαμαρ και την Άβα Γκάρντνερ νομίζω ότι συνθέτουν την Τοπ τριάδα καλλονής.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Διαλεχτε και από τις δύο αυτές λιστες
images (31).jpegαρχείο λήψης (22).jpeg
 
Πίσω
Μπλουζα