Ορατότης μηδέν (1970)

butch_cassidy

Retro Member
Αντιδράσεις
55
Τρομερή ταινία. Αρέσει-δεν αρέσει ο Φώσκολος ήταν μεγάλο ταλέντο και μας έδωσε πολύ ωραίες ταινίες εκείνη την εποχή είτε ως σκηνοθέτης είτε ως σεναριογράφος μόνο (Με φόβο και πάθος, Κατηγορώ τους ανθρώπους, το χώμα βάφτηκε κόκκινο κλπ.).

Μακάρι να είχαμε και σήμερα έναν Φώσκολο στον ελληνικό κινηματογράφο. Οι ταινίες αυτές βλέπονται άνετα τόσα χρόνια μετά.

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
477
Ο Φώσκολος πραγματικά ξεκίνησε πολύ καλά στο σινεμά. Δεν παύει να υπάρχει μια υποβόσκουσα υπερβολή στις ταινίες του εκείνης της εποχής (ακόμα και στη συγκεκριμένη, τα φέρετρα που το κύμα βγάζει στην παραλία), αλλά τα επόμενα χρόνια ήταν που το ξεχείλωσε...

domniki

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
352
Έχω ξεκινήσει να βλέπω τις παλιές ταινίες του Κούρκουλου. Μέχρι τώρα έχω δει το "Κατηγορώ του ανθρώπους", "Κοινωνία ώρα μηδέν", "Ορατότης μηδέν", "Ένας μεγάλος έρωτας" και "Ενα γελαστό απόγευμα". Οι 2 πρώτες είναι σε σενάριο Φώσκολου και σκηνοθεσία Ντίνου Δημοπουλου, ενώ το "Ορατότης μηδέν" είναι σενάριο-σκηνοθεσία Φώσκολου. Ο Φώσκολος στις 2 πρώτες περιορίστηκε, με την καλή έννοια όμως, από τον σκηνοθέτη, ενώ στην 3η ταινία "αφιέρωσε"...ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει με τον Δημόπουλο, το έκανε όταν είχε και την σκηνοθεσία :)

Για να μην παρεξηγηθώ, λατρεύω τον παλιό Φώσκολο, και σε συνδυασμό με Ντίνο Δημόπουλο, Κούρκουλο και την υπόλοιπη παρέα (Ζ. Τσαπελης, Αγ. Αντωνόπουλος, Φλ. Ζάννα, Τζ. Ρουσέα, κ.α.) μας έχουν δώσει υπέροχες ταινίες!

Μήπως θυμάται κανείς σε ποιά ταινία πατάει μια μπουλντόζα το χέρι του Κούρκουλου? Δεν είναι σε καμία από αυτές που είδα :(

antonovar

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
654
domniki είπε:
Έχω ξεκινήσει να βλέπω τις παλιές ταινίες του Κούρκουλου. Μέχρι τώρα έχω δει το "Κατηγορώ του ανθρώπους", "Κοινωνία ώρα μηδέν", "Ορατότης μηδέν", "Ένας μεγάλος έρωτας" και "Ενα γελαστό απόγευμα". Οι 2 πρώτες είναι σε σενάριο Φώσκολου και σκηνοθεσία Ντίνου Δημοπουλου, ενώ το "Ορατότης μηδέν" είναι σενάριο-σκηνοθεσία Φώσκολου. Ο Φώσκολος στις 2 πρώτες περιορίστηκε, με την καλή έννοια όμως, από τον σκηνοθέτη, ενώ στην 3η ταινία "αφιέρωσε"...ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει με τον Δημόπουλο, το έκανε όταν είχε και την σκηνοθεσία :) Για να μην παρεξηγηθώ, λατρεύω τον παλιό Φώσκολο, και σε συνδυασμό με Ντίνο Δημόπουλο, Κούρκουλο και την υπόλοιπη παρέα (Ζ. Τσαπελης, Αγ. Αντωνόπουλος, Φλ. Ζάννα, Τζ. Ρουσέα, κ.α.) μας έχουν δώσει υπέροχες ταινίες!

Μήπως θυμάται κανείς σε ποιά ταινία πατάει μια μπουλντόζα το χέρι του Κούρκουλου? Δεν είναι σε καμία από αυτές που είδα :(
Είναι η ταινία "η ζουγκλα των Πολεων" με τον Κ.Πρέκα του 1970.......Δεν είναι με τον Κουρκουλο

domniki

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
352
Ευχαριστώ antonovar! Έχεις δίκιο, την βρήκα την ταινία και θα την δω :)

drberto

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
Σκηνοθετικα/σεναριακα λαθη

1)Στην απολογια του ο πλοιοκτητης Ηροδοτος Ριχτερ λεει:"το πλοιο ξεκινησε απο το Λαγκος της Νιγηριας,επιασε στο Καταρ και συνεχισε για Πειραια.Μετα τη Μαλτα η τρικυμια ηταν φοβερη..."Αφου το πλοιο πηγαινε για Πειραια απο Καταρ,πως ειναι δυνατον να επεσε σε τρικυμια μετα τη Μαλτα;Η Μαλτα δεν βρισκεται στη διαδρομη Καταρ-Πειραιας!

2)Κι αφου το ναυαγιο εγινε καπου κοντα στη Μαλτα,πως η διασωση και η περισυλλογη εγινε απο ελικοπτερα Sikorsky της ελληνικης πολεμικης αεροποριας (αυτα που φαινονται στην αρχη) κι οχι απο ιταλικα;Αλλα και οι νεκροι κι ο δασωθεις αντι να μεταφερθουν στα κοντινοτερα ιταλικα νοσοκομεια,μεταφερθηκαν στην Αθηνα και το ΚΑΤ;

elephadas

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
3.365
1. Από το 1967 μέχρι το 1975 η διώρυγα του Σουέζ ήταν κλειστή, οπότε ένα πλοίο που έκανε τη διαδρομή Κατάρ - Πειραιάς περιέπλεε την Αφρική και έμπαινε στη Μεσόγειο από το Γιβραλτάρ. Άρα περνούσε (χονδρικά) από Μάλτα. Τώρα τι νόημα έχει ένα πλοίο να πάει μπρος - πίσω από Νιγηρία στο Κατάρ και μετά Πειραιά είναι άλλη ιστορία... δεν είμαι μεγαλοεφοπλιστής κι έτσι δεν ξέρω πώς αποφασίζουν τα δρομολόγια

2. Διότι ο προϋπολογισμός της ταινίας δεν σήκωνε ταξιδάκια σε Ιταλία ή πληρωμή Ιταλών ηθοποιών ώστε ο Ευαγγελισμός να παίζει το ρόλο του ιταλικού νοσοκομείου L'Annunciazione

drberto

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
1. Από το 1967 μέχρι το 1975 η διώρυγα του Σουέζ ήταν κλειστή, οπότε ένα πλοίο που έκανε τη διαδρομή Κατάρ - Πειραιάς περιέπλεε την Αφρική και έμπαινε στη Μεσόγειο από το Γιβραλτάρ. Άρα περνούσε (χονδρικά) από Μάλτα. Τώρα τι νόημα έχει ένα πλοίο να πάει μπρος - πίσω από Νιγηρία στο Κατάρ και μετά Πειραιά είναι άλλη ιστορία... δεν είμαι μεγαλοεφοπλιστής κι έτσι δεν ξέρω πώς αποφασίζουν τα δρομολόγια

2. Διότι ο προϋπολογισμός της ταινίας δεν σήκωνε ταξιδάκια σε Ιταλία ή πληρωμή Ιταλών ηθοποιών ώστε ο Ευαγγελισμός να παίζει το ρόλο του ιταλικού νοσοκομείου L'Annunciazione
Ναι οντως σχετικα με το 1 το αναφερει στην ταινια ο καπετανιος Α.Αντωνοπουλος στη συζητηση του με τον Κατρακη-Ριχτερ οτι το Σουεζ ηταν κλειστο.Το ειδα κι εγω τωρα.Σχετικα με το 2,μπορουσαν να βαλουν ιταλικα αυτοκολλητα στα ελικοπτερα και ιταλικες πινακιδες στο νοσοκομειο και τα ασθενοφορα,οπως πχ στις πολεμικες ταινιες εβαφαν τανκς με συμβολα των ναζι για να παραστησουν τα γερμανικα τανκς και στα κτηρια εβαζαν την περιφημη επιγραφη "Kommandatur" διπλα στη σημαια των ναζι.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπλουζα