Οργισμένη γενιά (1972)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Οργισμένη γενιά (1972)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CF%81%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7_%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%AC

Μια ταινία σε σκηνοθεσία του Μεμά Παπαδάτου με την Μαρία Αλιφέρη και τον Φάνη Κερανίδη. Στο τραγούδι η Δήμητρα Γαλάνη.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται to video έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φερτε μου μια κατοσταδα bow emoticons!

Εγραψες!

Ο λαος απαιτει και πλανα με την Αλιφερη! :)
 
Την είχε προβάλει πριν μερικά χρόνια ή το EXTRA3 ή το TEMPO. Δεν ήξερα ότι η πρωταγωνίστρια ήταν η Αλιφέρη. Το τέλος της είναι συγκλονιστικό.
 
tzias57 είπε:
Το τέλος της είναι συγκλονιστικό.
Όντως. Για δείτε το......

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

όσο για τις απαιτήσεις του λαού τον παρακαλώ πολύ (τον λαό να είναι συγκρατημένος)


Μου χα χα!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Φερτε μου μια κατοσταδα bow emoticons!Εγραψες!

Ο λαος απαιτει και πλανα με την Αλιφερη! :)
Φυσικά δεν μπορούσαμε Άλκη να αγνοήσουμε και το αίτημα του λαού!

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ζητώ συγνώμη από τους Αλιφερο-φανς,αλλα η ταινια αυτη μου φανηκε απιστευτα κακη!
 
johnalepou είπε:
Ζητώ συγνώμη από τους Αλιφερο-φανς,αλλα η ταινια αυτη μου φανηκε απιστευτα κακη!
Συμφωνώ απόλυτα! Την είχα δει κάποτε, σε ένα μικρό κανάλι και κόντεψε να με πάρει ο ύπνος. Ποιό ήταν το νόημα του έργου; και γιατί πήγαινε, με αγγελοπουλικούς ρυθμούς; :(
 
Δεν εχω αποψη για την ταινια αλλα το τελος ηταν απιστευτα καλογυρισμενο και οντως φοβερο!

Ωραιο το πλανο που πιανει τη μηχανη να τρεχει στον δρομο απο μακρια, συγκλονιστικο το χαμογελο της ψυχοραγουσας Αλιφερη καθως και το χαμηλωμα των ματιων του Κερανίδη.

Το τραγουδι δενει τη σκηνη και δινει τη τελικη νοτα.

Ο Κερανίδης τι απεγινε ως ηθοποιος?
 
αναζητηση τιτλου ταινειας

παιδια καλησπερα θα θελα τα φωτα σας ψαχνω μια ταινεια στην οποια η τελευταια σκηνη ειναι οτι μια κοπελλα η οποια ειναι ερωτευμενη με ενα αγορι που δεν το θελει η μανα της φευγουν με μηχανη και αυτη η μηχανη πεφτει ακι σκοτωνονονται και οι 2 πρωταγωνιστες η πρωταγωνιστρια ειναι ξανθια πρεπει να ειναι η συντζανη ή η βαλσαμη η ταινεια ειναι εγχρωμη και παλια θυμαται καποιος τον τιτλο?
 
μηπως λες την ταινια "Οργισμενη γενια"; πρωταγωνιστει η Μαρια Αλιφερη

κοιταξε αυτο το θεμα
 
τελειωνει ετσι αυτη η ταινεια?
 
σκοτωνονται οι 2 νεοι,μητερα ομως δεν υπαρχει.Μονο η γιαγια της κοπελας ζει και ο πατερας του νεαρου,αυτος ειναι που δε θελει την κοπελα για το γιο του.Ειχαν παντρευτει κιολας αλλά χωρισαν(δε θυμαμαι αν πηραν διαζυγιο) ,προς το τελος συμφιλιωθηκαν ομως επιστρεφοντας στο σπιτι ετρεχαν πολυ με την μηχανη και δεν ειδε το εμποδιο που υπηρχε στο δρομο,ετσι σκοτωθηκαν

Οπως σου εγραψα και πιο πανω,ριξε μια ματια στο θεμα που υπαρχει ηδη,μπορει κατι να θυμηθεις
 
ναι τελικα αυτη ειναι σε ευχαριστω πολυ το μονο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει πουθενα αυτουσια αλλα σε ευχαριστω παρα πολυ ετσι και αλλιως
 
dimosx είπε:
ναι τελικα αυτη ειναι σε ευχαριστω πολυ το μονο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει πουθενα αυτουσια αλλα σε ευχαριστω παρα πολυ ετσι και αλλιως
χαιρομαι που βοηθησα και βρηκες τον τιτλο της ταινιας που εψαχνες :)
 
Καλή ταινία. Την παρακολούθησα πρόσφατα σε τοπικό κανάλι της ΘΕΣΣΑΛΙΑς . Την είδα με ενδιαφέρον. Ξεχωρίζουν οι ερμηνείες των νεαρών τότε πρωταγωνιστών Φάνη Κερανίδη και Μαρίας Αλιφέρη. Η τελευταία αναφέρεται στους τίτλους της ταινίας σαν Μαρία Αλειφεροπούλου .... κι έλεγα, ποιά μου θυμίζει; ποιά μου θυμίζει; Στα συν της ταινίας η μουσική του Γιάννη Σπανού και ένα δυό τραγούδια με τη Δήμητρα Γαλάνη. Το δυσάρεστο τέλος σπάνιο για ελληνική ταινία.
 
Μία από τις καλύτερες στιγμές της κατά τα άλλα μέτριας ταινίας είναι τα μουσικά κομμάτια σε στίχους Κώστα Κωτούλα και μουσική Γιάννη Σπανού. Εδώ παρουσιάζονται το "Πόσα ζήσαμε μαζί" και το "Τι αγάπη".

1. Πόσα ζήσαμε μαζί.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπάνιες φωτογραφίες από την ταινία και τη συμμετοχή της στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης εδώ.
 
Πίσω
Μπλουζα