Ο Αντώνης Λεκόπουλος στο Greek Retro Maniax

DINO όταν προλάβει να είσαι σίγουρος ότι θα μπει μόνος του να γράψει (είχαμε ήδη ανταλλάξει mails από τα γενοφάσκια του GRM). Πρόκειται για έναν ιδιαίτερα σεμνό και πολυάσχολο άνθρωπο όπως πολύ σωστά τονίζει ο joe, τον οποίο κατανοώ πλήρως. Κι εγώ καταπιάνομαι καθημερινά με 15 διαφορετικά πράγματα και ξέρω πόσο δύσκολο είναι.

Συνιστώ πάντως ανεπιφύλακτα σε όλους τους ενδιαφερόμενους την εκπομπή "Σιδερένια Άλογα". Δεν ξέρω φίλο μηχανόβιο που να ακούει ραδιόφωνο και να μην έχει να πει παρά μόνο τα καλύτερα λόγια!
 
joe είπε:
Παιδες αν και δεν ημουν ποτε φαν του πιξελ και αναλογων περιοδικων, ειχα την χαρα τα τελευταια 2 χρονια να συνεργαζομαι με τον Λεκο. Αν δεν εχετε δει την ανταποκριση που περιμενατε οφειλεται πιστευω αποκλειστικα στο υπερβολικα φορτωμενο του προγραμμα και οχι σε σνομπαρισμα. Ο Αντωνης ειναι ενας απο τους πιο ευγενικους και τυπικους ανθρωπους που εχω συνεργαστει. Απλα εχει πηξει. Δεν δουλευει απλα στο ΜΟΤΟ αλλα ειναι υπευθυνος για ολες τις παραγωγες πολυμεσων της εταιρειας και καπακι και εκπομπη στο ραδιο του ΣΚΑΙ (σιδερενια αλογα) οποτε ειμαι σιγουρος πως οταν βρει το χρονο θα ασχοληθει δεοντως.

Πλακα πλακα ενω βλεπομασταν και μιλαγαμε καθημερινα, αν και ηξερα πως ειχε παρελθον σε τεχνικες εκδοσεις ειδικου τυπου, δεν ηξερα πως ηταν τοσο cult φιγουρα.

Δειγμα πως καθολου ψωνισμενος δεν ειναι.
Πραγματικα ωραια νεα φιλε Joe.

Σε διαβεβαιω οτι πολλοι φιλοι εδω μεσα περιμενουν ενα μικρο σχολιο του για το Pixel-era.

Αν μη τι αλλο,μπορεις να διαβιβασεις τους χαιρετισμους μας :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρα να εικασω οτι καποιες θεωριες περι κακων σχεσεων με την Compupress δεν ισχυουν.

Καλη φαση!
 
Καλά κρασιά,το είχα διαβάσει 20+ μέρες αυτό και είχα ξεχάσει να το αναφέρω εδώ τελικά !

Well done Nemo ! :thumbup:


σ.σ Αν και βλέπω ένα σχετικό ενθουσιασμό για το Bloodrayne 2,και φυσικά γούστα είναι αυτά,εντούτοις για μένα συνεχίζεται ακάθεκτη η κακή ποιότητα τίτλων-δώρων από το περιοδικό,τους τελευταίους 7-8 μήνες....
 
manos426f είπε:
Αν και βλέπω ένα σχετικό ενθουσιασμό για το Bloodrayne 2,και φυσικά γούστα είναι αυτά,εντούτοις για μένα συνεχίζεται ακάθεκτη η κακή ποιότητα τίτλων-δώρων από το περιοδικό,τους τελευταίους 7-8 μήνες....
Γούστα είναι αυτά όντως. Εσύ προφανώς νοσταλγείς την εποχή που δίνανε αβέρτα adventures. :p
 
Γιατί άσχημα ήταν τα "Penubra" και το "Europa Universalis III" που έδωσαν?
 
Ενημερωτικά, βγήκε το τεύχος!
 
Το πήρα λοιπόν το τεύχος....

Πραγματικά δε θέλω να γίνομαι κακός,ειδικά σε τέτοια θέματα,αλλά,οφείλω να υπογραμμίσω ότι σ' αυτή τη σειρά κειμένων,η διαφορά ανάμεσα στα 3 προηγούμενα άρθρα του Ανδρέα-Παρασκευά Τσουρινάκη και σ' αυτό του Λεκόπουλου,είναι μάλλον προφανής.

Δε ξέρω αν φταίει τ' ότι ο Λεκόπουλος απείχε τόσα χρόνια από το χώρο,δε ξέρω αν φταίει τ' ότι αναφέρει πράγματα που ήταν μάλλον ήδη αρκετά γνωστά,δε ξέρω αν φταίει η μεγάλη προσδοκία που είχε δημιουργηθεί για τη στήλη αυτή,αλλά πρέπει να πω ότι έμεινα με μια γλυκόπικρη γεύση τελικά.

Γλυκιά,διότι διάβασα τον Λεκόπουλο ύστερα από αρκετά χρόνια ξανά και πικρή,διότι η στήλη μου έβγαλε έναν αέρα του στυλ "άντε να γράψουμε 6-7 πράγματα να τελειώνουμε",συν το γεγονός ότι ήταν σαφέστατα άναρχη στα περιεχόμενά της κι έδειχνε να θέλει,αν μη τι άλλο,ένα ακόμη τεύχος στη διάθεση του συγκεκριμμένου αρθρογράφου,για να είναι σαφώς πιο άρτια και πιο στρωτή.

Όμως,όπως αναφέρει κι ο Πατρίκος στο editorial του περιοδικού,υπήρξε προηγούμενη απαίτηση από τον Λεκόπουλο να μη μπει το παραμικρό "χέρι" στα γραφόμενά του,συνεπώς δε μπορώ να κατηγορήσω το περιοδικό γι' αυτό το τελευταίο που ανέφερα...

Anyway,σε κάθε περίπτωση ήταν ευχάριστη η επιστροφή του ("σκουριασμένου" ;;; ) Λεκόπουλου κι αναμένω τη συνέχεια της στήλης,μια και ομολογώ ότι μέχρι στιγμής εξακολουθώ να τη θεωρώ εξώφθαλμα ελλειπή,με μεγάλο μέριος της διαδρομής του περιοδικού να μην έχει μνημονευτεί καν έως τώρα,αλλά ίσως είναι νωρίς ( ; ) ακόμη.

Είδωμεν...
 
Εγώ έχω σταματήσει την αγορά του PC master, γιατί αποφάσισα να περιορίσω τα πολλά περιοδικά, λόγω συνθηκών, αλλά και για διάφορους άλλους λόγους. Για παράδειγμα, τα games που ήταν ένας σοβαρός λόγος για την αγορά του περιοδικού, είναι συνήθως μάπα, και σύν τοις άλλοις τα βάζουν πλέον σε αυτό το άθλιο χαρτάκι που δέν κάνει ούτε για σουβέρ. Ήθελα πολύ να διαβάσω τα άρθρα του Τσουρινάκη, δυστυχώς όμως τα έχασα, και λογικά θα χάσω και αυτό με τον Λεκόπουλο μιάς και βλέπω ότι όπως λές, είναι όπως το περίμενα. Ανάλατο.

Έχω πολύ μεγάλη συλλογή απο PC Master, που ξεκινάει απο το τέυχος 2 (το πρώτο το έχασα κάπου), και μάλλον έφτασε η εποχή που θα το παρατήσω, αφού πιά δέν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό. Τα reviews στο internet είναι καλύτερα και πιό φρέσκα, οι στήλες έχουν καταντήσει παρωδία και ο αέρας αλλαγής που -θεωρητικά- θα έφερνε ο Κουβόπουλος δέν με συγκίνησε. Νομίζω πως είναι πιά και για μένα καλύτερο να μείνω με τις καλές αναμνήσεις, παρά να ξοδέυω τα ευρώ μου για να εκνευρίζομαι. Δέν περίμενα πάντως να μείνουμε στην Ελλάδα με ένα και μόνο περιοδικό (υπάρχουν και άλλα, καταλαβαίνετε όμως τι λέω) , και να μήν το αγοράζω ούτε και αυτό. Για μένα η 20ή επέτειος είναι και η τελετή λήξης ώς φαίνεται....
 
Πάντως εμένα το κείμενο του Λεκό μου άρεσε.

Μπορεί να είναι "άναρχο" ως σύνολο (αν και οι επιμέρους ενότητες είναι εντάξει κατά τη γνώμη μου), αλλά όταν έχεις τόσες αναμνήσεις, είναι δύσκολο να δείς απο που θα αρχίσεις και που θα τελειώσεις - άσε που δεν σε φτάνουν ούτε 2-3 τεύχη... (το έγραψε και ο ίδιος, ότι υπερέβη το λεκτικό όριο που του δόθηκε απο την σύνταξη).

Αρκετές λεπτομέρειες τις ξέρουμε απο "πρώτο χέρι" απο το γνωστό thread του insomnia, αλλά βγήκαν και ορισμένα άλλα "λαβράκια"... (π.χ. ότι ο Λεκό ήταν... πωλητής στο ACC, δεν θυμάμαι να είχε αναφερθεί κάπου στο παρελθόν !! :D )
 
trecool είπε:
Ενημερωτικά, βγήκε το τεύχος!
Μια και εχεις location: Θεσσαλονικη .

Θελεις να πεις οτι κυκλοφορησε το Pcmaster απριλιου στην Θεσσαλονικη ???

Γιατι μολις σημερα(24/3) κυκλοφορησε στην αθηνα συμφωνα με το PCM φορουμ.

(*)Btw σε κανα 2 κεντρικα περιπτερα που ρωτησα δεν ...
 
Ο Λεκό γράφει στο κείμενο του ότι έχει χάσει τα ίχνη του Βασίλη Κωνσταντίνου. Όποιος δεν βαριέται, ας του στείλει ένα email να του πει που ακριβώς μπορεί να διαβάσει το τελευταίο "Εδώ Λονδίνο". :)
 
Nemo είπε:
Μια και εχεις location: Θεσσαλονικη .Θελεις να πεις οτι κυκλοφορησε το Pcmaster απριλιου στην Θεσσαλονικη ???

Γιατι μολις σημερα(24/3) κυκλοφορησε στην αθηνα συμφωνα με το PCM φορουμ.

(*)Btw σε κανα 2 κεντρικα περιπτερα που ρωτησα δεν ...
Πάντα στην επαρχία πολλά περιοδικά κυκλοφορούν νωρίτερα απ'την Αθήνα.

Απλό παράδειγμα: Τα τηλεοπτικά περιοδικά κυκλοφορούν Πέμπτη, στην επαρχία, και Παρασκευή στην Αθήνα.

Προφανώς για να προλαβαίνουν να κυκλοφορούν έγκαιρα σε όλη την Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά ναι. Χθες 24/3 στις 10:00 το πρωί το τεύχος 234 του Απριλίου ήταν στα περίπτερα.
 
Other_Reality είπε:
Εγώ έχω σταματήσει την αγορά του PC master, γιατί αποφάσισα να περιορίσω τα πολλά περιοδικά, λόγω συνθηκών, αλλά και για διάφορους άλλους λόγους. Για παράδειγμα, τα games που ήταν ένας σοβαρός λόγος για την αγορά του περιοδικού, είναι συνήθως μάπα, και σύν τοις άλλοις τα βάζουν πλέον σε αυτό το άθλιο χαρτάκι που δέν κάνει ούτε για σουβέρ. Ήθελα πολύ να διαβάσω τα άρθρα του Τσουρινάκη, δυστυχώς όμως τα έχασα, και λογικά θα χάσω και αυτό με τον Λεκόπουλο μιάς και βλέπω ότι όπως λές, είναι όπως το περίμενα. Ανάλατο.
Έχω πολύ μεγάλη συλλογή απο PC Master, που ξεκινάει απο το τέυχος 2 (το πρώτο το έχασα κάπου), και μάλλον έφτασε η εποχή που θα το παρατήσω, αφού πιά δέν προσφέρει τίποτα ουσιαστικό. Τα reviews στο internet είναι καλύτερα και πιό φρέσκα, οι στήλες έχουν καταντήσει παρωδία και ο αέρας αλλαγής που -θεωρητικά- θα έφερνε ο Κουβόπουλος δέν με συγκίνησε. Νομίζω πως είναι πιά και για μένα καλύτερο να μείνω με τις καλές αναμνήσεις, παρά να ξοδέυω τα ευρώ μου για να εκνευρίζομαι. Δέν περίμενα πάντως να μείνουμε στην Ελλάδα με ένα και μόνο περιοδικό (υπάρχουν και άλλα, καταλαβαίνετε όμως τι λέω) , και να μήν το αγοράζω ούτε και αυτό. Για μένα η 20ή επέτειος είναι και η τελετή λήξης ώς φαίνεται....
Το Pcmaster ειναι φανερα βελτιωμενο με την ελευση Κουβοπουλου -κατα την ταπεινη μου γνωμη .

Δεν λεω και εγω δεν διαβαζω καθολου με το ιδιο κεφι το Pcm σε σχεση με 15 χρονια πριν ,ασε που πολλες φορες υπαρχουν αρθρα/στηλες που τα προσπερναω χωρις να ριξω ουτε μια ματια ,ενω παλια το ξεζουμιζα , διαβαζα και τις διαφημισεις που λεει ο λογος .

Αλλα αυτο δεν το αποδιδω τοσο στο περιοδικο και τους συντακτες του οσο στην προσωπικη διαθεση ,την φθορα και την αλλη οπτικη που βλεπεις τα πραγματα με τον καιρο

Τωρα αν για καποιον σημαντικοτατο ή μονο κριτηρια αγορας ειναι τα παιχνιδια

που το συνοδευουν .... τι να πω ???

Μαλλον απλα εxoυμε εθιστει σε καταναλωτικες συμπεριφορες τυπου: αγοραζω την εφημεριδα για τα extra και πεταω την εφημεριδα .....

-No offence Other_Reality

-Sorry για το Off topic btw
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως κι αλλους θα τους ξινισει το κείμενο του Λεκό ,

αντικειμενικα παντα :p

moto0028z.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo, +1 για την βελτίωση που έχει δείξει τελευταία το PCM μετά την αλλαγή αρχισυντάκτη. Όσο για το γεγονός ότι ο κακόμοιρος ο Λεκό έχει πάθει Alzheimer και γράφει και μερικές χαζομάρες στο τέλος του άρθρου του, τι να κάνουμε...ο χρόνος είναι αμείλικτος για όλους.
 
Με πείσατε. Μετά από πολλά χρόνια (θυμάμαι ότι το τελευταίο τεύχος που είχα πάρει είχε σαν dream machine έναν Athlon μονοπύρηνο...... ) θα ξαναπάρω το pcm, ίσως για τελευταία φορά. Απλά για να δω τις αλλαγές που λέτε.

Ελπίζω να μη τσαντιστώ πάλι.

Όσο για τα games που δίνει, θυμάμαι το πρώτο πράγμα που πάντοτε έκανα μόλις έπαιρνα το τεύχος ήταν να σκίσω τη ζελατίνα και να πετάξω στο πρώτο κάδο το συνοδευτικό cd μαζί με τη θήκη. Με εκνευρίζει αφάνταστα η πρακτική "Πάρε το DVD, ε, έχει και εφημερίδα μαζί".......
 
Δεν τα πετάω αλλά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και ποτέ...

Αν κάποια μέρα θελήσω να γίνω εκνευριστικός, θα κάνω submit στα IBM coverdiscs του TOSEC όλα τα CD του PCM από 1996 και μετά. :p
 
Πίσω
Μπλουζα