Ο Αντώνης Λεκόπουλος στο Greek Retro Maniax

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.790
Αντιδράσεις
1.727
Αγαπητοί φίλοι,

Από σήμερα έχουμε την τιμή να βρίσκεται μαζί μας ένας άνθρωπος, ο οποίος στην πραγματικότητα δε χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις. Ο Αντώνης Λεκόπουλος με την ανεκτίμητη προσφορά του στο θρυλικό περιοδικό Pixel άφησε για πάντα ανεξίτηλο το στίγμα του στην εν Ελλάδι πληροφορική (και στο gaming βεβαίως-βεβαίως!) της δεκαετίας του '80...κι αποτελεί σίγουρα ένα από τα καλληλότερα άτομα που θα μπορούσαν να μας μεταφέρουν στο πνεύμα της εποχής!

Toν ευχαριστούμε θερμά που αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας και ευελπιστούμε να μοιραστεί μαζί μας τις αναμνήσεις του τόσο γύρω από το περιοδικό (και πιθανά να μας σχολιάσει περιστατικά / καταστάσεις που θυμάται από τη δημιουργία συγκεκριμένων τευχών), όσο φυσικά και να διατυπώσει τις απόψεις του επί παντός επιστητού. :)

Καλωσόρισες και πάλι αγαπητέ Αντώνη! Σε παραπέμπω στη υπογραφή μου! ;)
 
...τι άλλο να προσθέσω εγώ σε αυτά που έχει ήδη πεί ο Aeon ;

...σίγουρα αποτελεί ξεχωριστή χαρά να έχουμε κοντά μας αυτόν που πολλοί απο εμάς (μαζί και εγώ φυσικά) θεωρούμε ως τον πλέον αγαπητό συντάκτη του "δικού μας" περιοδικού, του Pixel.

...λοιπόν, νομίζω ότι μία περίσταση όπως αυτή, απαιτεί κάτι εξίσου ξεχωριστό... όπως ένα ακόμα release τεύχους του Pixel, που στην προκειμένη περίπτωση είναι το τεύχος 25.

...δώστε βάση:

- Εκτός απο τις καθιερωμένες στήλες όπως το "Εδώ Λονδίνο", έχουμε παρουσίαση του πρώτου Spectrum κάτω απο τον... ζυγό της Amstrad. :D

- Pro-test του Thor.

- Συνεντεύξη Κανελλόπουλου "εφ' όλης της ύλης" (με τις αξέχαστες "μπηχτές" περί... "φυστικέμπορων" και "σαλαμέμπορων" :D ), αλλά και ρεπορτάζ για την αποχώρηση του θρύλου της Ελληνικής Silicon Valley, Νικόλαου "Mr. Chips" Λουκίδη !!

- Φοβερό κόμικ απο τον Χρήστο Δόγα !!

- Special Review του Elite, του περίφημου "game of a lifetime", που αποτελεί για εμένα και για πολλούς ακόμα, ό,τι καλύτερο πέρασε απο τα χέρια μου στον τομέα των computer games. Το συναρπαστικό είναι ότι κάθε έκδοση έχει και τα δικά της διαφορετικά μικρά μυστικά και "τερτίπια", πράγμα που με έκανε απο μικρό να θέλω να τις δοκιμάσω όλες. Οσες δεν κατάφερα να παίξω τότε, τις εξομοίωσα αργότερα - εκτός απο μία... αλλά να μην ανοίξω τώρα συζήτηση για το Elite γιατί θα μας βρεί η νύχτα...

- Επιπλέον έχουμε και τα "Hints & Tips", αφιέρωμα στα Disk Drives, Software Reviews, "Γνωριμία με το CP/M", Test του Multiface One.

Τι κοινό έχουν τα παραπάνω; Μα τα έχει επιμεληθεί ο Αντώνης Λεκόπουλος, φυσικά. :D

Ο Αντώνης, όπως είχε πεί και ο ίδιος, ήρθε στην Compupress τον Απρίλιο του '86. Για πρώτη φορά εμφανίστηκε το όνομά του "επίσημα" πλέον στο "ρόστερ" της συντακτικής ομάδας του Pixel τον Ιούνιο του '86, και σε τεύχη όπως αυτό του Σεπτεμβρίου είναι πλέον κάτι παραπάνω απο αισθητή η παρουσία του μέσα απο τα άρθρα του με το γνωστό, ξεχωριστό στυλ.

Ειναι απο αυτό το τεύχος που θα ξεκινήσουν τα φοβερά Hints & Tips (τρίβουν τα χέρια τους οι απανταχού gamers) και επιπλέον, επίσης ξεκινώντας απο αυτό το τεύχος, ο Αντώνης αναλαμβάνει αποκλειστικά τα Software Reviews για τον επόμενο ενάμιση χρόνο περίπου (άλλο που δεν θέλουμε εμείς !! :D ).

...όπως καταλαβαίνετε σας περιμένει πολύ ανάγνωση, γι' αυτό εμπρός μαρς !!

...το τεύχος αυτό θα ήθελα να το αφιερώσω σε δύο ανθρώπους:

Στον Aeon, για το πολύ καλό forum του (που το έστησε σε χρόνο μηδέν !!) και τις ασταμάτητες προσπάθειές του να διαφυλάξει όλα αυτά τα πράγματα που -δεν- πρέπει να ξεχαστούν...

...και φυσικά στον ίδιο τον Αντώνη Λεκόπουλο, για όσα μας έδωσε και για τις ξεχωριστές στιγμές που μας χάρισε, μέσα απο το Pixel.

Αντώνη, σε ευχαριστούμε !!

...και φυσικά, ορίστε και το link. :D
 
Kserei kaneis pou vrisketai twra o Mr "Edw Londino" Kwnstantinou?

I stili tou itan to kalitero,gia mena,kommati tou periodikou....
 
Wally, στο γνωστό thread του insomnia, ο Αντώνης είχε πεί (μεταξύ σοβαρού και αστείου ίσως), πως ο Κωνσταντίνου είναι ακόμα στο Λονδίνο !!

...συγκεκριμένα, είπε: "ε καλά, Εδώ Λονδίνο, ακόμα εκεί πρέπει να είναι". :D
 
Χαιρετισμούς στον Αντώνη από ένα παλιό του "συμπολεμιστή":D

Χαιρετισμούς και προς όλους εσάς απο τον υπεύθυνο παραγωγής και σκιτσογράφο του Pixel εκείνης της εποχής.

Χρήστος Δόγας
 
Kαλωσόρισες στην παρέα μας συνονώματε! Τα σκίτσα σου έχουν αφήσει εποχή!

Ψάχνουμε τα πρώτα τεύχη του Pixel για σκανάρισμα (1-9). Γνωρίζεις κανέναν από Αθήνα που να τα έχει ακόμα διατηρημένη σε καλή κατάσταση ή προτείνεις να απευθυνθούμε κατευθείαν στην Compupress;
 
Θα ψαξω, στο δικό μου αρχείο. Τα περισσότερα τεύχη τα έχω μεταφέρει στις Βρυξέλλες (εδώ και 16 χρόνια), αλλά δεν θυμάμαι ποιά έχω και ποιά όχι. Εγώ ξεκίνησα να δουλεύω αργότερα στο περιοδικό(από το 15 :confused: :confused: ). Δώστε μου λίγο χρόνο και θα επανέλθω...
 
Σωστος!!!Ολοι μαζι αν αρχισουμε να σκαναρουμε καποια στιγμη θα φτασουμε στην ολοκληρωση των τευχων !!!Τελεια!!! :)
 
Ο Λεκοπουλος ειχε κανει ενα post στο Insomia αλλα εξαφανιστηκε...

ρε Theo αν μπορεσεις μπες στο IRC καναλι (GRNET #retromaniax) κανα βραδυ γυρω στις 22:00 (Ελλαδος :D )
 
Είχα την τύχη να κάνω μια εκπομπή στον games radio με τον μεγάλο Αντώνη Λεκόπουλο μάλιστα δε είχε υπογράψει ένα από τα pixels μου!! Τον ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να είναι καλά όπου και εάν βρίσκεται
 
tin exeis pouthena recorded agapite rigardie?
 
Μάλλον όχι … θα ρωτήσω τον μάνο
 
Παιδιά να ρωτήσω κάτι;

Ο Αντώνης Λεκόπουλος τελικά εμφανίστηκε στο site; Ή τελευταία φορά που ακούσατε (ακούσαμε) ήταν στο insomnia ;
 
εχει χαθει απο το προσκηνιο ,νομιζω οτι ο μανος εχει επαφες μαζι του
 
Ο Αντώνης είναι πολλά χρόνια εκδότης των 2 τροχών... αλλά μάλλον θα το γνωρίζετε αυτό
 
Δυο λόγια θα σας πω...Ποιος Λεκόπουλος? :D
 
Παντως για να πω και την κακια μου :D

Οταν ενα site ξεκινα με πρωτο στοχο την αφιλοκερδη ψηφιοποιηση-διατηρηση καποιας δουλειας...μου φαινεται παραξενο (μου καθεται ασχημα μαλλον) οτι οι original δημιουργοι της δουλειας αυτης,οι οποιοι και προσκληθηκαν, δεν εκαναν ουτε ενα reply...
 
Δεν εχεις και αδικο...Ομως εξαρταται απο πολλα αυτο.
 
@Wally +1

Μακάρι να μην είναι έτσι , αλλα έχω την αίσθηση οτι οι μόνοι νοσταλγοί αυτής της εποχής είναι οι παρόντες .... ;)

Απο την άλλη, δικαιολογίες σίγουρα υπάρχουν, αλλα ένα γεία δεν σκότωσε κανέναν (σχεδόν) ποτέ :D
 
Πίσω
Μπλουζα