Ο Ζητιάνος (1982 ΥΕΝΕΔ)

Ο Μπιμπίλας δεν την βγάζει...

 
Αφεντάκη!!! ο Ζήτουλας!!!

[video=youtube;-IbVIqDQMJg]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ανεστης Βλαχος: Απο τους καλυτερους ηθοποιους που εβγαλε ποτε αυτος ο τοπος.

Οποιο ρολο ερμηνευε, ηταν παντα καταπληκτικος. Για τη συγκεκριμενη σειρα, ο καλυτερος Ζητιανος που θα μπορουσα ποτε να φανταστω.
 
Μεστή ερμηνεία και δύναμη ψυχής στον ρόλο του Ζητιάνου. Θα συμφωνήσω το δίχως άλλο!!!
 
Δύο αυθεντικές φωτογραφίες από τη σειρά

 


199.jpg
199.jpg

198.jpg
198.jpg
 
Σε λιγες μερες ξεκινα στην ΕΡΤ2 και ο Ζητιάνος της ΥΕΝΕΔ σε επαναληψη, μετα απο σχεδον 25 χρονια απο την τελευταια φορα που προβληθηκε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε λιγες μερες ξεκινα στην ΕΡΤ2 και ο Ζητιάνος της ΥΕΝΕΔ σε επαναληψη, μετα απο σχεδον 25 χρονια απο την τελευταια φορα που προβληθηκε!
συμφωνα με το προγραμμα τα επεισοδια ξεκινουν την Πεμπτη 30 Αυγουστου στις 12:00

oz.JPG
 
ειχα πολλα χρονια να δω τη σειρα και ομολογω οτι το πρωτο επεισοδιο ηταν συγκλονιστικο : o πατερας (εφυγε η μανα λιγες ωρες μετα τη γεννα για να παει να πλυνει και τ'αφησε να τα φυλαξει -οπως αποδειχτηκε λιγα λεπτα αργοτερα- ο λυκος ο παΤΕΡΑΣ τους) που αντι να ειναι χαρουμενος που απεκτησε επιτελους 2 γερα παιδια προκαλεσε σοβαρες βλαβες στα νεογεννητα για να τα νοικιασει μετα στο ζητιανο (ετσι ξεκιναει η ιστορια του καημενου του Μουντζουρη). Πως κρατηθηκε η γυναικα και δεν εστειλε τον ασπλαχνο πατερα στα θυμαρακια; ας εκανε το καλο κι ας εχανε μετα τα λογικα της..  

το εικονιζομενο παιδακι που το ειχε ο ζητιανος στην αρχη του επεισοδιου επαιξε και σε αλλες σειρες; 

ozitianos.JPG
 
αυτό δυστυχώς ήταν πολύ συνηθισμένο παλιά και υπήρχαν οι Γκραβαρίτες που επίτηδες προκαλούσαν αναπηρίες σε υγιή βρέφη για να γίνουν ζητιάνοι και να κάνουν περιουσία. Για αυτό εγώ δεν δίνω ποτέ λεφτά σε ζητιάνους. κυκλοφορούν διάφορες φρικτές ιστορίες στο facebook για γονείς που ναρκώνουν παιδιά με αλκοόλ ή ηρωίνη για να κοιμούνται συνέχεια όσο είναι στην ζητιανιά. καθόλου λύπηση αν θεν λεφτά να πάνε να δουλέψουν.
 
Πολυ καλη δουλεια. Ειδα το πρωτο επεισοδιο.

Παραλειπομενο:για να γραφω ολο το επεισοδιο διοτι η ΕΡΤ ειναι εντελως ασυνεπης στους χρονους προβολης, γραφω και τα προγραμματα πριν και μετα.

Λοιπον, μου αρεσε πολυ το Μικρο Σπιτι Στο Παγκρατι! Η Γερασιμιδου στον καλυτερο τηλεοπτικο ρολο της!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό δυστυχώς ήταν πολύ συνηθισμένο παλιά και υπήρχαν οι Γκραβαρίτες που επίτηδες προκαλούσαν αναπηρίες σε υγιή βρέφη για να γίνουν ζητιάνοι και να κάνουν περιουσία. Για αυτό εγώ δεν δίνω ποτέ λεφτά σε ζητιάνους. κυκλοφορούν διάφορες φρικτές ιστορίες στο facebook για γονείς που ναρκώνουν παιδιά με αλκοόλ ή ηρωίνη για να κοιμούνται συνέχεια όσο είναι στην ζητιανιά. καθόλου λύπηση αν θεν λεφτά να πάνε να δουλέψουν.
η ιστορια δηλαδη ειναι βγαλμενη απ τη ζωη, δυστυχως.. δειχνει την αφελεια των ανθρωπων στις κλειστες κοινωνιες και ποσο ευκολα μπορουν να πεσουν θυματα απο διαφορους επιτηδειους, τους "αρμεξε" ο ζητιανος ,εξαιρετικος ο Ανεστης Βλαχος αλλα και οι υπολοιποι ηθοποιοι, ξεχωριζει με τις ατακες του ο Χρηστος Ζορμπας ως Μαγουλας

Πολυ καλη δουλεια. Ειδα το πρωτο επεισοδιο.

Παραλειπομενο:για να γραφω ολο το επεισοδιο διοτι η ΕΡΤ ειναι εντελως ασυνεπης στους χρονους προβολης, γραφω και τα προγραμματα πριν και μετα.

Λοιπον, μου αρεσε πολυ το Μικρο Σπιτι Στο Παγκρατι! Η Γερασιμιδου στον καλυτερο τηλεοπτικο ρολο της!
τα επεισοδια εχουν ανεβει ολα στο αρχειο της ΕΡΤ ,οποιος θελει να τα δει : http://archive.ert.gr/?s=Ο+Ζητιάνος+&cat=256
 
Γενικα οι ανθρωποι στην επαρχια εκεινα τα χρονια ζουσαν σε ημιαγρια κατασταση. Ακου να σακατευουν γερα παιδια, να τους καταστρεφουν τη ζωη δηλαδή, για να γινουν επιτυχημένα ζητιανακια!! Σφιγγεται η καρδια μου σε αυτή τη σκεψη.
 
Γενικα οι ανθρωποι στην επαρχια εκεινα τα χρονια ζουσαν σε ημιαγρια κατασταση. Ακου να σακατευουν γερα παιδια, να τους καταστρεφουν τη ζωη δηλαδή, για να γινουν επιτυχημένα ζητιανακια!! Σφιγγεται η καρδια μου σε αυτή τη σκεψη.
εγω ανατριχιασα οταν ειδα μετα απο χρονια ξανα το πρωτο επεισοδιο, ευτυχως που δεν εδειχναν λεπτομερειες σχετικα με το τι ακριβως εκανε στα νεογεννητα ο ανεκδιηγητος πα-τερας .. Σιγουρα ηταν πολυ δυσκολα τοτε τα χρονια ειδικα στα χωρια αλλα οχι και να σακατεψεις το ιδιο σου το αιμα για να βγαλεις λεφτα, αλλα θα μου πεις ακομα και σημερα οι γονεις κανουν διαφορα στα παιδια τους και ειναι και μορφωμενοι σε συγκριση με την τοτε εποχη...
 
μα και σήμερα γίνονται παρόμοια πράγματα, όχι σε τέτοιο επίπεδο (ευτυχώς) αλλά πόσα παλληκάρια ξέρω, 25 χρονών, που έχουν διάφορα ψυχολογικά, και οι ίδιοι και οι γονείς κάνουν ότι μπορούν για να πάρουν Ι5 από τον στρατό και να πάρουν σύνταξη;και να περνάνε την μέρα τους τριγυρνώντας άσκοπα εδώ κι εκεί και πίνοντας φραπέδες και καπνίζοντας τσιγάρα;ήξερα ένα παιδί στην Ρόδο που, προφανώς, είχε σχιζοφρένια και άκουγε φωνές τα πόδια του με πληγές αλλά το πάλευε το παιδί υπηρετούσε την θητεία του κανονικά έστω Ι4 αλλά μπράβο του!μάλιστα στον στρατιωτικό νόμο υπάρχει παράγραφος που τιμωρεί τον αυτοτραυματισμό με σκοπό την ανικανότητα άρα κάποιοι το κάνουν!
 
Να βλέπεις όλα τα επεισόδια...να φτάνεις στο τελευταίο 13ο και 5 ή 10 λεπτά πριν τελειώσει να στο κόβει η ΕΡΤ2 για να δείξει συνέντευξη Καμμένου!!! Ε δεν υπάρχει αυτό!!! :takethat:
 
Να βλέπεις όλα τα επεισόδια...να φτάνεις στο τελευταίο 13ο και 5 ή 10 λεπτά πριν τελειώσει να στο κόβει η ΕΡΤ2 για να δείξει συνέντευξη Καμμένου!!! Ε δεν υπάρχει αυτό!!! :takethat:
Φαγανε το τελευταιο τεταρτο. Για την ακριβεια, το σφαξανε στην ψυχρα χωρις να λογαριασουν ουτε για μια στιγμη εμας που παρακολουθούσαμε τη σειρα και τους πληρωνουμε κιολας. Προειχε βλέπετε, η συνεντευξη του Καμμενου..... :sealed:

Παντως εγω ειδα το κομματι που δεν προβληθηκε μεσα από το αρχειο της ΕΡΤ, θελοντας και μη.

Τελικα ειτε μιλαμε για δεκαετια του '80, ειτε για σημερα, οι κρατικοδίαιτοι υπεύθυνοι, μονο υπεύθυνοι δεν είναι. Αναξιοι και μονο!

-------------------------------

Εν τελει αυριο στις 12:00' το μεσημερι θα επαναπροβληθει το 13ο και τελευταιο επεισοδιο της σειρας λογω του σημερινου πετσοκόμματος.

Το πρωτο επεισοδιο της σειρας Τ' αναποδα θα προβληθεί αμεσως μετα το τελος του Ζητιανου, δηλαδή γυρω στις 12:30'.
 
Πίσω
Μπλουζα