Ο Ιππότης της Ασφάλτου (Knight Rider)

Η Καλυτερη σειρα της ελλινικης τηλεορασης....με αυτα μεγαλωσαμε...Ξεκινησα να βλεπω ολα τα επισοδεια ενα ενα...απο την αρχη!....Θυμαμαι τι ονειρα εκανα μικρος...που ονειρευομουν πως οταν μεγαλωσω θα παρα και γω τον ΚΙΤΤ!!...
 
knight-rider-02.jpg


Knight_Rider.jpg


Ο παλιός είναι αλλιώς! Δώστε μας πίσω τον παλιό Μάικλ Νάιτ!
 
Για αυτο και δεν επιασε ο καινουργιος,ισως επειδη διαλεξαν λαθος μαρκας αμαξι ή η αφελεια του ομιλουντος αυτοκινητου "περναγε" μονο στα 80ς.
 
Και ο παλιός KITT εξωτερικά δεν ήταν κάτι το τρομέρο...μια Pontiac Trans Am ήταν(που κυκλοφορούσε αρκετά στην 80s πλούσια U.S.A).Σίγουρα όμως στα παιδικά μας μάτια έμοιαζε εξωπραγματική (εξωτερικά,να μην αναφέρω την κονσολά,το τιμόνι κτλ.)

Σάφως όμως πιο όμορφος από την Shelby Mustang.
 
Και σημερα στις 18:45 απο το Star ξεκινανε και τα καινουργια επεισοδια.

Ευκαιρια για οποιον δεν το εχει δει!!
 
Θυμάμαι την ημέρα που άρχισε η προβολή του ΚΙΤΤ στην Ελλάδα...

Είχα πάει σε ένα θείο μου και κάθησα μέχρι αργά το βράδυ (μικρό παιδί τότε, πήγαινα για υπνο πολύ νωρίς) και όταν πήγα να φύγω κάποια στιγμή μου είπε ο θείος μου "κάτσε να δούμε ένα καινούριο με ένα αυτοκίνητο που ξεκινάει τώρα στην τηλεόραση" και έτσι είδα το πρώτο επεισόδιο και φυσικά έπαθα πλάκα! :D

Ήταν πιστεύω για όλους η αγαπημένη μας σειρά...

Και κάτι ακόμα... θυμάστε τη σειρά "Boy meets world" που έπαιζε και στην Ελλάδα στα μέσα της δεκαετίας του '90; Ήταν σχολική σειρά που είχε κάνει μεγάλη επιτυχία (κάτι σαν το "Πριν χτυπήσει το κουδούνι"). Ο διευθυντής λοιπόν του σχολείου δεν ήταν άλλος από τον William Daniels, δηλαδή τον... ΚΙΤΤ! Όσοι το βλέπατε, ίσως θυμάστε τη χαρακτηριστική φωνή του.
 
Από : http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=138696&cid=11

" Στο νοσοκομείο ο David Hasselhoff

Για πέμπτη φορά αυτόν τον χρόνο, ο διάσημος ηθοποιός, ο οποίος αγαπήθηκε μέσα από τη σειρά «Baywatch», David Hasselhoff, νοσηλεύτηκε σε άσχημη κατάσταση στο νοσοκομείο.

Ως γνωστόν, ο ηθοποιός αντιμετωπίζει χρόνιο πρόβλημα αλκοολισμού και δεν είναι λίγες οι φορές που προσπάθησε να απεξαρτηθεί, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Τον David Hasselhoff βρήκε στο πάτωμα του σπιτιού του η 17χρονη κόρη του, Hayley, και τον μετέφερε στο νοσοκομείο.

Οι γιατροί δήλωσαν ότι βρήκαν στο αίμα του μεγάλη ποσότητα αλκοόλ, ενώ κοντινοί του άνθρωποι υποστηρίζουν ότι ο ηθοποιός έπινε επί τρεις μέρες συνεχόμενες, πριν τον βρει η κόρη του. "
 
Φοβερή σειρά για την εποχή της! Πάντως, σε μεγαλύτερη ηλικία είχα δει το πρώτο επεισόδιο όπου ο ήρωας είναι, ο Μάικλ Λονγκ. Η πλάκα είναι, οτι δεν πολυταίριαζε ο Νάιτ με τον Λονγκ(έτσι όπως έδειξαν τον πρώτο για λίγα λεπτά), αλλά τέλος πάντων. Από την στιγμή που εμφανίζεται ο ΚΙΤ, όλα αυτά είναι λεπτομέρειες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι λές τώρα ρε φίλε!

Εχω όλη τη σειρά, αλλά τη συγκίνηση που ένιωσα με την αυθεντική προβολή (και τους αυθεντικούς υπότιτλους), δεν λέγεται
 
Φοβερο....

Εσεις που εχετε την σειρα ή θυμαστε κατι παραπανω, γνωριζετε το επεισοδιο με τα δυο αυτοκινητα κιτ? Το ενα ο κιτ που ξερουμε και το αλλο ενα "κακο" αμαξι με ενα επισης κακο οδηγο που ηθελε να τους βλαψει.

Ηταν απο τα επεισοδια που ειχα φοβηθει λιγακι, γιατι ο κακος κιτ (που καπως αλλιως τον λεγαν) δεν εξολοθρευοταν με τιποτα και στο τελος αφου διαλυθηκε και τον παρατησαν σε εναν βουρκο με λασπονερα, το φως μπροστα του αναβοσβηνε (σημαδι πως ηταν ακομη "ζωντανο")

και στο επεισοδιο που μας εδωσε ο ford παλι κατι γινεται με τον κιτ. Τι???? :) ξερεις κανεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα είπε:
Φοβερο....
Εσεις που εχετε την σειρα ή θυμαστε κατι παραπανω, γνωριζετε το επεισοδιο με τα δυο αυτοκινητα κιτ? Το ενα ο κιτ που ξερουμε και το αλλο ενα "κακο" αμαξι με ενα επισης κακο οδηγο που ηθελε να τους βλαψει.

Ηταν απο τα επεισοδια που ειχα φοβηθει λιγακι, γιατι ο κακος κιτ (που καπως αλλιως τον λεγαν) δεν εξολοθρευοταν με τιποτα και στο τελος αφου διαλυθηκε και τον παρατησαν σε εναν βουρκο με λασπονερα, το φως μπροστα του αναβοσβηνε (σημαδι πως ηταν ακομη "ζωντανο")

και στο επεισοδιο που μας εδωσε ο ford παλι κατι γινεται με τον κιτ. Τι???? :) ξερεις κανεις?

Το κακό αυτοκίνητο ήταν ο KARR (Knight Automatic Roving Robot) το οποίο εμφανίζεται στην πρώτη και τρίτη σεζόν. Πράγματι, στην πρώτη το έριξαν από ένα γκρεμό στη θάλασσα (και νόμιζαν οτι είχε καταστραφεί) και στην τρίτη τον "ξέθαψε" ένας περίεργος. Τότε το καταστρέψανε αποδεδειγμένα και άναψε το λαμπάκι που λές, αλλά μάταια :) . Εγώ είχα φοβηθεί πολύ με τον Goliath, το τεράστιο φορτηγό.

Σε αυτό το επεισόδιο του ford ο kitt είχε καταστραφεί επειδή τον έριξαν μέσα σε τοξικά απόβλητα. Ήταν ένας από τους 2-3 τρόπους που μπορούσε να καταστραφεί η "μοριακή δομή" του. Στενοχώρια που είχαμε τότε!!!! Είχε μείνει μόνο ο σκελετός του αυτοκινήτου.
 
Ετσι έτσι...

Επίσεις πολύ καλό επεισοδειο είταν εκεινο οπου μετά απο ενα σοβαρό ατύχυμα ο Μαικλ αποφασιζει (προσορινά βέβεα) να τα παρατίσει, και να παντρευτεί μια όμορφη τραγουδιστρια. Οταν αυτή δολοφονείτε τοτε αλαζει αποφαση.
 
Θα μπορούσα να γράφτω ώρες για αυτή τη σειρά.

Η γυναίκα που παντρεύτηκε (και τη σκότωσαν κατά τη διάρκεια του γάμου - φρίκη) ήταν η πραγματική γυναίκα του, τότε. Ηταν πάρα πολύ σκληρή σκηνή και αν το προσέξετε, σε όλο το υπόλοιπο επεισόδιο ο Michael δείχνει πραγματικά θυμωμένος, πραγματικά όμως.

Και πριν από αυτό είχε εμφανιστεί σε άλλο ένα επεισόδιο της δεύτερης σεζόν, στο let it be me, όπου ήταν πρώην ζευγάρι και έβγαλαν τις τραγουδιστικές τους ικανότητες.
 
Τα επεισόδια αυτής της σειράς δεν ανήκουν μόνον στην σφαίρα των αναμνήσεων.

Μπορείτε να δείτε όλα από τον σύνδεσμο που σας πρότεινα παραπάνω...
 
maxouli είπε:
Η γυναίκα που παντρεύτηκε (και τη σκότωσαν κατά τη διάρκεια του γάμου - φρίκη) ήταν η πραγματική γυναίκα του, τότε.

Ομολογώ οτι δεν το ξερα.

Πάντος πολύ καλό το επεισοδειο , ένα επεισοδειο που διεφερε απο τα κλισε των άλλων επεισοδειων. Όχι οτι δεν μου άρεσαν και τα άλλα.
 
Ρε παιδια αληθεια γελαγαμε εκει τελη Δημοτικου αρχες Γυμνασιου με την αφελεια του ΚΙΤ και τον θεωρουσαμε καπως .... πολυ δευτερο/χοντροκομενο/ψευτικο .... θυμαμαι οτι καναμε οτι μιλαγαμε στα ρολογια μας και διναμε κατι εντολες τυπου "ΚΙΤ"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντος αφελεια την οποιο ιοθετουσαμε σαν πιτσιρικάδες. Αλλα προσεξτε ,μιλαω για τη δεκατια του 80 (εγώ τοτε πηγενα δημοτικό). Αργότερα οταν ξαναπέχτηκε η σειρα σε επαναληψη απο τον ΑΝΤ-1 ,δεν ασχολιουμουνα με αυτα, τα θεωρουσα ''νηπιακα''.

Αλλα μεγαλήτερη ψωρα εγω ειχα με τα χαρτάκια knight rider ,και μου κανει εντύποση που δεν ειχε ο φίλος με τις συλλογές σε χαρτακια.
 
Πίσω
Μπλουζα