Ο Μυστικός Σιδηρόδρομος - Les Voyages de Tortillard (1978)

Domniki είπε:
Μηπως κανενας θυμαται τον Σαιμον και τον μυστικο σιδηροδρομο? Ο Σαιμον ταξιδευε με τον τρενο σε κατι περιεργα μερη, ειχε μια φιλη την Στελλα (με μαλλια σχηματος κοκκινου αστεριου) και γενικα η ιστορια ηταν εντελως κουφη. Με την αδερφη μου σκεφτομασταν οτι ισως αν βλεπαμε την σειρα τωρα να καταλαβαιναμε τι γινοταν, αλλα τοτε που ειμασταν μικρες δεν βγαζαμε ακρη.
Έχει συζητηθεί.Φοβερή ψυχεδελική σειρά. Αν και όντως δεν καταλαβαίναμε τι γινόταν. Η κοπελιά με την κώμη σε σχήμα αστεριού ήταν νομίζω η Melanie, όχι Στέλλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Πολύ άσχημα τα νέα για την ΕΡΤ. Μα τόσο φτωχοί ήταν τότε βρε παιδί μου που δεν κρατάγανε τίποτα στο αρχείο; Ελπίζω αυτό να μη συμβαίνει πια σήμερα.
 
Όταν άρχιζε αυτή η σειρά , έξω άρχιζε σιγά - σιγά να σουρουπώνει και εκεί καταλάβαινα ότι για άλλη μια φορά άργησα να διαβάσω τα αυριανά μαθήματα μου!!! :icon_cry: Από τότε με αγχώνει λίγο......
 
Dominion είπε:
το πρωτότυπο ήτανε στα γαλλικα (καναδάς είναι γαλλική αποικία)
χαχα.. δεν νομίζω ότι αυτό θα το εκτιμήσουν πολύ οι Καναδοί :D

schizo είπε:
- Η κοπέλα με τα μαλλιά σε σχήμα αστεριού ονομάζεται Stella και εμφανίζεται με διαφορετικές μορφές (π.χ. σε κάποιο επεισόδιο σχετικό με τη θάλασσα έχει τη μορφή γοργόνας)
Ναι!! :) το θυμάμαι αυτό το επεισόδιο..

Ήτανε ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ κινούμενο σχέδιο. Κι εγώ το τοποθετώ γύρω στο '85.

Το παιδί που κατέβαινε στο υπόγειο της πολυκατοικίας κι εκεί τον περίμενε το τραίνο για ένα ακόμη φανταστικό ταξίδι..

schizo είπε:
με το συγκεκριμένο cartoon ψάχτηκα κι εγώ αρκετά (έως πολύ -μέχρι που έκανα ταξίδι για να συναντήσω το συνταξιούχο πλέον διαυθυντή παιδικού προγράμματος της ΕΡΤ εκείνης της εποχής-), αλλά τζίφος η υπόθεση. Δεν υπάρχει τίποτα.
Μην βασίζεσαι στην ΕΡΤ καλέ μου φίλε. Αυτοί δεν έχουν κρατήσει δικές τους παραγωγές (π.χ. τους Εμπόρους των Εθνών.. χαθήκαν για πάντα). Η δική μου συμβουλή είναι να βρεις ποιο είναι το καναδέζικο κανάλι παραγωγής, να επικοινωνήσεις μαζί τους (αυτοί αρχειοθετούν!!) και να τους εξηγήσεις πόσο σημαντικό είναι για σένα κι ότι η ψυχική σου γαλήνη εξαρτάται από αυτό. Ή τέλος πάντων να βοηθήσουμε κι εμείς..

Η ανάκτηση του "Μυστικού Σιδηρόδρομου" πρέπει να γίνει μια ιερή αποστολή κι επίσημη ρετροφορία (κατά το σταυροφορία).

Δημήτρης :user:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, φοβερή σειρά, θυμάμαι ότι την έβλεπα και ότι τη λάτρευα!

Μακάρι να βρεθεί, γιατί όποτε μπορώ, δείχνω και στα παιδιά μου τέτοιες σειρές...
 
χμ.. έστειλα μηνυματάκι τρελό στην TVOntario:

============================

Dear sir/madam,

Back in the '80s (most probably somewhere around 1984) your T.V. has broadcast a cartoon series titled "Les Voyages du Tortillard" (aka "the Secret Railroad"). It was a series of unique story-telling that has exited the imagination of many kids of the '80s, like myself. Every episode was a train-trip into a child's exited imagination and I remember my young self, looking forward to sit before the TV set and enjoy the fantastic ride.

In the last few years, we have seen many old series being re-issued, mostly u.s. productions, but apparently this is not the case for this outstanding, Canadian cartoon. Even information seems to be extremely scarce on the otherwise so very informative Internet.

The series was also broadcast on the Greek TV (ERT, now renamed ET) but a friend who approached them was rather disappointed to find out that they haven't kept anything in their archives. You understand that you are rather our last hope in our quest to recover any part of this amazing series.

I would like to ask you whether there is any way to obtain a copy of the original episodes of "Les Voyages du Tortillard" and of course I am willing to cover any costs.

I would like to thank you for your time and trouble,

==========================

far shot που λένε οι άγγλοι, όμως niet schieten is altijd mis (να μην ρίξεις, είναι πάντα αστοχία) που λένε οι ολλανδοί.. :)

Δημήτρης :user:
 
u never know,we might get lucky που λεει και η διαφημιση ;)
 
Σωστός ο Δημήτρης :thumbup:

Far shot μεν, αν πετύχουμε όμως κατι η παγκόσμια ρετροκοινότητα θα μας ευγνωμονεί ;)
 
Xεχε, κ'εγω ειχα ρωτησει σε καποιο αλλο thread για τον Μυστικο Σιδηροδρομο, αλλα με πληροφορησαν οτι δεν υπαρχει τιποτα. Αυτο που με παραξενευει ηταν οτι παρολο που δεν καταλαβαινα τι γινοταν, παντα εβλεπα τα επεισοδια με ενδιαφερον. Οταν προσφατα το συζητουσα με την αδερφη μου, μου ειπε οτι ισως αν την ξαναβλεπαμε σημερα, να καταλαβαιναμε κατι παραπανω. Θυμαμαι οτι τα ταξιδια ηταν εντελως σουρεαλιστικα, κατι σαν ονειρα, οπου ολα μπορει να συμβουν, τα πραγματα αλλαζουν σχημα και χρωμα απο την μια στιγμη στην αλλη, αλλα παντα τελειωναν με τον Σαιμον να επιστρεφει σωος.

Καλη επιτυχια Starbuck. Ελπιζω να εχεις καποια θετικη απαντηση απο τους Καναδους.
 
Αν υπάρχει ακόμα η εταιρία παραγωγής, να εισβάλουμε στα γραφεία τους και να πιάσουμε ομήρους !

Να ζητήσουμε να έρθουν κάμερες από κανάλια και να γίνει παγκοσμίως γνωστό το αίτημά μας,

να προβληθεί ξανά !

FREE THE SECRET RAILROAD !
 
Λυπάμαι που θα σας ξενερώσω:

============================

Thank you for contacting TVO.

Unfortunately, the broadcast rights for The Secret Railroad have expired; neither DVD nor VHS copies are available from TVO.

Regards,

Customer Relations

============================

βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως θα παρατήσουμε την ανέλπιδη ρετροφορία.. θα παλέψουμε μέχρι τέλους, οι ξεροκέφαλοι ρετροταγμένοι που είμαστε.. :armed:

Δημήτρης :user:
 
We shall go on to the end, we shall fight in France, we shall fight on the seas and oceans, we shall fight with growing confidence and growing strength in the air, we shall defend our Island, whatever the cost may be, we shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields and in the streets, we shall fight in the hills; we shall never surrender
Winston Churchill

:D
 
Starbuck είπε:
Unfortunately, the broadcast rights for The Secret Railroad have expired; neither DVD nor VHS copies are available from TVO.
Προφανως δεν το εχουν πια. Αλλα σε καποιον πρεπει να ανηκουν τα δικαιωματα. Δεν μας εγραψαν τιποτα για τον δημιουργο της σειρας. Ξερουμε ποιος ηταν?
 
Συμφωνα με το toonarific η εταιρεια λεγοταν Les Films du Train Secret Inc.
 
Βεβαίως δεν περίμενα άλλη απάντηση. Δηλαδή, ποιος να κάνει τι; να ψάξει στα άδυτα των αρχείων, να βρει την σειρά και να καθίσει να κάνει κόπιες και να τις στείλει πού; σε έναν άγνωστο στην άλλη μεριά του κόσμου; και γιατί; Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα..

Απλά έστειλα ένα διερευνητικό μηνυματάκι για το έτσι..

Η εταιρία που αναφέρατε προφανώς είχε δημιουργηθεί για την συγκεκριμένη σειρά και μόνο κι έπειτα θα έκλεισε. Το μόνο μέρος που πρέπει να υπάρχει η σειρά, είναι στα αρχεία των τηλεοπτικών σταθμών που την προβάλανε όπως το TVO. Ο μόνος ρεαλιστικός τρόπος είναι να βρεθείς στον Καναδά, φυσική παρουσία, εκεί που εδρεύει το TVO, να προσεγγίσεις κάποιον εργαζόμενο που θα μπορούσε να έχει πρόσβαση στα αρχεία και να του ζητήσεις άτυπα να σε εξυπηρετήσει. Να του δώσεις και κάτι για τον κόπο του βεβαίως..

Όμως είπαμε.. δεν θα εγκαταλείψουμε εύκολα τον ανέλπιδό μας αγώνα.. :mad: ( κανένας σόι σ' εκείνα τα μέρη; )

Δημήτρης :user:
 
Paidia, dystyxws gia mena (epeidh mallon ayto me kanei poly megalytero sas :) ) egw thymamai to "mystiko sidhrodromo" na paizei poly prin to 85 kai to 89. To topothetw kapou sto 79-80. Mallon epanalhpseis htan kai to 85 kai to 89. To psaxnw maniwdws kai eimai bebaios pws kapou tha to broume....
 
stratos123 είπε:
Paidia, dystyxws gia mena (epeidh mallon ayto me kanei poly megalytero sas :) ) egw thymamai to "mystiko sidhrodromo" na paizei poly prin to 85 kai to 89. To topothetw kapou sto 79-80. Mallon epanalhpseis htan kai to 85 kai to 89. To psaxnw maniwdws kai eimai bebaios pws kapou tha to broume....
αυτό εξηγεί που όλοι το θυμούνται να έχει θολά χρώματα. Προφανώς επειδή ήταν επανάληψη και για χρόνια αφημένο (ν' απομαγνητίζεται) στο αρχείο..

Δημήτρης :user:

ΥΓ > ( γιατί greeklish μωρέ; )
 
Ειναι πολυ πιθανο να εχει δικιο ο Stratos123 - απο τη μια δεν θυμαμαι το 1979 να εβλεπα Μυστικο Σιδηροδρομο (και εβλεπα ολη τη παιδικη ζωνη) απο την αλλη ομως θυμαμαι καθαρα οτι το 1985 που το εβλεπα μου φαινοταν παρα πολυ οικιο σαν εικονα. Anyway , ας βρεθει καποια στιγμη και θα κανουμε παρτυ. :)
 
Πάρτυ, δε λες τίποτα .... Θα καεί το πελεκούδι :D
 
Ισχύει: η σειρά παιζόταν μεταξύ 1986?-1988 Σάββατο μεσημέρι προς απόγευμα - εκείνα τα εκνευριστικά Σαββατιάτικα απογεύματα όπου η ΕΡΤ1 πλακωνόταν μετέπειτα στο πρωτάθλημα μπάσκετ...:biglaugh:

Vampire in a Cathedral

mastoras είπε:
Είσαστε απίστευτοι. Χρόνια ψάχνω να βρω τον τίτλο αυτής της σειράς. Ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω διαφορετικο thread στο φόρουμ για να ρωτήσω, και έπαθα σοκ μόλις είδα την απάντηση εδώ. Η εικόνα της Στέλλας με κόμη σε σχήμα αστεριού έχει μείνει στο μυαλό μου για δεκαετίες....
Εχω μια διόρθωση να κάνω: τη σειρά αυτή εγώ τη θυμάμαι πριν το 1989 --γύρω στα 1985-86. Φίλε Dominion, αν εσύ τη θυμάσαι το 1989, πάει να πει πως ήταν μάλλον επανάληψη. Δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά αυτό έχει καταγράψει η μνήμη μου.

Πάντως η σειρά ήταν άκρως σουρεαλιστική, και κάπως ψυχεδελική, θα έλεγα. Περίεργή παραγωγή, ίσως και γι' αυτό να τη θυμόμαστε μετά τόσα χρόνια, παρότι ήταν σύντομη.
Και 3 επισημάνσεις ακόμα:

1. Προφανώς το λατρέψαμε διότι σε μία συζήτηση που είχα πριν 2 χρόνια για τη συγκεκριμένη σειρά, πολλούς τους παραπέμπει σε video games - η κίνηση του τραίνου, ο σουρεαλισμός, τα αχανή επίπεδα τοπία (υποσυνείδητος προπομπός του Cyberspace?), για αυτό και αγαπήθηκε τόσο.

2. Δε νοείται να μην υφίσταται ως φυσική/ψηφιακή παρουσία επάνω σε αυτόν τον πλανήτη η συγκεκριμένη σειρά. Στην εσχάτη να ανακαλέσουμε τα ραδιοκύματα που έχουν φύγει στο Κενό (προτιμώ αυτήν τη λέξη από το "Διάστημα", μου είναι πιο hostile)...

3. Είναι οι σειρές που μονίμως τις σκέφτεσαι και σπανίως έωσ καθόλου δεν τις έχεις συζητήσει τα τελευταία 20 χρόνια...

Vampire in a Cathedral

P.S.: Melanie was such a psycho cat...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα