Ο Μυστικός Σιδηρόδρομος - Les Voyages de Tortillard (1978)

Παιδιά, βρήκα το email κάποιου που έχει στο βιογραφικό του πως συμμετείχε στην δημιουργία του μυστικού σιδηρόδρομου. Μοιάζει να είναι αληθινός και όχι μούφα! Όπως και να έχει του έστειλα ένα email ρωτώντας για πληροφορίες.

Αν έχω απάντηση έστω και αρνητική θα σας ενημερώσω...

Ελπίζω να μην κάνω λάθος για το πότε προβληθηκε στην Ελλάδα και σας παρασύρω αλλα είμαι σχεδόν βέβαιος... Ελπίζω να βρεθεί κι άλλος που να το θυμάται απο τόσο παλιά.

συγνώμη για τα Greeklish Δημήτρη ειχες δίκιο. Όπως βλέπεις τα αλλαξα :) .

υ.γ: Η προσφώνηση "παιδιά" δεν ήταν τυχαία στο προηγούμενο μήνυμά μου... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stratos123 είπε:
Παιδιά, βρήκα το email κάποιου που έχει στο βιογραφικό του πως συμμετείχε στην δημιουργία του μυστικού σιδηρόδρομου. Μοιάζει να είναι αληθινός και όχι μούφα! Όπως και να έχει του έστειλα ένα email ρωτώντας για πληροφορίες.Αν έχω απάντηση έστω και αρνητική θα σας ενημερώσω...
Απιστευτο stratos123! Που τον βρηκες??? Ουδεν κρυπτον υπο το google, φανταζομαι :diablotin: Αναμενω νεοτερα :)
 
Domniki είπε:
Απιστευτο stratos123! Που τον βρηκες??? Ουδεν κρυπτον υπο το google, φανταζομαι :diablotin: Αναμενω νεοτερα :) [/quote
Ναι Domniki, ας είναι καλά το google και η επιμονή! :) Ο τύπος πρέπει να είναι αυτός που ζωγράφιζε τα κινούμενα σχέδια της σειράς. Ελπίζω να απαντήσει, γιατι αλλιώς στο τσακ είμαι να του τηλεφωνήσω στο Κεμπέκ όπου μένει... Έμπλεξε! :)
 
maindrew, το avatar σου πρεπει να το ποσταρεις στο thread για τον Μυστικο Σιδηροδρομο! Που το βρηκες????
 
:) Σένα από τα γνωστά sites που κυκλοφορούν για το secret railroad, αναφέρεται και στο συγκεκριμένο thread.
 
Ήθελα στο πρώτο post που θα κάνω εδώ να έχω κάποια παραπάνω πληροφορία να δώσω ....

Δυστυχώς δεν έχω.:sad:

stratos123 τον έχω πετύχει κ εγώ αυτόν τον τύπο που έχει κάνει τα animation της σειράς, στο net... Πολύ φοβάμαι πώς δεν θα ασχοληθεί.

Κάπου σε κάποια αποθήκη (όπως λέει κ ένας φίλος μου) θα υπάρχουν θαμμένα κάποια επεισόδια και θα βγούν στην επιφάνεια μετά από χρόνια.

Ελπίζω μόνο να τα προλάβω... :)
 
Mαλλον εδω http://www.angelfire.com/tv2/tvo2/secretrailroad.html θα βρηκες τις φωτογραφιες maindrew :) Toν ειχα ξεχασει τον κυριο Επιβατη...γυρισα πανω απο 20 χρονια πισω!

Θυμηθηκα οτι οι γονεις του εβαζαν τον Σαιμον να διαβασει τα μαθηματα του κ'αυτος εφευγε με τον μυστικο Σιδηροδρομο :D
 
Πιο καλά απ'όλους θυμάμαι τη Στέλλα και τι γάτα! Τα θυμάμαι σαν όνειρο αλλά είμαι σίγουρη πως μ'έπηρρέαζε αρκετά σαν cartoon. Από το είδος των κν.σχεδίων που δεν συζήταγα με φίλες κλπ, αλλά κράταγα την αίσθηση που μου άφηναν μέσα μου σαν το πιο γλυκό μυστικό! Πολύ μου'χει λείψει αυτή η αίσθηση! Τι κρίμα να μην έχουν σώσει τίποτα και για μας, τα ψυχεδελικά παιδάκια!

Όσο έχουμε το διαδίκτυο όμως, έχω πίστη πως κάτι θα βρεθεί!!
 
QueenofHearts είπε:
Όσο έχουμε το διαδίκτυο όμως, έχω πίστη πως κάτι θα βρεθεί!!
κι όμως.. λιγάκι δύσκολο για τον απλό λόγο πως είναι καναδέζικη παραγωγή. Καλά, κανείς από εμάς δεν βρίσκεται στον Καναδά; Πραγματικά πιστεύω πως αν κάποιος περάσει μια βόλτα από το TVO κι είναι λιγάκι καπάτσος θα μπορούσε να σπρώξει την υπόθεση λίγο πιο πέρα..
 
Ο μυστικος σιδηροδρομος ηταν τοσο σουρρεαλιστικος που ποτε δεν μπορεσα να δω ολοκληρο, η να καταλαβω ουτε ενα επεισοδιο :)
 
Καλως σας βρηκα παιδια. Ειμαι και γω σε μεγαλη αγωνια για τον σιδηροδρομο..Διαβασα το ποστ. Αυτο σημαινει πως υπαρχει και απλα δεν μπορουν να το ανεβασουν ή δεν υπαρχει πια?
 
Έχουν περάσει περίπου 9 (εννέα) χρόνια από τότε που άρχισα να ψάχνω για αυτό το cartoon. Έκανα πραγματικά ό,τι μπορούσα. Τηλέφωνα, επιστολές, "μέσο" για να μπω στα αρχεία της ΕΡΤ, ταξίδι για να συναντήσω έναν συνταξιούχο που ήταν τότε υπεύθυνος του προγράμματος, αγγελίες στο e-bay...

"Σε έχει στοιχειώσει", μου είπε πρόφατα η κολλητή μου που παρακολουθεί εδώ και χρόνια την αναζήτηση...

Έφτασα πολλές φορές να πιστέψω ότι η σειρά αυτή είναι φάντασμα, τη θυμούνται πολλοί, δεν υπάρχει όμως ούτε ένα δείγμα από κάποιο επεισόδιο (εκτός από τις -μετρημένες- 8 εικόνες που βρίσκονται στο intenet). Δε σταμάτησα όμως ποτέ να ψάχνω, ούτε το έχω σκοπό.

Πριν από μισή ώρα περίπου έφτασε στα χέρια μου ένα επεισόδιο από τη σειρά. Είναι στα γαλλικά, σε άθλια ποιότητα εικόνας, λείπουν οι τίτλοι (γμτ. η μουσική ήταν εκπληκτική) και η εισαγωγή, αλλά... ΥΠΑΡΧΕΙ!!!

ΘΡΙΑΜΒΟΣ!!! Είμαι πάρα πολύ υπερ-κατα-χαρούμενος ^2 και άλλο τόσο κουρασμένος. Δεσμεύομαι το video αυτό να είναι διαθέσιμο σε όλους σας μέσα στο ΣΚ.

May the Force b with u...

ΥΓ1. Βρίσκομαι στα ίχνη άλλων 10+2 επεισοδίων (μην το ματιάσω όμως). Αν κάποιος από εσας ξέρει καλά Γαλλικά και θέλει να με βοηθήσει θα το εκτιμήσω δεόντος...

ΥΓ2. Εμπρός για να βρούμε και τα "ελληνικά" επεισόδια της σειράς...

ΥΓ3. Viva Retro... Viva Retro Maniax...
 
Σου αξίζει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για την προσπάθειά σου !
 
schizo είπε:
ΘΡΙΑΜΒΟΣ!!! Είμαι πάρα πολύ υπερ-κατα-χαρούμενος ^2 και άλλο τόσο κουρασμένος. Δεσμεύομαι το video αυτό να είναι διαθέσιμο σε όλους σας μέσα στο ΣΚ.
Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου φίλε schizo,αλλά εδώ πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι η διακίνηση πνευματικά κατοχυρωμένου οπτικοακουστικού υλικού, απαγορεύεται ρητά από τους κανονισμούς του forum αυτού...
 
manos426f είπε:
Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου φίλε schizo,αλλά εδώ πρέπει να σου υπενθυμίσω ότι η διακίνηση πνευματικά κατοχυρωμένου οπτικοακουστικού υλικού, απαγορεύεται ρητά από τους κανονισμούς του forum αυτού...
Το έχω υπ' όψην... Ευχαριστώ πάντως που το ανέφερες.

Στη συγκεκριμέη περίπτωση βέβαια δεν τίθεται τέτοιο θέμα ακριβώς επειδή ΔΕΝ υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα. Η ίδια η εταιρεία το είπε (αναφέρεται από άλλο μέλος σε προηγούμενη απάντηση) και αυτός είναι και ένας λόγος που δυσκολευτήκαμε τόσο πολύ να το βρούμε, επειδή καμμία εταιρεία δεν έχει δικαιώματα άρα ούτε και ωφέλη ώστε να ασχοληθεί...
 
Αν είναι έτσι,πάω πάσο.....
 
Πίσω
Μπλουζα