"Ο ΣΚΥΛΑΣ" : το αυθεντικό εξώφυλλο VHS

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Αγαπητοί συνφορουμίται,

με περίσσια χαρά σας παρουσιάζω το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ εξώφυλλο

της υπερ-καλτ μοναδικής ταινίας "Ο ΣΚΥΛΑΣ" με τον Κώστα Στεφανάκη.

picture.php


Δώστε προσοχή στις διάφορες ατάκες όπως "μια ταινία για όλη την οικογένεια"

και "γυρισμένη στη όμορφη Χαλκίδα".

Επίσης παρατηρήστε την έντονη ανορθογραφία : Η Μανουσέλη έγινε Μανουσέλι, το "guest star" έγινε "gest star", στην πλοκή, αντί "κυνηγιέται" γράφει "κυνηγιέτε".

Η μόνη αληθινή ατάκα, είναι ότι "δε θα ξεχάσετε ποτέ αυτή την ταινία".

Επίσης, οι σκληροπυρηνικοί οπαδοί της ταινίας (βλέπε Εχετλαίος και Ήρα) θα παρατηρήσουν ότι

η ηθοποιός Κίσκα Μανουσέλη (φωτό κάτω δεξιά), αναγράφεται λανθασμένα ως Κίσμα Μανουσέλη.

Ένα καρα-καλτ εξώφυλο, για μια καρα-καλτ ταινία.

Επίσης να αναφέρω ότι ο λόγος για τον οποίο η ταινία γυρίστηκε στην "όμορφη Χαλκίδα",

είναι επειδή εκεί διατηρούσε σπίτι ο σκηνοθέτης της ταινίας, Δημήτρης Βογιατζής (φωτό πάνω δεξιά, με στολή καράτε !!! ).

Για την ταινία, δε χρειάζεται να πω λεπτομέρειες, όσοι την έχουν δει

(ιδίως στην "επανέκδοση" στο Γκαγκάριν, ξέρουν περί τίνος πρόκειται).

Με ρίγη συγκίνησης, ευχαριστώ τους Transformers και Moriarti από το http://trashmania.wordpress.com/ για την ευγενική τους χορηγία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρε τι εχουμε παθει.....
 
Θα υπερασπιστώ το εξώφυλλο και θα πω οτι τα επίθετα σε -έλη συνήθως έχουν ιταλικές καταβολές και ενίοτε γράφονται με ιώτα.

Επίσης η ανορθογραφία σε -έτε αντί -έται, καλά κρατεί ειδικά στις μέρες μας. Οι μισοι που ξέρω γράφουν "τι γίνετε" :Ρ
 
Αν συνεχίσει αυτό, πιστεύω ότι έχω κανά χρόνο ζωής ακόμη. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μια λογική εξήγηση πέραν τον κολλημάτων θα ήταν ευπρόσδεκτη. Τι υπάρχει εδώ που δεν το πιάνω, τι cult υπάρχει εδώ, τι νόημα έχει αυτό το εξώφυλλο και ποιος είναι αυτός ο Στεφανάκης ρε παιδιά που του δίνεται τόση σημασία, γιατί θα σαλτάρω στο τέλος. Εγώ από game & watch άρχισα... Υπάρχει πλύση εγκεφάλου, απλό κόλλημα με VHS, ανάγκη για καινούργιες συλλογές, τι στο καλό είναι αυτό που δεν καταλαβαίνω; Exetlaios μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ γιατί κάτι έχω χάσει... Τι αξία έχει για εσένα αυτό το εξώφυλλο με δικά σου λόγια, απλά για να μπω λίγο στο κλίμα. Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω. Δεν είναι ούτε ειρωνία, ούτε χλευασμός. Είναι μια τεράστια για εμένα απορία.... Νοιώθω εξωγήινος. Εγώ φταίω ή τελικά όλοι καταλαβαίνουν την αξία του εκτός από εμένα; To κοιτάω τόση ώρα και δεν καταλαβαίνω τίποτα... Έχω πρόβλημα;
 
vp74 είπε:
Αν συνεχίσει αυτό, πιστεύω ότι έχω κανά χρόνο ζωής ακόμη. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μια λογική εξήγηση πέραν τον κολλημάτων θα ήταν ευπρόσδεκτη. Τι υπάρχει εδώ που δεν το πιάνω, τι cult υπάρχει εδώ, τι νόημα έχει αυτό το εξώφυλλο και ποιος είναι αυτός ο Στεφανάκης ρε παιδιά που του δίνεται τόση σημασία, γιατί θα σαλτάρω στο τέλος. Εγώ από game & watch άρχισα... Υπάρχει πλύση εγκεφάλου, απλό κόλλημα με VHS, ανάγκη για καινούργιες συλλογές, τι στο καλό είναι αυτό που δεν καταλαβαίνω; Exetlaios μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ γιατί κάτι έχω χάσει... Τι αξία έχει για εσένα αυτό το εξώφυλλο με δικά σου λόγια, απλά για να μπω λίγο στο κλίμα. Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω. Δεν είναι ούτε ειρωνία, ούτε χλευασμός. Είναι μια τεράστια για εμένα απορία.... Νοιώθω εξωγήινος. Εγώ φταίω ή τελικά όλοι καταλαβαίνουν την αξία του εκτός από εμένα; To κοιτάω τόση ώρα και δεν καταλαβαίνω τίποτα... Έχω πρόβλημα;
Συμφωνώ απόλυτα! Όπως και για άλλα παρόμοια θέματα που με έχουν κατά καιρούς βάλει σε διάφορες σκέψεις. Αλήθεια τι αξία μπορεί να έχει μια βιντεοταινία κατώτατου επιπέδου;
 
Αυτά τα έργα, ή τα λατρεύεις ή τα σιχαίνεσαι!

Η αίσθηση της παρακμής που βγάζουν, για κάποιους είναι μοναδική!

Επίσης υπάρχει και η κατηγορία "το σιχαίνομαι κατά βάθος, αλλά θέλω να το βλέπω, για λόγους που δε γνωρίζω ακριβώς" η οποία συναντάται αραιά έως σπάνια... :D
 
Ιστορικη ρε παιδια
 
τι cult υπάρχει εδώ
αν δεν ειναι cult ο τυρκουαζ τοιχος με σοβατεπι και σκιες στη φωτογραφιση τοτε τι ειναι;;;

Εγω το βρίσκω υπέροχο. Οπως ολες εκεινες οι ταμπελες με τα κουλά που κυκλοφορούν κατα καιρούς, δεν ειναι ομορφες να τις κανεις καδρο αλλα ειναι αστειες. Στη τελική, μπορει να μην αντεχα να δω την ταινια την ιδια αλλα το εξωφυλλο ειναι απλα απιστευτο.

Με το σκεπτικο σου εγω αναρωτιέμαι γιατι καθονται και σκαναρουν ολα αυτα τα τευχη παναρχαιων περιοδικων με εξισου κακο layout και καμια χρηστικη αξια, αλλα καποιοι τα συλλεγουν και διαβαζουν. Αν δεν εχω ορεξη να δω το χ περιοδικο η τη συζητηση για την ψ σειρα απλα κοιταω αλλου, τοσα θεματα εχει το forum, δεν ειναι ολα τα posts για trash VHS εδω μεσα να πεις οτι το χουν παρακανει.
 
Χεχε τοσο καιρο δεν μιλαω γιατι οι αποψεις μου περι βιντεοταινιων ειναι γνωστες λιγο πολυ. Την συγκεκριμενη ταινια (πνιγομαι και μονο που ονομαζω αυτη τη σπαταλη χρονου χρηματος και υλικου, ετσι) την ειχα δει πριν ξεκινησει η ολη φαση εδω, στο google. Την ειχα δει τροπος του λεγειν. Λοιπον ειναι απο αυτα τα πραγματα που ειναι τοσο χαλια που στο τελος αποκτουν μια αλλη διασταση και σου αρεσουν. Ειναι σουρεαλ ρε παιδι μου. Τιποτα δεν εχει γινει σωστα και ετσι αυτο την κατατασει σε ενα αλλο επιπεδο. Του its so bad that i like it.

Τωρα περα απο αυτο βρισκω οντως υπερβολικη την προσοχη που της δινεται μιας και ουτε στην εποχη της ηταν κατι. Μαλλον ηταν μια ταινια που ουτε με απειλη οπλου δεν θα εβλεπα τοτε (ναι ημουν πιο εκλεκτικος παλια χεχε). Οκ ειναι cult, οκ και καλοι ανθρωποι οι συντελεστες γιατι οχι, αλλα ρε παιδι μου το αποτελεσμα ειναι μια μουφα με διαχρονικα κριτηρια και δεν αξιζει τοσης προσοχης πια.

Φυσικα ο masbass εχει δικιο λεγοντας πως το φορουμ εχει δεκαδες θεματα και μπορει ο καθενας να βρει οτι του ταιριαζει. Επαυξανω στο οτι επειδη ειναι φορουμ που το περιεχομενο εχει συναισθηματικη βαση και αξια για τον καθενα ξεχωριστα, βγαζει ο καθενας τον καημο του και εγω ειμαι οκ με αυτο περαν της αποριας για το αντικειμενο του καημου. Διαφωνω βεβαια ως προς την παρατηρηση για τα περιοδικα. Εγω ποτε δεν ασχολουμουν με τα κομπιουτερ σαν παιδι. Αλλα οπως και να το κανουμε ακομη και ενα παλιο εντυπο, το οποιο ομως στην εποχη του ηταν οροσημο και καθολου κακοσχεδιασμενο σε σχεση με τα υπολοιπα περιοδικα, εχει περισσοτερη αξια απο μια ταινια αισχρης αισθητικης και ποιοτητας σε ολα τα επιπεδα διαχρονικα.
 
Δεκτές οι απόψεις κ οι απαντήσεις. Ο συναισθηματικός λόγος μπορεί να με καλύψει περισσότερο από όλους τους άλλους που αναφέρθηκαν. Για τα υπόλοιπα θα συνεχίσω να έχω τις επιφυλάξεις μου και θα μου πάρει καιρό να καταλάβω το "σοβατοπί". Για το μόνο που θα μπορούσα να βρω κάτι για να εκφέρω γνώμη για το συγκεκριμένο εξώφυλλο είναι μάλλον η προσπάθεια της διαφήμισης από την συγκεκριμένη εταιρεία προώθησης, προσπαθώντας λογικά να δημιουργήσει ντόρο στους επισκέπτες των video clubs με τα ορθογραφικά λάθη που τύπωσε, ή να απευθυνθεί στην μάζα που θα καθόταν στο σπίτι και δεν θα είχε κάτι άλλο να κάνει παρά να παρακολουθήσει μια ταινία για να σκοτωθεί απλά ή ώρα. Κάτι όμως που απέτυχε μιας και η ταινία δεν έγινε γνωστή. Κάτι δηλαδή σαν τις καρακιτς διαφημίσεις τις εποχής μας με τα βούτυρα και τα τραγουδάκια για τις φρυγανιές που είναι αδιάφορες για όλους μας.

Η δική μου άποψη είναι να μην ψάχνουμε το cult κάπου που δεν υπάρχει, αλλά αντιθέτως να το αναδεικνύουμε εκεί που πραγματικά δεν δημιουργεί καμμία αμφιβολία ότι υπάρχει και δεν μπορείς να το αμφισβητήσεις.

Πάντως θα βάλω ένα thanks κ εγώ για όλη αυτή την σκέψη που μου δημιούργησε.

Βασικά δεν θα προσπαθήσω άλλο μέχρι να αρχίσει να μην μου είναι αδιάφορο. :p
 
Ο Τζο καλυψε πολλους απο μας με το ρητο "τοσο κακο που αρχιζει να μου αρεσει" και ισχυει σε πολλα πραγματα που θεωρουνται καλτ.

Εγω θα προσθεσω οτι ολα τα καρακιτς, τα ορθογραφικα λαθη, τα σοβατεπιά, το άκυρο προωθητικό tagline "Γυρισμένη στην όμορφη Χαλκίδα" (πολλοι Χαλκιδαίοι σκοτωθήκανε να δουνε την πατριδα τους στην ταινια αυτη) καθως και οι άκυρες χρωματικές επιλογές, συνοψίζουν την αφέλεια και τον ερασιτεχνισμό (ή "πειραματισμό" για να είμαι πιο πολιτικά ορθός ;) ) που σημάδεψε εκείνη την εποχη.

Οποτε ολα αυτα τα αρνητικα, γινονται χρονοκαψουλα και μας χτυπουν το καμπανακι των αναμνησεων
 
vp74 είπε:
....και ποιος είναι αυτός ο Στεφανάκης ρε παιδιά που του δίνεται τόση σημασία, γιατί θα σαλτάρω στο τέλος
Μια κι εξέφρασες την παραπάνω απορία,δες εδώ ;)
 
Rakeesh είπε:
Ο Τζο καλυψε πολλους απο μας με το ρητο "τοσο κακο που αρχιζει να μου αρεσει" και ισχυει σε πολλα πραγματα που θεωρουνται καλτ.
Εγω θα προσθεσω οτι ολα τα καρακιτς, τα ορθογραφικα λαθη, τα σοβατεπιά, το άκυρο προωθητικό tagline "Γυρισμένη στην όμορφη Χαλκίδα" (πολλοι Χαλκιδαίοι σκοτωθήκανε να δουνε την πατριδα τους στην ταινια αυτη) καθως και οι άκυρες χρωματικές επιλογές, συνοψίζουν την αφέλεια και τον ερασιτεχνισμό (ή "πειραματισμό" για να είμαι πιο πολιτικά ορθός ;) ) που σημάδεψε εκείνη την εποχη.

Οποτε ολα αυτα τα αρνητικα, γινονται χρονοκαψουλα και μας χτυπουν το καμπανακι των αναμνησεων
Πειραματισμο στην αρπακολια και το Greek Dream μαλλον....
 
vp74 είπε:
Αν συνεχίσει αυτό, πιστεύω ότι έχω κανά χρόνο ζωής ακόμη. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Μια λογική εξήγηση πέραν τον κολλημάτων θα ήταν ευπρόσδεκτη. Τι υπάρχει εδώ που δεν το πιάνω, τι cult υπάρχει εδώ, τι νόημα έχει αυτό το εξώφυλλο και ποιος είναι αυτός ο Στεφανάκης ρε παιδιά που του δίνεται τόση σημασία, γιατί θα σαλτάρω στο τέλος. Εγώ από game & watch άρχισα... Υπάρχει πλύση εγκεφάλου, απλό κόλλημα με VHS, ανάγκη για καινούργιες συλλογές, τι στο καλό είναι αυτό που δεν καταλαβαίνω;
Και εγώ, ουδέποτε κατάλαβα γιατί κάποιοι/ες έχουν τρελό κόλλημα με Κάντυ-Κάντυ, με προγράμματα γραμμένα σε Basic, με τον Μάικλ Τζάκσον, με έναν πανάρχαιο υπολογιστή Oric Atmos, με τη Φρουτοπία και πολλά ακόμα "ακαταλαβίστικα", αλλά ουδέποτε μπήκα στα σχετικά θρεντ "να τους την πω".

Περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα. Όσο "χαζός" σου φαίνεται εσένα ο Σκυλάς, άλλο τόσο λατρεύεται από κάποια μερίδα κοινού.

Καθένας με τα γούστα του.

vp74 είπε:
Exetlaios μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ γιατί κάτι έχω χάσει... Τι αξία έχει για εσένα αυτό το εξώφυλλο με δικά σου λόγια, απλά για να μπω λίγο στο κλίμα. Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω. Δεν είναι ούτε ειρωνία, ούτε χλευασμός. Είναι μια τεράστια για εμένα απορία....
Απεικονίζει το Στεφανάκη, με καφέ σκαρπίνι και μπεζ κάλτσα.

Αυτό δεν είναι αρκετό ;

vp74 είπε:
Νοιώθω εξωγήινος. Εγώ φταίω ή τελικά όλοι καταλαβαίνουν την αξία του εκτός από εμένα; To κοιτάω τόση ώρα και δεν καταλαβαίνω τίποτα... Έχω πρόβλημα;
Ειλικρινά φίλε μου, το ίδιο αναρωτήθηκα και εγώ, όταν έβλεπα την "Γκουέρνικα" του Πικάσσο, στο μουσείο Πράδο της Μαδρίτης.

Εγώ έβλεπα μια κακοφτιαγμένη καρικατούρα, και όλοι οι άλλοι έμεναν με το στόμα ανοικτό.

Το ωραίο (εντός ή εκτός εισαγωγικών), είναι υποκειμενικό, και ακριβώς εκεί έγκειται η ομορφιά του.

vp74 είπε:
...Κάτι όμως που απέτυχε μιας και η ταινία δεν έγινε γνωστή.
Κοίτα, όταν πρωτο-προβλήθηκε η ταινία, "πέρασε και δεν ακούμπησε", που λένε.

Όταν όμως παίχτηκε σχεδόν είκοσι χρόνια μετά, στο Φεστιβάλ Καλτ Ελληνικού Κινηματογράφου, έγινε της κακομοίρας.

Για ένα μεγάλο διάστημα, ήταν μια από τις πιό περιζήτητες ταινίες στους κύκλους των συλλεκτών παρόμοιων έργων.

Αυτό λέει πολλά.

Φυσικά όμως, δεν είναι για όλα τα γούστα.

Για να ακριβολογώ μάλιστα, θα έλεγα ότι είναι για όσους έχουν "άσχημα γούστα" ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
picassoguernica.jpg


Ούτε από το παραπάνω έβγαλα άκρη και συμφωνώ μαζί σου. Μάλλον όλα είναι τελικά θέμα γούστου. Από την Καντυ - Καντυ, τον Κο Στεφανάκη, τον Πικάσσο, τα game and watch, τα scans των περιοδικών, τον Μickey Mouse, τα κασετόφωνα, τα computers ή τις τηλεοράσεις. Σημασία έχει να τη βρίσκουμε με τους εξαναγκασμούς μας και να χαιρόμαστε με ότι αποκτούμε. ;)
 
Rakeesh είπε:
Θα υπερασπιστώ το εξώφυλλο και θα πω οτι τα επίθετα σε -έλη συνήθως έχουν ιταλικές καταβολές και ενίοτε γράφονται με ιώτα.
Επίσης η ανορθογραφία σε -έτε αντί -έται, καλά κρατεί ειδικά στις μέρες μας. Οι μισοι που ξέρω γράφουν "τι γίνετε" :Ρ
αστο..τι ιταλιες ?απο μυτιληνη ειναι ... :D χωρις πλακα ετσι ειναι αλλα πρεπει να πας πολυ πισω σε εποχες φραγκοκρατιας..νησιωτικα ονοματα κατα βαση.Η ταινια απλα θεικη..το καλτ η το χεις η δεν το χεις..σαν τον πατσα για πρωινο..αλλοι το λατρευουν αλλοι ανακατευονται..εγω λατρευω αμφοτερα.
 
Ολα ειναι θεμα πλασαρισματος πιστευω. Να το κανω λιανα...

Αν ο Σκυλας ειχε πλασαριστει ως υπερεαλιστικη ταινια καποιου ιδεολογου σκηνοθετη θα ακουγαμε ισως αλλα σχολια.

Θυμαμαι πριν καμποσα χρονια στις ειδησεις ενα θεμα με μια τετραωρη ταινια ενος Σουηδου σκηνοθετη που ειχε "κλειδωσει" μια καμερα να τον καταγραφει τη ωρα που κοιμοταν. Το κοινο στο φεστιβαλ χειροκροτουσε!

Αλλο παραδειγμα, γνωστος Ελληνας σκηνοθετης που το γυρισε στη βιντεοκαμερα και αμεσως μιλησαν για "αποψη" και εκαναν παραλληλισμους με τη stigma99 κινηση του Φον Τριερ!

Ολα ειναι θεμα πλασαρισματος...και ο Σκυλας αν μη τι αλλο ειναι αυθεντικος. Τα γουστα ειναι σαν τις μυτες ετσι κι αλλιως...
 
Πίσω
Μπλουζα