Ο γοητευτικότερος άνδρας του Ελληνικού Κινηματογράφου

Και άλλη μια αντρική άποψη. Αλέκος Αλεξανδράκης. Αυτός ο άνθρωπος ό,τι και αν έπαιξε (κωμωδία, δράμα, τον καλό, τον κακό, τον πλούσιο, τον φτωχό) δεν έχανε ποτέ τη γοητεία του. Πραγματικά σαν άντρας τον ζηλεύω!!! Πάντα στο ύψος του!
 
Δίνω σημασία στην διάρκεια και την αντοχή στο χρόνο. Από αυτήν την άποψη ο Νίκος Γαλανός αν και δεν υπήρξε ποτέ Νο 1 στον Ελληνικό χώρο εντούτοις διατήρησε την εικόνα του ευχάριστου προσώπου που έλκυε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο τον γυναικείο πληθυσμό. Ψήφο στο Νίκο Γαλανό λοιπόν.
 
Εμένα μου κάνει εντύπωση όχι τόσο για τον Γεωργίτση αλλά για τον Μπάρκουλη. Ούτε μία ψήφος??? Και κάποτε υπήρχε και το σλόγκαν..."Κορίτσια ο Μπάρκουλης"!... :xm:
 
tonytony είπε:
Εμένα μου κάνει εντύπωση όχι τόσο για τον Γεωργίτση αλλά για τον Μπάρκουλη. Ούτε μία ψήφος??? Και κάποτε υπήρχε και το σλόγκαν..."Κορίτσια ο Μπάρκουλης"!... :xm:
Ο Κούρκουλος από την άλλη; Υποτίθεται ήταν το ακλόνητο φαβορί, αλλά μάζεψε όλους κι όλους 2 ψήφους μέχρι τώρα...Όσον αφορά τον Μπάρκουλη, ίσως επηρέασε το κοινό η αποκάλυψη της Bambinella ότι φορούσε περουκίνι (άγνωστη λεπτομέρεια σε αρκετούς, και σε μένα).
 
Εγώ πάντως ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο Μπάρκουλης θεωρούνταν γόης. Ούτε κατανόησα ποτέ και το σύνθημα ''Κορίτσια ο Μπάρκουλης!''

Μου βγάζει κάτι κρύο να το πω; Μια αδιαφορία να το πω;

Πάντως και πριν και μετά το περουκίνι η αποψή μου παραμένει ακλόνητη :p
 
Ψήφισα Αλέκο. Είναι δυνατον να λείπει από τη δημοσκόπηση ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ; Αν υπήρχε θα ψήφιζα Δημήτρη Παπαμιχαήλ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ως άντρας να πω ότι εντυπωσιάζομαι από τα χαμηλά ποσοστά του Κούρκουλου!!
 
butch_cassidy είπε:
Ως άντρας να πω ότι εντυπωσιάζομαι από τα χαμηλά ποσοστά του Κούρκουλου!!
Η retrofan και η αφεντιά μου δηλώσαμε γραπτώς σε προηγούμενα ποστ μας ότι ο Κούρκουλος είναι "εκτός συναγωνισμού" :) . Ως εκ τούτου δώσαμε την ψήφο μας σε άλλο παλικάρι.
 
Αλεξανδράκης, Πρέκας, Φέρτης: πολύ καθώς πρέπει βρε αδερφέ.

Γαλανός, Γεωργίτσης: καλοί να τους έχεις ξάδερφους, η συμπεθέρια.

Κούρκουλος: πήγαινε για "στάνταρ", αλλά παίχτηκε η "έκπληξη".

Μπάρκουλης: τον βλέπεις τον τύπο και το ξέρεις..πάλι κρύο ανέκδοτο θα πει!

Κομνηνός: η καμπάνα τον αδίκησε το Λάκη, απέκτησε γοητεία μετά τα πρώτα -ήντα του, θαρρώ.

Γιαννακάς: γοητευτικός αλλά, μια αντιπάθεια την ενέπνεε ο άτιμος.

Φωκάς: άντρας με θωριά που λέμε, σου γέμιζε το μάτι, είχε κάτι πολύ ελκυστικό και λίγο αλήτικο πάνω του, έτσι ηγείται της δεκάδας κατ' εμέ.
 
caprice είπε:
Η retrofan και η αφεντιά μου δηλώσαμε γραπτώς σε προηγούμενα ποστ μας ότι ο Κούρκουλος είναι "εκτός συναγωνισμού" :) . Ως εκ τούτου δώσαμε την ψήφο μας σε άλλο παλικάρι.
Όχι βρε! Κούρκουλο ψήφισα :) Μην την πατήσει σαν τις γόησες που δεν πάει κανένας να τους την πέσει γιατί σκέφτεται "καλά τώρα, σιγά μη γυρίσει να κοιτάξει εμένα αυτή ... ποιος ξέρει με τι θεογκόμενο κυκλοφορεί, πάμε στην διπλανή με τα γυαλιά που είναι των κυβικών μας":cool:

Απίστευτη γοητεία ως παλαίμαχος βιοπαλαιστής, ως άνθρωπος του υποκόσμου, ως κύριος της αριστοκρατίας (μην ξεχνάμε το "Ένας μεγάλος έρωτας"), ως καλός, ως κακός (βλέπε "Κατήφορος"). Μόνο σε κωμωδία δεν δοκιμάστηκε κινηματογραφικά. Πάντως θα έδινα πολλά για να τον δω ως Αλέκο Σαμιωτάκη στο πλευρό της Τζένης Καρέζη στο θεατρικό "Δεσποινίς Διευθυντής".
 
retrofan είπε:
Όχι βρε! Κούρκουλο ψήφισα :)
Ναι ε; Μόνο εγώ έδειξα ανωτερότητα; Ας είναι ... θα θυσιαστώ. Δεν θα ξεχάσω ποτέ μου τον Κομνηνό να διασχίζει το προαύλιο του σχολείου μου και να έχουμε μείνει άλαλες (Γυμνάσιο - Λύκειο και οι καθηγήτριες). Τι να λέμε ....

Για τον καναπέ δεν μου απαντάς όμως :p
 
Ο καναπές που θα φιλοξενήσει για λίγο Χορν και Παππά;

Κόβω εισιτήρια ;) Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προέλευσης :p
 
Επαιξε και σε κωμωδια ο Κουρκουλος. Στο Καλημερα Αθηνα το 1960, αλλα ο ρολος του δεν ηταν αμιγως κωμικος.

Ειχε απλως καποιες κωμικες αποχρωσεις.
 
Γιατι ηρθε στο σχολειο σας ο Λακης Κομνηνος, caprice;
 
caprice είπε:
. Δεν θα ξεχάσω ποτέ μου τον Κομνηνό να διασχίζει το προαύλιο του σχολείου μου και να έχουμε μείνει άλαλες (Γυμνάσιο - Λύκειο και οι καθηγήτριες). Τι να λέμε ....Για τον καναπέ δεν μου απαντάς όμως :p
Nα υποθέσω ότι καμία δεν είχε μυαλό για μάθημα μετά ε?

Εμάς είχε έρθει μια φορά στο δημοτικό για σκετσάκια ο Γιάννης ο Μαλούχος, αλλά δε θεωρείται γοητευτικός!!! :animlaugh:
 
bambinella 100 είπε:
Γιατι ηρθε στο σχολειο σας ο Λακης Κομνηνος, caprice;
Ο γυιός του και εγώ φοιτούσαμε στο ίδιο σχολείο (νομίζω 2 ή 3 χρόνια μικρότερός μου).

prisma είπε:
Nα υποθέσω ότι καμία δεν είχε μυαλό για μάθημα μετά ε?
Έτσι όπως το λες. Νομίζω ότι ισχύει το χιλιοειπωμένο "αδικεί η τηλεόραση" τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση
 
Ο γιος εμοιαζε στον πατερα του; Ηταν το ιδιο ωραιος;
 
Αφου λειπει ο Γιαννης Βογλης :wub: , δυσκολευτηκα λιγο και τελικα καταληγω στον Λακη Κομνηνο (ακου... Λακης :tsktsk: )

Να προσθεσω και τον αγαπημενο της μανας μου (που παλι λειπει απο δω) : Γιωργος Φουντας
 
Είμαι άντρας και μάλλον η γνώμη μου εδώ δεν μετράει ιδιαίτερα, αλλά μου είναι δύσκολο να δεχτώ ότι από τη λίστα αυτή απουσιάζουν ο Δημήτρης Χορν, ο Γιώργος Φούντας, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ, ο Άγγελος Αντωνόπουλος, ο Πέτρος Φυσσούν και ο Γιάννης Βόγλης. Βέβαια, όλα είναι σχετικά...
 
Νομίζω ότι με τα παράπονα :flower: φτιάχτηκε και η 2η δεκάδα από μόνη της ίσως και η 3η (δεν μέτρησα και σωστά). Πάντως μια που μαζεύονται συμμετοχές μπορούμε να βάλουμε και τον καναπέ της retrofan; Ευχαριστώ.
 
Πίσω
Μπλουζα