Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (1987 ΕΡΤ2)

εχουν χασει τ'αυγα και τα πασχαλια εκει στην ΕΡΤ με τις τοσες αναβολες, γι αυτο ειχα γραψει σε προηγουμενο ποστ οτι θα ηταν καλυτερα αν ξεκινουσε η προβολη της σειρας το Σεπτεμβριο.. Εκτος κι αν δειξουν επεισοδια αυτη τη βδομαδα χωρις να το γραφουν στο προγραμμα.. καλου κακου ας ριξουμε μια ματια κατα τις 22: 00, μπορει να εχει Τιμοθεο
Ως ελαχιστη ενδειξη σεβασμου θα μπορουσαν τουλαχιστον να ξαναπροβαλλουν το 11ο τη νυχτα πριν την προβολη του 12ου, όποτε αυτο βεβαια προγραμματιστει για προβολη. Αλλα τι λεω ο αφελης! Υπαρχει εκει στην ΕΡΤ κανεις που ο εγκεφαλος του να εχει την δυνατοτητα να σκεφτει κατι τοσο περιπλοκο......? Ωρες ωρες νομιζω πως ολα αυτα σα να γινονται επιτηδες. Εκανε "τρελα" νουμερα ο Τιμοθεος και ανεβασε κατα πολυ τα ποσοστα την ΕΡΤ2? Να εξαφανιστει απο το προγραμμα.....αφου πια δεν μπορουν να τον σβησουν και να τον εξαφανισουν για παντα, οπως εκαναν τοτε με τα σηριαλ θρυλους της Ελληνικης τηλεορασης.
 
Ολοι αυτοι εκει μεσα στην ερτ οι καρεκλοκενταυροι που και διακοσια χρονια να περασουν οι ιδιοι και οι ιδιοι θα ειναι απλα θα αλαζει η σειρα με τα εγγονια,δισεγγονα κλπ μας εχουν γραμμενους ολους εκει που δεν πιανει μελανι.Ειναι ικανοι να μη δειξουν αλλο επεισοδιο μεχρι και το 16 και να ξεκινησουν την σειρα απο κει και μεχρι το τελος της.Για γελια πραγματικα.
 
Παιδιά, ηρεμήστε, προφανώς έπεσε σύρμα... το 12ο γράφει ότι θα δείξουν! Και μετά το 13ο και μετά το 14ο!!

Καταγραφή.PNG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα , μόλις το ανακάλυψα! Ο Γιώργος Πάντζας και η Μίρκα Καλατζοπούλου χορεύουν...τους τίτλους της σειράς στην ταινία "Ο γαμπρός μου ο δικηγόρος"!



Προβολή συνημμένου DVD_Sep03_185336_0.mpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου υπαρχει κανονικα το 11 στο web tv δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα.Οποτε θελει ο καθενας το βλεπει οπως και τα προηγουμενα αλωστε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου υπαρχει κανονικα το 11 στο web tv δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα.Οποτε θελει ο καθενας το βλεπει οπως και τα προηγουμενα αλωστε
Δεν ειναι θεμα θεασης. Προσωπικα εχω "προβλημα" γιατι τα εγραφα σε HD αναλυση απο την μεταδοση και για το αρχειο του σκηνοθετη και τωρα θα μας λειπει αυτο το ενα επεισοδιο.... Περα απ αυτο ομως, οταν μας εχουν τρελανει στις επαναληψεις σειρων, δε νομιζω οτι θα τους ηταν δυσκολο να το ξαναπροβαλουν. Αυτο ομως προυποθετει ανθρωπους με γνωσεις τηλεορσης και ευαισθησια ως προς τους τηλεθεατες.
 
Παντως εγω δεν πιστευω πως υπηρξε ανθρωπος τοτε το 1987 η ο οποιοσδηποτε αλλος απο τοτε που να ειδε την σειρα πρωτη φορα και να καταλαβε ποιος  ειναι ο δολοφονος.Ο καθενας μπορει να τον μαντεψε πχ αλλα να βρηκε το πως εγιναν τα γεγονοτα το θεωρω αδυνατων.

Ωσο για τον αλεξ

Οπως εγραψα καμποσες σελιδες πριν δεν πιστευω πως εκανε αυτος την αποπειρα και θεωρω πως ηταν απλα μια προσθηκη του σεναριογραφου,σκηνοθετη κλπ χωρις καν να υπαρχει βαση σεναριου η εξηγηση για το ποιος μπορει να αδηγουσε το αμαξι δηλαδη δεν ηξεραν καν αυτοι ποιος ηταν απλα το εβαλαν.Ολα αυτα για μενα επιβεβαιωνονται απο την εξομολογηση του αλξ στον νικοδημο οταν του ειπε πως αυτος εκανε τα τηλεφωνηματα αλλα και απο την σκηνη πανω στο καραβι καθως πηγαινουν στην υδρα που οταν μενουν μονοι για λιγο πριν παει ο μελαχρινος ρωταει ο νικοδημος τον αλεξ αν οντως ηταν ηλικρινης αλλα και γιατι τα ειπε τωρα αυτα και ο αλεξ του απανταει πως αυτος ανα πασα ωρα και στιγμη και στα καλα καθουμενα μπορει να συμπαθησει καποιος και πως πλεον εχει λυτρωθει που του τα ειπε ολα.Ξεροντας τον ασταθη χαρακτηρα του αλεξ πιστευω 100% πως οντως τον συμπαθησε τον νικοδημο και μαλιστα του ειχε πει και πως ειναι ο μοναδικος που δεν νοιωθει ζηλια οταν τον σκεφτεται με την μαγδα.Αν ειχε κανει αυτος την αποπειρα θα του το ειχε πει ειναι δεδομενο αυτο αλλιως δεν θα ελεγε ουτε για τα τηλεφωνα οποτε καταληγω σε αυτο που ειπα πως ουτε οι σεναριογραφοι ηξεραν ποιος εκανε την αποπειρα απλα για να δωσουν μεγαλητερο σασπενς προσθεσαν και αυτη την σκηνη.
Η απορια που εχω παντως αφορα τον θησαυρο.

Aπο την στιγμη που ο μπεκας ειχε ολα τα στοιχεια της παρεας αλλα και τον χαρτη του βολφ που εδειχνε το σωστο σημειο του θηασυρου και που τον βρηκαν οταν εψαξαν το σπιτι της αργυρη ποιος ο λογος να μην αναφερθει πουθενα πως οντως τελικα βρηκαν τον θηασαυρο αφου αυτη ηταν εξαλου και η εντολη της κυβερνησης γιατι αν ειχαν βρει τον θησαυρο δεν θα ειχε λογο υπαρξης η επομενη σειρα ''το μυστικο του αρη μπονσαλεντη''.Εκει ο μπεκας ααναφερεται στα γεγονοτα του κωνστα πριν χρονια και της γνωστης παρεας αλλα και παλι δεν λεει για τον θησαυρο και γιατι δεν τον βρηκαν πχ αφου ειχαν ολα τα στοιχεια.Αν εχει πει και δεν θυμαμαι ας με διορθωσει καποιος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως εγω δεν πιστευω πως υπηρξε ανθρωπος τοτε το 1987 η ο οποιοσδηποτε αλλος απο τοτε που να ειδε την σειρα πρωτη φορα και να καταλαβε ποιος  ειναι ο δολοφονος.Ο καθενας μπορει να τον μαντεψε πχ αλλα να βρηκε το πως εγιναν τα γεγονοτα το θεωρω αδυνατων.

Ωσο για τον αλεξ

Οπως εγραψα καμποσες σελιδες πριν δεν πιστευω πως εκανε αυτος την αποπειρα και θεωρω πως ηταν απλα μια προσθηκη του σεναριογραφου,σκηνοθετη κλπ χωρις καν να υπαρχει βαση σεναριου η εξηγηση για το ποιος μπορει να αδηγουσε το αμαξι δηλαδη δεν ηξεραν καν αυτοι ποιος ηταν απλα το εβαλαν.Ολα αυτα για μενα επιβεβαιωνονται απο την εξομολογηση του αλξ στον νικοδημο οταν του ειπε πως αυτος εκανε τα τηλεφωνηματα αλλα και απο την σκηνη πανω στο καραβι καθως πηγαινουν στην υδρα που οταν μενουν μονοι για λιγο πριν παει ο μελαχρινος ρωταει ο νικοδημος τον αλεξ αν οντως ηταν ηλικρινης αλλα και γιατι τα ειπε τωρα αυτα και ο αλεξ του απανταει πως αυτος ανα πασα ωρα και στιγμη και στα καλα καθουμενα μπορει να συμπαθησει καποιος και πως πλεον εχει λυτρωθει που του τα ειπε ολα.Ξεροντας τον ασταθη χαρακτηρα του αλεξ πιστευω 100% πως οντως τον συμπαθησε τον νικοδημο και μαλιστα του ειχε πει και πως ειναι ο μοναδικος που δεν νοιωθει ζηλια οταν τον σκεφτεται με την μαγδα.Αν ειχε κανει αυτος την αποπειρα θα του το ειχε πει ειναι δεδομενο αυτο αλλιως δεν θα ελεγε ουτε για τα τηλεφωνα οποτε καταληγω σε αυτο που ειπα πως ουτε οι σεναριογραφοι ηξεραν ποιος εκανε την αποπειρα απλα για να δωσουν μεγαλητερο σασπενς προσθεσαν και αυτη την σκηνη.
Η απορια που εχω παντως αφορα τον θησαυρο.

Aπο την στιγμη που ο μπεκας ειχε ολα τα στοιχεια της παρεας αλλα και τον χαρτη του βολφ που εδειχνε το σωστο σημειο του θηασυρου και που τον βρηκαν οταν εψαξαν το σπιτι της αργυρη ποιος ο λογος να μην αναφερθει πουθενα πως οντως τελικα βρηκαν τον θηασαυρο αφου αυτη ηταν εξαλου και η εντολη της κυβερνησης γιατι αν ειχαν βρει τον θησαυρο δεν θα ειχε λογο υπαρξης η επομενη σειρα ''το μυστικο του αρη μπονσαλεντη''.Εκει ο μπεκας ααναφερεται στα γεγονοτα του κωνστα πριν χρονια και της γνωστης παρεας αλλα και παλι δεν λεει για τον θησαυρο και γιατι δεν τον βρηκαν πχ αφου ειχαν ολα τα στοιχεια.Αν εχει πει και δεν θυμαμαι ας με διορθωσει καποιος.
Στο Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη, επειδή την έχω δεί αρκετές φορές τη σειρά, ξεδιαλύνονται οι απορίες σχετικά με την τύχη του θησαυρού. Ο Ζήσης αναφέρει ότι μια γυναίκα που γνώρισε στο νοσοκομείο των φυλακών και που είχε σχέση με έναν αξιωματικό των Γερμανών (φωτογραφίζει την Αργύρη) είχε τον χάρτη του θησαυρού και του τον  έδωσε όταν πέθανε. Επίσης λέει ότι αυτή η γυναίκα είχε ένα γιό που αυτοκτόνησε δηλαδή τον Άλεξ και έτσι μαθαίνουμε στον Μπονσαλέντη για την τύχη του Άλεξ. Επίσης η Αργύρη φυσιολογικά βρίσκεται στο νοσοκομείο των φυλακών καθώς είχε αυτή είχε κατηγορηθεί στον Τιμόθεο για τους φόνους μαζί με τον Ξάνθο. Επίσης λέει ο Ζήσης ότι πριν 3 χρόνια αυτή η παρέα αλληλοφαγώθηκε μεταξύ της.

Άρα εγώ πιστεύω ότι η Αργύρη για να δώσει τον χάρτη στον Ζήση στις φυλακές όταν γνωρίστηκαν έδωσε μάλλον ένα  πλαστό στις αστυνομικές αρχές και κατείχε αυτή τον πραγματικό και που αυτόν έδωσε στον Ζήση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη, επειδή την έχω δεί αρκετές φορές τη σειρά, ξεδιαλύνονται οι απορίες σχετικά με την τύχη του θησαυρού. Ο Ζήσης αναφέρει ότι μια γυναίκα που γνώρισε στο νοσοκομείο των φυλακών και που είχε σχέση με έναν αξιωματικό των Γερμανών (φωτογραφίζει την Αργύρη) είχε τον χάρτη του θησαυρού και του τον  έδωσε όταν πέθανε. Επίσης λέει ότι αυτή η γυναίκα είχε ένα γιό που αυτοκτόνησε δηλαδή τον Άλεξ και έτσι μαθαίνουμε στον Μπονσαλέντη για την τύχη του Άλεξ. Επίσης η Αργύρη φυσιολογικά βρίσκεται στο νοσοκομείο των φυλακών καθώς είχε αυτή είχε κατηγορηθεί στον Τιμόθεο για τους φόνους μαζί με τον Ξάνθο. Επίσης λέει ο Ζήσης ότι πριν 3 χρόνια αυτή η παρέα αλληλοφαγώθηκε μεταξύ της.

Άρα εγώ πιστεύω ότι η Αργύρη για να δώσει τον χάρτη στον Ζήση στις φυλακές όταν γνωρίστηκαν έδωσε μάλλον ένα  πλαστό στις αστυνομικές αρχές και κατείχε αυτή τον πραγματικό και που αυτόν έδωσε στον Ζήση.
Ετσι ακριβως φιλε μου αυτα τα γνωριζω και γω τα εχω γραψει στο θεμα του μπονσαλεντη γιατι εχω δει την σειρα και γω πολλες φορες ως απαντηση σε μια ερωτηση της αριαδνης νομιζω που εβλεπε την σειρα και αναρωτιοταν ποιος μπορει να ηταν αυτος που εδωσε τον χαρτη στον ζηση απλα δεν εγραψα πως ηταν η αργυρη για να μην κανω spoiler.Το θεμα ομως ειναι πιο μπερδεμενο πιστευω γιατι στου κωνστα την ιστορια ο θησαυρος συμφωνα με τον χαρτη της αργυρη βρισκεται καπου στα ανοιχτα του σουνιου αλλα τον χαρτη δεν τον ειχε δωσει η αργυρη στον μπεκα ωστε να υποθεσουμε πως τον εφτιαξε αυτη για να τους παραπλανηση αλλα τον βρηκε η αστυνομια κρυμενο στο σπιτι της σε ερευνα που εκαναν και φυσικα η αργυρη δεν μπορουσε να γνωριζει πως θα εκαναν ερευνα στο σπιτι της.Ο χαρτης αυτος ομως ειναι κανονικος χαρτης που λογικα εχει σταμπαρισμενο το σημειο του θησαυρου οπως βλεπουμε οταν τον βγαζει ο μπεκας και τους τον δειχνει ενω ο χαρτης που δεινει η αργυρη στον ζηση μεσα στην φυλακη ειναι χαρτης που εχει ζωγραφισμενα τα στοιχεια το σημειο που βρισκεται και το μερος του θησαυρου που σε εκεινον τον χαρτη ειναι το λαυριο.Φυσικα ακομα και με αυτον τον χαρτη ο θησαυρος δεν βρεθηκε ουτε εκει οποτε καταληγουμε πως και οι δυο χαρτες ηταν μουφα και φτιαχτηκαν απλα για να παραπληνουν και προσωπικα πιστευω πως μονο ο βολφ ηξερε το πραγματικο μερος που ηταν ο θησαυρος και το ειχε στο μυαλο του και τον χαρτη τον εφτιαξε μονο και μονο για τα ματια του κοσμου και για παραπλανηση οποτε μολις μαθαινε ολα τα στοιχεια θα πηγαινε και θα τον επερνε μονος του κατι που δεν προλαβε φυσικανα κανει γιατι τον εφαγε ο αλεξ.

Δεν ξερω γιατι εγινε ολο αυτο με τον θησαυρο ενω θα μπορουσαν να τον βρουν στην ιστορια του μπονσαλεντη αλλα ισως σχεδιαζαν να κυκλοφορησουν και αλλη σειρα που να ειχε ως θεμα τον θησαυρο κατι που τελικα δεν εγινε ποτε.Το συμπερασμα παντως ειναι πως ολοι οι χαρτες ηταν μουφα και ο θησαυρος τελικα δεν βρεθηκε ποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτοκτόνησε τελικά ο Αλεξ , ήταν της ψυχοσύνθεση του αυτή ή ενέργεια , έφυγε και ή Μαγδα μακρυά. Ήταν και αυτοκτονικος ή αληθεια, είχε θέματα ανέκαθεν.  Ή Μαγδα κάτι έπρεπε να κάνει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουτε αποψε θα εχει επεισοδιο. Αυριο Τεταρτη το 13ο, ετσι το 14ο θα παιξει την Δευτερα γιατι την Πεμπτη παλι δεν εχει. Μου φαινεται πως οι υπευθυνοι προγραμματισμου της ΕΡΤ ειναι "πρακτορες" των ιδιωτικων καναλιων...αλλιως δεν εξηγειται η τοση απαξιωση της μοναδικης μεγαλης επιτυχιας του καναλιου απο πλευρα θεαματικοτητας... 
 
Έχει ασχοληθεί ένας σοβαρός άνθρωπος να δει ακροαματικότητες του καναλιού τις μέρες που παίζει η σειρά και τις μέρες που δεν παίζει; 
 
Παιδιά κάπου ποιό πάνω γράφτηκε ότι η ΕΡΤ περίμενε το επεισόδιο 14 για να μεταδωθει η σειρά. Άρα η βοήθεια που δίνουν οι πολίτες είναι αποδεκτή. Αφού είναι έτσι γιατί αυτός που ανέβασε στο youtube την σειρά οι ιεροσυλοι, και εφόσον τα έχει στην κατοχή του δεν τα δίνει εκεί στην ΕΡΤ να τα μεταδώσει; 
 
κανένας σεβασμός στους τηλεθεατές , καμιά συνέπεια στο πρόγραμμα! συγνώμη αλλά αν είχα μπροστά μου τον υπεύθυνο της ροής προγράμματος θα τον έφτυνα! ότι τους καπνίσει (για να μην πω την άλλη λέξη από κα...και κοπώ) δείχνουν! περιφρόνηση και μόνο τίποτα άλλο! έχω θυμώσει πολύ με αυτή την ΕΡΤ. Και τη Βασίλισσα Αμαλία να μου έβρισκαν και να την έδειχναν δε θα καθόμουν να τη δω , δεν αξίζουν τίποτα οι τύποι είναι άθλιοι...
 
Παιδιά κάπου ποιό πάνω γράφτηκε ότι η ΕΡΤ περίμενε το επεισόδιο 14 για να μεταδωθει η σειρά. Άρα η βοήθεια που δίνουν οι πολίτες είναι αποδεκτή. Αφού είναι έτσι γιατί αυτός που ανέβασε στο youtube την σειρά οι ιεροσυλοι, και εφόσον τα έχει στην κατοχή του δεν τα δίνει εκεί στην ΕΡΤ να τα μεταδώσει; 
Να θυμίσω ότι το επεισόδιο 14 δόθηκε από πολίτη στην ΕΡΤ για να μεταθοθεί συνολικά με την επανάληψη της σειράς. Όσο για τις άλλες σειρές που λές τις έχει ήδη η ΕΡΤ στις αποθήκες της όπως και πολλές άλλες από τις αρχές της δεκαετίας του 80 όποιες έχουν διασωθεί, αλλά οι καρεκλοκένταυροι δεν μπαίνουν στον κόπο ούτε να ψάξουν ούτε να ασχοληθούν και μας έχουνε πρήξει εδώ και πολλούς μήνες με βαρετή επανάληψη 20 συγκεκριμένων σειρών που τις έχουμε χιλιοδεί. Και τους Ιερόσυλους να τους δίναμε πάλι στην προβολή του προγράμματος θα εφάρμοζαν ό,τι απαράδεκτο κάνουνε τώρα με τον Τιμόθεο. Αποφάσισαν να δείξουν ύστερα από πολλά χρόνια τον Τιμόθεο Κώνστα και μας έχουνε βγάλει το λάδι με σε συνεχείς αναβολές! Απαράδεκτοι και ανίκανοι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι ανηκουστη η αδιαφορια τους. Πληρωνονται για να δουλευουν σε ενα καναλι και να το κανουν να προκοβει.

Βλεπουν (μπορει και να μην ασχοληθηκαν καν φυσικα) οτι ΕΝΑ ΠΑΛΑΙΟ ΣΗΡΙΑΛ τιναξε την ακροαματικοτητα του καναλιου σε πρωτογνωρα για αυτο επιπεδα.

Αντι να δειξουν συνεπεια, κανουν οτι μπορουν για να ξενερωσουν τον τηλεθεατη.

Επισης τα υπολοιπα παλια σηριαλ (Ζητιανος, Τ'Αναποδα κτλ) θα μπορουσαν να τα βαζουν και σε ωρες που μπορει να τα παρακολουθησει και ενας εργαζομενος. Και μην μου πει κανεις οτι τα προβαλει σε επαναληψη τα χαραματα διοτι ειναι εντελως εκτος προγραμματισμου. Για να γραψω τον Ζητιανο, πρεπει να γραφω και το Μικρο Σπιτι στο Παγκρατι (που ευτυχως ειναι καλο), το Ζητιανο και το επομενο προγραμμα! Ουτε στις 2 το πρωι δεν μπορουν να ειναι συνεπεις!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα