Ο θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα (1987 ΕΡΤ2)

Το 11ο επεισόδιο που προβλήθηθηκε χθες, θα προβληθεί σε επανάληψη την Τρίτη 4/9 ξημερώματα (Δευτέρα προς Τρίτη) 0240-0340.
 
Και οταν πηγα να προγραμματισω εγγραφη...δεν υπηρχε νυκτερινη επαναληψη συμφωνα με το προγραμμα!! Οποτε για να δω το πρωτο μισο, θα περιμενω ποτε θα ανεβει στο WebTV (ειπαμε...θελω να το βλεπω τηλεορασατο χαχα)
Tεραστιο θαυμα ελαβε χωρα πριν απο λιγο καθως μπαινοντας στο web tv της ert ειδα πως εχουν ανεβασει ηδη το επεισοδιο 11 που παιχτηκε χθες.Αυτο το θαυμα για την τοσο αμεση ανταποκριση και ανεβασμα του επεισοδιου θα γιορταζετε καθε χρονο 29 αυγουστου ως το θαυμα του τιμιου κωνστα.
 
Δεν παίζονται οι άνθρωποι! Εγώ έχω προγραμματίσει τον δέκτη να γράφει κάθε μέρα στις 22.00 ανεξαρτήτως προβολής και - ω, του θαύματος! - μετά την πληροφορία αυτή ανέτρεξα στις εγγραφές και το βρήκα εκεί! Σήμερα θα δω Κώνστα!
 
στο 11ο επεισοδιο εμφανιζεται ο Τονυ Πινελλι στο ρολο του Τζιανκαρλο Μαλατεστα

timo.JPGtimo1.JPG

εδω τραγουδαει "quando arrivera' "στην ταινια "μοντερνα σταχτοπουτα"
 
Ήταν αυθεντικός Ιταλός Κατερινα;
αριαδνη αν ισχυουν αυτα που βρηκα στη wikipedia κι αν ο πατερας του λεγοταν German Pinelli τοτε εχει καταγωγη απ την Κουβα  https://en.wikipedia.org/wiki/Germán_Pinelli

Το 11ο επεισοδιο εχει μια πολυ ωραια σκηνη με ατακες Αποστολου - Αργυρη :

Απ: Γιατι με κοιτας ετσι;
Αρ: πως σας κοιτω;
Απ: Ξερω γω; σαν να εμπασες στο σπιτι σου τον Αλ Καπονε
Αρ: κυριε Αποστολου, ολη μερα ειμαι αρκετα ταραγμενη (γιατι αραγε; ..) μην επιδεινωνετε την κατασταση μου σας παρακαλω
Απ :Γιατι εισαι ταραγμενη;
Αρ: το ξερετε πολυ καλα, εχω διαβασει για το εγκλημα με ολες τις λεπτομερειες και δε μπορω να το πιστεψω  (ναι καλα, σε πιστεψαμε τωρα..)
Απ: Να το πιστεψεις, αληθεια ειναι
Αρ: εχετε ορεξη για χουμορ, μπραβο σας! εμεις εδω εχουμε παραλυσει κι εσεις το βιολι σας
Απ: εγω ειμαι ο δολοφονος μανταμ , γι αυτο ειμαι ψυχραιμος, ετσι δεν πιστευετε ολοι σας; οτι εγω σκοτωσα το θεατρινο; 
Αρ: γιατι; αδικως το πιστευουμε;
Απ: εγω θα σε ρωτησω κατι αλλο, δηλαδη αποκλειεται να τον σκοτωσε καποιος απο σας;
Αρ: δηλαδη εννοειτε κι εγω;
Απ: Γιατι; τι εισαι εσυ; η παρθενα του δασους;
Αρ :Εγω αγαπητε μου ειμαι ευαισθητη, λυποθυμω και στην θεα ακομα του αιματος (εδω γελαμε.. ) οταν τυχει να μου τρυπησει το δαχτυλο η βελονα παθαινω σοκ (γιατι μην ξεχναμε οτι μπαλωνει που και που τα ρουχα της η Αργυρη..) , ειστε απαισιος
Απ: καλυτερα απαισιος παρα βλακας, τι ειμαι εγω δηλαδη; ο Χριστος να φορτωνομαι τις αμαρτιες των αλλων;
Αρ: σας παρακαλω, τελειωσαμε
Απ: τελειωσαμε; φτιαξε μου εναν καφε
Αρ: να περιμενετε, δε μπορω αυτη τη στιγμη, ειμαι ταραγμενη  (τερας ψυχραιμιας η... κυρια)
 
Γι αυτό λέω πως ο Κωνστας ήταν ή καλύτερη μεταφορά σειράς του Μαρη στην μικρή οθόνη Κατερινα, είχε περιφημες ατάκες και γρήγορους διαλόγους!
 
Γι αυτό λέω πως ο Κωνστας ήταν ή καλύτερη μεταφορά σειράς του Μαρη στην μικρή οθόνη Κατερινα, είχε περιφημες ατάκες και γρήγορους διαλόγους!
οι καλυτερες ατακες πιστευω οτι ηταν αναμεσα στους κυριους του "υποκοσμου" και τις κυριες του "καλου κοσμου", γενικα ο Αποστολου "κενταει" στις ατακες  με την Αργυρη αλλα και την Ιρμα, ο ρολος του δινει αλλον αερα στη σειρα και με τον μαγκικο τροπο του βγαινουν αληθειες στη φορα
 
Έτσι ακριβώς, φοβερός ο Αποστόλου δεν υπάρχει στο βιβλίο και ευτυχώς τον εφεύραν στην τηλεοραση
 
στο 11ο επεισοδιο η σπιουνα του Μελαχρινου οταν την κανει τσακωτη η Μαγδα να δινει τηλεφωνικη αναφορα στο αφεντικο, της λεει οτι δεν ηταν εκεινη που βρισκοταν στο γραφειο του Τιμοθεου τοτε που η Μαγδα νομιζε οτι μπηκαν διαρρηκτες (ο μυστηριος αντρας (;) με την καπαρντινα και το καπελο) , ομως ο Μελαχρινος της ειπε να ψαξει για εναν φακελο του Τιμοθεου που τον εφερε στο σπιτι το βραδυ που πεθανε (ο περιφημος φακελος). Μηπως τελικα ηταν ο Μελαχρινος; ευκολο θα του ηταν να μπει στο σπιτι αφου ειχε και τη σπιουνα να του αφησει το παραθυρο ανοιχτο
Στο τελος του επεισοδιου ο ταχυδρομος φερνει στη Μαγδα ενα φακελο (επιστροφη απο Γαλλια) γιατι δεν βρεθηκε ο παραληπτης λογω αλλαγης διευθυνσης κατοικιας. Οπως βλεπουμε στο στιγμιοτυπο παραληπτης ειναι ο ανηψιος του ο Ντινος, αρα ο Τιμοθεος εστειλε το φακελο στον ανηψιο του, η Μαγδα τον ανοιξε και βρηκε ενα γραμμα κι εκει τελειωσε το επεισοδιο

tifakelos.JPG 

Δε θυμαμαι αν ειπε ποτε ο Ντινος οτι αλλαξε διευθυνση στο Παρισι
 
Αν θυμάμαι καλά, ο φάκελος αυτός δεν περιέχει στοιχεία της διαθήκης, αλλά λεπτομερή αναφορά για την υπόθεση του θησαυρού. Αυτός ήταν ο λόγος που στη συνέχεια

η Μάγδα - μαθαίνοντας πού ήταν μπλεγμένος ο άντρας της, αλλά και η ξαδέρφη της - αποφάσισε να συνεργαστεί με τον Μπέκα.


στο 11ο επεισοδιο εμφανιζεται ο Τονυ Πινελλι στο ρολο του Τζιανκαρλο Μαλατεστα

εδω τραγουδαει "quando arrivera' "στην ταινια "μοντερνα σταχτοπουτα"
Ο Τόνυ Πινέλλι εμφανίζεται και στους τίτλους της ταινίας "Υιέ μου, υιέ μου" με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα.
 

 
Αν θυμάμαι καλά, ο φάκελος αυτός δεν περιέχει στοιχεία της διαθήκης, αλλά λεπτομερή αναφορά για την υπόθεση του θησαυρού. Αυτός ήταν ο λόγος που στη συνέχεια

η Μάγδα - μαθαίνοντας πού ήταν μπλεγμένος ο άντρας της, αλλά και η ξαδέρφη της - αποφάσισε να συνεργαστεί με τον Μπέκα.
ακομα καλυτερα για τον χαμαιλεοντα Μελαχρινο, τον ενδιαφερει κι αυτον ο θησαυρος περισσοτερο κι απ τη διαθηκη αφου δεν του αφησε τιποτα..

Ο Τονυ Πινελλι συμμετειχε ως τραγουδιστης και στις ταινιες- ντοκυμαντερ "η Αθηνα τη νυχτα" και "η Αθηνα μετα τα μεσανυχτα"
 
Ενδιαφερουσες ολες οι αποψεις αλλα μαλλον θα μεινει για παντα μυστηριο ποιος ηταν αυτος που μπηκε στο γραφειο του Τιμοθεου για να ψαξει δεν ξερω τι. Ισως να ξεχασαν να μας το απαντησουν , αλλωστε και η "αποπειρα" κατα του Ντινου εμεινε αναπαντητη μεσα στη σειρα

αλλα κι εγω πιστευω οτι πιο πιθανος ειναι ο Αλεξ που πολυ απλα ηθελε να τρομοκρατησει το Ντινο αφου δεν καταφερε να τον διωξει με τα ανωνυμα τηλεφωνηματα δοκιμασε κι αυτον τον τροπο μηπως και απαλλαγει απο εναν δυνατο αντιζηλο
Ο αριθμος πινακιδας του αυτοκινητου ειναι αυτος στο στιγμιοτυπο

Προβολή συνημμένου 181015
Πανηγυρική επιβεβαίωση στο 11ο επεισόδιο στο ποιος οδηγούσε το αυτοκίνητο που πήγε να "φάει" τον Νικόδημο!! ?

Καταγραφή.PNG
 
To θεμα ομως ειναι πως μιλαμε για 3 διαφορετικα αυτοκινητα με την ιδια πινακιδα.Αλλη μαρκα ειναι το αμαξι του κωνστα αλλη το αμαξι του αλεξ και αλλη το αμαξι που εγινε η αποπειρα κατα του ντινου.Δηλαδη αλλη δουλεια δεν ειχε ο αλεξ και ξηλωνε την πινακιδα απο το αμαξι του θειου και μετα την εβαζε μια στο δεικο του και μια στο αμαξι της αποπειρας :fafoutis: :rofl: :rofl: :rofl: :fafoutis:

Με ολα αυτα συμβαδιζω και γω με την αποψη της bambi νομιζω πως ουτε οι σεναριογραφοι θα μπορουσαν να απαντησουν για το ποιος εκανε την αποπειρα αν μπορουσαμε να τους ρωτησουμε.
 
Πανηγυρική επιβεβαίωση στο 11ο επεισόδιο στο ποιος οδηγούσε το αυτοκίνητο που πήγε να "φάει" τον Νικόδημο!! ?

Προβολή συνημμένου 181467
παντως εχει νοημα η αποπειρα να εγινε απ τον Αλεξ
για ποιο λογο χρησιμοποιηθηκε η ιδια πινακιδα ; μαλλον δεν ειχαν πολλες στη διαθεση τους, 2-3 το πολυ γιατι ο Απεργης πχ. ειχε αλλη πινακιδα η' πολυ απλα δεν εδωσαν σημασια σ αυτη τη λεπτομερεια γιατι για να πουμε και του στραβου το δικιο οταν πρωτοπροβληθηκε η σειρα ποιος θα εδινε σημασια στις πινακιδες; κανεις!! δε μπορουσαν να φανταστουν οτι μετα απο χρονια θα ερχομασταν εμεις κι οτι θα ειχαμε ιντερνετ και αρα πιο ευκολη προσβαση σε σχεδον ολα τα επεισοδια ωστε να μπορουμε να βλεπουμε τις λεπτομερειες και τα λαθη που εγιναν
 
Η απόπειρα μπορεί να έγινε από τον Άλεξ για ένα και μόνο λόγο: Για να τον τρομάξει και να τον απομακρύνει από τη Μάγδα, όπως έκανε και με τα τηλεφωνήματα. Άλλωστε όταν έγινε αυτή η απόπειρα, κανείς δεν ήξερε τις προθέσεις του Νικόδημου για διερεύνηση των συνθηκών θανάτου του Κώνστα. Μ' άλλα λόγια, δεν υπήρχε κίνητρο!
 
Η απόπειρα μπορεί να έγινε από τον Άλεξ για ένα και μόνο λόγο: Για να τον τρομάξει και να τον απομακρύνει από τη Μάγδα, όπως έκανε και με τα τηλεφωνήματα. Άλλωστε όταν έγινε αυτή η απόπειρα, κανείς δεν ήξερε τις προθέσεις του Νικόδημου για διερεύνηση των συνθηκών θανάτου του Κώνστα. Μ' άλλα λόγια, δεν υπήρχε κίνητρο!
κινητρο ειχε ο Αλεξ  : την παθολογικη του αγαπη για τη Μαγδα, ειδικα στα πρωτα επεισοδια ολο στο σπιτι της τριγυριζε αλλοτε μπαινοντας απ την πορτα, αλλοτε απ τα παραθυρα
 
Αυτό λέω, μόνο ο Άλεξ είχε κίνητρο για την απόπειρα. Από τους άλλους, κανείς! Αν και - σε δεύτερη ματιά - θα μπορούσε να είναι και η Αργύρη με κίνητρο την εκδίκηση για τον παραγκωνισμό του Άλεξ από την κληρονομιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H o αλεξ ηταν η δεν ξερουν ουτε αυτοι ποιος ηταν και οπως ειπε η Katerinak που να φανταστουν πως τοσα χρονια μετα θα υπηρχε το ιντερνετ που θα μπορουσε ο κοσμος να ψαξει πιο ανετα και θα υπηρχαν τοσα ερωτηματα.Μονο ο αλεξ θα ηθελε να τον τρομοκρατησει και κανεις αλλος σε κεινη την χρονικη στιγμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μπορει καποιος ας βαλει ενα link για το που μπαινουμε για να δουμε το προγραμμα των επεισοδιων του κωνστα ποιες μερες παιζετε δηλαδη.
 
Πίσω
Μπλουζα