Ο πιο γοητευτικός ξένος ηθοποιός (Α' μέρος)

Gregory Peck και τα Ελληνικά του άψογα....αλλά δυσκολεύτηκε λιγάκι!!!!

 
που ειναι ο μαρλον μπραντο?που ειναι ο μοντγκομερυ κλιφτ οεο????κονερι??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Sean Connery

Christopher Lee

Gregory Peck

Marlon Brando

Al Pacino

Jack Nicholson

Alain Delon

Ξεχνάω αρκετούς,είμαι σίγουρος,όμως οι παραπάνω πιστεύω ότι εχουν αυτό το κάτι.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Ψηφίζω Gregory Peck. Γοητευτικότατος!!! :flower:

Και συμφωνώ απόλυτα με το παρακάτω σχόλιο της saboter:

saboter είπε:
Δαγκωτό στον Γκρέγκορυ Πεκ..το απόλυτο αρσενικό.
Φωνή που φέρνει ρίγη, βλέμμα πυρκαγιά, γραμμές προσώπου αγαλματένιες, χείλη-κόλαση, πλάτες-πλατεία ολόκληρη.

Ακόμη και γέρος ήταν πολύ γόης..στα νιάτα του δε, βόμβα τεστοστερόνης!

Υ.Γ..Τύφλα να'χει ο Μάρλον Μπράντο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νταιλον με γκρεγκορι πεκ ερχονται ισσοπαλια

Δεν ξερω αν ειδατε χτες ένα αφιερωμα στον ντελον , αυτος ο αγνωστος, ετσι λεγότανε και ειχε καποια ενδιαφεροντα πραγματα αρκετα για την ζωη του, μιας και ο ιδιος ποτε δεν θελησε να εκδοθεί αυτοβιογραφια του. Ένα από τα ενδιαφεροντα που ειχε είναι τα ασχημα παιδικα του χρονια και πως αντεδρασε στη απορριψη της μητερας του που τον κατασπαραξε όπως ελεγε. Αργοτερα στην ζωη του εκανε σχεσεις με γυναικες όπως η μητερα του που εμοιαζαν δηλ στον χαρακτήρα της και στην εξωτερικη της εμφανιση και μου εκανε φοβερη εντυπωση, δεν θα μπορουσαν να ειχαν καλο τελος αυτοι οι δεσμοι όπως και δεν ειχαν τελικα, δεν ηταν ισοτιμες σχεσεις
 
Από τους σταρ που έχουν τεθεί προς ψήφιση, ο Κλάρκ Γκέιμπλ. Όχι για την περίφημη ατάκα του Ρετ Μπάτλερ στο τέλος του "Όσα παίρνει ο Άνεμος" αλλά για το φιλί που δίνει στη Σκάρλετ πάνω στη γέφυρα, όταν της πρωτολέει ότι την αγαπάει γιατί είναι ίδιοι, κακοί χαρακτήρες και οι δύο. "Kiss me Scarlett... Kiss me once". Έχω το DVD με την ταινία. Την έχω δει διακόσιες φορές. Όχι ακριβώς ωραίος (ο Λάνκαστερ και ο Πεκ είναι μακράν ωραιότεροι), αλλά με τρομερό τύπο μια μια εκπληκτικά ωραία, ιδιαίτερη φωνή. Η ερμηνεία του στο "Μοκάμπο" που είναι το μήλον της έριδος ανάμεσα στην Άβα Γκάρντερ και στη Γκρέις Κέλυ μου έχει μείνει στο μυαλό.
 
Ο γκειπλ ειναι παλιας κοπης ανδρας
 
Από τη λίστα,ο Γκρεγκορι Πεκ,ο Ροκ Χάντσον και ο all time classic Κάρυ Γκράντ. Αλλά και ο Τζειμς Γκάρνερ, τι γήινη φινέτσα και σαν νεαρός και μετά σ'ολες τις ηλικίες γοητευτικός και συγκρατημένα σεξυ! Επίσης ο πάντα άψογος Ροτζερ Μουρ!
 
Rinus Cesar είπε:
Αυτός, retrofan, είναι ο τίτλος του βιβλίου στον οποίο βασίσθηκε η ταινία [στην ελληνική του μετάφραση, διότι, με βάση τα ελλιπή αγγλικά που ξέρω, αν δεν απατώμαι mockingbird είναι το "αηδόνι"] ....

[/i]
Nightingale είναι το αηδόνι

Mockingbird είναι είδος κοτσυφιού

Είχα δει την ταινία και τώρα διαβάζω το βιβλίο, που είναι επίσης καταπληκτικό. Αλλά στην ταινία η παρουσία του Γκρέγκορι Πεκ είναι καταλυτική. Δεν παίζει τον Άττικους Φιντς, είναι ο Άττικους!
 
Παιδια οσο μεγαλώνεις αλλάζεις γουστα πριν 10 χρονια εδω μεσα ελεγα Ντην( ήμουν μικρό και αβγαλτο τοτε και δεν ήξερα) αλλα τωρα ειδα ΜΙτσαμ και την επαθα την πλακα μου!!!!!!!

240px-Robert_Mitchum_1949_(no_signature).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω δει παααααρα πολλες ταινιες με τον Robert Mitchum. Ων ουκ εστιν αριθμος......Λατρεια!

Ερμηνευσε υπεροχα ο ατιμος τον κακο Μax Cady στο Cape Fear του 1962 διπλα στον Gregory Peck. Hταν η κινηματογραφικη ερμηνεια της ζωης του.
 
Υπάρχει ταινία road moovie  όπως τις λένε τωρα, με τίτλο " Ο Ρομπερτ Μιτσαμ είναι νεκρος" είναι ολίγον αλλοπροσαλλη δεν νομίζω πως θα σου αρέσει. Τώρα τι σχέση έχει ή εν λόγω ταινία  με τον μεγάλο ηθοποιό είναι άλλο ζητούμενο .  Ο Μιτσαμ ψηφίστηκε το 93' ως ο 23 μεγαλύτερος σταρ όλων των εποχων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει ταινία road moovie  όπως τις λένε τωρα, με τίτλο " Ο Ρομπερτ Μιτσαμ είναι νεκρος" είναι ολίγον αλλοπροσαλλη δεν νομίζω πως θα σου αρέσει. Τώρα τι σχέση έχει ή εν λόγω ταινία  με τον μεγάλο ηθοποιό είναι άλλο ζητούμενο .  Ο Μιτσαμ ψηφίστηκε το 93' ως ο 23 μεγαλύτερος σταρ όλων των εποχων
Φανταζομαι ομως οτι παιζει αλλος ηθοποιος τον Μιτσαμ. Δε νομιζω να παιζει ο Μιτσαμ τον εαυτο του.
 



ειναι  νεας κοπης ταινιας και ο τιτλος εχει να κανει με την αναζητηση της δοξας και της επιτυχιας στον κοσμο του θεαματος φυσικα σε τονους συγχρονους κουλτουρε

 Ο Ρόμπερτ Μίτσαμ υπάρχει στην ταινία μόνο μέσω μιας ατάκας του που εμφανίζεται στην αρχή, σε μια κάρτα που μεταφέρει μια διάσημη ατάκα του για το πόσο ταλέντο χρειάζεται για να γίνεις ηθοποιός: «αν τα κατάφερε ο Ριν Τιν Τιν, μπορώ κι εγώ», ή κάπως έτσι το είχε πει ο μακαρίτης σταρ, για τον τετράποδο επίσης σταρ του Χόλιγουντ.

πηγη : flix
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι  νεας κοπης ταινιας και ο τιτλος εχει να κανει με την αναζητηση της δοξας και της επιτυχιας στον κοσμο του θεαματος φυσικα σε τονους συγχρονους κουλτουρε.
Δεν με ενδιαφερουν αυτου του ειδους οι ταινιες. Για μενα ειναι σαν να μην υπαρχουν.

Καλυτερα να μιλησουμε στο αλλο θρεντ για τις υπεροχες ταινιες οπου πρωταγωνιστησε ο τεραστιος Ρομπερτ Μιτσαμ και να αγνοησουμε ταινιες σαν την παραπανω.
 
Εννοεί πως και ή επιτυχία και ή δόξα είναι νεκρές όπως ο Μιτσαμ, ένας θρύλος του Χολυγουντ με εξαιρετικό ταλεντο διότι οι περισσότεροι κοιτάνε με φθηνα μέσα και όντας αταλαντοι να την κερδίσουν. Έχει και ένα δίκιο από αταλαντοσυνη πια στις μέρες μας...

https://www.lemoni.gr/bookshop/143385_ρόμπερτ-μίτσαμ.htm

ένα βιβλίο για τον γοη του παλιού σινεμα, οπως βλεπω ειναι και διαθεσιμο ακομα στον εκδότη
 
Οι.παλιες γυναίκες λέγανε " καραφλος στα αλώνια, μπουρλότο στα σεντόνια" :p :cool: :mpazo::)ιδου ο γιουλ μπρινερ το αποδεικνύει του λόγου το αληθες
yullbrnnnerse3.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα