Ο ταξιτζής (1977 ΥΕΝΕΔ)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.359
Αντιδράσεις
522
Ο ταξιτζής (1977-78 ), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Κυριακή 4/12/1977



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_ταξιτζής_(1977)

Ο ΤΑΞΙΤΖΗΣ

Κωμική σειρά (70 επεισόδια Χ 45')

Πρεμιέρα: ΥΕΝΕΔ, Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 1978

Παραγωγή: ΑΡΤ ΦΙΛΜ

Σενάριο: Γιώργος Μυλωνάς (35 επ.) / Λάκης Μιχαηλίδης (25 επ.) / Κώστας Παπαπέτρος (10 επ.)

Σκηνοθεσία: Παντελής Σκρουμπέλος (35) / Κώστας Ανδρίτσος (5) / Όμηρος Ευστρατιάδης (4) / Φίλιππος Φυλακτός (4) / Ερρίκος Θαλασσινός (2) / Ντίμης Δαδήρας (1)

Ερμηνευτές: Θόδωρος Κατσαδράμης (Θόδωρος), Κώστας Χατζηχρήστος (Κώστας), Αλέκος Τζανετάκος (Αλέκος).

Guest Stars: Κάτια Δανδουλάκη, Μαρία Αλιφέρη, Γωγώ Αντζολετάκη, Ντίνος Δουλγεράκης.

Εύθυμες περιπέτειες ενός ταξιτζή που μπαίνει στα προβλήματα των πελατών του, και δεν διστάζει να τους βοηθήσει σε ό,τι έχουν ανάγκη (παρακολουθήσεις απατημένων συζύγων, προβλήματα με πεθερές, κομπίνες, κυνήγι απατεώνων κ.λπ.).

Κωμική σειρά που στηρίχτηκε στις προσωπικότητες των πρωταγωνιστών της και άλλαξε τρεις φορές στη διάρκεια της πρωταγωνιστή
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο βρε johnalepou μπράβο..Τη θυμάμαι πολύ καλά την σειρά και ας ήμουν πολύ μικρός 5,6 χρονών!!Τι καλά θα ήταν να είχαμε μια φωτογραφία!!.Άσχετο αλλά πρόσφατα βρήκα ένα φίλο που κάνει συλλογές από διάφορα παλιά αντικείμενα..έπεσε το μάτι μου σε καμιά 12 ρομάντσα από το 70..Ξεφυλλίζοντας τα έβλεπα τα προγράμματα της εβδομάδας των κρατικών καναλιών..πραγματική συγκίνηση!!!

Μα πως θυμάσαι τόσες λεπτομέρειες.......!!! :confused: :whothehell:
 
Μα δεν το εχει κρυψει ο ανθρωπος.
 
Ωραία..αυτό το βιβλίο θα γίνει και δικό μου!!!! :D
 
Κριμα που το βιβλιο δεν εχει φωτο!
 
akmakas είπε:
Μπράβο βρε johnalepou μπράβο..Τη θυμάμαι πολύ καλά την σειρά και ας ήμουν πολύ μικρός 5,6 χρονών!!Τι καλά θα ήταν να είχαμε μια φωτογραφία!!:
Φωτογραφία δεν έχω, όμως πιστεύω να σας αρέσουν οι τίτλοι αρχής της σειράς.

Η σειρά υπάρχει ολόκληρη στα αρχεία της ΕΡΤ (σε καλή κατάσταση ακόμα ελπίζω) μιας και είχε προβληθεί το 1991 αν δεν κάνω λάθος

Να τι πρέπει να δούμε από την Ραδιοτηλεόραση (να μην αρχίσω πάλι τις γκρίνιες)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο, σε ευχαριστουμε παρα πολυ για αλλη μια φορα φιλε tsalk.

Να πω ομως κατι. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι τιτλοι αυτοι φτιαχτηκαν για την επαναληψη της σειρας (παιζοταν ολο το 1991). Θα το ψαξω λιγο να βεβαιωθω.
 
ChristosM είπε:
Πολυ ωραιο, σε ευχαριστουμε παρα πολυ για αλλη μια φορα φιλε tsalk.Να πω ομως κατι. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι οι τιτλοι αυτοι φτιαχτηκαν για την επαναληψη της σειρας (παιζοταν ολο το 1991). Θα το ψαξω λιγο να βεβαιωθω.
Είναι προφανές, φίλε ChristosM, ότι οι τίτλοι ξαναμονταρίστηκαν και ξαναγράφτηκαν με τιτλέζα υπολογιστή. Το 1978, όπως και εσύ και όλοι ξέρουμε, οι τίτλοι ήταν λίγο-πολύ χειροποίητοι, πάντως οπωσδήποτε όχι με κάποιου είδους κομπιούτερ...

Η απορία μου είναι άλλη: Έγχρωμη σειρά το 1978; Σύμφωνα με τα γραφόμενα η πρώτη έγχρωμη ήταν το '79, και όχι αυτή...
 
Δεν το θυμάμαι καθόλου βρε παιδιά...

Κάτι μου λέει όμως το τραγούδι και το "απαγορεύεται" που λέει κάποια στιγμή...

Ήμουν και 6 χρονών τότε... Δυστυχώς δεν το πέτυχα στην επανάληψη καθώς πρέπει να υπηρετούσα τη μαμά πατρίδα...

Ευχαριστούμε για το βίντεο tsalk...

Επίσης να ευχαριστήσω και όλη την ομάδα των παιδιών, για όλα αυτά τα πολύτιμα που μας προσφέρει κατά καιρούς!
 
Η σειρά είναι μάλλον σε φίλμ και όχι σε video.

Έτσι εξηγήτε το χρώμα και το ότι υπάρχει ακόμα. (Να ναι καλά ο james paris)
 
stam1370 είπε:
Είναι προφανές, φίλε ChristosM, ότι οι τίτλοι ξαναμονταρίστηκαν και ξαναγράφτηκαν με τιτλέζα υπολογιστή. Το 1978, όπως και εσύ και όλοι ξέρουμε, οι τίτλοι ήταν λίγο-πολύ χειροποίητοι, πάντως οπωσδήποτε όχι με κάποιου είδους κομπιούτερ...Η απορία μου είναι άλλη: Έγχρωμη σειρά το 1978; Σύμφωνα με τα γραφόμενα η πρώτη έγχρωμη ήταν το '79, και όχι αυτή...
Ενας λογος που μπορω να σκεφτω για την αντικατασταση των τιτλων ειναι για να μην φαινεται το Η ΥΕΝΕΔ....

Οσο για το χρωμα, ο Τζαιημς Παρις παντα γυριζε τις τηλεοπτικες του σειρες σε φιλμ. Φαινεται πως τον Ταξιτζη τον γυρισε σε εγχρωμο φιλμ παρολο που η ΥΕΝΕΔ τον μετεδιδε ασπρομαυρο (φυσικα). Αυτο ειχε γινει και παλαιοτερα με την "Κατοχη" αλλα και με την "Τελευταια ανοιξη" του Πισσανου με την Μαρια Αλιφερη που ειχαν γυριστει σε εχρωμο φιλμ.
 
Απίστευτη σειρά, είχε κυκλοφορήσει και σε vhs μέσα 80 με ένα πολύ κόμικ εξώφυλλο (στυλ ορνεράκη)

To γύρισμά της (τουλάχιστον στους τίτλους) είναι κινηματογραφικό και σε 16 χιλιοστά.

Πιθανόν να γυρίστηκε σε χρώμα και να παίχτηκε σε Α/Μ δέκτες (τώρα θα μου πεις δεν σκεφτόσαντε τα έξοδα)

Ρε παιδία ο Άσημος είναι αυτός που ανάβει τσιγάρο lol

O Kατσαδράμης τα έσπαγε εκείνη την εποχή (που να είναι άραγε τώρα?)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και μερικά ασπρόμαυρα πλάνα από τον ταξιτζή

[edit]"ΤΑΞΙΤΖΗΣ ΠΛΑΝ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστουμε και παλι tsalk για τα βιντεακια σου. Αραγε βλεπει κανεις εκει στην ΕΡΤ μπας και φιλοτιμηθουν να μας το ξαναδειξουν?
 
Dominion είπε:
Απίστευτη σειρά, είχε κυκλοφορήσει και σε vhs μέσα 80 με ένα πολύ κόμικ εξώφυλλο (στυλ ορνεράκη)
Δυστυχώς δεν έχω το εξύφυλλο του VHS (πάλι ο james paris κατά την προσφιλή του τακτική) έκανε ταινίες βασισμένες στις παλιές τηλεοπτικές σειρές του.

Αυτό που υπάρχει είναι οι τίτλοι (πάλι) της VHS ταινίας.

Ορίστε λοιπόν.

[edit]"ΤΑΞΙΤΖΗΣ (..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To be or not to be?

Μετά από επισταμένη ανάλυση των φωτογραφιών δεν κατέληξα με σιγουριά στο αν εμφανίζεται ο Άσιμος στον Ταξιτζή ή όχι. Θα ήθελα και τη γνώμη του κοινού πάνω σε αυτό, επισυνάπτω και 2 φωτο του Άσιμου προς σύγκριση.

attachment.php
 
ARETARA είπε:
Μετά από επισταμένη ανάλυση των φωτογραφιών δεν κατέληξα με σιγουριά στο αν εμφανίζεται ο Άσιμος στον Ταξιτζή ή όχι. Θα ήθελα και τη γνώμη του κοινού πάνω σε αυτό, επισυνάπτω και 2 φωτο του Άσιμου προς σύγκριση.

attachment.php
Mόνο στην κεντρική φωτό είναι ο Άσιμος. Οι άλλοι είναι απλά... μουσάτοι. O τρίτος είναι ο μουσικός Θανάσης Γκαϊφύλλιας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστός demis δυστυχώς ξεγελάστηκα από φωτο σε τραγουδι του Ασιμου που είχε την φωτο αυτη (την τριτη) και θεωρησα οτι αυτος ειναι. Γραψε λαθος.
 
tsalk είπε:
και μερικά ασπρόμαυρα πλάνα από τον ταξιτζή

tsalk είπε:
...Αυτό που υπάρχει είναι οι τίτλοι (πάλι) της VHS ταινίας.
Με... αρκετά μεγάλη καθυστέρηση (διότι σήμερα μόλις τα μελέτησα) να ευχαριστήσω κι εγώ από τη μεριά μου τον φίλο tsalk για τα πολύ ωραία βιντεάκια της σειράς που μοιράστηκε μαζί μας. Θα την ξαναδούμε ποτέ άραγε...; :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα