Ο ύποπτος κόσμος του Τουίν Πικς (Twin Peaks)

pikos apikos

RetroN00b
Joined
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
22
Αντιδράσεις
10
Ο ύποπτος κόσμος του Τουίν Πικς (Twin Peaks, 1990-91), ΕΤ1


Πρεμιέρα: Παρασκευή 4/1/1991


Εκπληκτική σειρά μυστηρίου που πρωτοπροβλήθηκε από την ΕΤ1 τη σεζόν 1990-91 με την υπογραφή του Ντέϊβιντ Λιντς και τον Κάϊλ Μακ Λάχλαν στο πρωταγωνιστικό ρόλο του πράκτορα Κούπερ, ο οποίος μαζί με τους συνεργάτες του προσπαθούν να εξιχνιάσουν το θάνατο της Λώρα Πάλμερ σε μια κωμόπολη που κρύβει πολλά...Χαρακτηριστική ατάκα της σειράς το "Fire, walk with me"..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...εννοείται... Μεγάλη επιτυχία του Λυντς, καθιερώθηκε (πριν χαθεί) ο ΜαχΛάχλαν, απίθανη μουσική του Μορρικόνε, φοβερή φωτογραφία και ατμόσφαιρα (εκεί πήγανε, btw, τους μηχανικούς της MS όταν σχεδιάζανε το Xbox!)... κρίμα, πολύ κρίμα, που έχουν βγει μόνο οι 2 πρώτες σαιζόν σε DVD :(
 
Gryzor είπε:
...εννοείται... Μεγάλη επιτυχία του Λυντς, καθιερώθηκε (πριν χαθεί) ο ΜαχΛάχλαν, απίθανη μουσική του Μορρικόνε, φοβερή φωτογραφία και ατμόσφαιρα (εκεί πήγανε, btw, τους μηχανικούς της MS όταν σχεδιάζανε το Xbox!)... κρίμα, πολύ κρίμα, που έχουν βγει μόνο οι 2 πρώτες σαιζόν σε DVD :(

Μα 2 ηταν ολες κ ολες οι σαιζον της σειρας.
 
Errr... νόμιζα ότι ήταν παραπάνω! Είδα πέρσι το χειμώνα την πρώτη και περιμένω τα κρύα να δω τη δεύτερη :)
 
Μεχρι την αποκαλυψη του δολοφονου ειναι τελοιο. Μετα εχασε πολυ.
 
Βασικά γελοίο είναι να βλέπει κανείς Λυντς για το σενάριο, αλλά τέλος πάνων. Η συνεκτική δομή του σήριαλ (ή της εκάστοτε ταινίας του) είναι απλά αφορμή για τον Λύντς... Τουτέστιν, το αν βρέθηκε ο δολοφόνος ή όχι είναι μάλλον ελάχιστης σημασίας.
 
Gryzor είπε:
...εννοείται... Μεγάλη επιτυχία του Λυντς, καθιερώθηκε (πριν χαθεί) ο ΜαχΛάχλαν, απίθανη μουσική του Μορρικόνε, φοβερή φωτογραφία και ατμόσφαιρα (εκεί πήγανε, btw, τους μηχανικούς της MS όταν σχεδιάζανε το Xbox!)... κρίμα, πολύ κρίμα, που έχουν βγει μόνο οι 2 πρώτες σαιζόν σε DVD :(
Από τις αγαπημένες μου σειρές ακόμα και σήμερα. Όντως οι σεζόν που γυρίστηκαν ήταν δύο (+ 1 ταινία μεγάλου μήκους με τίτλο Fire Walk WIth Me), με τη πρώτη σεζόν να είναι σαφώς ανώτερη (στη δεύτερη ο Lynch δε συμμετείχε στη σκηνοθεσία καθόλου πλυν ενός επεισοδίου νομίζω). Επίσης, η μουσική που είναι όντως απίθανη δεν είναι του Morricone αλλά του Angelo Bandalamenti ο οποίος έχει αφήσει εποχή μέσα από τις συνεργασίες του με τον Lynch.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
I stand corrected και για τα δύο. Εμένα πάντως, απ'όσο το θυμάμαι (θα το ξαναδώ...) η 2η σαιζόν είναι πολύ πιο Λυντς από την πρώτη, τουλάχιστον αν δεις τί έκανε στην πορεία του ο άνθρωπος :)
 
εγώ αγόρασα και είδα την 1η σεζόν και μ΄άρεσε αρκετά (εκτός απο το φωσκολικό φαινόμενο δηλαδη να εμφανιζονται ιδιοι ηθοποιοί σε αλλους ρολους οπως εγινε με την λωρα παλμερ που επαιζε και την ξαδερφη της ...το οποιο δεν μ αρεσει καθολου)

την δεύτερη ακομα την περιμενω...
 
Προβληθηκε σε επαναληψη και απο το cine+ πριν περιπου ενα χρονο.
 
Αν και πολύ καλή σειρά, πρέπει να πώ οτι το τέλος της ήταν τελείως κουφό και δεν μ'άρεσε καθόλου. Αυτό που μ'άρεσε τότε και συνεχίζει να μ'αρέσει ακόμη και τώρα, μιας και είναι απο τα αγαπημένα μου, είναι το βιβλίο που νομίζω ακολούθησε της σειράς και το υπογράφει η Jennifer Lynch, κόρη του γνωστού.
 
Μακράν η αγαπημένη μου τηλεοπτική σειρά. Και μετά την αποκάλυψη του δολοφόνου έχει ενδιαφέρον, ενώ το τελευταίο επεισόδιο πραγματικά σε αφήνει άφωνο.

Η μουσική του Angelo Badalamenti μου σηκώνει την τρίχα κάθε φορά που την ακούω. Φυσικά την έχω σε βινύλιο.
 
Ναι η μουσικη ειναι αριστουργηματικη.

Ενω δεν μου αρεσαν τα επεισοδια μετα την αποκαλυψη, η τελευταια σκηνη στο finale ηταν εκπληκτικη.
 
χεχ μην ξεχναμε και τον ντεηβηντ ντουκοβνι που κανει τον πρακτορα του Εφ Μπι ΑΙ Ντενις που εχει αλτερ εγκο την τραβεστι περσονα του την ντενιζ χαχαχα λολ καλη σειρα ητανε αν και κουφη την εβλεπα!
 
Σίγουρα από τις αγαπημένες μου σειρές, αν όχι η αγαπημένη μου

Φοβερή ατμόσφαιρα, γενικά είχε κάτι το ιδιαίτερο αυτή η σειρά, λέτε λόγω Lynch; ;)

η μουσική επένδυση πραγματικά αμφιβάλλω αν θα μπορούσε να είναι καλύτερη

και σαφώς συμφωνώ κι εγώ ότι το φινάλε της δεύτερης σαιζόν είναι όλα τα λεφτά!!
 
Μου άρεσε πολύ η σειρά και η μουσική της. Στο prequel κάνει στιγμιαίο 'πέρασμα' ο David Bowie.
 
η σειρα ηταν καλυτερη απο την ταινια η οποια μαλλον σα συμπληρωματικη της σειρας ηταν.
 
Η κυρία με το κούτσουρο είναι όλα τα λεφτά... Πρωινό στο RR και τζόγο στο μονόφθαλμο Τζάκ...Πάμε Twin Peaks?
 
ChristosM είπε:
Μεχρι την αποκαλυψη του δολοφονου ειναι τελοιο. Μετα εχασε πολυ.
Ακριβώς. Η σειρά θα έπρεπε να έχει τελειώσει εκεί. Στη συνέχεια το μπέρδεψαν το πράγμα και το τέλος ήτανε ένα περιβόητο μπουρδούκλωμα το οποίο δεν έδινε καμμία απάντηση. Το πρώτο μέρος όμως ήταν από τις καλύτερες σειρές που έχω δει ποτέ.
 
Πίσω
Μπλουζα