Ο ύποπτος κόσμος του Τουίν Πικς (Twin Peaks)

Όχι, θα είναι συνέχεια, μετά από 25 χρόνια!
 
Πραγματικά σπουδαία νέα !! :headbangdude:

Εφόσον εμπλέκεται o Λυντς, δεν ανησυχώ.

Eννοείται ότι θα προετοιμαστώ ψυχολογικά, και θα φροντίσω να παρακολουθήσω τα νέα επεισόδια με την δέουσα προσοχή και ευλάβεια. (και φυσικά με την απαραίτητη συνοδεία καφέ & ντόνατς :) )
 
Gryzor είπε:
...εννοείται... Μεγάλη επιτυχία του Λυντς, καθιερώθηκε (πριν χαθεί) ο ΜαχΛάχλαν, απίθανη μουσική του Μορρικόνε, φοβερή φωτογραφία και ατμόσφαιρα (εκεί πήγανε, btw, τους μηχανικούς της MS όταν σχεδιάζανε το Xbox!)... κρίμα, πολύ κρίμα, που έχουν βγει μόνο οι 2 πρώτες σαιζόν σε DVD :(
μουσικη Badalamenti και οχι μορρικονε
 
πάντως η τοτε ετ1 το είχε προβάλλει στην εποχή που βγήκε (όχι μετά από διάστημα 5 και χρόνων που τότε την ανακάλυψαν όλοι και την θεωρούν σειρά φαινόμενο) και μάλιστα την τιτλοφορούσε "Ύποπτος κόσμος" και την έβαζε κάθε Παρασκευή βράδυ.
 
εξαιρετική επιστροφή του Twin Peaks την Κυριακή που μας πέρασε ...ανανεωμένο πιο κινηματογραφικό στύλ,και ο Lynch έχει αναλάβει εξ' ολοκλήρου την σκηνοθεσία σε ολα τα 18 επεισόδια που θα προβληθούν, και το σενάριο μαζί με τον συνδημιουργό Mark Frost...Έχει ενσωματώσει πολλά στοιχεία απ' τις μετέπειτα ταινίες του Lost Highway,Mullholland Drive,Inland Empire στην σκηνοθεσία και είναι ακόμα πιο αινιγματικός αυτός ο κύκλος ως φαίνεται...
 
Ειναι πιο αργο στην εξελιξη του και πολυ πιο βαρυ και σκοτεινο απο την αρχικη σειρα. Ειδα τα 4 πρωτα επεισόδια μονοκοπανιά και αν και δυσκολεύτηκα λιγο στην αρχη μετα σε τραβαει και σε κραταει.

twin-peaks-1280a-1490296268798_1280w.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ειδα το πρωτο της 3ης σεζον..

Με εντυπωσιασε!

Μπορω να πω πως ειναι στο ιδιο(και καλυτερο)μοτιβο της πρωτης σεζον(η δευτερη εκανε κοιλιτσα)καθως και της τηλεταινιας..

Μια απο τις καλυτερες σειρες ολων των εποχων..Αυτες ειναι σειρες!
 
Προσωπικά δηλώνω απογοητευμένος απ' το νέο Twin Peaks. Καλή και άγια η arthouse αισθητική, αλλά όχι όταν ξεχυλώνει τόσο πολύ. Στην τελική, η νέα ιστορία δεν είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, και μου λείπει η κλασική τηλεοπτική αφήγηση της αυθεντικής σειράς.

DeadOrganPlayer είπε:
Στη δεύτερη ο Lynch δε συμμετείχε στη σκηνοθεσία καθόλου πλυν ενός επεισοδίου νομίζω.
Ο Lynch σκηνοθέτησε 2 επεισόδια στην πρώτη σεζόν και 4 επεισόδια στη δεύτερη.
 
Και εγώ απογοητεύτηκα πάρα πολύ, ενώ ήμουν ενθουσιασμένος. Μετά το 5ο επεισόδιο άρχισε να με κουράζει και να με εκνευρίζει. Καμμία σχεση με το αριστουργηματικό Twin Peaks πριν απο 27 χρονια....
 
Kαλά το 8ο επεισόδιο που προβλήθηκε πριν 2 βδομάδες ήταν ότι πιο πειραματικό έχει προβληθει σε τηλεοπτική σειρά ever..Διασταύρωση Eraserhead,Mulholland Drive,2001 A Space Odyssey...
 
Τελικά θα παραδεχτώ ακόμα και εγώ ότι έχει κάνει τεράστια κοιλιά.

Ευτυχώς που ξεκίνησε και η δεύτερη σεζόν Preacher που απλά :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: και ΣΠΕΡΝΕΙ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως το ευχαριστιέμαι!

Κλειστοφοβικό, σκοτεινό AF και μια περίεργη αίσθηση μοναξιάς που μέχρι τώρα την είχα νιώσει μονάχα παίζοντας το Neverhood.

Η μουσική είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Background και οι μπάντες που εμφανίζονται (NiN!!!).
 
Είναι δύσκολο και βαρύ, ο Lynch δεν είναι εύκολη υπόθεση. Προσωπικά όμως θεωρώ τη συνέχεια της σειράς πραγματικά εκπληκτική και άξιο συνεχιστή του μύθου.
 
Είμαι κι εγώ παλαιός θαυμαστής του μυστήριου κόσμου του T.P. Που βλέπετε τη νέα σειρά;;;
 
ASiC είπε:
Εγώ πάντως το ευχαριστιέμαι!Κλειστοφοβικό, σκοτεινό AF και μια περίεργη αίσθηση μοναξιάς που μέχρι τώρα την είχα νιώσει μονάχα παίζοντας το Neverhood.

Η μουσική είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ. Background και οι μπάντες που εμφανίζονται (NiN!!!).
Συμφωνώ. Είναι ο Lynch στα πιο σουρεάλ του. Θυμίζει Eraserhead, Mulholland Drive, Lost Highway και το πιο σκοτεινό από τη σειρά Fire Walk with Me. Νομίζω άξια συνέχεια της σειράς. Αν ξενίζει κάποιους, η τηλεόραση έχει αλλάξει από το '90 και ο Lynch έχει μεγαλύτερη ελευθερία στο τι μπορεί να κάνει σε σχέση με τότε. Θα δούμε την εξέλιξη και αν θα γυρίσει στο πιο "οικείο" στυλ του αρχικού Twin Peaks κάποια στιγμή.
 
Kρίμα που πλησιάζει στο τέλος και αυτός ο κύκλος ....
 
Διάβαζα σε ένα άρθρο κάποιας χίπστερ ελληνικής ιστοσελίδας την άποψη τεσσάρων συντακτών της,για το Twin Peaks.Ένα στυλάκι και οι 4 ότι εμείς το βλέπαμε απ' την πρώτη μέρα που το έβαλε η Ετ1 τον Ιανουάριο και κανείς άλλος τότε.Χμ...τόσο ειδικοί στο Twin Peaks που τους διέφευγε ότι η Ετ1 το μετέφραζε απλά "Ύποπτος Κόσμος" (ούτε Twin Peaks ούτε "ο ύποπτος κόσμος του Twin Peaks" αλλά σκέτο "Ύποπτος Κόσμος".Το αναφέρω και σε πιο πάνω σχόλιο μου παλιότερο.Απλά το ξανααναφέρω γιατί μόλις διάβασα το συγκεκριμένο άρθρο των τεσσάρων συντακτών της συγκεκριμένης ιστοσελίδας)

"ο ύποπτος κόσμος του Twin Peaks" μεταφράστηκε τον χειμώνα του 1995 όταν το πρόβαλλε η  τότε Ετ2 τα Σάββατα το βράδυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν υπήρχε περίπτωση μέχρι τότε που προβλήθηκε το Twin Peaks να πετύχαινες τέτοια σκηνή στην αμερικάνικη τηλεόραση :

 
Συμφωνώ μαζί σου ότι στην prequel ταινία "Twin Peaks - Fire Walk with me" ο David Lynch άφησε κάποια μυστήρια άλυτα και/ή δημιούργησε κάποια νέα. Επίσης, το αρχικό 1/3 (!!) περίπου της ταινίας με τον Kiefer Sutherland και τον Chris Isaak δεν ενδιαφέρει καθόλου τους φαν της σειράς, καθότι είναι δύο νέοι χαρακτήρες που εισάγονται με μια ιστορία που απλά συνδέεται κάπως με την ιστορία της σειράς... Απογοήτευση!! Πιστεύω ότι όλα αυτά τα έκανε ο David Lynch ίσως όχι από τεμπελιά, αλλά σκεφτόμενος πονηρά ότι αν πήγαινε καλά εισπρακτικά η ταινία, μήπως δημιουργείτο νέο ενδιαφέρον για το "Twin Peaks" και είτε επανερχόταν η σειρά για ένα νέο κύκλο επεισοδίων, είτε έβγαιναν και επόμενες ταινίες. Φαντάζομαι για αυτό ήθελε να "αφήσει κάποιες πόρτες ανοιχτές"...

Και ένα σχόλιο για τη σειρά: Θεωρώ ότι το Twin Peaks (και συγκεκριμένα η 2η σεζόν του από τη μέση και μετά - έπειτα δηλαδή από τη λύση του μυστηρίου των δολοφονιών) μαζί με το Moonlighting (από την 4η σεζόν - αφού κοιμήθηκαν μαζί ο David με την Maddie και φύγει η Maddie για το Chicago) είναι (για μένα τουλάχιστον) οι πρωτοφανείς περιπτώσεις ξένων σειρών στις οποίες το ενδιαφέρον μου χάθηκε τόσο απότομα...

Και άλλες σειρές γίνονται βαρετές / λιγότερο ενδιαφέρουσες όσο περνάει ο καιρός και στερεύουν οι ιδέες ή υπάρχουν αλλαγές στο καστ και στους συντελεστές εν γένει, αλλά ειδικά αυτές οι δύο σειρές είχαν την πιο ταχεία πτώση στο ενδιαφέρον του κοινού και συνεπώς ταχεία πτώση σε θεαματικότητα στην Αμερική (ενδεικτικά, το Αυτός Αυτή και τα Μυστήρια έπεσε από την 12η θέση στην 41η (!!) σε μία σεζόν (και φυσικά μετά δεν πήρε ανανέωση για νέο κύκλο επεισοδίων))...
Πωπω με αυτό που αναφέρεις και για το Moonlighting απο ενα σημείο και μετά είχε χαθεί το ενδιαφέρον..εκεί γύρω στο 1988 πρός 1989 (νομίζω εκει τελευταία χρονιά που το έβαζε η ερτ λίγο πριν τις εκλογές του 89) εγώ είχα χάσει την μπάλα ,ο Bruce Willis ηταν φυλακή,σε κάτι καταναγκαστικά έργα ,εντελώς χαοτικό που μαρτυρούσε πόσο χάλια ήταν οι σχεσεις ανάμεσα στο πρωταγωνιστικό δίδυμο.Όπως και στο Twin Peaks από ενα σημείο κι έπειτα στα μέσα του β κύκλου που υποτίθεται αποκαλύφθηκε ο δολοφονος της Palmer....
 
απίστευτη σκηνή.Προσέξτε πως αλλάζει ο φωτισμός στο 0:14 περίπου:

 
Πίσω
Μπλουζα