[ΠΑΙΚΟ] Επιτραπέζια Candy Candy & Candy, η βασίλισσα των λουλουδιών

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.955
Εταιρεία: ΠΑΙΚΟ

Παιχνίδι: Candy

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1225

Εταιρεία:

Παιχνίδι: Candy η βασίλισσα των λουλουδιών

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1226

Ψαχνοντας στο διαδικτυο ανακαλυψα 2 επιτραπεζια με τον τιτλο "Candy"

Στο ενα πρωταγωνιστρια ειναι η αγαπημενη μας Καντυ Καντυ με τον Τερρυ (ελπιζω καπου να υπαρχει κι ο Αντονυ)

78856.jpg78857.jpg

και στο αλλο η "Candy η βασιλισσα των λουλουδιων" (μαλλον κι αυτη η Καντυ πρεπει να ειναι γνωστη απο καποιο κινουμενο σχεδιο).Δεν ξερω ποιας εταιριας ειναι ,οπως βλεπουμε στις παρακατω φωτογραφιες γραφει "παιχνιδια ποιοτητος"

78858.jpg78859.jpg78860.jpg

το αγορι θα ελεγα οτι ειναι ιδιος ο Μαρκ απ το κινουμενο σχεδιο "Σαντυμπελ"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία ευρήματα!

Πότε είχαν κυκλοφορήσει τα παιχνίδια;
 
Ευχαριστούμε για τα ευρήματα katerinak, εμένα το ένα μου φαίνεται ότι χρησιμοποιεί τους αυθεντικούς χαρακτήρες της σειράς και το άλλο ότι είναι μαϊμού candy.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Ωραία ευρήματα!
Πότε είχαν κυκλοφορήσει τα παιχνίδια;
Χριστινα δε γνωριζω χρονολογια αλλά υποθετω οτι το επιτραπεζιο με την Καντυ και τον Τερρυ κυκλοφορησε την περιοδο που η ομωνυμη σειρα κινουμενων σχεδιων γνωρισε μεγαλη επιτυχια,δηλαδη τη δεκαετια του 80

spirtoulis είπε:
Ευχαριστούμε για τα ευρήματα katerinak, εμένα το ένα μου φαίνεται ότι χρησιμοποιεί τους αυθεντικούς χαρακτήρες της σειράς και το άλλο είναι μαϊμού candy.
δηλαδη spirtouli αποκλειεται η περιπτωση να προκειται για επιτραπεζιο που βασιζεται σε αλλη σειρα κινουμενων σχεδιων;
 
'Οχι, βέβαια, γι΄αυτό είπα ότι μου φαίνεται , απλά και στη δεκαετία του 80 κυκλοφορούσαν απομιμήσεις και αυτό υπέθεσα. :)
 
spirtoulis είπε:
'Οχι, βέβαια, γι΄αυτό είπα ότι μου φαίνεται , απλά και στη δεκαετία του 80 κυκλοφορούσαν απομιμήσεις και αυτό υπέθεσα. :)
σιγουρα κυκλοφορουσαν απομιμησεις,μπορει να "κατασκευασαν" ενα επιτραπεζιο εκμεταλλευομενοι την επιτυχια της Καντυ

Παντως αυτη η εικονα της "Καντυ" δε μου ειναι τελειως αγνωστη,εχει κατι απ τη "Σαντυμπελ" αλλά δεν ειναι αυτη,ο "Μαρκ" ομως ειναι ο ιδιος οπως εγραψα πιο πανω.Ακομη και τα λουλουδια που εχει το κουτι μου θυμιζουν τους Ασφοδελους που φυτεψε η Σαντυμπελ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λες katerinak να είναι μαϊμουδοσαντυμπελοκάντυ?
 
spirtoulis είπε:
Λες katerinak να είναι μαϊμουδοσαντυμπελοκάντυ?
τι να σου πω spirtouli; :)

και η Σαντυμπελ τη δεκαετια του '80 παιχτηκε στην τηλεοραση,μου τα "χαλαει" βεβαια η γατα που φαινεται στο κουτι,αν ηταν σκυλος θα ημουν κατα 90% σιγουρη οτι προκειται για τη Σαντυμπελ
 
Εμένα το σκηνικό από πίσω μου θυμίζει τη Χαϊντυ και τις 'Αλπεις. Πάντως αν είναι απομίμηση δεν θα έβαζαν το αυθεντικό ζωάκι της ηρωϊδας , ούτε τον Κλιν της Κάντυ, ούτε το σκύλο της Σάντυμπελ.
 
spirtoulis είπε:
Εμένα το σκηνικό από πίσω μου θυμίζει τη Χαϊντυ και τις 'Αλπεις. Πάντως αν είναι απομίμηση δεν θα έβαζαν το αυθεντικό ζωάκι της ηρωϊδας , ούτε τον Κλιν της Κάντυ, ούτε το σκύλο της Σάντυμπελ.
εχεις δικιο,εχει και κατι απο Χάιντι

ειναι καπως μπερδεμενο αυτο το επιτραπεζιο,τα περισσοτερα στοιχεια μου θυμιζουν τη Σαντυμπελ.Στο επιτραπεζιο φαινονται φωτογραφιες απ το Λονδινο,το Παρισι κλπ Η Σαντυμπελ ως δημοσιογραφος εκανε ταξιδια..
 
Πάντως είναι όμορφα αισθητικά. Ακόμη και απομίμηση να είναι , είναι καλοφτιαγμένο.
 
spirtoulis είπε:
Πάντως είναι όμορφα αισθητικά. Ακόμη και απομίμηση να είναι , είναι καλοφτιαγμένο.
συμφωνω spirtouli,εχει ομορφα και "ζωντανα" χρωματα οπως και η Σαντυμπελ :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spirtoulis είπε:
katerinak, το ενστικτό σου μαλλον ήταν σωστό , έβαλα στο google το όνομα της Yumiko Igarashi και μου έβγαλε ανάμεσα στα άλλα και αυτό . http://www.da5.biz/10-LES-DESSINS-ANIMES-DE-LA-5/10-Fiches-techniques/30-L/Le-tour-du-monde-de-lydie/IMAGES/tour_du_monde_de_lydie.htm
σ ευχαριστω spirtouli:)

τελικα ειναι οντως η Σαντυμπελ(για να ειμαστε και σωστοι,ειναι ενα ριμέικ της Σαντυμπελ) και μαλλον ονομασαν το παιχνιδι αυτο "Καντυ" λογω της επιτυχιας του κινουμενου σχεδιου "Καντυ Καντυ",οποτε δεν ειναι απομιμηση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο λινκ που παρέθεσα, νομίζω την ηρωϊδά την λένε lydie. Κάποιο παιδικό είναι και αυτό της δεκαετίας του 80, βρήκα και αυτό στο youtube [video=youtube;_6-9e3n8UYQ]http://www.youtube.com/watch?v=_6-9e3n8UYQ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spirtoulis είπε:
Στο λινκ που παρέθεσα, νομίζω την ηρωϊδά την λένε lydie. Κάποιο παιδικό είναι και αυτό της δεκαετίας του 80, βρήκα και αυτό στο youtube http://www.youtube.com/watch?v=_6-9e3n8UYQ
ετσι φαινεται spirtouli,οι χαρακτηρες ομως ειναι οι ιδιοι που πρωταγωνιστουν και στη Σαντυμπελ με καποιες μικροδιαφορες στην κομμωση,μεχρι και οι Ασφοδελοι εμφανιζονται και στα δυο κινουμενα σχεδια γι αυτο και εγραψα οτι ειναι ριμέικ της Σαντυμπελ, ισως μια πιο βελτιωμενη εκδοση..Το περιεχομενο του κινουμενου σχεδιου με τη Lydie ειναι διαφορετικο απ αυτο της Σαντυμπελ
 
Η αντιγραφή, της αντιγραφής, ω αντιγραφή.
 
spirtoulis είπε:
Η αντιγραφή, της αντιγραφής, ω αντιγραφή.
ακριβως :flower:

χαιρομαι που ξεκαθαριστηκε το θεμα με το 2ο επιτραπεζιο "Candy": δεν εχει δηλαδη καμμια σχεση με την Καντυ Καντυ

ευχαριστω και παλι spirtouli!!
 
H σειρά αυτή με τη 2η Κάντυ είναι η:

Hana no Ko Lunlun

319631.jpg


Παίχτηκε πρώτη φορά 1979-80. (οπότε μάλλον η Σάντυμπελ πήρε στοιχεία από αυτό, και όχι το αντίθετο)

The King of the Flower Planet is dying, but his heir can't take up the throne until the legendary Seven Color Flower, symbol of the King's power, is found. The Angels Cateau and Noveau are sent to Earth to find the Flower Girl, a young female who descends from both humans and Flower Angels (who once inhabited Earth, long ago) - and they find Lunlun in France. They convince her to go in a long journey to find the Flower - she'll know the good and bad sides of humans and Flower Angels (incarnated in the ambicious Togenishia and her sidekick Boris), and will fall in love with Serge Flora, a man who holds a great secret.

http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=1919

319631.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστουμε filmmusic,δηλαδη η ιδια εταιρια χρησιμοποιησε τους ιδιους χαρακτηρες και στη Σαντυμπελ..ειχαν ετοιμα και τα σχεδια και τους αλλαξαν μονο την κομμωση..
 
Πίσω
Μπλουζα