[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Νέο PC

spyros_s

Human RetroDatabase
Joined
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.948
Αντιδράσεις
324
Παίδες καλημέρα. Εδώ και 15 μέρες περίπου αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με το νέο pc μου. ( phenom 9950be, 4gb μνημη, 487ο 1γβ, asus m3a79 t-deluxe mb, τροφοδοτικο thermaltake 850w) Λειτουργικό έχω τα vista ultimate 32bit

Με έχει τσακίσει στις blue screens of death με διάφορα μηνύματα.

Αρχικά θεώρησα ότι είναι θέμα λογισμικού και έκανα φορματ...το πρόβλημα δεν λύθηκε...

Σήμερα έκανα ελέγχους με το διαγνωστικό πρόγραμμα του λειτουργικού βάζοντας μία μνήμη την φορά για να δω αν έχει πρόβλημα η μνήμη...αυτό έβγαλε κανονικές τις μνήμες αλλά μόλις τις έβαλα 2 -2 σε ζεύγη μου έγραψε ότι υπάρχει πρόβλημα...με διαδοχικές αλλαγές περιόρισα το θέμα στο 2 σλοτ από τα 4 αλλά ακόμα και έτσι οι bsod συνεχίζονται.

Πρόβλημα θερμοκρασίας δεν υφίσταται διότι το κουτί δεν επιτρέπει σε κανένα από τα μέρη να ανεβάσουν θερμοκρασία πάνω από 45 βαθμούς ακόμα και σε απαιτητικές εφαρμογές.

Δεν ξέρω τι φταίει τελικά αλλά είναι hardware...μνήμες-cpu-gpu -τροφοδοτικό...

τι προτείνετε διότι έχω θυμώσει :flower:
 
Αυτό "φωνάζει" για μνήμες !

PSU δεν πιστεύω να είναι,τα 850watt είναι αρκετά,έστω κι αν είναι Thermaltake αυτό.Εκτός αν μιλάμε για ελαττωματικό,όπου εκει όμως δε θα σου έδινε (μόνο) BSODs,αλλά shutdowns,restarts κτλ κτλ....

Λοιπόν πιστεύω ότι:

α)Είτε οι μνήμες δεν είναι συμβατές με το mobo

β)Eίτε είναι χρονισμένες πολύ ψηλά

γ)Είτε έχει "θέμα" το mobo με το πόσα slots έχει "γεμάτα" με RAM

Δοκίμασε γι' αρχή να ρίξεις τις μνήμες (π.χ αν είναι 1066άρες να τις λειτουργήσεις ως 800άρες).

Φυσικά θα τσεκάρεις από το manual της ASUS αν είναι πλήρως συμβατές με το mobo σου.

Αν και πάλι δε δεις προκοπή,θα πάρεις από ένα φίλο σου δανεικές μνήμες να δοκιμάσεις.

(Κατά προτίμηση αυτές να είναι στις συμβατές με το mobo..)

Eννοείται ότι θα δεις μήπως έχει βγει κάνα firmware update για το mobo σου,μπας κι έχει κάνα bug που περιέγραψα στη γ) περίπτωση.

Πρόσφατα σε φίλο μου (κι αυτός με ASUS mobo παρεπιπτόντως) βάλαμε 1066άρες μνήμες που έπρεπε να τις λειτουργήσουμε ως 800άρες κι εκεί όλα μέλι-γάλα !Είχε ίδια συμπτώματα με σένα,ενώ εγκατάσταση XP δε γινόταν ούτε κατά διάνοια !
 
Κανε ενα memtest και αστο να τρεχει οσο πιο πολυ ωρα μπορεις για να εισαι σιγουρος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μνήμες μου μυρίζει...

Επιβεβαίωσε μας καταρχήν ότι δεν υπάρχει αυτό εδώ το πρόβλημα:

*Due to AMD CPU limitation, DDR2 1066 is supported by AM2+ CPU for one DIMM per channel only. Refer to www.asus.com for the memory QVL (Qualified Vendors Lists).

http://forums.pcper.com/showthread.php?t=462102

Αν δεν υφίσταται τέτοιο θέμα, προτείνω σε πρώτη φάση να κάνεις εξαντλητικά τεστ με το Memtest86+ που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε πάρα πολλές περιπτώσεις.

Από την προσωπική μου εμπειρία, αν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα σε μνήμες, θα το εντοπίσει. Και σχεδόν όλα τα "μυστήρια" προβλήματα των Windows που έχω δει την τελευταία πενταετία ήταν θέμα μνήμης.

Υπάρχουν και άλλα ενδεχόμενα, αλλά ας τα σκεφτούμε μόνο αν βγουν τελείως καθαρές οι μνήμες σου. Και βέβαια πες μας τύπο μνήμης και timings και αν τα 2 modules που έχεις τα αγόρασες μαζί ως ζεύγος ή χωριστά.

EDIT: πάνω-κάτω, τα είπε ο Μάνος. Αν είναι το θέμα ασυμβατότητας μνημών, force 800... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω απολυτα με τους προλαλλησαντες ... φυσικα αν δεν θελεις να ξαναδεις BSOD ειναι προτιμοτερο να αλλαξεις λειτουργικο ( :D )
 
παιδιά αρχικά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

οι μνημες μου δουλεύουν εξαρχής στα 800(unganged) αφού δεν κάνω o/c.

To update του bios θα γίνει αφού υπάρχει και επειδή η asus το επιτρέπει και μέσα από τα vista με ειδικό λογισμικό!

Αν είναι μόνο μνήμη όπως λέτε γιατί σε φίλου μου με ολόιδιο configuration λειτουργεί απροβλημάτιστα; Γιατί περνά τα διαγνωστικά του λειτουργικού όταν έχω μόνο 3 σλοτς γεμάτα;

Το θέμα της αλλαγής του λειτουργικού δεν υφίσταται για 2 λόγους:

1) Τα αγόρασα αυθεντικά 200 ευρώ

2) Είμαι ευχαριστημένος στην καθημερινή συμβίωση με αυτό

παίδες οι μνήμες μου είναι οι ακόλουθες...

τις πήρα από γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα αλλά δεν τις έχει πλέον
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το γ) που σου ανέφερα το πρόσεξες ;

Mήπως ο φίλος σου έχει 2 GB RΑΜ μόνο ;

Αν είναι ακριβώς το ίδιο configuration,τότε μπορεί να μιλάμε για ελαττωματικές μνήμες !
 
Το θέμα της αλλαγής του λειτουργικού δεν υφίσταται για 2 λόγους:1) Τα αγόρασα αυθεντικά 200 ευρώ

2) Είμαι ευχαριστημένος στην καθημερινή συμβίωση με αυτό
Ενα αστειο καναμε οκ...μη βαρατε
 
θα επιχειρήσω bios update τώρα ...αν δεν σας γράψω αποτελέσματα τότε είμαι για βόλτα στο γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόσεξε καλά τη διαδικασία βέβαια,να είσαι σίγουρος τι βάζεις,έτσι ;

(μη βάλεις κάνα λάθος firmware δηλαδή !!! )
 
εφόσον σας γράφω όλα έγιναν με επιτυχία...το asus bios update via os είναι πανεύκολο και δούλεψε αμέσως...έβαλα την τελευταία έκδοση η οποία λύνει όπως λέει προβλήματα ασυμβατότητας σε μνήμες και επιτρέπει την ευκολότερη λειτουργία τους στα 1066! Προσωπικά δεν το έκανα το άφησα έτσι.

Αμέσως όμως έκανα το memory diagnostics των windows και ακόμα τις θεωρεί χαλασμένες. Ακόμα δεν είδα bsod και θα το πιέσω για να δω αν θα βγάλει.

Αν ξαναβγάλει δεν γλυτώνω την βόλτα στο γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα και απλά θα ελπίζω να μην το κρατήσουν καιρο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RMA φίλε μου,αφού είναι έτσι όπως το λες !

Το PC το πήρες έτοιμο,συναρμολογημένο ;
 
το έφτιαξα μόνος μου με κομμάτια όλα από το γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα...έχω αποδείξεις!

Θα πάω με τις αποδείξεις στα κεντρικά στο Μενίδι μαζί με το pc. Θα αφαιρέσω τον σκληρό μου και απλά θα ζητήσω απόδειξη για τα parts που ήδη έχει μέσα. Για να δούμε τι θα γίνει Μάνο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ,αφού είναι μνήμες το θέμα,γιατί δε πας μόνο αυτές ;

Να σου πω,δοκίμασες το διαγνωστικό με διάφορα dimms και σου έβγαζε πάντα λάθη ;
 
τα δοκίμασα ενα ενα στο πρώτο σλοτ του dual channel και δούλευαν όλα καλά...μόλις όμως έβαλα μνήμη στο δεύτερο κόλλησε...στην συνέχεια έβαλα στα 1,3,4 και δεν έβγαζε σφάλματα όμως οι bsod παρέμειναν...αν είναι μνήμες τότε είναι συμβατότητα
 
Τότε είναι αυτό που είπε ο Maddog μάλλον παραπάνω !
 
spyros_s είπε:
οι μνημες μου δουλεύουν εξαρχής στα 800(unganged) αφού δεν κάνω o/c.To update του bios θα γίνει αφού υπάρχει και επειδή η asus το επιτρέπει και μέσα από τα vista με ειδικό λογισμικό!

Αν είναι μόνο μνήμη όπως λέτε γιατί σε φίλου μου με ολόιδιο configuration λειτουργεί απροβλημάτιστα; Γιατί περνά τα διαγνωστικά του λειτουργικού όταν έχω μόνο 3 σλοτς γεμάτα;

Το θέμα της αλλαγής του λειτουργικού δεν υφίσταται για 2 λόγους:

1) Τα αγόρασα αυθεντικά 200 ευρώ

2) Είμαι ευχαριστημένος στην καθημερινή συμβίωση με αυτό

παίδες οι μνήμες μου είναι οι ακόλουθες...
Ωπ, με μπερδεύεις λίγο εδώ.

Λες ότι οι μνήμες δουλεύουν στα 800 αλλά κάνεις link για μνήμες στα 1066. Αν δεν το έχεις ρυθμίσει εσύ χειροκίνητα να λειτουργούν στα 800, η αυτόματη αναγνώριση της mobo (by SPD ή όπως αλλιώς μπορεί να το λέει το δικό σου BIOS...) θα τις έχει ρυθμίσει στα 1066 γιατί αυτή είναι η κανονική τους ταχύτητα. Σε αυτή την περίπτωση είναι προφανές ότι θα πέφτεις στον περιορισμό που ήδη περιέγραψα.

Επίσης να υποθέσω ότι έχεις 2 τέτοια kit για να φτάσεις τα 4GB μνήμης, δηλαδή όλα τα DIMM slots κατειλλημένα;

Και άσε τους ελέγχους μνήμης του λειτουργικού στην άκρη, δοκίμασες το memtest που προτείναμε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν βαλεις ολο το βραδυ το memtest να τρεξει δεν θα βγαλεις ακρη.

Τι chipset εχει η μητρικη?
 
Kambia, AMD790 έχει.
 
maddog ποτέ δεν είδα 1066 διότι default τις έβλεπε 800...πριν το update του bios δοκίμασα να τις πάω τόσο και κόλλησε!

Το άφησα λοιπόν έτσι διότι στην πράξη δεν με ενόχλησε ποτέ.

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως αστόχησε ξαφνικά η μνήμη μετά από 6 μήνες...

Αυτό με το memtest που λέτε δεν ξέρω πως θα γίνει διότι έχει 4 dimms των 1gb έκαστο σε 2 ζεύγη! Κάποτε που το επιχείρησα πριν λίγο καιρό δεν μπόρεσα να το εκτελέσω διότι μου ζητούσε να εκτελέσω 4 φορές το πρόγραμμα ή κάτι τέτοιο...

εκτέλεσα τελικά το πρόγραμμα που μου είπατε και σχεδόν αμέσως εντόπισε fault και στα δύο ταυτόχρονα προγράμματα που έβαλα λόγω μεγέθους μνήμης.

Συγκεκριμένα γράφει...

Memory error detected! Copying between XXX and xxx (διαφορετική ένδειξη σε κάθε περίπτωση) did not result in accurate copy. Memtest has detected that your computer cannot accurately store data in ram. You need to fix this!

Με άλλα λόγια φταίει μόνο η ram;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα