[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Νέο PC

Saulot είπε:
Σχετικά με AMD vs Intel και Αti vs Nvidia προσοπικά ειμαι με τους πρώτους, αλλα, γούστα ειπε ο πίθηκος, κ' εφαγε το σαπούνι...Το πρόβλημα σου είναι η κάρτα γραφικών, η μάλλον η απουσία αυτης.

Αν θές κατι φτηνό, παρε αυτο και θα δεις το σύστημα να κάνει παπάδες σε σχέση με την onboard. (αν και εγω πηρα την 4890 και κανω παρτι)

το live cd ubuntu θα σερνεται γιατι α) φορτώνεται σε οση μνήμη εχει αφήσει η onboard ελευθερη, και θα τρεχει την καρτα με vesa Drivers AN δεις GUI γιατι εχουν αναφερθει προβληματακια με τη 9,04
Αν και με τους AMD δεν είχα κανένα τρομερό πρόβλημα, βλαστημάω την ώρα και τη στιγμή που πήρα την 4870. ΔΕΝ με ικανοποίησε στο παραμικρό. Ήταν η πρώτη φορά που είπα να κάνω την υπέρβαση και να πάω σε ΑΤΙ μια και μέχρι τότε nVidia είχα πάντα. Θες κάτι το hype, θες κάτι το "άντε να δούμε και την άλλη πλευρά", θες η άσχημη αρχή με την ΑΤΙ (η κάρτα κάηκε 5 ώρες μετά και ΕΥΤΥΧΩΣ την είχα πάρει από [edit] και όχι από κανένα [edit]) δεν είμαι και τόσο θετικά προσκείμενος προς αυτές.

Ο λόγος που δεν την αλλάζω είναι ότι περιμένω τις νέες DX11 που θα είναι αποκλειστικά και μόνο nVidia, διαφορετικά θα είχε ήδη μπει αγγελία στα μεταχειρισμένα και θα είχε αντικατασταθεί από μια 285. Πώς μου έκοψε και δεν πήρα και δεύτερη για Crossfire, στο τσακ ήμουν να χτυπήσω 2 την ημέρα που τη πήρα.

Βέβαια, δεν θέλω να υποτιμήσω σε τίποτε το ρόλο της ΑΤΙ, απλά το συνοικέσιο δεν ευόδωσε με μένα. Χωρίς την ΑΤΙ θα χρυσοπληρώναμε ακόμα μέτριες υλοποιήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Θέλω να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.

  • Το PC το αγόρασα γιατί το παλιό δεν τρέχει κάν κάποιο παιχνίδι με τα σημερινά στάνταρ, και όσα τρέχει σέρνεται… Μετά από καιρό που είχα εγκαταλείψει τα Games, διότι πλέον ασχολούμαι και με άλλα πράγματα, θέλησα να κάνω μια μεγάλη επιστροφή.
  • Είμαι οπαδός της AMD, ακόμη και ο 80286 υπολογιστής μου φοράει επάνω την έκδοση της AMD στα 12Mhz!!!
  • Ποτέ δεν είχα πρόβλημα ασυμβατότητας με AMDCPU.
  • Παλιά είχα συγκρίνει το PCμου και συγκεκριμένα το 2005 με μεγαλύτερο μάλιστα κατά 500MhzPentium 4 και ο κατά πολύ φθηνότερος XPμου τον ξεπέρασε! (Μόνο στην επεξεργασία Video υστερούσε)
  • Το ίδιο είχε συμβεί και σε σύγκριση με μια κάρτα της nVidiaλίγο ακριβότερης από την δική μου. (Ακόμη και στα γραφικά είχε καλύτερη ποιότητα απεικόνισης)
  • Ναι! Είναι μια καλή χρονιά για την AMD. (Μετά την αποτυχημένη πλατφόρμα Spiderβέβαια)
  • Εγκατέστησα και τα XP 32 αλλά μου αναγνώριζαν μόνο τα 3.5GbRam, λόγω chipset. Τα Vista δεν τα θέλω με τίποτα.
  • Το PCδεν το πήρα με κάρτα γραφικών διότι είχε έλλειψη το κατάστημα στη συγκεκριμένη κάρτα που ήθελα και καθυστερούσε η παραγγελία μου. Εννοείτε πως θα έβαζα σύντομα!
  • Τα υποσυστήματα είναι πολύ καλά δεμένα μεταξύ τους εκτός βέβαια από την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.


Ούφ αυτά…
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίτα το βασικό σε όλα αυτά είναι τι θέλεις να κάνεις με το σύστημα. Το δικό μου για παράδειγμα κλείνει πολλά χρόνια, όλα του τα συστήματα προέρχονται από αναβαθμίσεις άλλων αλλά χρησιμοποιείται για τρεις μόνο λόγους: STEEM, Internet, number crunching. Μόνο για το 3ο θα ήθελα ένα γρηγορότερο επεξεργαστή αλλά και με τον 2400 pentium μια χαρά είμαι....

(Φυσικά θα ήθελα ένα καινούριο σύστημα για να βλέπω τα τελευταία demos τα οποία το δικό μου δεν τα σηκώνει ούτε για πλάκα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)

Με βάση αυτό να προτείνω να καθυστερήσεις λίγο την αγορά της κάρτας και να πω ότι τα vista είναι τελικά λίγο παρεξηγημένα. Άλλωστε κάπου είδα (νομίζω /.) ότι το 50% των crashes οφείλονται στους drivers της nvidia. Τώρα μπορεί να κάνω και λάθος.
 
Οι onboard κάρτες γραφικών δεν έχουν μνήμη δική τους αλλά χρησιμοποιούν τη μνήμη του συστηματος. Οταν λες ότι καθυστερεί τί εννοείς ακριβώς; Πες μας ενα παράδειγμα πλην του φορματ που δεν έχει σχέση με το πρόβλημα; Παράδειγμα, καθυστερούν τα παράθυρα όταν τα κουνάς αριστερά δεξιά; Φορτώνεις ενα πρόγραμμα και καθυστερεί να ανοίξει; Να ξέρεις ότι τα 64Bit λειτουργικά έχουν νόημα μονο εάν χρησιμοποιήσεις εφαρμογές 64bit, αλλιώς το μονο πλεονέκτημα είναι ότι θα σου αναγνωρίσουν όση μνήμη έχεις, χωρίς αλλα μειονεκτήματα όμως!! Δανείσου μια κάρτα γραφικών PCI-e και δοκίμασέ τη και πες παλι...

manos426f είπε:
Αν φορμάρεις 640GB δίσκο για πρώτη φορά,με full format,θα κάνει πολλές ώρες,δεν είναι πρόβλημα αυτό !
Και για 1η και για 2η και για νιοστή, τον ίδιο χρόνο θα κάνει στο full format, και δεν έχει να κάνει με το πόσο γρήγορο είναι το πισί ή το Sata κανάλι.
 
Διαβάζω διάφορες "γιατρειές" και συμβουλές δεξιά και αριστερά και κανένας δεν έχει κάνει τις εξής κρίσιμες ερωτήσεις:

Πόσο ακριβώς σέρνεται αυτό το PC; Και σε τι; Έχεις κάνει κάποια benchmarks που δείχνουν υστέρηση; Αργεί σε παιχνίδια μόνο; (λες ότι τα Windows τα "σηκώνει" γρήγορα). Πόσες περίπου ώρες σου έκανε για να κάνει full format τον δίσκο και το κρίνεις ως αργό; Ας ξεκινήσουμε από αυτά και βλέπουμε...
 
Amstrad1981 είπε:
Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Θέλω να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.

  • Το PC το αγόρασα γιατί το παλιό δεν τρέχει κάν κάποιο παιχνίδι με τα σημερινά στάνταρ, και όσα τρέχει σέρνεται… Μετά από καιρό που είχα εγκαταλείψει τα Games, διότι πλέον ασχολούμαι και με άλλα πράγματα, θέλησα να κάνω μια μεγάλη επιστροφή.
  • Είμαι οπαδός της AMD, ακόμη και ο 80286 υπολογιστής μου φοράει επάνω την έκδοση της AMD στα 12Mhz!!!
  • Ποτέ δεν είχα πρόβλημα ασυμβατότητας με AMDCPU.
  • Παλιά είχα συγκρίνει το PCμου και συγκεκριμένα το 2005 με μεγαλύτερο μάλιστα κατά 500MhzPentium 4 και ο κατά πολύ φθηνότερος XPμου τον ξεπέρασε! (Μόνο στην επεξεργασία Video υστερούσε)
  • Το ίδιο είχε συμβεί και σε σύγκριση με μια κάρτα της nVidiaλίγο ακριβότερης από την δική μου. (Ακόμη και στα γραφικά είχε καλύτερη ποιότητα απεικόνισης)
  • Ναι! Είναι μια καλή χρονιά για την AMD. (Μετά την αποτυχημένη πλατφόρμα Spiderβέβαια)
  • Εγκατέστησα και τα XP 32 αλλά μου αναγνώριζαν μόνο τα 3.5GbRam, λόγω chipset. Τα Vista δεν τα θέλω με τίποτα.
  • Το PCδεν το πήρα με κάρτα γραφικών διότι είχε έλλειψη το κατάστημα στη συγκεκριμένη κάρτα που ήθελα και καθυστερούσε η παραγγελία μου. Εννοείτε πως θα έβαζα σύντομα!
  • Τα υποσυστήματα είναι πολύ καλά δεμένα μεταξύ τους εκτός βέβαια από την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.
  • Και τέλος μια ερώτηση. Αν πάρω μια SapphireVaporX 4870 με 1 ή 2Gb είναι πεταμένα λεφτά; Περιμένουμε και την έλευση του DirectX 11.


Ούφ αυτά…
Χε χε, χαίρομαι που ξεκαθάρισε το τοπίο, είπα κι εγώ τέτοιος επεξεργαστής χωρίς stand alone κάρτα γραφικών!!!!

Πρώτα από όλα welcome back to the gaming community, θα πάθεις κολούμπρα με τα νέα games.

Μην παρεξηγήσεις τα λεγόμενά μου κι εγώ οπαδός της AMD ήμουν μέχρι την σειρά Core2Duo της Intel. Απλά δεν είμαι fanboy και αν η Intel έχει καλύτερο επεξεργαστή, επιλέγω αντίθετα. Αν η ΑΤΙ με είχε ικανοποιήσει θα είχα μείνει στο στρατόπεδό της, αλλά δεν μπορώ να πω ότι συνέβη κάτι τέτοιο.

Όσο για επεξεργαστές, η AMD τρώει σκόνη από την Intel στην παρούσα χρονική περίοδο. Απλά.

Η 4870 Vapor edition είναι μια κάρτα που δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα θορύβου και υπερθέρμανσης. Αν και οι απλές δεν υπερθερμαίνονται, πίστεψέ με, ακούγονται σε υψηλές στροφές.

Τώρα, αν σκεφτείς ότι στις 10 Οκτωβρίου ανακοινώνονται οι νέες κάρτες από την ΑΤΙ και μάλιστα σε τιμές που θα καλύπτουν γκάμα από 50 έως πάνω από 400 ευρώ, τι να σου πω πράξε κατά το δοκούν.
 
Η μεγάλη μου επιστροφή στα Gamesδεν σημαίνει πως εγκατέλειψα ποτέ το Gaming! Από το 1988 ασχολούμαι με τα Games! Απλώς ο περιορισμένος χρόνος, η αδυνατότητα του υπολογιστή μου να σηκώσει τα σημερινά γραφικά, τα οικονομικά μου που δεν μου επέτρεπαν την αγορά νέου υπολογιστή κ.τ.λ. μου στάθηκαν εμπόδιο.

Τουλάχιστον εξερεύνησα παιχνίδια διαμάντια του παρελθόντος όπως Sanitarium, Phantasmagoria, Kain, StillLifeκ.α. Στην ουσία εγκατέλειψα μόνο τα FPS.

Το έριξα βέβαια και στο ρετρό Gaming!!!

 


Όσον αφορά τις CPU, ανάλογα με την εποχή επέλεγα σε όποιον μου ζητούσε και το ανάλογο σύστημα. Τον τελευταίο καιρό συνδύαζα Intel με ATi και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό!



Το 2005 με την πρώτη αναβάθμιση κάρτας γραφικών πήρα μια Abit 9600 XT 256MB. Η κάρτα μου βγήκε προβληματική και την επέστρεψα. Ύστερα από έλεγχο μου έδωσαν μια άλλη ίδια. Την επέστρεψα κι εκείνη! Τελικά μετά από ένα μήνα ταλαιπωρίας πήρα μια Sapphire 9600 XT 256 και δεν έχω ως τώρα το παραμικρό πρόβλημα ακόμη και με ένα ελαφρύ overcloking!



Αν σου πώ το τι σηκώνει το Chieftec το 350 που έχω θα τα χάσεις!!! Κανένα πρόβλημα και αρκετά σταθερό. Γιʼ αυτό επέλεξα πάλι Chieftec.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βέβαια, σε ότι έχει συνηθίσει καθείς, με αυτό και συνεχίζει!!!!

Απλά εγώ ποτέ δεν θα επέλεγα τροφοδοτικό που επίσημα δίνει 2 χρόνια εγγύηση. Μίνιμουμ 3 με χρυσή τομή τα 5, σαν και αυτό που έχω (το ίδιο) και στα δύο "θηρία" μου.

Ακριβώς ότι είχα κάνει την εποχή που όλα τα games έβγαιναν για Voodoo κάρτες γραφικών και που δεν υπήρχε, τότε, δυνατότητα ούτε καν να σκεφτώ την αγορά τους λόγω δυσμενούς οικονομικής θέσης. Επιστροφή στα παλιά.

Μια και ήρθε το θέμα στο οικονομικό, έλεγξα την τιμή της Vapor 4870. Στα 200 ευρώ μόνο συμφέρουσα δεν θα μπορούσες να την πεις, σαν αγορά, ειδικά σήμερα που σε λίγο περιμένουμε τη νέα γενιά.

Αν δεν μπορείς να περιμένεις (ούτε κι εγώ θα περίμενα) πάρε μια 4850 για 85 ευρώ και θα είσαι κομπλάν. Τα υπόλοιπα χρήματα κράτα τα για να την αλλάξεις με το νέο έτος (γύρω στο καλοκαίρι θα έχουν βγει και ακόμα νεότερες και μέχρι τότε θα σε κρατήσει μια χαρά η 4850)

BTW σε τι ανάλυση παίζεις;
 
Δεν ειναι θεμα fanboyσμου, απλα δεν μου καθεται καλα να αγορασω (και υποστιριξω) μια εταιρια που ανακοινωνει 3 σειρες επεξεργαστων (i3,i5,i7) σε 3 διαφορετικα sockets! Δεν θα μπορεις απλα να παρεις μια καλή mobo και να αλλαξεις απλα cpu, θα πρέπει να αλλαξεις και mobo!

Επίσης εχς την εντύπωση οτι στιν 10 Οκτομβριου βγαινει η πρώτη DX11 καρτα απο την Ati ομως, οχι την nvidia.

Στην nvidia δεν μου αρεσει το "ξαναζέσταμα" παλίων καρτών με νέο όνομα...

Η 4870 οντως δεν αξιζει αυτη τη στιγμή (Εκτός απο την Χ2) οπου η 4890 ειναι στα 231 ?

Τωρα πριν αρχισουν οι συζητησεις για havoc, stream, cuda και physx, προσωπικα περιμένω το openCL (και ας το κανει develop η Apple) που παρεπιπτοντως το υποστιρίζει πρώτη η Ati.

Γενικα μου αρέσει που η AMD/Ati εχει τους ..... να δοκιμάζει πρώτη πράγματα, και επιτέλους οι νεοι catalyst (9.7, 9.8) ειναι σωστοί drivers (και με proper Linux support) και όχι beta σαν τους Detonator των τελευταιων 3 ετών.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφαίρεσε τα jumpers από το δίσκο σου...

48-10.jpg


Αντίθετα με τα λεγόμενα του Rygar πιστεύω ακράδαντα ότι η ταχύτητα του δίσκου και του συστήματος έχει να κάνει και με το format εκτός από τη διαμεταγωγή του.

48-10.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Saulot είπε:
Δεν ειναι θεμα fanboyσμου, απλα δεν μου καθεται καλα να αγορασω (και υποστιριξω) μια εταιρια που ανακοινωνει 3 σειρες επεξεργαστων (i3,i5,i7) σε 3 διαφορετικα sockets! Δεν θα μπορεις απλα να παρεις μια καλή mobo και να αλλαξεις απλα cpu, θα πρέπει να αλλαξεις και mobo!Επίσης εχς την εντύπωση οτι στιν 10 Οκτομβριου βγαινει η πρώτη DX11 καρτα απο την Ati ομως, οχι την nvidia.

Στην nvidia δεν μου αρεσει το "ξαναζέσταμα" παλίων καρτών με νέο όνομα...

Η 4870 οντως δεν αξιζει αυτη τη στιγμή (Εκτός απο την Χ2) οπου η 4890 ειναι στα 231 ?

Τωρα πριν αρχισουν οι συζητησεις για havoc, stream, cuda και physx, προσωπικα περιμένω το openCL (και ας το κανει develop η Apple) που παρεπιπτοντως το υποστιρίζει πρώτη η Ati.

Γενικα μου αρέσει που η AMD/Ati εχει τους ..... να δοκιμάζει πρώτη πράγματα, και επιτέλους οι νεοι catalyst (9.7, 9.8) ειναι σωστοί drivers (και με proper Linux support) και όχι beta σαν τους Detonator των τελευταιων 3 ετών.
1). H σειρά i3, i5 και οι νέοι i7 θα μπαίνουν στο ίδιο socket. Οι i7 extreme θα βγαίνουν για το 1366, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα. Άλλωστε, ακόμα και αν ίσχυε αυτό που λες, και πάλι δεν θα υπήρχε πρόβλημα, η πλειοψηφία δεν αλλάζει απλά επεξεργαστή, επιλέγει σύνολο επεξεργαστή και μητρική. Μιλώ για αυτούς που ξέρουν οι αδαείς δεν ασχολούνται και δεν νοιάζονται.

Τώρα αν μιλήσει και η AMD με τα AM2, ΑΜ2+ AM3, που ανάθεμα και οι ίδιοι αν ξέρουν τι επεξεργαστές υποστηρίζει το καθένα, σωθήκαμε. Η κατάσταση είναι ξεκάθαρη με την Intel, κάποτε (socket A = 462) ήταν ξεκάθαρη με την AMD. Τα έχει κάνει σαλάτα τώρα. Ακόμα και στις σελίδες του [edit] να μπεις, θα δεις υπό το AM3 section να αναφέρονται mobos που μόνο AM3 δεν είναι. Αν πας από κοντά να τους ρωτήσεις δεν ξέρουν που πάνε τα 4.

2). Για 10 Οκτωβρίου ακριβώς αυτό έγραψα. ΑΤΙ. nVidia ένα μήνα αργότερα ή πριν τα Χριστούγεννα. Και μετά τα Χριστούγεννα να βγουν θα περιμένω.

3). Catalyst 9.8. Μάλιστα πριν από λίγο τους πέρασα. Όλα καλά. Χαίρομαι πάρα πολύ που περίμενα ένα χρόνο μετά την αγορά της κάρτας μου για να δω σωστή συμπεριφορά σε παιχνίδια που έπαιζα πριν 8 μήνες. Χάρηκα όσο δεν φαντάζεσαι που είχα ένα προϊόν ακριβοπληρωμένο που δεν δούλευε όπως έπρεπε και όταν πια απαξιώθηκε, η εταιρεία που το βγάζει αξιώθηκε να βγάλει σωστούς drivers. Υπέροχα. Όσο για το Linux, ε, όχι ρε Saulot δεν μπορείς να προβάλεις σαν επιχείρημα ότι μετά από χρόοοοοονια βγήκαν επιτέλους drivers που θα σου επιτρέψουν να χρησιμοποιήσεις τη κάρτα με το καινούργιο λειτουργικό. Άραγε, για την επερχόμενη γενιά, σε πόσες δεκαετίες θα βγουν και εδώ σωστοί drivers; Δεν τη ξαναπατάω.

4). Για τα Cuda, Physx δεν μου καίγεται καρφί. Αρκεί η κάρτα να λειτουργεί στα παιχνίδια. Και μέχρι τώρα, από προσωπική εμπειρία, η επαφή μου με την ΑΤΙ ήταν κάτι χειρότερο από νευροσπαστική. Πίστεψέ με ξέρω πολύ καλά να σετάρω υπολογιστές. Δεν νοείται κάρτα τριετίας (8800GTS 320 mega) να παίζει μια χαρά και η 4870 στα GRID και DIRT να σου σπάει τα νεύρα με slowdowns, σπασίματα στο παιχνίδι και στα μενού και συνεχή frame drops. Σε σημείο που να νομίζω ότι έχει πρόβλημα η κάρτα και να δανειστώ από συνάδελφο ίδια άλλης μάρκας που έκανε πάλι τα ίδια. Σε δύο διαφορετικά μηχανήματα για να αποκλείσουμε πιθανότητα λάθους. Είδα πριν από λίγο ότι επιτέλους το GRID πάει καλύτερα.

Πάμε για πιο παλιά; Half Life II. Είπα ο ταλαίπωρος να το ξαναβάλω μια και δεν είχα τι άλλο να παίξω, εμ, τι πιο λογικό να κάνεις quick save και quick load αν χάσεις. Εμ δε. Quick Load και το παιχνίδι κόλλαγε στα 30 frames per second. Ρε καλό μου ρε χρυσό μου, τίποτε αυτό. Τώρα με τους 9,8 είδα ότι δεν κολλάει. Μάλιστα. Με τι κάρτα το είχα παίξει και δεν μου έσπαγε τα νεύρα; Α, με Ti 4600 πριν από 4 χρόνια και το είχα καταφχαριστηθεί.

Neverwinter Nights II. Ε, να πιάσουμε πιο νέο τώρα. Frame count χειρότερο από την παλιά 8800 GTS. ΕΛΕΟΣ....... Και πάλι σε δύο μηχανήματα......

A, μη ξεχάσω στο Unreal Tournament 1999 πάει σφαίρα. Εκεί δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα.

Είπα και πριν. Αν δεν περίμενα τις νέες κάρτες θα την είχα σουτάρει στον τοίχο, τόσο άχτι την έχω. Που να μου χαρίσουν ΑΤΙ δεν ξαναβάζω στο μηχάνημα. Όχι και να τους δώσω και λεφτά.

Δεν είναι θέμα fanboyσμού. Δεν μου καίγεται καρφί για την κάθε "εταιρεία". Απλά με ενδιαφέρει να μπορώ να παίξω ΑΝΕΤΑ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεις σε παρακαλω να κανεις capture με ενα screenshot απο το task manager να δουνε τα παιδια-ποιο ειδικοι τι προγραμματα τρεχουν ταυτοχρονα ....

Υ.Γ.Προσωπικα -τελευταια εμπειρια απο AMD πριν αρκετο καιρο ενας 3800 Χ2 επεξεργαστης που ηταν σε ενα συστημα που εστησα για συγγενικο μου προσωπο (με onboard καρτα γραφικων) .

Αψογος μονο που καποιες λιγες φορες χωρις λογο κολουσε ο explorer.exe στο 50% (δεσμευε πληρως το 1 ΠΥΡΗΝΑ και ξεκολουσε κανοντας τερματισμο εργασιας και ξανατρεχοντας το explorer.exe) χωρις πραγματικα λογο μια και ειχαν γινει εγκατασταση ολοι οι drivers κανονικα και σε καθαρο φορμαρισμενο δισκο..

Μαλλον κατι παρελειψα κατι εκανα λαθος υποθετω,εκτος κι αν τα windows τα ιδια ....
 
vp74 είπε:
Αφαίρεσε τα jumpers από το δίσκο σου...


Αντίθετα με τα λεγόμενα του Rygar πιστεύω ακράδαντα ότι η ταχύτητα του δίσκου και του συστήματος έχει να κάνει και με το format εκτός από τη διαμεταγωγή του.
Διαφωνώ. Το φορμάτ έχει να κάνει με τη γεωμετρία του δίσκου, αφου δεν περνάνε δεδομένα από το κανάλι εκείνη τη στιγμή. Στο πισί μου, ενας δισκος 750GB θέλει 2 ώρες για να φορμαριστεί σε σχέση με τον 300άρη που είχα που χρειαζόταν περίπου 50 λεπτά (στο ιδιο πισί). Αλλά δεν πειράζει που διαφωνούμε, ε; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή αυτό ειναι ξεκαθαρο? τουλαχιστον η AMD εχει 3 sockets, Το AM3 φτιαχτικε για να υποστιριξει την ακριβη μουφα που λεγεται ddr3 και οι επεξεργαστες AM3 παίζουν κανονικά σε ΑΜ2/ΑΜ2+ socket (χωρίς ddr3 support βεβαια, εχει να κανει με τον memory controller).

source

Α, το οτι στο γνωστό κατάστημα δεν ξερουν την τυφλα τους (προσπαθουσαν να με πείσουν οτι τα chaintech τροφοδοτικα ειναι καλύτερα απο τα thermaltake) δεν ειναι επιχείρημα υπερ καμμιας εταιρίας, μαλλον κατα ολων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θα αναφερθώ σε άρθρα στο Wiki, θα αναφερθώ σε raw speed και σε τίποτε άλλο. Είμαι της άποψης υπέρ ενός γρήγορου επεξεργαστή που σε καμία περίπτωση δεν είναι οι μούφες "extreme edition" της Intel, όπου και θα τον κρατήσεις όσο πάει ή μέχρι να στη δώσει και να τον αλλάξεις για τη πλάκα σου. Σήμερα, στον τομέα αυτό μόνο Phenom black edition και i7 Intel δέχομαι, απλά τα άλλα δεν υπάρχουν για μένα. Ανάμεσα στα δύο, i7 με κλειστά τα μάτια.

Βέβαια εγώ δεν είμαι και ο καλύτερος για να πάρουν παράδειγμα οι άλλοι, έχω ένα σωρό μηχανήματα, κάνω συνεχώς αναβαθμίσεις και δεν με κολλάει να σκάσω για ένα pc όσα άλλοι θα έπαιρναν μεταχειρισμένο αμάξι. Οπότε και η όποια διαφορά τιμής ανάμεσα στους επεξεργαστές δεν με ενδιαφέρει.

Δέχομαι ότι η DDR IIII είναι μούφα και όχι κάτι το τρομακτικό, αλλά η έλλειψή της με χαλάει. Να σου πω τώρα ότι επειδή θέλω να έχω DDR III απλά για να λέω ότι την έχω θα αλλάξω mobo, CPU και ram σε λίγες μέρες; Επαναλαμβάνω, το κόστος δεν με απασχολεί, ειδικά στα pcs.
 
Rygar είπε:
Διαφωνώ. Το φορμάτ έχει να κάνει με τη γεωμετρία του δίσκου, αφου δεν περνάνε δεδομένα από το κανάλι εκείνη τη στιγμή. Στο πισί μου, ενας δισκος 750GB θέλει 2 ώρες για να φορμαριστεί σε σχέση με τον 300άρη που είχα που χρειαζόταν περίπου 50 λεπτά (στο ιδιο πισί). Αλλά δεν πειράζει που διαφωνούμε, ε; :D

:) Όχι δεν πειράζει. Για να καταλάβεις τι εννοώ φίλε rygar βάλε τους δίσκους σου σε εξωτερική θήκη και προσπάθησε να τους φορμάρεις σε pc με usb1. Ή σε ένα laptop με sata εξωτερική διασύνδεση. Αν δεν περνάνε δεδομένα, η ταχύτητα του format θα είναι η ίδια σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. :p Είναι όμως; Όχι. Θα χρειαστούν τριπλάσιο χρόνο για να ολοκληρώσουν την διαμόρφωση. Μετά βάλτους σε usb2. Μετά σε sata, με τον περιορισμό του 1.5GB και τέλος σε sata χωρίς jumpers ;) Την παραπάνω διαδικασία κάν'την και χωρίς το jumper.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα format "σέρνομαι" το είχα συναντήσει σε δίσκους WD green 1TB. Είχα ξεχάσει το jumperάκι επάνω καθώς από default βρίσκεται στους δίσκους.
 
Θα συμφωνήσω, ως προς το format με το φίλο vp74. Η WD λόγω συμβατότητας αφήνει το jumper πάνω στους δίσκους.

(Αμάν πια αυτή η συμβατότητα..... Είδαμε και πάθαμε εν έτη 2009 να έχουμε εξωτερικούς δίσκους που να μην είναι Fat32. Έλεος. )
 
Δεν διαφωνω για τον i7, ειναι απιστευτος επεξεργαστής (οταν απενεργοποιήσεις το hyperthreading) αλλα το κόστος του (και της mobo του) ειναι απαγορευτικό για τα μέτρα μου, με αυτα που ασχολούμαι και τρεχω στον υπολογιστή μου.
 
vp74 είπε:
:) Όχι δεν πειράζει. Για να καταλάβεις τι εννοώ φίλε rygar βάλε τους δίσκους σου σε εξωτερική θήκη και προσπάθησε να τους φορμάρεις σε pc με usb1. Ή σε ένα laptop με sata εξωτερική διασύνδεση. Αν δεν περνάνε δεδομένα, η ταχύτητα του format θα είναι η ίδια σύμφωνα με τα λεγόμενά σου. :p Είναι όμως; Όχι. Θα χρειαστούν τριπλάσιο χρόνο για να ολοκληρώσουν την διαμόρφωση. Μετά βάλτους σε usb2. Μετά σε sata, με τον περιορισμό του 1.5GB και τέλος σε sata χωρίς jumpers ;) Την παραπάνω διαδικασία κάν'την και χωρίς το jumper.
Το συγκεκριμένο πρόβλημα format "σέρνομαι" το είχα συναντήσει σε δίσκους WD green 1TB. Είχα ξεχάσει το jumperάκι επάνω καθώς από default βρίσκεται στους δίσκους.
Αμα σου πω ότι δεν έχω φορμάρει ποτέ εξωτερικό δίσκο USB;;; Σίγουρα δεν έχει σχέση η ταχύτητα ενός USB2 καναλιού με του SATA, οπότε και δικαιολογείται η διαφορά στην ταχύτητα. Τεσπα...
 
Saulot είπε:
Δεν διαφωνω για τον i7, ειναι απιστευτος επεξεργαστής (οταν απενεργοποιήσεις το hyperthreading) αλλα το κόστος του (και της mobo του) ειναι απαγορευτικό για τα μέτρα μου, με αυτα που ασχολούμαι και τρεχω στον υπολογιστή μου.
Σωστός. Το κόστος είναι ο γνώμονας πρώτα από όλα.

Αλλά είναι ο μοναδικός παράγοντας στους υπολογιστές που δεν κοιτάζω ποτέ.

Για ένα κινητό τηλέφωνο δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 30 ευρώ για συσκευή και θα τη κρατήσω όσα χρόνια με βγάλει. Αλλά για υπολογιστή, θα έδινα με τη μία 1000 ευρώ για δυο πολύ καλές καρτούλες σε SLI!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα