[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Format δίσκου κατά λάθος

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
264
Παιδια ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης. Το πισι μου εκανε κατι περιεργα και μεσα στην νυχτα ο ηλιθιος πηγα να ξαναπερασω windows. Εχω τα win 7 ultimate 64. Εχω 3 δισκους. 1 με το συστημα και 2 με δεδομενα. Για καποιο λογο δεν ειδε τον δισκο συστηματος και πηγα και εκανα φορματ σε εναν που εχω δεδομενα και σημαντικοτερο ολων δουλειες. Τι μπορω να κανω??? Πρεπει να βρω καποιο recovery προγραμμα, συστηνετε καποιο? Εχω λαλησει νυχτιατικα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=13030; ;)


Δοκίμασε τα προγράμματα:


Easy Recovery Professional



GET DATA BACK


 


Εγώ που δοκίμασα μόνο το Easy Recovery Professional έμεινα ικανοποιημένος .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ Joe, τι έκανες τελικά;

Αμάν ρε αδερφέ μου κάντε και κανά backup. Και raid. Επειγόντως.

Εύχομαι να έγινε μηδενική ζημιά, γιατί τα δεδομένα που είναι critical μπορεί να οδηγήσουν ακόμα και στο να χάσει κανείς τη δουλειά του.

Raid, backup με ευλάβεια Ευαγγελίου. Την πάτησα για τα καλά μια φορά, από δω και πέρα και στο laptop 2 δίσκους........

Όπως είπαν τα παιδιά στο άλλο νημάτιο: Getdataback.
 
Κρισιμη ερωτηση

Το Getdataback ανακτα χυμα τα αρχεια ή οργανωμενα κανονικα στους φακελους? Ετρεξα το Recuva που ειναι free και μου ανιχνευσε σχεδον τα παντα εκτος τα iso και ενω λεει τ αρχικο path τα αρχεια ειναι χυμα και πρεπει στην ουσια να φτιαξω τους φακελους ενα ενα και να τα μεταφερω κατι που και πολυ δυσκολο ειναι και χρονοβορο. Ρε τι παθαμε...

Σημειωση δεν περασα windows πανω απ τον σκληρο απλα πατησα format στο πλαισιο διαλογου. O δισκος ειναι απειραχτος και δεν ειχα μεσα συστημα ή προγραμματα μονο δουλειες και δεδομενα

Eπισης πως ξερω αν χρειαζομαι ntfs ή fat32?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα στα βάλει ακριβώς όπως ήταν στους φακέλους όπως είχες το δίσκο.

Τώρα για NTFS ή FAT32. Είχες ISO ή αρχείο μεγαλύτερο από 4 giga; Τότε είχες NTFS. Το κόβω λίγο δύσκολο σήμερα να έχεις σκληρό σε FAT32 (εκτός από κάτι μισητά USB sticks) και να μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου.
 
pooky(1) είπε:
Αμάν ρε αδερφέ μου κάντε και κανά backup.
Αυτό ναι.

pooky(1) είπε:
Δε βοηθάει αν ο χρήστης κανει λάθος και σβήσει τα δεδομένα που είναι στο raid :p

joe είπε:
Eπισης πως ξερω αν χρειαζομαι ntfs ή fat32?
Εξυπακούεται NTFS! Εξτρα ασφάλεια, file security, quota κλπ κλπ... αυτά δεν τα έχεις με το FAT32. Αλλωστε δεν ξέρω καν εάν παίζει FAT32 σε πολύ μεγάλους δίσκους.

Γενικά όσοι έχετε παρόμοιο configuration με του joe και θελετε να ξαναστήσετε το σύστημα, αλλά δεν είστε σίγουροι για τα drives που είναι εγκατεστημένα, καλό είναι να βγάζετε τα ρεύματα από τους δίσκους που είναι σε raid (ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2!!), στηστε το σύστημα και μετά ξαναβάλτε τα ρεύματα και το raid θα είναι όπως πριν και δε θα υπάρχει κίνδυνος να χάσετε δεδομένα λόγω λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Δε βοηθάει αν ο χρήστης κανει λάθος και σβήσει τα δεδομένα που είναι στο raid :p
Πολύ σωστό. Αλλά βοηθάει σε περίπτωση που ο σκληρός τα φτύσει. Είναι πολύ περισσότερες οι περιπτώσεις να γίνει κάτι τέτοιο από το να σβήσεις κατά λάθος το δίσκο. ;)
 
Rygar είπε:
Εξυπακούεται NTFS! Εξτρα ασφάλεια, file security, quota κλπ κλπ... αυτά δεν τα έχεις με το FAT32. Αλλωστε δεν ξέρω καν εάν παίζει FAT32 σε πολύ μεγάλους δίσκους.

.

Παιζει. Τα windows δεν σε αφηνουν να φορμαρεις partition πανω απο 32GB με fat32 αλλα διαφορετικα προγραμματα σε αφηνουν. Το μεγιστο ειναι 2TB οπως στο NTFS. Εχασα στοιχημα για το θεμα οποτε ειμαι σιγουρος!
 
pooky(1) είπε:
Πολύ σωστό. Αλλά βοηθάει σε περίπτωση που ο σκληρός τα φτύσει. Είναι πολύ περισσότερες οι περιπτώσεις να γίνει κάτι τέτοιο από το να σβήσεις κατά λάθος το δίσκο. ;)
Ναι, στο θέμα μας όμως ο Joe τα έσβησε :p
 
NTFS ειναι τελικα οποτε στανταρ τα βαζει οπως ακριβως ηταν γιατι και το recuva βγαζει το δεντρο αλλα στο νεο directory που τα αντιγραφω πρεπει να φτιαχνω εγω εναν εναν τους φακελους αν τα επιλεξω απλα τα πεταει χυμα.

Εντωμεταξυ ολο το θεμα ειναι χαλια γιατι εχθες εκει που δουλευα στο indesign μου εβγαλε μια ξαφνικη προειδοποιηση για κατι με την μνημη πατησα οκ για να σταματησει και πεταξε στιγμιαια μπλε οθονη και εκανε restart. Αρχισε να τσεκαρει τον c για consistency κτλ και φαινοταν να σβηνει και επαναφερει αρχεια κατα την διαρκεια των 3 βηματων. Οταν επιτελους ανοιξε απλα σερνοταν. Αρχικα φοβηθηκα για καμια καμμενη μνημη αλλα αναγνωριζει κανονικα και τα 6 γιγα. Εκει ειχα την αναλαμπη για φορματ εξπρες ομως στο παλισιο διαλογου δεν μου εμφανισε τον ψ αλλα τοθς υπολοιπους 2. Μεσα στην νυστα πατησα φορματ στον πρωτο και εγινε το κακο. Τωρα το μηχανημα σερνεται ενω εκανα αρκετα repair και roll back. Αλαξε το desktop με το default και χαθηκαν favorites και λοιπες ρυθμισεις. Χαμος στο ισιωμα. Φοβαμαι μηπως εχει χτυπησει ο δισκος και γιαυτο εγιναν ολα αυτα. Υπαρχει τροπος να το διαπιστωσω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανε αναλυτικό scan disk (επιλογή για ανίχνευση bad sectors), ανάλογα και το μέγεθος των δίσκων μπορεί να κάνει αρκετή ώρα. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και το αντίστοιχο tool της εταιρίας του δίσκου σου. Άμα δεν σου βγάλει τίποτα κράτα ένα καλό backup και περίμενε τα χειρότερα για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων.

Εγώ πάντως θα έτρεχα πρώτα ένα memtest για να τσεκαρω ότι οι μνήμες είναι οκ.
 
Από δω και πέρα μάλλον σε κόβω για περισσότερο προσεκτικό πάντως!!!!!!!!!!!

Βάλε το hard disk sentinel για να σου δώσει αναλυτική κατάσταση του κάθε δίσκου. Αστοχία του controller, τέλος του δίσκου ή κάτι με το ρεύμα το κόβω.

Γκαντεμιά ρε παιδί μου σε δέρνει, ή μου φαίνεται;;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H επιστροφη του πολεμιστη..

Μετα απο ολοημερη παλη κυριολεκτικα im back... Τι δεν εγινε.. Αλλεπαληλα φορματ (πανω απο 10) με το υπολογιστηρι μια να ειναι οκ μια να βαραει τα δικα του. Στο τελος ο δισκος επαψε να εμφανιζεται στις πιστες δια παντως. Αποφασισε να μεινει λιγο μονος και να παρει συνταξη μετα απο 3,5 χρονια. Εφυγα σφεντονα στο Πλαισιο και πηρα αλλον. Τα προβληματα φαινεται να τελειωσαν. Αφου εστησα το θεμα επρεπε να δω τι θα κανω με τα αρχεια που χαθηκαν στον αλλο δισκο (αυτον που φορμαρα κατα λαθος).

Το getdataback εκανε πραγματικα θαυματα. Οχι μονο πηρα πισω τα αρχεια μου αλλα και σωστα τοποθετημενα στα φολντερακια τους ετοιμα για αντιγραφη χωρις καμια απωλεια, τουλαχιστον που να αντιληφθηκα ακομη.

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας που βοηθησαν ενα ψιλομαπα στα τεχνικα γραφιστονι να παρει πισω τα αρχεια του.

ΥΓ το κλου της ημερας ηταν οταν απο το πολυ περα δωθε χαλαρωσε το καλωδιο της οθονης κια ξαφνικα εσβησε χωρις να αναβει απ τον διακοπτη. Γλυτωσα το εγκεφαλικο στο τσακ μιας και για μια στιγμη πιστεψα σε προβλημα με το ρευμα και καψιμο. Και να φανταστειτε οτι εκανα κοπανα απο την δουλεια σημερα για να κανω μια αλλη δουλεια στο σπιτι και να εχω ελευθερο ΣΚ....
 
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.

Joe τους δίσκους δεν τους κρατώ πάνω από τη λήξη της εγγύησης τους ότι και να γίνει. Αν ο κατασκευαστής λέει 3 χρόνια, έπειτα από το πέρας του χρόνου αυτού, θεωρώ το δίσκο μέταλλο για ανακύκλωση. Δεν τον εμπιστεύομαι για τίποτε.

Χρυσός κανόνας το back-up φίλε και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Άντε μεγειές το σύστημά σου!!!!!!!!
 
pooky(1) είπε:
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.
Joe τους δίσκους δεν τους κρατώ πάνω από τη λήξη της εγγύησης τους ότι και να γίνει. Αν ο κατασκευαστής λέει 3 χρόνια, έπειτα από το πέρας του χρόνου αυτού, θεωρώ το δίσκο μέταλλο για ανακύκλωση. Δεν τον εμπιστεύομαι για τίποτε.

Χρυσός κανόνας το back-up φίλε και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Άντε μεγειές το σύστημά σου!!!!!!!!
Δεν μου εχει τυχει ποτε ως τωρα να παραδωσει πνευμα δισκος. Για ολα υπαρχει η πρωτη φορα. Γενικα κανω backup τον τελευταιο μηνα ομως αφαιρεθηκα και το αφηνα για αυριο και αυριο. Παρατριχα να την φαω και ποιο πολυ απ ολα θα εκλαιγα κατι φοβερα tutorial.

Ελπιζω να τελειωσει εδω η γκαντεμια μου. Παω να κανω καμια δουλιτσα να βγαλω τα σπασμενα...
 
Format σε λαθος δισκο

Εκανα φορματ καταλαθως σε λαθος δισκο και οχι σε αυτον που ειχε το προβλημα ηταν η πρωτη φορα που εκανα φορματ τωρα τι κανω?Σκεφτηκα να κανω φορματ και στον σωστο αυτη τη φορα και μετα να διαγραψω τα παντα απο τον 2 μπορω να το κανω αυτο? :xm:
 
Μπερδεύτηκα. Έχεις δύο δίσκους.

Έκανες φορμάτ στον ένα κατά λάθος..

Από αυτόν "χάθηκαν" τα πάντα.

Θες να κάνεις και στον άλλο. Επίσης θα "χαθούν" τα πάντα.

Ποιά πάντα θα διαγράψεις και από ποιόν ?

Αν έχεις χάσει σημαντικά αρχεία που υπήρχαν στον λάθος δίσκο τότε :

1. Αποσύνδεσέ τον

2. Μην γράψεις τίποτα μέσα σε αυτόν.

3. Πήγαινέ τον σε κάποιον που να ξέρει και έχεις ελπίδες να τον επαναφέρει.

4. Αν δεν ξέρεις κάποιον τότε βάλε teamviewer και στείλε μου ΠΜ.
 
Σκληρός Help

Παίδες βοήθεια!

Είχα εναν USB Lacie 1TB και επειδή ήθελα να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ NAS τον ξεκοιλιασα, τον έβαλα στο NAS (Synology DS209+) και ξεκίνησα την εγκατάσταση. Μετά από λίγο βλέπω να γράφει format κλπ. Πάγωσα και το έκλεισα. Δεν περίμενα οτι χρειάζεται φορματ, νόμιζα οτι υποστηρίζει κανονικά NTFS. Τον κουμπώνω ξανά στο USB interface και στο disk managment βλέπω αυτή την εικόνα

Πείτε μου κάποιος οτι δεν την πάτησα σαν ερασιτέχνης και έχασα 1ΤΒ αρχεία...

5uelh5.jpg
 
Ναι τα εχασες. Ολα τα NAS κανουν initialize τους δισκους τους. Κατα κανονα τρεχουν linux εσωτερικα.

Δοκιμασε καποιο προγραμμα ανακτησης δεδομενων (πχ easy recovery pro, get data back κλπ). Αναλογα με το ποσο ειχε προχωρησει το format πριν το σταματησεις, ολο και κατι θα βρει.
 
Πίσω
Μπλουζα