[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] HDD

Χτύπησαν οι κεφαλές. Δεν θέλει πολύ.

"Έχασα" έναν 500άρη Seagate πριν λίγες μέρες, άρχισε να κάνει περίεργο θόρυβο, το ρουλεμάν του μοτέρ άρχισε να τα φτύνει και αυτό ήταν. Τον πέταξα κατευθείαν μια και πάντα έχω τα data που χρειάζομαι safely secured off line.

Και να ολοκληρώσει τη διαδικασία, ο δίσκος είναι άχρηστος. Αν είναι σε εγγύηση πήγαινέ τον πίσω (άστον να βγάλει κι άλλα bad sectors) διαφορετικά πέταξέ τον. Μη μου πεις ότι θα τον εμπιστευτείς στη κατάσταση που είναι.

Βάλε και το Hard disk sentinel (trial δεν θες παραπάνω) να δεις κατάσταση υγείας και πόσες ώρες έχει "γράψει" .
 
Οχι δεν τον εμπιστεύομαι τον δίσκο, απλά αν γλίτωνε μπορεί να τον χρησιμοποιούσα για "αγγαρείες" τις οποίες δεν θέλω να κάνουν οι κανονικοί μου δίσκοι, πχ θα μπορούσα να του βάλω τίποτα ταινίες μέσα και να τον συνδέω στην τηλεόραση να τις παίζω με τον player.

Μετά από τόση ώρα έφτασε στο 0.83% και 110 bad sectors. Μην σώσει και τελειώσει, με 3-4 κλωτσιές και 7 κοπανήματα πάνω στην άσφαλτο θα ξέρω ότι όλος ο δίσκος θα είναι 100% bad sectors οπότε δεν θα έχω και την περιέργεια να μάθω. Έναν σκασμό λεφτά έδωσα για να τον πάρω, ας το ευχαριστηθώ τουλάχιστον. Ευτυχώς βρέθηκε ένας φίλος με χώρο στον δικό του δίσκο για να φιλοξενήσει μία κόπια των backups γιατί αν δεν έχω όλα τα αρχεία μου 2 φορές δεν μπορώ να κοιμάμαι ήσυχος.
 
sorry για την παρέμβαση, αλλά διαβάζοντας για το hard disk sentinel, είπα να το δοκιμάσω στους δικούς μου δίσκους.

Στον δίσκο που έχω το λειτουργικό μου βγάζει 80% health και αγχώθηκα λίγο. Θα πρέπει να σκεφτώ για την αντικατάσταση του? Τον έχω από τότε που αγόρασα το pc, 5 με 6 χρόνια.

Βρήκε και 20 bad clusters, να αρχίσω να αγχώνομαι πιο πολύ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοίταξε, αν σε δίσκο εξαετίας δεν έχεις backup, τα ζητάει ο οργανισμός σου... :p

Ειδικά αν έχει και bad clusters.

Αυτό με το ποσοστό "υγείας" ποτέ δεν το κατάλαβα και δεν έχει και πολύ νόημα. Έχω δει δίσκους που και καλά είναι 100% υγιείς να σκάνε απροειδοποίητα. Και άλλους με αισχρά σκορ να συνεχίζουν να δουλεύουν. Αλλά όταν αρχίζουν τα bad clusters, σπάνια υπάρχει επιστροφή...
 
Υπάρχει backup των σημαντικών αρχείων. Tα 20 bad clusters είναι που με απασχολούν.
 
Να σε απασχολούν και καλώς. Ότι είπε ο Doc παραπάνω. Είναι εκτός ορίων "ηλικίας" ήδη λόγω 6ετίας. Να είσαι stand by. Στη θέση σου θα τον άλλαζα έστω και προληπτικά.

Πόσες ώρες λειτουργίας έχει;
 
παίδες να κάνω και εγώ μία ερώτηση:

ένας wd 640άρης που έχω από το 2008 με 1000μέρες περίπου λειτουργίας τσεκαρίστηκε με το πρόγραμμα που λέτε και έβγαλε health 99% και 1 bad sector!

Εδώ και λίγους μήνες τον μετέφερα σε εξωτερικό κουτί για "αποθήκη" διαφόρων ταινιών! Προφανώς είναι λειτουργικός όμως αυτό το bad sector είναι ικανό να τον "στείλει" στα σκουπίδια; Είναι δηλαδή επίφοβος να χαλάσει;

Η υπόλοιπη συλλογή σκληρών μου (5 εξωτερικοί και ένας εσωτερικός) είναι πάντως στο 100%! Ο μικρότερος από αυτούς με 300 μέρες λειτουργίας είναι ένας 250gb της seagate, από το 2007, μ' ενα βαρύ κουτί με ανεμιστήρα ενσωματωμένο! Αυτός είναι θεωρητικά επίφοβος λόγω των ετών που κουβαλά στην πλάτη του;
 
Η εμπειρια μου λεει,επειδη καλως ή κακως εχω ταλαιπωρηθει αρκετα με τους σκληρους,οτι εαν ξεκινησει ενα bad sector παιρνουν δρομο και τα υπολοιπα σε συντομο χρονικο διαστημα.

Γενικα δεν ειναι να εμπιστευεσαι και απολυτα τα προγραμματα πληροφοριων για τους σκληρους.
 
Το να έχει ένα και μοναδικό bad sector είναι μεν ανησυχητικό αλλά δεν τρέχει και τίποτε. Ανάλογα με τη χρήση του υπολογιστή, δεν θα τον χρησιμοποιούσα (πάντα προσωπικά) για critical δεδομένα. Για ταινίες δεν τρέχει και τίποτε στη τελική τις βρίσκεις ξανά.

Πάντως οι 1000 μέρες είναι σοβαρό threshold για τη ζωή κάθε δίσκου. Είναι 24.000 ώρες λειτουργίας δεν είναι και λίγο, σχεδόν 3 χρόνια χωρίς διακοπή.

Πάντως έχω δει δίσκο με 100 bad sectors να συνεχίζει για τριετία σε torrent machine χωρίς καν ψύξη και χωρίς να βγάζει άλλο πρόβλημα (ακόμα και τώρα λειτουργεί ασταμάτητα) και δίσκο με 50 μέρες και δυο bad sectors να παραδίδει το πνεύμα (και τα ρουλεμάν) .
 
Γιατι γραφεται τωρα τετοια τρομακτικα ειναι αναγκη...το πιο scary thread απο καταβολης retromaniax.


Να το διαβαζεις στα παιδακια ειναι.
 
pooky(1) είπε:
Να σε απασχολούν και καλώς. Ότι είπε ο Doc παραπάνω. Είναι εκτός ορίων "ηλικίας" ήδη λόγω 6ετίας. Να είσαι stand by. Στη θέση σου θα τον άλλαζα έστω και προληπτικά.
Πόσες ώρες λειτουργίας έχει;
Σύμφωνα με το πρόγραμμα έχει 367 ημέρες ή 8.813 ώρες αν είναι σωστή η μέτρηση.

Μήπως να ξεκινήσω σιγά-σιγά να ψάχνω για αντικαταστάτη που θα κρατήσει άλλα 6-7 χρόνια?
 
365 μέρες σε 6 χρόνια, πρέπει να έχει και κάτι χιλιάδες start/stop. Και κατά τη (μη ταπεινή) γνώμη μου, ένας δίσκος "χαλάει" περισσότερο από το σταμάτα - ξεκίνα από το ότι η συνεχής λειτουργία. Κάτι σαν τις CRT που έμπαιναν σε power save και άναβαν - έσβηναν με αποτέλεσμα να τα φτύνουν στα 2 χρόνια (και βγάλε) .

Κοίτα το log και με το πρώτο νέο bad sector που θα δεις να είσαι σε ετοιμότητα, μπορεί να σου πάει άλλα 6 χρόνια χωρίς πρόβλημα, μπορεί και σε 6 λεπτά να τα παίξει. Δεν υπάρχει (γενικά) κανόνας.
 
το ξανάβαλα διότι έδωσα λάθος στοιχεία...

τελικά δεν λέει 1 bad sector αλλά 1 weak sector με ότι αυτό συνεπάγεται...

επίσης ο χρόνος λειτουργίας είναι τελικά 735 μέρες και 6 ώρες με 2244 start stop. To health παραμένει 99%!
 
Eγω εχω συνολικα 10 σκληρους.2 εσωτερικους και 8 εξωτερικους.Οι εσωτερικοι ειναι ο ενας 500GB και ο αλλος 1,5TB.Επισης ενας 500GB εξωτερικος ειναι μονημα συνδεδεμενος στο pc και οι αλλοι 7 σκληροι ειναι για καβαντζα και πολυτιμο για μενα υλικο.Και τους 3 που ειναι πανω στο pc με τους βγαζει 100% Health χωρις κανενα προβλημα μεχρι και τον εξωτερικο που λεει οτι εχει σε λειτουργια 1.454 μερες και 17 ωρες με 8.830 start stop:D
 
Δυστυχώς δεν υπάρχει κανόνας πότε ένας σκληρός θα χτυπήσει. Μπορεί να πάρεις πάμφθηνο σκληρό από μάρκα της πλάκας και να βγει φορτηγατζής, ενώ πανάκριβος σκληρός για raid πχ να σου βγει παγωτατζίδικο.
 
Aardvark είπε:
Γιατι γραφεται τωρα τετοια τρομακτικα ειναι αναγκη...το πιο scary thread απο καταβολης retromaniax.
Να το διαβαζεις στα παιδακια ειναι.
Αυτό ξαναπέστο!!! Μου σηκώθηκε η τρίχα με όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα! Φεύγω... Πάω σε άλλο thread...
 
Gyubrush είπε:
Γενικα δεν ειναι να εμπιστευεσαι και απολυτα τα προγραμματα πληροφοριων για τους σκληρους.
Aυτα τα προγραμματα ειναι σαν τις επισκεψεις στον γιατρο ετσι και τα χρησιμοποιησεις ολο και κατι θα σου βρουν.


Καλυτερα να πας μια και καλη.
 
Aardvark είπε:
Aυτα τα προγραμματα ειναι σαν τις επισκεψεις στον γιατρο ετσι και τα χρησιμοποιησεις ολο και κατι θα σου βρουν.
Καλυτερα να πας μια και καλη.
+1 :thumbup: Διαβαζοντας το θεμα μου μπηκαν ιδεες να βαλω το προγραμμα.. αλλα μετα λεω δεν βαριεσε οτι ειναι να γινει θα γινει, να βαλω και αλλο μπελα στο κεφαλι μου;; αστο καλυτερα :D
 
Αφήστε τα προγράμματα παιδιά... τι health και βλακείες. Οι σκληροί δίσκοι είναι το πιο απρόβλεπτο πράγμα μέσα στο PC. Δεν πάει να είναι και μίας ώρας? Από την στιγμή που βασίζεται σε αρχαία τεχνολογία με κινητά και μηχανικά μέρη θα σου χαλάσει στα καλά καθούμενα εκεί που δεν το περιμένεις. Αλλά και solid state να ήταν πάλι δεν εμπιστεύεσαι τα αρχεία σου τόσο εύκολα σε μία συσκευή.

Οπότε πάντα να έχετε τα αρχεία σας 2 φορές σε 2 διαφορετικούς δίσκους (και τουλάχιστον ο ένας να είναι πάντα offline). Και αν σκάσει ο ένας, κατευθείαν ξανά backup τον άλλον όπου βρείτε (για να μην μείνουν τα αρχεία στον αέρα χωρίς backup). Μόνο έτσι θα είστε σίγουροι ότι δεν θα χάσετε κάτι, ας λένε ότι θέλουν τα προγράμματα. Τι στο καλό, και οι 2 δίσκοι δεν θα χαλάσουν μαζί την ίδια στιγμή, πόση γκαντεμιά πια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AN σου σκάσει τροφοδοτικό, να δεις για πότε χαλάνε ΌΛΟΙ οι δίσκοι μαζί..... :(
 
Πίσω
Μπλουζα