[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] HDD

Ρίξτου ένα φορματάκι και μάλλον θα επανέλθει στα ίσια του.
 
Λοιπόν,σε full format που έκανα,από τα 298,09 GB του δίσκου,μου δίνει διαθέσιμα τα 298,02 GB,συνεπώς σε πρώτη φάση δε φαίνεται να υπάρχει κάτι σοβαρό.

Κατέβασα και θα δοκιμάσω να τον ελέγξω και με τα Seatools βεβαίως...
 
Εννοείται και full surface scan, έτσι;
 
Πλάκα κάνεις ρε Μάνο;

Φυσικά και είναι σοβαρότατο να σου βγάζει ένα μέρος του δίσκου, ακόμα και απειροελάχιστο, μη χρησιμοποιήσιμο! Μιλάμε για καινούριο δίσκο έτσι δεν είναι;

Αυτά τα bad sectors (δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να είναι...) συνήθως είναι δείγμα κατασκευαστικού ελαττώματος και δυστυχώς έχουν την τάση να επεκτείνονται με τον καιρό. Γνώμη μου είναι να τον πας για RMA.

Και φυσικά η ύπαρξη τους αρκεί για να εξηγήσει γιατί δεν έκαναν boot τα XP από αυτόν το δίσκο, αν σε εκείνο το σημείο υπήρχε γραμμένο κάτι χρήσιμο για το λειτουργικό.
 
manos426f είπε:
Λοιπόν,σε full format που έκανα,από τα 298,09 GB του δίσκου,μου δίνει διαθέσιμα τα 298,02 GB,συνεπώς σε πρώτη φάση δε φαίνεται να υπάρχει κάτι σοβαρό.
Χμμμ...

"Πού" ακριβώς είδες αυτές τις ενδείξεις ;

Δηλαδή το "διαθέσιμα τόσα από τόσα" ;

Αν είναι σε κανένα disk management των Vista, πάσο - δεν ξέρω καν τί χρώμα έχουν (εκτός κι αν είναι καμμιά linux διανομή ;!)

Σε ΧΡ πάντως ΤΕΤΟΙΑ ακριβώς ένδειξη, δεν ξέρω να υπάρχει πουθενά ( το "τόσο από τόσο", δηλαδή...). Το μόνο, στο disk management, όπου αναφέρεται η χωρητικότητα του δίσκου "λεπτομερώς", όπου σ' έναν 320άρη που έχω και 'γω, λέει "298.9GB"... (τη στιγμή πάντως που δεξί και properties στον δίσκο, μιλάνε για 298 ακριβώς....και στο HDTune, 298,1 :p )

...Aυτό το "διαθέσιμα" όμως..............για πες.

Εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι αυτή η "διαφορά" των 70ΜΒ είναι η ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά......Παρ' όλ' αυτά -κι άσχετα με το τί θα πει το utility της Seagate- επαναλαμβάνω ότι για "σιγουριά", πρώτα θα έκανα ένα full zeros filling (κι όχι απλά 1 φορμάτ), μετά ένα full diagnostic scan, αν το πέρναγε δημιουργία συστήματος αρχείων, και μια ακόμη με το acronis image.

E αν συνέχιζε τα τσαλίμια....RMA, με....φωνές (για οπωσδήποτε αλλαγή, κι όχι τυράννια)
 
Maddog είπε:
Πλάκα κάνεις ρε Μάνο;Φυσικά και είναι σοβαρότατο να σου βγάζει ένα μέρος του δίσκου, ακόμα και απειροελάχιστο, μη χρησιμοποιήσιμο! Μιλάμε για καινούριο δίσκο έτσι δεν είναι;

Αυτά τα bad sectors (δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να είναι...) συνήθως είναι δείγμα κατασκευαστικού ελαττώματος και δυστυχώς έχουν την τάση να επεκτείνονται με τον καιρό. Γνώμη μου είναι να τον πας για RMA.

Και φυσικά η ύπαρξη τους αρκεί για να εξηγήσει γιατί δεν έκαναν boot τα XP από αυτόν το δίσκο, αν σε εκείνο το σημείο υπήρχε γραμμένο κάτι χρήσιμο για το λειτουργικό.

washcloud είπε:
Χμμμ..."Πού" ακριβώς είδες αυτές τις ενδείξεις ;

Δηλαδή το "διαθέσιμα τόσα από τόσα" ;

Αν είναι σε κανένα disk management των Vista, πάσο - δεν ξέρω καν τί χρώμα έχουν (εκτός κι αν είναι καμμιά linux διανομή ;!)

Σε ΧΡ πάντως ΤΕΤΟΙΑ ακριβώς ένδειξη, δεν ξέρω να υπάρχει πουθενά ( το "τόσο από τόσο", δηλαδή...). Το μόνο, στο disk management, όπου αναφέρεται η χωρητικότητα του δίσκου "λεπτομερώς", όπου σ' έναν 320άρη που έχω και 'γω, λέει "298.9GB"... (τη στιγμή πάντως που δεξί και properties στον δίσκο, μιλάνε για 298 ακριβώς....και στο HDTune, 298,1 :p )

...Aυτό το "διαθέσιμα" όμως..............για πες.

Εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι αυτή η "διαφορά" των 70ΜΒ είναι η ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά......Παρ' όλ' αυτά -κι άσχετα με το τί θα πει το utility της Seagate- επαναλαμβάνω ότι για "σιγουριά", πρώτα θα έκανα ένα full zeros filling (κι όχι απλά 1 φορμάτ), μετά ένα full diagnostic scan, αν το πέρναγε δημιουργία συστήματος αρχείων, και μια ακόμη με το acronis image.

E αν συνέχιζε τα τσαλίμια....RMA, με....φωνές (για οπωσδήποτε αλλαγή, κι όχι τυράννια)

Μμμμ,επειδή δημιούργησα μια σύγχυση απ' ότι βλέπω,ας ξεκαθαρίσω τα πράγματα...

Καταρχήν ναι Τάσο,μιλάμε για το disk management των ΧP και το πόσο available disk space μου δίνει μετά το format.Αυτό το 99% έχω την αίσθηση ότι είναι φυσιολογικό,μια και στο παρελθόν έχω δει αυτή τη δέσμευση 60-70 MB σ΄έναν δίσκο...

Ασφαλώς και θα τον αντικαθιστούσα αν επρόκειτο για bad sectors Βασίλη και δε θα το πέρναγα έτσι,ελαφρά τη καρδία αυτό ! :)

Θα προχωρήσω και σε αυτό που λες Τάσο διότι,παρόλο που ο δίσκος δείχνει Ο.Κ,αυτό με το boot μου έχει κάνει εντύπωση !

Θα επανέλθω guys.... ;)
 
Λοιπόν, επειδή εδώ εγκαθιστουμε (είτε εξαρχής είτε μεσω Acronis) XP κοντά 30 φορές το μήνα, θα σε συμβούλευα, προτού τον κάνεις RMA, να του εγκαταστήσεις λειτουργικό από το μηδεν, να τρέξεις δηλαδή το setup των XP και να κάνεις όλη τη διαδικασία, χρησιμοποιώντας ενα partition για ΟΛΟ το δίσκο και να κάνεις κανονικό format(οχι γρήγορο). Εάν αυτό παίξει, ο δίσκος δεν έχει τίποτα. Κάτι άλλο φταίει. Είναι μανουροδουλειά, αλλά τουλάχιστον εάν σου βγάλει πρόβλημα, τότε θα έχεις και ένα σίγουρο RMA.
 
μιλάμε για το disk management των ΧP και το πόσο available disk space μου δίνει μετά το format
:wait2:

...συνεχίζω να μην το πιάνω "πού ακριβώς" δίνει "available disk space" νούμερα (χρησιμοποιώντας δε τους συγκεκριμένους όρους)...σε σχέση μάλιστα με κάποια "μέγιστη θεωρητική χωρητικότητα"

(όπως είπα, στα disk management και properties ισομεγέθους δίσκου, εγώ βλέπω μόνο τα κάτωθι) :

sshot1l.jpg


sshot2.jpg


...αν εννοείς ότι στις ιδιότητες βλέπεις 298.9 και στο management 298.2 ....

...ΕΚΤΟΣ κι αν εννοείς...αυτό :p :

sshot4g.jpg


Anyway, τα περίπου 70MB που σου "λείπουν", είναι νομίζω κατειλλημένα από το...file system. Για δες λίγο στο defragmentation (πάτα ένα "analyse" απλώς) πόσο χώρο αναφέρει ότι καταλαμβάνει το MFT.

Τώρα τί γίνεται και στραβώνει ο δίσκος με το image......(...)

H μία πρακτική, όπως είπε κι ο Rygar, είναι να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις win. Αν...αρνιούνται να μπουν κι αυτά, κάνε το zeros filling που λέγαμε, φορμάτ, και ξαναδοκίμασε είτε win clean instal, είτε το image .

Kι αν πάλι no go, καρφί RMA.

sshot4g.jpg

sshot1l.jpg

sshot2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τάσο,sorry που....σε παίδεψα,αλλά ναι,στην τελευταία περίπτωση-pic αναφέρομαι κι εγώ,κι αυτά τα 70 ΜΒ είναι όντως το MFT !

Πάντως τα XP με clean install στον συγκεκριμμένο δίσκο τα έκανα εγκατάσταση κανονικά !!!

Προχωράω στις υπόλοιπες προτάσεις σου,αν και νομίζω ότι τελικά ο δίσκος είναι ΟΚ....
 
Μάνο εχθές φόρμαρα 3 διαφορετικούς δίσκους. Αυτόν που μου έδωσες, τον δίσκο που είχα μέχρι τώρα master στο σερβεράκο μου και έναν 320άρη black scopio δωράκι στο MSI μου (αυτόν τον φόρμαρα σήμερα το πρωί για την ακρίβεια).

Και οι 3 κράτησαν 70 mega για χαρτζιλίκι τους. Δεν υπάρχει πρόβλημα, το ότι ο δίσκος σου δεν πήρε το image την πρώτη φορά μπορεί να οφείλεται σε χίλιους δυο λόγους, από αστοχία του controller μέχρι αυξομείωση τάσης εκείνη τη στιγμή.

Νομίζω ότι είσαι μια χαρά.
 
manos426f είπε:
Τάσο,sorry που....σε παίδεψα,αλλά ναι,στην τελευταία περίπτωση-pic αναφέρομαι κι εγώ,κι αυτά τα 70 ΜΒ είναι όντως το MFT !
Χαχ, το Μυστήριο Των Χαμένων Megabytes ελύθη τουλάχιστον

...ο δολοφόνος ήταν κλασσικά ο....Gates :p




manos426f είπε:
Πάντως τα XP με clean install στον συγκεκριμμένο δίσκο τα έκανα εγκατάσταση κανονικά !!!Προχωράω στις υπόλοιπες προτάσεις σου,αν και νομίζω ότι τελικά ο δίσκος είναι ΟΚ....
...το ότι τα XP μπήκαν κανονικά...είναι θετικό για τον δίσκο

(...αν και...μην το δένεις κόμπο ότι θα κρατήσουν αυτά τα XP...μπορεί απ' το ένα boot στο άλλο να κρασάρουν, κυρίως αν όντως έχει κάποιο ψιλο-ζόρι ο δίσκος, που δεν...κάνει πάντα την κουτσουκέλα του)

Τώρα τι διάλα τρέχει με το image...

Όπως προείπα, χωρίς να ξέρω να αναλύσω το ΓΙΑΤΙ, ίσως είχει φάει κάποιο σκάλωμα στην πρώτη σου απόπειρα να το "περάσεις", σκάλωμα που να έχει σχέση όχι απαραίτητα με την φυσική κατάσταση του δίσκου, αλλά με το αρχικό φορμάτ (fs) που υπέστη...

Εγώ απλά θα το ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΑ αυτό με ένα zeros filling μπλαμπλαμπλα που έχω πει : ΜΕΤΑ από αυτό, όλα ξεκινάνε afresh...

(θα μου πεις, ε πώς τότε μπήκαν τα ΧΡ.....'Ξέρω 'γω; Μπορεί να έκατσε...Άγνωσται πάντως αι βουλαί του hardware και του software...)

Aν τυχόν σου κάνει μετά από αυτό (αφού σκέφτεσαι να το κάνεις), και ΠΑΛΙ τσαλίμια, για...δοκίμασε (αν είναι εφικτό), να το ξαναπεράσεις στον δίδυμό του δίσκο που είπες....(αν δεν το θες, δοκίμασε έναν οποιονδήποτε - όλο και κάποιος θα σου βρίσκεται), ΜΠΑΣ και...."χάλασε" στην πορεία , το image

(αν και αρχικά είχες πει πως ΠΡΩΤΑ το δοκίμασες στον δίσκο που εδώ και πόσα ποστ κουτσομπολεύουμε, και ΜΕΤΑ στον δίδυμό του...)

Ρooky, το θέμα είναι ότι ο Μάνος τα έκανε με την εξής σειρά :

"πέρασμα" του image στον 1ο δίσκο - fail

>> >> >> >> 2o >> - success

>> >> >> >> 1o >> και πάλι - fail

Oπότε ΔΥΟ φορές fail (με "διάλλειμα" ενός επιτυχημένου "περάσματος" σε ΑΛΛΟ δίσκο) λόγω "κάποιου προβλήματος με controller/ρεύματα/κτλ...είναι κάπως...

Απ' την άλλη, τίποτα δεν αποκλείεται.

2-3 δοκιμές ΣΕΡΙ στον ίδιο δίσκο, νομίζω επιβάλλονται...
 
washcloud είπε:
Τώρα τι διάλα τρέχει με το image...

Όπως προείπα, χωρίς να ξέρω να αναλύσω το ΓΙΑΤΙ, ίσως είχει φάει κάποιο σκάλωμα στην πρώτη σου απόπειρα να το "περάσεις", σκάλωμα που να έχει σχέση όχι απαραίτητα με την φυσική κατάσταση του δίσκου, αλλά με το αρχικό φορμάτ (fs) που υπέστη...

Εγώ απλά θα το ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΑ αυτό με ένα zeros filling μπλαμπλαμπλα που έχω πει : ΜΕΤΑ από αυτό, όλα ξεκινάνε afresh...

(θα μου πεις, ε πώς τότε μπήκαν τα ΧΡ.....'Ξέρω 'γω; Μπορεί να έκατσε...Άγνωσται πάντως αι βουλαί του hardware και του software...)
Μέχρι τώρα σε δοκιμές με τα fresh XP,όλα ΟΚ,αλλά θα το παιδέψω το θέμα όπως προείπα....

washcloud είπε:
Aν τυχόν σου κάνει μετά από αυτό (αφού σκέφτεσαι να το κάνεις), και ΠΑΛΙ τσαλίμια, για...δοκίμασε (αν είναι εφικτό), να το ξαναπεράσεις στον δίδυμό του δίσκο που είπες....(αν δεν το θες, δοκίμασε έναν οποιονδήποτε - όλο και κάποιος θα σου βρίσκεται), ΜΠΑΣ και...."χάλασε" στην πορεία , το image
(αν και αρχικά είχες πει πως ΠΡΩΤΑ το δοκίμασες στον δίσκο που εδώ και πόσα ποστ κουτσομπολεύουμε, και ΜΕΤΑ στον δίδυμό του...)
Aκριβώς,άρα το image είναι μια χαρά... ;)

washcloud είπε:
"πέρασμα" του image στον 1ο δίσκο - fail>> >> >> >> 2o >> - success

>> >> >> >> 1o >> και πάλι - fail
Για την ακρίβεια,έγινε ως εξής η διαδικασία:

"πέρασμα" του image στον 1ο δίσκο - fail

>> >> >> >> 1o >> και πάλι - fail

>> >> >> >> 2o >> - success

Το...νόημα είναι το ίδιο ασφαλώς... ;)
 
Λοιπόν,τι να πω,ο....προβληματικός δίσκος τώρα φαίνεται Ο.Κ...

Αφού έκανα flesh XP installation κι ήταν όλα ΟΚ -όπως προανέφερα- τον ξαναφόρμαρα και αυτή τη φορά το image το πήρε μια χαρά και ξεκινά κανονικά !!

Άγνωσται αι βουλαί του PC hardware !!!

(όπως είπε κι ο φίλος washcloud...)
 
...εγώ πάντως, αν ήταν να τον χρησιμοποιήσω "τέτοιον" δίσκο, και να τον βασιστώ, ξαναλέω ότι θα του έκανα ένα zeros filling πρώτα - κι ας γίνομαι κουραστικός...
 
ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΤΩΣΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΣΚΛΗΡΟΥ ΔΙΣΚΟΥ.

Ειχα ενα εξωτερικο σκληρο δισκο Seegate 1.5tb 3.5" πανω σε pc και επεσε απο το pc σε σκληρο πατωμα.

Εκτοτε τα windows δεν τον δειχνουν καθολου το πρασινο λαμπακι αναβει και ο μηχανισμος δειχνει σαν να κινειται.

Απο τοτε δεν τον εχω ξαναβαλλει γιατι διαβασα οτι μπορεςι να παθει πιο μεγαλη ζημια. Ο δισκος ηταν γεματος δυστυχως με πολυτιμο υλικο.

Αν μπορεσουν να τον δουν τον σκληρο τα windows εστω και χωρις να μπω στα αρχεια μου μπορω να τα ανακτησω(το εχω ξανα κανει αυτο)

Τι μπορω να κανω? Χαθηκαν τα πολυτιμα αρχεια μου για παντα? Το κακο ειναι οτι δεν τα εχω αποθηκευσει πουθενα αλλου.

Σας παρακαλω πολυ βοηθηστε με να ξαναπαρω τα αρχεια μου?

Υπαρχει τροπος να γινει αυτο? Τι πρεπει να κανω?
 
Αν δεν τον βλέπουν τα Windows ή ένα linux live CD (ή ακόμα χειρότερα το ΒΙΟS), απλώς είναι ξεγραμμένος - R.I.P.

Η πτώση προξενεί μηχανική βλάβη (ζημιά στον μηχανισμό της κεφαλής) που είναι μη αναστρέψιμη.

Υπάρχουν διάφορα "ματζούνια" ως θεραπεία που σπάνια φέρνουν αποτέλεσμα (εκτός αν έχεις μεγάλη τύχη)

και επιδεινώνουν τη ζημιά - π.χ. ψάξε σε forums όπως το insomnia.

Αν τα δεδομένα είναι πραγματικά μεγάλης αξίας, πρέπει να πας σε ένα εργαστήριο που κάνει ανάκτηση.

Υπάρχουν αρκετά τέτοια και είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος.

Όσο για το κόστος του εγχειρήματος, είναι μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη

(αρκετά μεγαλύτερο από την αγορά ενός δίσκου).

Επιβεβαιώνεται πάλι το ρητό "Αν δεν έχεις αντίγραφο των δεδομένων σου, δεν έχεις δεδομένα"...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Επιβεβαιώνεται πάλι το ρητό "Αν δεν έχεις αντίγραφο των δεδομένων σου, δεν έχεις δεδομένα"...
Δυστηχώς όλοι πρέπει να την πάθουμε για να μάθουμε. Και όσο μεγαλώνουν οι δίσκοι, τόσα περισσότερα αρχεία χάνονται από μηχανική βλάβη, την οποία δεν χρειάζεται να την πάθει από πτώση, την παθαίνουν και από μόνα τους.
 
Βασικα ισχυουν αυτα που σου εγραψε ο Smirnov.H αλλη πιθανοτητα (μικρη βεβαια) ειναι να επαθε ζημια το usb βυσμα του δισκου και ετσι πχ να παιρνει τροφοδοσια χωρις ομως να στελνει data (πραγμα που θα μπορουσε να εξηγησει γιατι αναβει το led αλλα δεν τον βλεπουν τα windows).Παρομοιο προβλημα μπορει να οφειλεται επισης στο οτι εχει μετακινηθει το connector του δισκου μεσα στο κουτι ή να υπαρχει καποια ρωγμη στην πλακεττα.Σε αυτην την περιπτωση πρεπει να ανοιξεις το κουτι,να αποσυνδεσεις τον δισκο,και να βαλεις καποιον αλλο στην θεση του για να δεις τι γινεται.Αν ο νεος δισκος δεν λειτουργει τοτε μαλλον ο δισκος σου ειναι καλος.

Βεβαια ολα αυτα ειναι θεωρητικα γιατι μπορει η εταιρια να εχει "δεσει" τον δισκο με το συγκεκριμενο controller και ετσι μπορει ο νεος δισκος που θα βαλεις να μην λειτουργει (ενω ο controller ειναι καλος).Αν τα δεδομενα σου ειναι πολυτιμα αναγκαστικα θα πρεπει να πας σε ειδικες εταιριες οπου το κοστος ειναι της ταξεως των εκατονταδων ευρω.Αν ανοιξεις το κουτι μονος σου μπορει να κανεις και περισσοτερη ζημια αν δεν γνωριζεις πολλα πραγματα (ασε που ορισμενα κουτια δεν ανοιγουν και τοσο ευκολα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Επιβεβαιώνεται πάλι το ρητό "Αν δεν έχεις αντίγραφο των δεδομένων σου, δεν έχεις δεδομένα"...
Ακριβώς! Το φωνάζω συνεχώς. 90% της αξίας των δεδομένων είναι το backup. Στο θέμας. Για να καταλάβει το παληκάρι που ρώτησε και όσοι εχουν την απορία. Αν ενας δίσκος χτυπήσει με δύναμη σε κάποια σκληρή επιφάνεια την ώρα που δουλεύει, υπάρχει ενα 10-20% πιθανοτήτων κάποια κεφαλή να γρατζουνίσει τους κυλίνδρους με το μαγνητικό υλικό στο οποίο εγγράφονται τα δεδομένα. Οσο πιο μεγάλη είναι απόσταση που διανύει ο δίσκος μεχρι να χτυπήσει στην επιφάνεια, τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες. Δεδομένου ότι η κεφαλή απέχει ελάχιστα από το μαγνητικό υλικό (απόσταση αρκετά μικρότερη της διαμέτρου μιας ανθρώπινης τρίχας) και της ταχύτητας του μοτέρ (π.χ. 7.200 στροφές ανα λεπτό), η ζημιά είναι τεράστια.

Προσωπικά, είμαι κατά της χρήσης των εξωτερικών σκληρών για αποθήκευση δεδομένων επειδή δεν έχουμε αλλο χώρο στον εσωτερικό σκληρό, παρά μόνο για μεταφορές υπαρχόντων δεδομένων σε αλλο χώρο (στο πισί του φίλου μας). Επιμένω στη χρήση RAID1(mirror) του partition των δεδομένων, που τουλάχιστον θα αποτρέψει την ολική απώλειά τους (αλλα δε σώζει από ιούς). Αυτό όμως είναι αλλο κεφάλαιο για συζήτηση.
 
Τα παιξε ο σκληρός ή οχι?

Στα καλά καθούμενα ένας από τους δίσκους του PC μου τα έπαιξε (ευτυχώς είχα backups, δεν την ξαναπατάω έτσι) και δεν τον αναγνωρίζει κανένα μηχάνημα. Στο Scan Disk έβγαζε κάτι μηνύματα ότι δεν μπορουν να διαβαστούν κάποια sectors (δεν θυμάμαι ακριβώς λέξη προς λέξη) οπότε μπήκα στο internet μπας και βρω καμιά λύση. Τελικά κάποιοι πρότειναν ένα πρόγραμμα που ψάχνει bad sectors και τα επισκευάζει.

Το βάζω λοιπόν το πρόγραμμα και κοτσάρω τον δίσκο σε ένα εξωτερικό κουτί γιατί όταν το σύνδεα εσωτερικά κόλλαγε τελείως το PC. Ευτηχώς το πρόγραμμα τον είδε και άρχισε το scanning. Και από ότι φαίνεται δουλεύει γιατί έχει βρει ήδη bad sectors και τα κάνει recover (και καλά, έχω ελπίδες, lol). Το πρόβλημα όμως είναι ότι το έχω τώρα περίπου 2 ώρες έτσι και έχει συμπληρώσει μόνο το 0.60% (ούτε καν το 1%)! Δηλαδή τι θα γίνει τώρα, θα πάρει καμιά εβδομάδα να τελειώσει? Εντωμεταξύ κάθε λίγο βρίσκει bad sectors, έχει βρει 80 στο μικρό ποσοστό που έχει σκανάρει. Πως στο καλό βγήκαν όλοι αυτοί, ούτε laptop που έφαγε κωλοτούμπες να ήταν...

Μήπως απλά να του ρίξω 5 κλωτσιές και να τον στείλω στην ανακύκλωση? Δεν θέλω και πολύ. Απλά λόγω οικονομικών αδυνατώ να πάρω καινούριο και είναι κρίμα 500gb να καταλήξουν έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα